Punkta

Kupiłem samochód co dalej? W skrócie…

Kupno samochodu to dopiero pierwszy krok. O tym, jakie konkretnie czynności będą następne decyduje przede wszystkim to, czy zdecydowałeś się na zakup samochodu nowego (nieco mniej formalności), czy używanego (więcej spraw do załatwienia, niż w przypadku auta nowego). Najwięcej formalności możesz z kolei spodziewać się, wybierając zakup auta za granicą. Jednak spokojnie. Akademia Punkta, dawniej mfind przeprowadzi Cię krok po kroku przez formalności, jakie generuje kupno samochodu.

 1. Wykupujesz ubezpieczenie OC.
 2. Rejestrujesz auto w Wydziale Komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
 3. Sprawdzasz wyposażenie auta.
 4. Regulujesz podatek od czynności cywilnoprawnych (tylko w niektórych przypadkach przy zakupie używanego auta).

1. Kupujesz nowy samochód – formalności

Zbierałeś długo, udało Ci się uzyskać kredyt, a może po prostu masz pieniądze i kupiłeś pachnące nowością, lśniące auto z salonu. Niezależnie od Twojego stanu posiadania masz teraz parę spraw do załatwienia.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – nawet Ministerstwo Infrastruktury sugeruje, by przed rejestracją auta w pierwszej kolejności ubezpieczyć pojazd. Obowiązek ubezpieczenia nakłada na Ciebie Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 r. Nowe auto zakupione w salonie odbierzesz dopiero po okazaniu dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Sprzedawca zaproponuje Ci pewnie pakiet dealerski (OC, AC i ubezpieczenia dodatkowe), który niekoniecznie będzie dla Ciebie korzystny. Dlatego najwygodniej będzie Ci skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń i wybrać odpowiednią polisę dla siebie.

Rejestracja auta w Wydziale Komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania (Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w miastach na prawach powiatu lub Urząd Dzielnicy w przypadku Warszawy). Wymagane dokumenty:

 • wniosek o rejestrację,
 • dowód własności (np. umowa lub faktura VAT),
 • karta pojazdu (jeśli została wydana),
 • świadectwo homologacji (na podstawie wydanego przez producenta świadectwa homologacji) i oświadczenie dla wskazanego pojazdu,
 • dowód tożsamości,
 • potwierdzenie opłat rejestracyjnych
 • oświadczenie dealera o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów (lub faktura zawierająca takie oświadczenie).

Urzędnik wyda Ci pozwolenie czasowe dopuszczające pojazd do ruchu, ważne przez 30 dni. Przed upływem tego terminu urząd powinien przygotować dla Ciebie dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, co pozwoli Ci swobodnie poruszać się po drogach. Chcesz wiedzieć, co dzieje się po upływie tych 30 dni?

Czytaj także: Ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu?

Sprawdź, co posiadasz na wyposażeniu swojego samochodu. Pamiętaj, że musisz mieć trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę (zazwyczaj dostarczone przez producenta wraz z nowym samochodem). Nieobowiązkowe, ale konieczne ze względów bezpieczeństwa, jest posiadanie apteczki oraz kamizelki odblaskowej. Przydadzą się także zapasowe żarówki.

2. Kupujesz używane auto – formalności

Nie zawsze możesz sobie pozwolić na zakup samochodu w salonie. Często chcesz kupić pojazd, bo nadarzyła się wyjątkowa okazja, od zawsze marzyłeś o takim aucie, albo musisz zmienić samochód, bo poprzedni już się do niczego nie nadaje. Kiedy kupujesz samochód używany, formalności też Cię nie ominą, a nawet będzie ich więcej niż w przypadku nowego auta.

 • Podstawą prawną przeniesienia własności samochodu jest umowa sprzedaży zawierana pomiędzy stronami transakcji. Jej konstrukcję regulują przepisy kodeksu cywilnego. Przeczytaj nasz artykuł o umowie kupna sprzedaży samochodu, pobierz wzór i dowiedz się, jakie elementy muszą być w niej zawarte.
 • Jeśli kupujesz auto od prywatnego właściciela (również za pośrednictwem komisu), konieczne jest wniesienie opłaty PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 2% wysokości transakcji. Masz 14 dni od podpisania umowy na złożenie w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3 i zapłatę podatku na konto Urzędu. Wszelkie prawa i obowiązki związane z podatkiem reguluje Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek zapłaty PCC ciąży na kupującym. Z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione jest nabycie pojazdu na fakturę VAT (np. bezpośrednio od komisu lub od osoby prowadzącej działalność gospodarczą), na użytek osoby niepełnosprawnej lub o wartości poniżej 1000 zł.

Czytaj także: Kupno samochodu a podatek od wzbogacenia: kto musi zapłacić podatek PCC?

 • Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Kiedy kupujesz auto, najczęściej przejmujesz polisę poprzedniego właściciela, a on ma obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w czasie 14 dni od podpisania umowy, z wymienieniem danych osoby nabywającej. W przypadku gdy składka jest płacona w ratach, zobowiązany jesteś regulować kolejne raty w odpowiednim terminie. Kiedy zdecydujesz się na przejęcie obowiązującej polisy, to może się okazać, że ubezpieczyciel prześle rekalkulację składki w związku ze zniżkami i zwyżkami dostosowanymi do Ciebie. Możesz też w dowolnym momencie wypowiedzieć polisę poprzedniego właściciela i zawrzeć nowe ubezpieczenie. Zdarza się, że podczas podpisywania umowy sprzedaży podpisywana jest także rezygnacja z polisy OC. Dobrym zwyczajem jest sporządzenie dwóch egzemplarzy rezygnacji, dla każdej ze stron. Wtedy także Ty masz możliwość powiadomienia ubezpieczyciela o wypowiedzeniu umowy, co pozwoli Ci uniknąć nieporozumień wynikających ze zdublowania polis.
 • Rejestracja auta w Wydziale Komunikacji. „Czas na przerejestrowanie auta określony jest w Prawie o ruchu drogowym. Masz na to 30 dni od daty zakupu pojazdu” – informuje Urszula Zimnoch, ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind.
 • Do rejestracji używanego samochodu – poza podstawowymi elementami, czyli wnioskiem, umową, dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi, potwierdzeniem opłat, kartą pojazdu oraz dowodem rejestracyjnym – wymagane jest także ważne badanie techniczne pojazdu. Obowiązkową kontrolę możesz połączyć z dokładnym przeglądem samochodu w celu wykluczenia nieuczciwej sprzedaży. Do przeprowadzania badań technicznych z wpisem do dowodu rejestracyjnego upoważnione są Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Podstawowe badanie techniczne kosztuje około 100 zł. Przypominam, że ważne badanie jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym.
 • Podobnie jak w przypadku nowego samochodu, powinieneś sprawdzić wyposażenie auta. Sprawdź, czy masz gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, zadbaj o sprawne koło zapasowe, komplet żarówek zapasowych i kamizelkę odblaskową.

3. Kupujesz używany samochód za granicą

Ze względu na otwarte granice zamiast polegać na pośrednikach zajmujących się zawodowo sprowadzaniem aut, możesz samodzielnie kupić auto za granicą. Obowiązków pozakupowych będzie w takim przypadku znacznie więcej, ale czasami niższa cena pojazdu może sprawić, że to się opłaci.

Zakup samochodu – formalności w kraju zakupu

 • Sporządzenie dwujęzycznej umowy kupna/sprzedaży z uwzględnieniem ceny w euro. Pozwoli to uniknąć tłumaczenia umowy po powrocie do kraju. W przypadku zakupu samochodu w zagranicznym komisie otrzymasz rachunek, który jest dowodem zakupu.
 • Przy zakupie powinieneś otrzymać: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu (jeśli zostało dokonane). Brak tych dokumentów może Ci uniemożliwić zarejestrowanie samochodu w Polsce.
 • Po podpisaniu umowy kupna/sprzedaży musisz udać się do Wydziału Komunikacji w kraju zakupu, gdzie uzyskasz tymczasowe tablice “zjazdowe”. Musisz również kupić polisę OC, którą można zawrzeć na krótki termin np. 5 dniowy.

Kupno samochodu – formalności w Polsce

 • Pierwszym krokiem jest przetłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Urzędy zazwyczaj wymagają tłumaczenia: umowy kupna/sprzedaży, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego (tylko dla aut spoza UE), dowód odprawy celnej (jeżeli auto jest spoza UE).
 • Rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji. Wymagane dokumenty: wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, potwierdzenie ważnego badania technicznego, karta pojazdu (jeśli została wydana), dowód tożsamości, dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu, potwierdzenie opłacenia akcyzy (lub potwierdzenia zwolnienia z tego obowiązku), dowód odprawy celnej (w zależności od kraju pochodzenia auta – w ramach UE nie jest to konieczne).
 • Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).