Brak danych sprawcy wypadku a odszkodowanie. Kto zapłaci za skutki kolizji?

Aktualizacja:
brak sprawcy wypadku

Twoje auto brało udział w kolizji, której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia? A może ktoś uszkodził Ci pozostawiony na parkingu samochód, nie zostawiając żadnych danych kontaktowych? Podpowiadamy co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany. Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i jak je uzyskać.

W 2016 roku na naszych drogach doszło do ponad 33 tys. wypadków. Oznacza to, że średnio każdego dnia dochodzi do 92 takich zdarzeń. Nie we wszystkich przypadkach udaje się jednak wykryć sprawcę. Zdarza się, że kierowca, który spowodował wypadek ucieka z miejsca zdarzenia, a żaden ze świadków nie zapamiętał np. numeru rejestracyjnego jego pojazdu.

W innych przypadkach może się okazać, że pod Twoją nieobecność ktoś uszkodził karoserię Twojego auta, nie zostawiając żadnej informacji umożliwiającej identyfikację sprawcy. Jeśli dodatkowo nie było żadnych świadków całego zdarzenia, sprawa się komplikuje. Czy brak sprawcy wypadku lub kolizji wyklucza uzyskanie odszkodowania za poniesione straty?

Doszło do wypadku, a sprawcy brak. Co robić?

Przede wszystkim powinieneś wezwać na miejsce policję, która zajmie się ustaleniem sprawcy zdarzenia. Czasami wystarczą nawet niewielkie poszlaki do tego, by ustalić winnego kolizji lub wypadku. Postaraj się także udokumentować skutki zdarzenia. Wystarczą nawet zdjęcia wykonane telefonem komórkowym, które potwierdzą, że to nie Ty jesteś odpowiedzialny za zdarzenie i postaraj się zebrać dane od świadków wypadku lub kolizji. Dlaczego jest to takie ważne?

CZYTAJ TAKŻE

Odszkodowanie z NNW dla kierowcy i pasażera. Co zrobić, żeby je otrzymać?

Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków

Ubezpieczyciel nie płaci. Jak nie iść do sądu a dostać odszkodowanie?

Jeśli w wypadku któryś z uczestników doznał obrażeń ciała, wówczas policja musi przesłać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Poza tym, w praktyce notatka policji z miejsca zdarzenia jest bardzo istotnym dokumentem w dalszym dochodzeniu Twoich roszczeń. – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl

Zgłoś zdarzenie do ubezpieczyciela

Nie musisz jednak czekać na wyniki śledztwa policji. Jak najszybciej skontaktuj się z wybranym ubezpieczycielem (nie musi to być towarzystwo, w którym masz wykupioną polisę) i zgłoś wypadek lub kolizję. Obowiązkiem każdego ubezpieczyciela jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego i przekazanie sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który zajmuje się wypłatą odszkodowań m.in. właśnie w sytuacji braku sprawcy kolizji. Fundusz ma 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie. Czy to oznacza, że po zgłoszeniu pozostało Ci już wyłącznie czekać, aż UFG pokryje straty wypadku? Niestety nie.

Kiedy UFG pokryje straty kolizji, gdy sprawca pozostaje nieznany?

W takiej sytuacji UFG wypłaci pieniądze tylko za szkody na osobie. Oznacza to, że jeśli w wyniku kolizji poszkodowany wymagał leczenia lub rehabilitacji, to Fundusz pokryje te koszty. Pokrycie strat materialnych przez UFG jest możliwe tylko wtedy, gdy poszkodowana osoba wymagała pobytu w szpitalu przez przynajmniej 14 dni. Mówiąc wprost, jeśli na parkingu anonimowa osoba porysowała Ci karoserię, wówczas nie możesz liczyć na odszkodowanie z UFG. Pozostaje Ci wyłącznie autocasco.

Brak sprawcy wypadku, a odszkodowanie z AC

W sytuacji, gdy sprawca zdarzenia pozostaje nieznany, z pomocą przychodzi także ubezpieczenie AC. Dzięki wypłacie odszkodowania z tej polisy, nie musisz płacić za naprawę auta z własnej kieszeni. A co ze zniżkami za bezszkodową jazdę? Wystarczy, że w takiej sytuacji zwrócisz się do UFG, który wyrówna utratę zniżek w kolejnych latach.

Podsumowanie

  1. W 2016 roku w Polsce doszło do 33 tys. wypadków
  2. Jeśli jesteś ofiarą wypadku, w którym sprawca jest nieznany, koniecznie wezwij na miejsce zdarzenia policję, wykonaj dokumentację zdjęciową oraz postaraj się dotrzeć do świadków kolizji
  3. Taki wypadek zawsze zgłoś ubezpieczycielowi, który przekażę sprawę do UFG
  4. UFG bezwarunkowo wypłaca jedynie odszkodowanie za szkody osobowe
  5. Pokrycie strat majątkowych przez UFG jest możliwe tylko wtedy, gdy poszkodowane w wypadku osoby musiały być hospitalizowane przez minimum 14 dni
  6. Jeśli masz AC, możesz zgłosić naprawę szkody z tej polisy, bez obawy o utratę zniżek

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin 1976
Marcin 1976
5 lat temu

Sam miałem ostatnio stłuczkę i przyznam,że pieniądze z odszkodowania z OC sprawcy to śmiech na sali.Mogę z czystym sumieniem polecić Firmę [reklama]. Dopłacicli mi sporą sumke dzięki czemu bez problemu naprawiłem auto.Jakby ktos był chętny podaje numer do ich doradcy: [reklama]

M.S
M.S
4 lat temu

Największą porażką jest PZU,zero informacji dla klientów co się należy jak załatwiać sprawy związane z kolizją,brak możliwości wyrejestrowania pojazdu bez ważnego OC mimo że samochód po kolizji nie nadaje się do ruchu(zatrzymany dowód rejestracyjny)brak możliwości naprawy,samochód stoi na złomowisku nie można go zezłomować najpierw trzeba zapłacić OC za rok po wypadku(wypadek 13.07.2017)od roku walka żeby można było wyrejestrować samochód.

M.S
M.S
4 lat temu
Reply to  M.S

Nadmienię że sprawca nieznany,policja nie ustaliła sprawcy.