Kupiłem samochód, co dalej? Sprawdź, o czym musisz pamiętać po zakupie auta

Opublikowano: 03.12.2018
kupiłem samochód

Polscy kierowcy coraz częściej ulegają pokusie zmian - na lepsze, nowsze, bardziej luksusowe. Zmiana samochodu jednak wiąże się z dodatkowymi procedurami, które zaspokoją urzędniczy apetyt biurokracji, a także pozwolą poczuć się bezpieczniej za kierownicą nowego auta. Po podpisaniu umowy myślisz: „Kupiłem samochód, co dalej?”. Akademia mfind przypomina, jakich formalności powinieneś dopełnić po zakupie auta.

Kupiłem samochód co dalej? W skrócie…

Kupno samochodu to dopiero pierwszy krok. O tym, jakie konkretnie czynności będą następne decyduje przede wszystkim to, czy zdecydowałeś się na zakup samochodu nowego (nieco mniej formalności), czy używanego (więcej spraw do załatwienia, niż w przypadku auta nowego). Najwięcej formalności możesz z kolei spodziewać się, wybierając zakup auta za granicą. Jednak spokojnie. Akademia Punkta przeprowadzi Cię krok po kroku przez formalności, jakie generuje kupno samochodu.

 1. Wykupujesz ubezpieczenie OC.
 2. Rejestrujesz auto w Wydziale Komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
 3. Sprawdzasz wyposażenie auta.
 4. Regulujesz podatek od czynności cywilnoprawnych (tylko w niektórych przypadkach przy zakupie używanego auta).

1. Kupujesz nowy samochód – formalności

Zbierałeś długo, udało Ci się uzyskać kredyt, a może po prostu masz pieniądze i kupiłeś pachnące nowością, lśniące auto z salonu. Niezależnie od Twojego stanu posiadania masz teraz parę spraw do załatwienia.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – nawet Ministerstwo Infrastruktury sugeruje, by przed rejestracją auta w pierwszej kolejności ubezpieczyć pojazd. Obowiązek ubezpieczenia nakłada na Ciebie Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 r. Nowe auto zakupione w salonie odbierzesz dopiero po okazaniu dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Sprzedawca zaproponuje Ci pewnie pakiet dealerski (OC, AC i ubezpieczenia dodatkowe), który niekoniecznie będzie dla Ciebie korzystny. Dlatego najwygodniej będzie Ci skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń i wybrać odpowiednią polisę dla siebie.

Rejestracja auta w Wydziale Komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania (Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w miastach na prawach powiatu lub Urząd Dzielnicy w przypadku Warszawy). Wymagane dokumenty:

 • wniosek o rejestrację,
 • dowód własności (np. umowa lub faktura VAT),
 • karta pojazdu (jeśli została wydana),
 • świadectwo homologacji (na podstawie wydanego przez producenta świadectwa homologacji) i oświadczenie dla wskazanego pojazdu,
 • dowód tożsamości,
 • potwierdzenie opłat rejestracyjnych
 • oświadczenie dealera o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów (lub faktura zawierająca takie oświadczenie).

Urzędnik wyda Ci pozwolenie czasowe dopuszczające pojazd do ruchu, ważne przez 30 dni. Przed upływem tego terminu urząd powinien przygotować dla Ciebie dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, co pozwoli Ci swobodnie poruszać się po drogach. Chcesz wiedzieć, co dzieje się po upływie tych 30 dni?

Czytaj także: Ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu?

Sprawdź, co posiadasz na wyposażeniu swojego samochodu. Pamiętaj, że musisz mieć trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę (zazwyczaj dostarczone przez producenta wraz z nowym samochodem). Nieobowiązkowe, ale konieczne ze względów bezpieczeństwa, jest posiadanie apteczki oraz kamizelki odblaskowej. Przydadzą się także zapasowe żarówki.

2. Kupujesz używane auto – formalności

Nie zawsze możesz sobie pozwolić na zakup samochodu w salonie. Często chcesz kupić pojazd, bo nadarzyła się wyjątkowa okazja, od zawsze marzyłeś o takim aucie, albo musisz zmienić samochód, bo poprzedni już się do niczego nie nadaje. Kiedy kupujesz samochód używany, formalności też Cię nie ominą, a nawet będzie ich więcej niż w przypadku nowego auta.

 • Podstawą prawną przeniesienia własności samochodu jest umowa sprzedaży zawierana pomiędzy stronami transakcji. Jej konstrukcję regulują przepisy kodeksu cywilnego. Przeczytaj nasz artykuł o umowie kupna sprzedaży samochodu, pobierz wzór i dowiedz się, jakie elementy muszą być w niej zawarte.
 • Jeśli kupujesz auto od prywatnego właściciela (również za pośrednictwem komisu), konieczne jest wniesienie opłaty PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 2% wysokości transakcji. Masz 14 dni od podpisania umowy na złożenie w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3 i zapłatę podatku na konto Urzędu. Wszelkie prawa i obowiązki związane z podatkiem reguluje Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek zapłaty PCC ciąży na kupującym. Z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione jest nabycie pojazdu na fakturę VAT (np. bezpośrednio od komisu lub od osoby prowadzącej działalność gospodarczą), na użytek osoby niepełnosprawnej lub o wartości poniżej 1000 zł.

Czytaj także: Kupno samochodu a podatek od wzbogacenia: kto musi zapłacić podatek PCC?

 • Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Kiedy kupujesz auto, najczęściej przejmujesz polisę poprzedniego właściciela, a on ma obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w czasie 14 dni od podpisania umowy, z wymienieniem danych osoby nabywającej. W przypadku gdy składka jest płacona w ratach, zobowiązany jesteś regulować kolejne raty w odpowiednim terminie. Kiedy zdecydujesz się na przejęcie obowiązującej polisy, to może się okazać, że ubezpieczyciel prześle rekalkulację składki w związku ze zniżkami i zwyżkami dostosowanymi do Ciebie. Możesz też w dowolnym momencie wypowiedzieć polisę poprzedniego właściciela i zawrzeć nowe ubezpieczenie. Zdarza się, że podczas podpisywania umowy sprzedaży podpisywana jest także rezygnacja z polisy OC. Dobrym zwyczajem jest sporządzenie dwóch egzemplarzy rezygnacji, dla każdej ze stron. Wtedy także Ty masz możliwość powiadomienia ubezpieczyciela o wypowiedzeniu umowy, co pozwoli Ci uniknąć nieporozumień wynikających ze zdublowania polis.
 • Rejestracja auta w Wydziale Komunikacji. „Czas na przerejestrowanie auta określony jest w Prawie o ruchu drogowym. Masz na to 30 dni od daty zakupu pojazdu” – informuje Urszula Zimnoch, ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.
 • Do rejestracji używanego samochodu – poza podstawowymi elementami, czyli wnioskiem, umową, dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi, potwierdzeniem opłat, kartą pojazdu oraz dowodem rejestracyjnym – wymagane jest także ważne badanie techniczne pojazdu. Obowiązkową kontrolę możesz połączyć z dokładnym przeglądem samochodu w celu wykluczenia nieuczciwej sprzedaży. Do przeprowadzania badań technicznych z wpisem do dowodu rejestracyjnego upoważnione są Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Podstawowe badanie techniczne kosztuje około 100 zł. Przypominam, że ważne badanie jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym.
 • Podobnie jak w przypadku nowego samochodu, powinieneś sprawdzić wyposażenie auta. Sprawdź, czy masz gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, zadbaj o sprawne koło zapasowe, komplet żarówek zapasowych i kamizelkę odblaskową.

3. Kupujesz używany samochód za granicą

Ze względu na otwarte granice zamiast polegać na pośrednikach zajmujących się zawodowo sprowadzaniem aut, możesz samodzielnie kupić auto za granicą. Obowiązków pozakupowych będzie w takim przypadku znacznie więcej, ale czasami niższa cena pojazdu może sprawić, że to się opłaci.

Zakup samochodu – formalności w kraju zakupu

 • Sporządzenie dwujęzycznej umowy kupna/sprzedaży z uwzględnieniem ceny w euro. Pozwoli to uniknąć tłumaczenia umowy po powrocie do kraju. W przypadku zakupu samochodu w zagranicznym komisie otrzymasz rachunek, który jest dowodem zakupu.
 • Przy zakupie powinieneś otrzymać: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu (jeśli zostało dokonane). Brak tych dokumentów może Ci uniemożliwić zarejestrowanie samochodu w Polsce.
 • Po podpisaniu umowy kupna/sprzedaży musisz udać się do Wydziału Komunikacji w kraju zakupu, gdzie uzyskasz tymczasowe tablice “zjazdowe”. Musisz również kupić polisę OC, którą można zawrzeć na krótki termin np. 5 dniowy.

Kupno samochodu – formalności w Polsce

 • Pierwszym krokiem jest przetłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Urzędy zazwyczaj wymagają tłumaczenia: umowy kupna/sprzedaży, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego (tylko dla aut spoza UE), dowód odprawy celnej (jeżeli auto jest spoza UE).
 • Rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji. Wymagane dokumenty: wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, potwierdzenie ważnego badania technicznego, karta pojazdu (jeśli została wydana), dowód tożsamości, dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu, potwierdzenie opłacenia akcyzy (lub potwierdzenia zwolnienia z tego obowiązku), dowód odprawy celnej (w zależności od kraju pochodzenia auta – w ramach UE nie jest to konieczne).
 • Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
37 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
5 lat temu

Przydatny artykuł, dziękuję

Daro
Daro
5 lat temu

Ja od razu ubezpieczyłem samochód przy okazji kupna bo była, tzn jest taka opcja jeśli kupisz auto na [reklama]. Ale trzeba przyznać że te formalności zawsze się ciągną za człowiekiem nie ważne co by zrobił. 🙂

kamil
kamil
5 lat temu

Witam czy wydział komunikacji informuje US o rejestracji samochodu?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński(@maciej-putrzynski)
5 lat temu
Reply to  kamil

Witam 😉

nie ma takich regulacji natomiast sprzedający obciążony jest tzw. „podatkiem od wzbogacenia się”, który w umowie najczęściej przeniesiony jest na kupującego. Nabywca sam powinien zgłosić się do US z odpowiednią deklaracją i odprowadzić podatek ( jeśli wartość zakupu przekracza 1000 zł ), ma na to 14 dni od dnia zakupu z umowy.

Pozdrawiam

Dominique
Dominique
4 lat temu

Urząd Skarbowy ma własne widełki wartości samochodu i od tego płaci się podatek , niekoniecznie musi się to zgadzać z kwotą na umowie

Michał
Michał
5 lat temu

ale lipa

Jan
Jan
5 lat temu

Wybieram sie do Polski na miesiac i zastanawiam sie nad kupnem uzywanego autka na ten czas .. jak bys mi mogl cos poradzic,to byl bym Ci zobowiazany. Rowniez gram muzyke rockowa.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński(@maciej-putrzynski)
5 lat temu
Reply to  Jan

Witam 😉

odnosząc się do Pana pytania polecałbym na tak krótki okres wynajem samochodu, ponieważ będzie na pewno mniej formalności z tym związanych, o koszcie finalnym nie wspominam, ponieważ nie wiem jak ma Pan podróżować, ile przejechać itp.

Pozdrawiam

Antek
Antek
5 lat temu

Witam
znajomy w sierpniu 2015 kupił uzywany samochód z OC waznym do marca 2016. nie zarejestrował samochodu w Starostwie, oplacił tylko US. teraz chce ten samochód sprzedać i zastanawiam się czy oplaca się kupno takiego samochodu i co ja musze zrobic po kupnie takiego auta gdzie od marca 2016 OC jest nie oplacone, nie ma przegladu technicznego ani nie jest zarejestrowane na kolege tylko na wczesniejszego wlasciciela pojazdu. Proszę o pomoc.

Łukasz Leus
Łukasz Leus(@lleus)
5 lat temu
Reply to  Antek

Witam,
Dla Ciebie jako nowego kupującego nie stwarza to żadnego problemu pod warunkiem przestrzegania kilku zasad:
– przy zakupie musisz otrzymać zarówno umowę kupna sprzedaży samochodu spisaną z kolegą, jak i umowę kupna-sprzedaży spisaną między pierwszym właścicielem, a kolegą (dzięki temu będzie można bez problemu zarejestrować samochód)
– w dniu zakupu samochodu musisz wykupić ubezpieczenie OC i nie można tego odłożyć na kolejny dzień ponieważ powstanie przerwa w ubezpieczeniu po Twojej stronie za co UFG nakłada kary pieniężne (w celu zakupu zapraszam na naszą porównywarkę: https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac ewentualnie kontakt mailowy na adres: kontakt.pl lub telefoniczny pod numer 22 490 9000 – wyszukamy jak najlepszą opcję i będziesz mógł dokonać szybkiego zakupu 🙂 )
– oprócz ubezpieczenia do legalnego poruszania się tym samochodem niezbędny będzie przegląd techniczny. Po zakupie możesz spokojnie go zrobić i za jego brak nie ma kar, jednak takim samochodem nie można się poruszać ponieważ policja w razie kontroli zabierze dowód rejestracyjny. Z tego powodu najlepiej auto bez przeglądu dowieźć lawetą na stację kontroli.

Pozostałe formalności związane z zakupem są bez zmian, czyli konieczność opłacenia podatku w US i ewentualna rejstracja na siebie jeśli nie chcesz jeździć z 2 umowami kupna-sprzedaży.

Pozdrawiam,
Łukasz

Antek
Antek
5 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Dziękuję Ci bardzo Łukaszu. Konkretna odpowiedź. Pozdrawiam. Jak mogę zdobyć Twój adres email?

Łukasz Leus
Łukasz Leus(@lleus)
5 lat temu
Reply to  Antek

W razie dodatkowych pytań zawsze możesz pisać na lukasz.leus.pl lub nasz email pomoc.pl 🙂

Pozdrawiam!

Grzesiek
Grzesiek
5 lat temu

Nie obowiązuje od 2016 r. opłata recyklingowa (ok. 500 zł), o której mowa w artykule. Prawda?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński(@maciej-putrzynski)
5 lat temu
Reply to  Grzesiek

Witam

Od 1 stycznia 2016 roku osoby import do Polski używanych aut z UE jest wolny od tej opłaty.

Pozdrawiam

Smithd807
Smithd807
4 lat temu

If you are going for best contents like myself, just pay a quick visit this web page everyday since it offers feature contents, thanks cgeebefafdabeegg

Smithc166
Smithc166
4 lat temu

Usually I do not read writeup on blogs, nevertheless I wish to say that this writeup extremely forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, really wonderful post. kedfabgaacfdeeag

Smithe137
Smithe137
4 lat temu

Because here is a list of multiplayer games is kdgcgdddgefageca

Justyna
Justyna
4 lat temu

Witam, jeżeli kupiłam auto z salonu za pieniądze wspólne taty i moje a ja tylko jestem na fakturze ale przy rejestracji tata jest współwłaścicielem to czy muszę coś wykazywać w US?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka(@uborowiecka)
4 lat temu
Reply to  Justyna

Generalna zasada jest taka, że jeśli osoba fizyczna kupuje samochód od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, czyli w tym wypadku salonu, nie musi się zgłaszać do US. W zaistniałej sytuacji jednak jest Pani jedyną właścicielką auta, bo Pani dane są na fakturze. Aby ustanowić tatę współwłaścicielem, należy przenieść część udziałów w samochodzie na tatę (np. umowa darowizny), po czym udać się do US i tam wypełnić druk PCC – 1. Z podatku zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny, dopisani jako współwłaściciele, tak więc nie będzie potrzeby opłacania podatku.

leszek krys
leszek krys
4 lat temu

jesli kupilem auto i wystapia wady ukryte co dalej

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka(@uborowiecka)
4 lat temu
Reply to  leszek krys

W takiej sytuacji Pana uprawnienia regulują przepisy kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi (art. 556 i n.). Może Pan zawezwać sprzedającego do próby ugodowej bądź wystąpić przeciwko niemu na drogę postępowania sądowego.

Jola
Jola
4 lat temu

Dzien dobry, przydatny artykuł. Mam tylko pytanie…. auto zakupilam dzis, czy moge najpierw pojsc do wydziału komunikacji a w innym dniu do urzędu skarbowego??

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Jola

Witam, najpierw należy udać się do urzędu skarbowego, a następnie do wydziału komunikacji – w celu przerejestrowania auta.

agata
agata
4 lat temu

Dzień dobry. Mój syn kupił starego malucha bez ważnych badań technicznych i polisy OC. Dowód rejestracyjny jest też na inną osobę niż ta sprzedająca. Nie chciałby go rejestrować bo nie zamierza nim jeździć bo auto jest niesprawne. Jakie formalności musi spełnić by mógł je zezłomować.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  agata

Proszę pamiętać, że jeśli pojazd jest zarejestrowany musi być ubezpieczony. W przypadku braku ubezpieczenia w nowo zakupionym pojeździe, należy w tym samym dniu go ubezpieczyć. Do demontażu takiego pojazdu niezbędny jest dowód rejestracyjny oraz poprzednie umowy kupna sprzedaży.

Dora
Dora
3 lat temu

Witam. Jestem współwłaścicielem auta. Drugim współwłaścicielem jest moja mama. Czy kupując od niej jej część muszę od razu zgłaszać się do US i WK? Auto kupiłyśmy używane za niewielkie pieniądze.

Sperel
Sperel
3 lat temu

Dzień dobry. Mam dwa pytania:
1. Czy opłatę skarbową po zakupie auta należy uiścić w US właściwym dla adresu zameldowania czy może to być dowolny urząd?
2. Czy wniosek o rejestrację auta (i odbiór tablic) można złożyć tylko w Starostwie, w którym jestem zameldowany?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Sperel

Dzień dobry, opłatę należy wnieść do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Tak samo jest z Wydziałem Komunikacji, wniosek również należy złożyć do właściwego dla miejsca zamieszkania.

olciak899
olciak899
3 lat temu

Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Kupiłam samochód na fakturę na dane firmy, czy w wydziale komunikacji zarejestrują mój samochód na firmę czy na osobę fizyczną ? Czy powinnam zrobić korektę do faktury na osobę fizyczną? Samochód będzie używany nie tylko do celów służbowych. Zależy mi aby był zarejestrowany na osobą fizyczną a nie firmę.
W związku z otrzymaniem faktury jestem zwolniona z 2 % podatku. Jaki dokument mam zgłosić do urzędu w związku z zakupem samochodu?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  olciak899

Dzień dobry, jeżeli prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, to w dowodzie rejestracyjnym będzie widnieć imię i nazwisko. Do Wydziału Komunikacji należy udać się z FV oraz dow. rejestracyjnym pojazdu.

Jacek
Jacek
3 lat temu

Witam, Czy po sprzedaży samochodu również powinno się zgłosić do wydziału komunikacji i złożyć jakiś wniosek ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Jacek

Dzień dobry.

Zgodnie z przepisami sprzedający ma 30 dni na poinformowanie właściwego urzędu o zbyciu (sprzedaży, darowiźnie) auta. Należałoby powiadomić Pana wydział komunikacji o tym fakcie, ewentualnie taki wydział może posiadać odpowiedni wniosek do wypełnienia.

Jacek
Jacek
3 lat temu

To jeszcze jedno pytanie:
Czy mam też zapłacić od sprzedaży podatek ? Czy tylko w momencie kupna od prywatnej osoby te 2% ?

Adrian Młody Kierowca
Adrian Młody Kierowca
3 lat temu

Witam. Kupiłem samochód od znajomego za 600 zł Czy muszę zmieniać blachy, i dowód jak mieszkamy w tym samym powiecie ??? I czy jestem zwolniony z podatku ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu

Dzień dobry, auto powinien Pan przerejestrować na siebie, natomiast nie jest wymagana zmiana tablic rejestracyjnych. Co do podatku – jeśli wartość auta jest niższa niż 1000 zł, to opłata podatku nie obowiązuje.

Radek
Radek
2 lat temu

Witam serdecznie
Planuje zakup samochodu w Polsce od prywatnej osoby auto jest zarejestrowane w pl problem w tym ,że chce sprowadzić je do Niemiec gdzie mieszkam czy w związku z tym muszę płacić jakiś podatek w pl? Czy muszę tłumaczyć jakieś dokumenty na język niemiecki żeby je zarejestrować w DE? Czy potrzebne są mi tablice tymczasowe czy mogę jechać na tych na których stoi samochód? Posiadam 2 meldunki w pl i w Niemczech . Moja dziewczyna z którą kupuję samochód wspólnie, posiada meldunek niemiecki

jareckijaro
jareckijaro
11 miesięcy temu

przedwszystkim sprawdzic silnik i poziom oleju i koniecznie wymienic na porzadny jakis. osobiscie polecam hyundai xteer, bardzo dobry syntetyk, lepkość i poślizg spoko. zuzycie paliwa tez spadlo gdy go juz dluzej uzywam, takze polecam