Regres od pijanego kierowcy. Co to jest i czy da się go uniknąć?

Aktualizacja:
Zero tolerancji – nowa akcja policji

To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz z Warszawy, który po jednym kuflu usiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował stłuczkę na parkingu galerii handlowej. Jeśli zastanawiasz się, jakie konsekwencje mogą grozić Ci za jazdę na podwójnym gazie ku przestrodze zapoznaj się z poniższym artykułem. Regres od pijanego kierowcy jest groźnym narzędziem w rękach ubezpieczyciela.

Co grozi Ci za jazdę po pijanemu?

To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz, który po jednym kuflu piwa usiadł za kierownicę swojego samochodu. Chcąc pomóc żonie w wycofaniu auta na parkingu galerii handlowej nie zauważył nadjeżdżającego Mercedesa klasy S i wjechał w jego bok. Policja, która pojawiła się na miejscu zdarzenia szybko stwierdziła, że sprawca pił alkohol. Pan Ireneusz dostał grzywnę w wysokości 2500 zł, jego prawo jazdy zatrzymano na 2 lata a po niespełna 3 miesiącach jego ubezpieczyciel wystawił mu rachunek na blisko 20 000 tys. zł, który był żądaniem zwrotu wypłaconego odszkodowania z jego polisy OC właścicielowi Mercedesa klasy S.

Kiedy OC nie wystarczy?  Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Przepisy prawa są bezwzględne wobec pijanych kierowców – o tym wiemy wszyscy. Nie wszyscy zadajemy sobie jednak sprawę z innych częstokroć bardziej dotkliwych konsekwencji, jakie niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu. Decydując się, bowiem na jazdę na podwójnym gazie musisz liczyć się z tym, że Twoje ubezpieczenie OC nie uchroni Cię przed poniesieniem kosztów zadośćuczynienia za wyrządzone szkody. Twój ubezpieczyciel zastosuje wobec Ciebie regres ubezpieczeniowy, który jest niczym innym jak żądaniem zwrotu wypłaconego przez niego odszkodowania osobie pokrzywdzonej przez Ciebie w wypadku czy kolizji. Tak właśnie się stało w przypadku pana Ireneusza z Warszawy.

Czytaj także: Ubezpieczyciel żąda zwrotu pieniędzy za wypłacone odszkodowanie. Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Ile będzie kosztowała Cię jazda pod wpływem alkoholu?

Polska Izba Ubezpieczeń oszacowała, że zobowiązania dla poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców sięgają rocznie około 45-50 mln zł. Średni regres, kierowany do pijanych kierowców za szkody polegające na uszkodzeniu samochodu, to kwota około 8-9 tys. zł. Wysokość roszczenia znacznie wzrośnie, jeśli w wypadku poszkodowani zostaną ludzie. Oprócz ewentualnych kosztów leczenia przyjdzie Ci bowiem zapłacić zadośćuczynienie za ból i cierpienie związane z ranami poszkodowanych, mogą dojść do tego również koszty dożywotnich rent, które płacone są, jeśli poszkodowani prze Ciebie nie będą zdolni do pracy. Najwyższe pojedyncze odszkodowanie wypłacone w Polsce za wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę wyniosło 695 tys. zł. Pan Ireneusz miał, zatem szczęście, że w spowodowanym przez niego wypadku nikt nie ucierpiał.

Co musi zrobić towarzystwo ubezpieczeń, aby zażądać zwrotu wypłaconego odszkodowania?

Niewiele. Musi udowodnić tylko, że powodując wypadek byłeś pod wpływem alkoholu. Sam przyznasz, że jest to banalnie proste biorąc pod uwagę fakt, że na miejscu wypadku obecna będzie policja zaopatrzona w alkomat, którego na pewno nie zawaha się użyć.

Co jeśli nie stać Cię na spłatę regresu gotówką?

Jeśli spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu i nie stać Cię na spłatę towarzystwu ubezpieczeń regresu gotówką, musisz liczyć się z egzekucją komorniczą, czyli w rezultacie np. z zajęciem comiesięcznej pensji czy nawet utratą posiadanych przez Ciebie dóbr majątkowych. Konsekwencję Twojej bezmyślności odbić się mogą również na członkach Twojej rodziny, którym przyjdzie płacić Twoje długi, a po Twojej śmierci spadkobiercom, jeśli na czas nie zrzekną się pozostawionego przez Ciebie spadku.

Kreatywny kierowca, czyli Polak potrafi

– Kreatywność polskich kierowców nie zna granic, ale ich fantazja po alkoholu przechodzi wszelkie pojęcie – opowiada funkcjonariusz warszawskiej drogówki, który podczas zatrzymania pijanego sprawcy wypadku usłyszał w tłumaczeniu, że półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu jest następstwem wypicia jednego piwa na ukojenie nerwów już po całym zdarzeniu. Jedni starają się wmówić Policji, że pili po zajściu zdarzenia, inni, co ambitniejsi i odważniejsi starają się zamieniać miejscami z pasażerami czy wyjaśniają, że wcale nie prowadzili samochodu i w sumie sami nie wiedzą, co tu robią. W taki między innymi sposób próbują tłumaczyć się pijani kierowcy, aby unikną prawnych i materialnych konsekwencji swojego lekkomyślnego zachowania.

Czy pijani kierowcy mogą liczyć na jakieś ustępstwa?

Jeśli spowodowałeś wypadek pod wpływem alkoholu, jedynym ustępstwem, na jakie możesz liczyć jest rozłożenie Twojego długu na raty. Jeśli zignorujesz wezwanie do zapłaty czekają Ciebie i Twoją rodzinę naprawdę niemiłe konsekwencje od komornika na głowie począwszy. Dobra rada: Włącz myślenie! Piłeś? Nie jedź! Ta decyzja na pewno Ci się opłaci!

Podsumowanie

  • W 2013 roku na polskich drogach zatrzymano 162 tys. nietrzeźwych kierujących, którzy spowodowali 2101 wypadków.
  • Kierowcy decydujący się na jazdę pod wpływem alkoholu muszą liczyć się z tym, że ich ubezpieczenie OC nie uchroni ich przed poniesieniem kosztów zadośćuczynienia za wyrządzone szkody.
  • Ubezpieczyciel zastosuje wobec nich regres ubezpieczeniowy, czyli zażąda zwrotu wypłaconego ubezpieczenia.
  • Średni regres, kierowany do pijanych kierowców to kwota około 8-9 tys. zł. Najwyższy regres do pijanego kierowcy w Polsce wyniósł 695 tys. zł.
  • Nie ma możliwości uniknięcia kary.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
32 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
rocco7
rocco7
8 lat temu

Mialem taka sytuacje w grudniu ubieglego roku jak dlugo trzeba czekac na regres od ubezpieczyciela?

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  rocco7

Ubezpieczyciel ma 3 lata na dochodzenie roszczeń (od momentu wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej).

Tomek
Tomek
7 lat temu

Witam Mam do Państwa taką prośbę i chciałem zapytać o Regres
.A oto moje pytanie pod wpływem alkoholu spowodowałem wypadek .Kwota była wypłacona 25.01.2011 poszkodowanej
osobie a w dniu 24.01.2014 pozew wniesiono w posiedzeniu
niejawnym w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty .
Wystawionym w dniu 24.04.1014. przez Sąd
elektroniczny i dostarczył mi pocztą 08.05.2014 . Więc od wypłaty odszkodowania
do dostarczenia mi nakazu minęło 3 lata i 4 miesiące czy oznacza to
przedawnienie .Proszę o fachowa poradę i
z góry dziękuje .

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  Tomek

Panie Tomaszu, zgodnie z brzmieniem art. 43 pkt 1 ustawy
z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych,
Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze
Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r., Nr 124, poz. 1152 ze zm.), zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:
1. wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii – zauważyć należy, iż w przepisie tym użyto sformułowania „w stanie po użyciu alkoholu”, a nie „w stanie nietrzeźwości”, co przemawia za bardziej restrykcyjnym podejściem
ustawodawcy.

W myśl art. 34 wyżej wskazanej ustawy, odszkodowanie ustala się i
wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza/kierującego pojazdem. Poszkodowany jest uprawniony do odszkodowania w pełni pokrywającego szkodę wyrządzoną ruchem pojazdu mechanicznego, które obejmuje straty, jak i korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby szkody mu nie wyrządzono. Ponadto poszkodowany może dochodzić zadośćuczynienia za krzywdę, której doznał na skutek wypadku.

Zakład ubezpieczeń może domagać się zwrotu odszkodowania z chwilą dokonania jego wypłaty. Z tym momentem, z mocy samego prawa, powstaje prawo zwrotnego dochodzenia roszczenia przeciwko kierującemu. Podkreślić w tym miejscu należy, iż kierujący, który wyrządził szkodę w jednej z wyżej wymienionych sytuacji, może być obarczony obowiązkiem zwrotu odszkodowania nawet kilka bądź kilkanaście lat po wywołaniu zdarzenia szkodzącego. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, jak i praktyką sądową, poszkodowani występują przeciwko zakładom ubezpieczeń o odszkodowania z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych nawet po upływie kilku lat od wypadku.

W kodeksie cywilnym art. art. 442 1
§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

MW
MW
6 lat temu

Ta historia z pierwszych linijek jest wyssana z palca.
Jeżeliby ten człowiek wypił 1 piwo, to policja w celu wykazania czy faktycznie był pijany w trakcie popełniania wykroczenia, wzięłaby go na krew i wykazałoby mu wtedy….. 0,00 promila do maks 0,01promila. Chyba że koleś nie trawi alkoholu wogóle, ale wtedy nie byłby w stanie nawet do samochodu dojść. Helloł

Antonina
Antonina
6 lat temu
Reply to  MW

Mialam wypadek w niemczech tydzien temu 2.2 promille alkoholu wjechalam w zaparkowane auto kture wyzucilo auto na nastepne auto 3 auta doszczetnie zdemolowane mam fullkasco w niemczech dodamm ze znajomy przywiuzl mie do domu moim autem oraz zostawil pijana z kluczykami w aucie pytanie czy adwokat w niemczech moze cos zrobic zeby autokasco i ubezpieczenie pokrylo szkody na 60000 euro w tym moje auto ? rozprawa dopiero mie czeka

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Antonina

Witam,

niestety nie posiadamy informacji o systemie ubezpieczeń w krajach innych niż Polska.

Pozdrawiam

Elżbieta
Elżbieta
6 lat temu

Witam W październiku 2007 r. Mój mąż spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym, oddalil się z miejsca wypadku. Na policję sam się zgłosił. W tamtym roku przyszły mu dokumenty z ubezpieczeń ze toczy się sprawa o odszkodowanie. Jakiej wysokości odszkodowanie może wynosić, jakie są sposoby zmniejszenia tej kwoty.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Elżbieta

Witam,
Jeśli mąż posiadał ubezpieczenie i nie zostało uznane przez policję, że zbiegł z miejsca zdarzenia to odszkodowanie zostanie wypłacone przez Państwa ubezpieczyciela. Jednak jeśli odjechanie zostało zakwalifikowane jako ucieczka niestety wszystkie koszty będą musiały być pokryte z Państwa kieszeni, a w takim wypadku niestety, aby mieć szansę na ich zminimalizowanie i ugody będzie potrzeby Państwu prawnik, który dobrze poprowadzi sprawę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Robert
Robert
5 lat temu
Reply to  Elżbieta

Powinna pani raczej przemilczeć sprawę zniejszena odszkodowania. Gdyby pani od zabił bliska osobę ,trąby pani chciała dostaw spore zadośćuczynienie…punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ale w takim przypadku to fopas z pani strony

michał
michał
6 lat temu

ponad 18 lat temu jako niepelnoletni chlopak spowodowalem wypadek w ktorym zginal moj przyjaciel teraz po uplywie tych lat otrzymalem pismo ze w ciagu 7 dni musze zwrocic ponad 40 000 zl jak to mozliwe ze po takim czasie firma ubiega sie o zwrot zadoscuczynienia jakie zostalo wyplacone rodzinie pokrywdzonej

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  michał

Witam,
Jeśli możesz prześlij treść tego wezwania (najlepiej zdjęcie lub skan) korzystając z formularza na stronie: https://zapytaj.punkta.pl tam też opisz dokładnie sprawę (w jakich okolicznościach doszło do wypadku, czy miałeś ubezpieczenie, czy zostało z niego wypłacone odszkodowanie itp). Postaramy się pomóc.

Pozdrawiam,
Łukasz

MT
MT
6 lat temu

Mój syn w 2009 roku zimą wpadł w poślizg i uszkodził 3 auta zaparkowane na ulicy, był pod wpływem alkoholu (2 piwa) sam wezwał policję, która spisała protokół z informacja o spożytym alkoholu. Ubezpieczenie zwróciło się do niego o zwrot wpłaconych odszkodowań pokrzywdzonym. Jest to regres za 2 samochody jeden w kwocie 3000 zł a drugi 15000 zł. Syn z moją pomocą spłacił ten pierwszy a drugi spłaca w ratach po 80 zł od 2009r. Obecnie chciałby podjąć naukę na studiach Które są płatne (jest w obecnej chwili bezrobotny), TU nie reagowało na pisma z prośbą o umorzenie długu. Za 3 uszkodzony samochód nie został obciążony. Moje pytanie jest takie czy ta sprawa nie uległa przeterminowaniu? Proszę o odpowiedź.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  MT

Witam

niestety nie ma takiej możliwości. Ubezpieczyciel ma pełne prawo regresować kwotę, którą Pani syn jest winny za wypłacone odszkodowanie, będzie to robić do momentu spłacenia tej kwoty.

Pozdrawiam

Mariusz
Mariusz
6 lat temu

Spowodowałem wypadek po pijanemu wiadomo że ubezpieczenie zwróciło się o zwrot wypłaconego odszkodowania poszkodowanemu ale w powiadomieniu mnie nie napisali jako to kwota będzie tylko że zostanie wypłacone odszkodowanie i następnie po 3 miesiącach przysłali o zwrot tego odszkodowania i dopiero podana była suma żeby wcześniej w tym piśmie podali to sumę to bym jakoś zareagował i wzioł swojego biegłego bo ta suma jest według mnie o połowe zawyżona oni zwrucili 15 tyś za cytroen berlingo o wartości 22 tyś a były uszkodzone dzwi i błotnik i słupek ja się troche orjętuje ile taka naprawa mogła kosztowac i uważam że to połowa tej sumy i co teraz zrobić z tym

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Mariusz

Witam

w obecnej sytuacji może Pan jedynie wstąpić na drogę sądową i tam dochodzić słuszności wyliczonego odszkodowania.

Pozdrawiam

Mariusz
Mariusz
5 lat temu

Ale słyszałem że jak po pijanemu była ta szkoda zrobiona to ubezpieczenie miało prawo wypisać wszystkie części orginalne i stawki serwisowe cytroena bo wiedzieli że i tak to pujdzie z mojej kieszeni i ze będe miał ciężko wygrać to sprawe czy jest sens zakładać sprawe czy nie

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Mariusz

Panie Mariuszu

jeśli poszkodowany miał oryginalne części w samochodzie, to nie ma znaczenia czy sprawca był pijany w trakcie zdarzenia, czy też nie. Miał pełne prawo do naprawy swojego samochodu z użyciem części oryginalnych, uwzględniając również stawki z ASO. Spierać się można w tym przypadku o części użyte do naprawy ( czy wszystkie wymienione części zostały uszkodzone w trakcie tego zdarzenia).

Pozdrawiam

stefan
stefan
5 lat temu

Po co płacić OC, skoro działa w Polsce tak silne lobby maksymalizacji zysków pijawek ubezpieczeniowych i tzw. „prawnych”. Gdy dzwonią do mnie z super produktami ubezpieczeniowymi uwielbiam ich …….. „słać na drzewo”

o
o
5 lat temu

Witam,
Mam pytanie odnośnie regresu?
Mój tata podwpływem alkoholu prowadził auto i potrącił 14 rowerzystkę , na skutek tego dziecko umarło było to w 2000 r. ,poniósł konsekwencję i został skazany wyrokiem karnym na kare pozbawienia wolnosci do 5 lat i 4 miesiecy. w roku 2002r. odbyła się sprawa z powództwa cywilnego (z powództwa rodziny zmarłej) oraz strony ubezpieczeniowej w tym wypadku PZU, świadkiem jak również strona w tej sprawie był mój ojciec, zapadł wyroku w formie ugody ,rodzina zmarłej domagała się 15 tys złotych , a uzyskała 10 tyś tytułem wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia.
Mijały lata….
W roku 2015 r. przyszł pismo z PZU z wezwaniem do zapłaty kwoty 70 tyś , konsultowaliśmy to z radca prawnym i on powiedział że nie ma się co przejmowac bo to jakaś pomyłka, ale teraz we wrzesniu 2016 r. przyszło kolejne wezwanie tylko z kwota 280 tyś. , tytułei iz PZU dokonało wypłaty dopłaty w kwocie 190 tyś rodzinie pokrzywdzonej!!!
Czy to możliwe czy to się będzie ciągnąć w nieskończoność ???
Jeśli ojciec by w tym momencie odpisał cały swój majątek na mnie i mama zrobiła rozdzielność , to nadal będziemy obciążeni tym długiem?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam,

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  o

Dzień dobry

sprawa będzie trwać do momentu zaspokojenia potrzeby zadośćuczynienia wszystkim uprawnionym członkom rodziny. Jeśli chodzi o sprawę majątkową, proponowałbym konsultację z prawnikiem, który będzie biegły w tej dziedzinie.

Pozdrawiam

o
o
5 lat temu

ok, ale rodzina dostała wypłatę odszkodowania oraz zadośćuczynienia od towarzystwa i podpisała ugodę zrzekając się prawa roszczenia w przyszłości!!!

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  o

Do roszczenia ma prawo każdy, kto czuje stratę po śmierci tej osoby. Proszę sprawę koniecznie skonsultować z prawnikiem i przedstawić mu też ugodę.

Pozdrawiam

Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Witam. Miałem stłuczkę po paru piwach uszkodziłem tylni zderzak w Audi wartym 10tys płn a dostałem pismo od warty o zapłatę 7 tys. Dlaczego tak dużo skoro nikt nie ucierpiał a szkody były znikome. Co mogę zrobić żeby zmniejszyć kwotę bo faktyczne szkody były znikome

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Tomasz

Dzień dobry

jest to wycena likwidatora szkody i widocznie taka kwota była niezbędna, by auto naprawić ( wystarczyło, że kosztorys oparty był na cenie części oryginalnych). Co do szkody osobowej może się Pan cieszyć, że taka nie nastąpiła, bo wtedy zadośćuczynienie często przekracza kilkanaście tysięcy złotych i potrafi się skończyć na kilkuset tysiącach złotych, wszystko zależy od przypadku. Od decyzji oczywiście może się Pan odwoływać tzn. od wysokości przyznanego odszkodowania, bo regres jest nieunikniony.

Pozdrawiam

[reklama]
[reklama]
5 lat temu

Dlatego zawsze w takich sytuacjach trzeba skontaktować się z prawnikiem.

Masz
Masz
4 lat temu

Witam ekspertów.
Niedawno pożyczyłem auto bez OC. Jechałem w nim totalnie upity (nic nie pamiętam). Rozbiłem dwa auta i to, w którym jechałem. Czekam na sprawę w sądzie. Kto od kogo może żądać zwrotu ubezpieczeń? Właściciele dwóch aut od właściciela pożyczonego samochodu a ten dopiero ode mnie? Jak to jest? Dziękuję za odpowiedź.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Masz

Co do zasady, w związku z brakiem OC, fundusz gwarancyjny wypłaca szkodę i występuje z regresem. Solidarnie odpowiada właściciel pojazdu i kierujący. Więc połowę szkody pokrywa wtedy Pan, a drugą połowę właściciel. Następnie właściciel pojazdu ma ma możliwość na drodze sądowej ubiegać się, żeby to Pan pokrył całą szkodę.

Renata
Renata
4 lat temu

Witam,
Mój brat 3 lata temu spowodował wypadek samochodowy ze skutkiem śmiertelnym swojej konkubiny. Wkrótce sam popełnił samobójstwo. Dzieci konkubiny otrzymały odszkodowanie. Teraz firma ubezpieczeniowa szuka spadkobierców brata w celu odzyskania wypłaconych pieniędzy. Brat ma czworo dzieci, które dzieciństwo spędziły w domu dziecka i niewiele mają. Jedyne co brat posiadał to mało warty spadek po rodzicach do podziału z całym rodzeństwem (6 osób). Czy dzieci brata i ewentualnie rodzeństwo odpowiadają finansowo za wypłacone dzieciom konkubiny odszkodowanie? Bardzo proszę o odpowiedź.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Renata

Witam. Niestety nie zajmujemy się doradztwem w sprawach spadkowych. Ale co do zasady przyjęcie spadku wiąże się z przyjęciem obciążeń finansowych. Trzeba by było zrzec się spadku.

xxddf
xxddf
1 rok temu

Witam, spowodowałem kolizje pod wpływem w grudniu 2020 roku, w lutym sprawa została zakończona w ubezpieczalni a do dzisiaj nie dostałem wezwania o zapłatę. Jak długo się czeka na regres ?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  xxddf

Dzień dobry,

w tej sprawie polecam skontaktować się bezpośrednio z właściwym Towarzystwem Ubezpieczeniowym.