Punkta

Ceny ubezpieczenia OC wyglądają coraz lepiej. Od kilku lat stawki utrzymują się na stabilnym poziomie. Średnia wartość ubezpieczenia OC w Polsce na za 2020 rok wyniosła 645 zł. Czy kierowcy w Olsztynie mogą liczyć na polisy w jeszcze niższej kwocie? Od czego uzależniona jest stawka polisy komunikacyjnej? Gdzie i jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC? Sprawdziliśmy!

Wypadkowość a tanie OC – jak to wygląda w przypadku osób zamieszkujących Olsztyn?

Nie jest zaskoczeniem, że ceny za ubezpieczenie samochodowe w Olsztynie są mocno zróżnicowane. Na ich wysokość wpływa wiele czynników. Ubezpieczyciele pytają m.in. o wiek, staż za kierownicą, stan cywilny, parametry pojazdu, liczbę zabezpieczeń w aucie czy kod pocztowy i miejsce zamieszkania. Te ostatnie informacje są bardzo istotne – towarzystwa ubezpieczeniowe analizują bowiem ryzyko wypadku na danym terenie. Pod uwagę biorą natężenie ruchu, liczbę występujących tam pojazdów oraz wypadkowość. Jak sytuacja ta wygląda w Olsztynie?

Otóż raporty policyjne nie przynoszą pozytywnych wiadomości. Sytuacja na drogach w 2020 roku w województwie warmińsko-mazurskim nie przedstawia się najlepiej. W zeszłym roku doszło tam do 1040 wypadków. W ich wyniku zginęło 115 osób, a 1186 zostało rannych. Wskaźnik liczby wypadków na 100 000 mieszkańców wyniósł 73,2. Jest on wyższy niż średnia ogólnopolska, która równa się 61,4. Czy zatem trzeba liczyć się z wysokimi stawkami za OC w Olsztynie?

Najtańsze OC w Olsztynie za mniej niż 400 zł? To możliwe!

Jak już wspomnieliśmy, niektórym kierowcom udało się znaleźć tanie OC w Olsztynie. W 2020 r. najmniej na polisę komunikacyjną wydał 76-letni właściciel Fiata 126p z 1988 r. Nabył ją tylko za 182 zł. Dobrą ofertę otrzymał również 52-letni kierowca poruszający się Fordem Focusem 1,6 TDCi z rocznika 2012. Kupując polisę OC za pośrednictwem porównywarki mfind, uiścił on jedynie 341 zł. 25 zł drożej za OC zapłacił 32-letni właściciel Volkswagena Polo V z 2011 roku. To nie koniec ofert za mniej niż 400 złotych – było ich jeszcze kilka, a dotyczyły ochrony samochodów z roczników 1988 – 2012.

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w innych miastach?

Jaki jest sposób na znalezienie tak korzystnych ofert i najtańszego OC w Olsztynie? Najlepszą opcją jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind. Wpisując dane dotyczące kierowcy oraz pojazdu, otrzymasz całą listę ofert od ubezpieczycieli działających na polskim rynku. Jeśli chcesz sprawdzić, czy nie przepłacasz za swoją polisę, skorzystaj z porównywarki i przejrzyj oferty wybrane specjalnie dla Ciebie.

Ubezpieczenie OC czy AC? Czy kierowcy z Olsztyna powinni kupić dodatkową polisę?

Jak powszechnie wiadomo, w Polsce istnieje obowiązek zakupu polisy OC. Oprócz tego można również nabyć dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, jakim jest Autocasco. AC to pomoc w sytuacji nagłej awarii lub pokrycie kosztów naprawy pojazdu. Istnieje również możliwość uzyskania odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach, np. kradzieży czy szkody wyrządzonej na pojeździe. Warto jednak, byś wiedział, że w przypadku ubezpieczenia AC nieważna jest wysokość składki – tutaj liczy się zakres polisy.