Ubezpieczenie OC - jak działa? Gdzie możesz kupić tanie OC?

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i każdy właściciel samochodu musi mieć zawsze ważną polisę OC. Dowiedz się, o co tak naprawdę chodzi w tym ubezpieczeniu. A może traktujesz składkę na OC jak kolejny podatek? Niesłusznie - a możesz się o tym przekonać gdy spowodujesz stłuczkę. Podpowiemy także, gdzie znajdziesz tanie OC.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, w skrócie ubezpieczenie OC, to rodzaj ubezpieczenia majątkowego. Płacisz składkę po to, by nie płacić, kiedy komuś wyrządzisz szkodę, czyli na przykład nie wyhamujesz i wjedziesz innemu kierowcy w tył samochodu. W przypadku wystąpienia szkody, to zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ekonomiczne skutki szkód w życiu, zdrowiu lub mieniu poszkodowanego i sam wypłaca odszkodowanie z funduszu tworzonego ze składek. Ubezpieczenie OC obejmuje także osoby, za które ponosisz prawną odpowiedzialność, czyli np. dzieci.

Zakres ubezpieczenia OC i zasady zawierania umów, a także wypłat odszkodowań z tego ubezpieczenia reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Czytaj także: Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych w pigułce.

Ubezpieczyciel w ramach Twojego OC ponosi odpowiedzialność do bardzo wysokich sum gwarancyjnych:

  • w przypadku szkód na osobie – równowartość 6,07 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 1,22 mln euro na jednego poszkodowanego
  • w przypadku szkód w mieniu – równowartość 1,22 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych

To bardzo dużo, ale wyobraź sobie, że wyprzedzasz na trzeciego, a jadący z przeciwka samochód ciężarowy z ładunkiem musi uciekać na pobocze i ląduje w rowie, a kierowca doznaje obrażeń. Sam pewnie nie byłbyś w stanie pokryć takich szkód – dlatego sumy gwarancyjne są ustalone na wysokim poziomie, aby obejmowały również takie, skrajne przypadki.

Kto musi wykupić ubezpieczenie OC?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem posiadaczy pojazdów mechanicznych, a to oznacza, że każdy posiadacz (najczęściej właściciel) samochodu, autobusu czy motocykla musi zadbać o wykupienie ubezpieczenia. W Polsce polisa OC jest w pewnym sensie przypisana do samochodu – w przeciwieństwie do np. Wielkiej Brytanii, gdzie wykupuje się OC na kierowcę.

Czytaj także: OC na samochód czy na kierowcę? Czy Brytyjczycy mają lepiej? [ANALIZA]

Jednak to nie oznacza, że kierowca nie odpowiada za brak ubezpieczenia samochodu, którym jeździ. Gdy np. pożyczysz od kogoś samochód, a nie sprawdzisz przedtem, czy ma on ważne OC i spowodujesz wypadek nieubezpieczonym autem, będziesz musiał zwrócić odszkodowanie wypłacone poszkodowanemu solidarnie z „zapominalskim” właścicielem samochodu.

odpowiedzialnosc solidarna

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC?

Kary za brak OC nakłada i egzekwuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość opłat jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku, więc im wyższa płaca minimalna, tym wyższe kary

Kary za brak OC 2019

Jazda bez ubezpieczenia OC nie jest więc żadną oszczędnością, ponieważ nie tylko grozi Ci wysoka kara za jego brak, ale też konieczność zwrotu odszkodowania gdy spowodujesz stłuczkę nieubezpieczonym samochodem.

Czytaj także: OC samochodu – co warto wiedzieć?

Nie używasz samochodu. Czy musisz mieć ubezpieczenie OC?

Wielu właścicieli pojazdów sądzi, że skoro auto nie jeździ, bo np. jest niesprawne technicznie i od wielu miesięcy stoi gdzieś na parkingu czy na podwórku, to nie trzeba takiego auta ubezpieczać w zakresie OC. To błąd.

Każdy samochód, który nie jest pojazdem historycznym, musi mieć wykupione OC przez cały okres, w którym jest zarejestrowany. To oznacza, że jedynym wyjściem, aby nie musieć płacić za OC nieużywanego auta, jest jego wyrejestrowanie. A wyrejestrować takie auto można najczęściej w związku z przekazaniem go do stacji demontażu.

Czytaj także: Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Czy droższe OC jest lepsze od taniego?

Ubezpieczenie OC w każdej firmie ma taki sam zakres, bo ten regulowany jest w ustawie, zatem nie ma większego znaczenia, w jakiej firmie je wykupisz i ile zapłacisz. Dlatego przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia samochodu możesz, a nawet powinieneś kierować się przede wszystkim jego ceną.

Droższe ubezpieczenie OC nie jest zatem lepsze od taniego – chyba że to droższe zawiera coś więcej, np. usługę bezpośredniej likwidacji szkód czy ubezpieczenia dodatkowe wliczone w cenę.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

Kolejnym kryterium wyboru powinno być to, czy zakład ubezpieczeń, który oferuje Ci tanie OC, zapewnia także bezpośrednią likwidację szkód (BLS). Niestety jeszcze nie wszyscy ubezpieczyciele na polskim rynku mają tę usługę. BLS pozwala Ci zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela w sytuacji kiedy ktoś inny, ubezpieczony w innej firmie, uszkodzi Ci samochód. Dzięki temu otrzymujesz odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, a on już później rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy. Warto odrobinę dopłacić za obowiązkowe ubezpieczenie, aby w razie nieszczęścia móc likwidować szkodę w tej firmie, gdzie Ty masz OC – w końcu nie wiesz, gdzie będzie ubezpieczony sprawca.

Gdzie możesz kupić tanie OC?

Najczęściej szukamy nowego ubezpieczenia OC na ostatnią chwilę – na kilka dni (a nawet godzin) przed końcem obecnej polisy. Nie chcemy, aby ubezpieczenie odnowiło się automatycznie na kolejny rok, bo to grozi przepłaceniem za polisę, ale jednocześnie nie mamy czasu na mozolne sprawdzanie cen we wszystkich firmach ubezpieczeniowych i porównywanie, gdzie jest najtaniej.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i wygodnie porównać ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, jest internetowa porównywarka OC. Jeśli Twoje ubezpieczenie niedługo się kończy, a chciałbyś znaleźć coś tańszego, w porównywarce punkta.pl podamy Ci oferty ubezpieczeń w kilkunastu towarzystwach ułożone od najtańszej. Aby nie tracić czasu, w porównywarce możesz kupić wybrane ubezpieczenie od razu online. Porównywarka pokaże Ci także, którzy ubezpieczyciele oferują bezpośrednią likwidację szkód i bezpłatne dodatki do ubezpieczenia OC – abyś wybrał w 100% świadomie.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie Oc polega na tym, że płacisz składkę po to, by nie płacić, kiedy komuś wyrządzisz szkodę.
  • Odszkodowanie zostanie wypłacone z Twojej polisy, dzięki temu nie będziesz musiał wykładać pieniędzy na naprawę czyjegoś samochodu.
  • Ubezpieczenie OC musi wykupić każdy posiadacz (najczęściej właściciel) pojazdu mechanicznego.
  • Za brak OC powyżej 14 dni w 2016 roku właściciel auta osobowego zapłaci 3700 zł kary.
  • Zawsze musisz mieć ciągłość OC, niezależnie od tego, czy auto jeździ czy stoi.
  • Droższe OC nie jest lepsze od taniego, bo każde OC ma ten sam zakres.
  • Możesz jednak skusić się na odrobinę droższe OC, jeśli ubezpieczyciel oferuje bezpośrednią likwidację szkód.
  • Jeśli zależy Ci na tym, aby szybko i wygodnie wyszukać najtańsze OC, skorzystaj z internetowej porównywarki OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej