Właściciel nowego BMW X1 i nabywca używanego Volvo XC60 stają przed tym samym dylematem – gdzie najtaniej i najlepiej ubezpieczyć samochód? Zdarza się, że najwygodniejsze opcje, wcale nie są najkorzystniejsze pod względem finansowym. Sprawdź, jak najlepiej ubezpieczyć samochód, oszczędzając co najmniej kilkaset złotych tylko na OC.
Dlaczego warto szukać najtańszego ubezpieczenia OC?
Na co zwracają największą uwagę kierowcy, kupując ubezpieczenie komunikacyjne? Niezależnie od tego, czy podpisujesz nową umowę ubezpieczenia, czy przedłużasz polisę w znanym towarzystwie ubezpieczeniowym, chcesz, aby składka OC była jak najniższa.
Kierowanie się ceną ubezpieczenia OC w pierwszej kolejności jest jak najbardziej uzasadnione. Zakres OC samochodu jest określony przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, więc każda firma zaproponuje Ci identyczną ochronę. Oczywiście niektóre towarzystwa mogą Ci proponować takie dodatki, jak ubezpieczenie ochrony zniżek na OC czy assistance z podstawowymi usługami, ale bazowa ochrona pozostanie niezmienna.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Dlaczego najtańsze ubezpieczenie AC, NNW lub assistance wcale nie musi być najlepsze?
Skoro już o assistance mowa, należy wspomnieć, że kierowanie się wyłącznie wysokością składki może nie być korzystne w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych. Ich zakresy ochrony są kształtowanie dość swobodnie przez ubezpieczycieli. Aby podpisać zadowalającą umowę AC, NNW czy assistance, musisz zapoznać się z OWU, w którym znajdziesz wszelkie informacje na temat szkód objętych ochroną, świadczonych usług czy wyłączeń odpowiedzialności.
Użytkownicy kalkulatora OC i AC na Punkta.pl porównują podstawowe warunki ochrony konkurencyjnych ofert, rozwijając tabelki ze szczegółami w wynikach kalkulacji. Dzięki porównywarce ubezpieczeń zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale także czas poświęcony na wstępną analizę pakietów.
Gdzie znajdziemy OC najtaniej?
Ubezpieczenie samochodu możesz kupić na wiele sposobów:
- bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego, który pracuje jako przedstawiciel jednej firmy ubezpieczeniowej, świadcząc usługi w punkcie stacjonarnym lub online,
- w multiagencji ubezpieczeniowej, czyli u agenta ubezpieczeniowego, który współpracuje z wieloma firmami,
- w kanale direct, czyli przez internet lub telefon, np. za pomocą porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Każde z tych rozwiązań ma zalety i wady. Gdzie znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i najtańsze AC z zadowalającym zakresem ochrony? Podpowiadamy.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód? Czy najtaniej jest u agenta ubezpieczeniowego?
Agent ubezpieczeniowy zaproponuje Ci pakiet OC i AC z oferty jednego towarzystwa, aczkolwiek są wyjątki od tej reguły. To najbardziej klasyczny sposób na zakup ubezpieczenia samochodu. Skontaktujesz się z agentem, wypełniając formularz kontaktowy na stronie firmy ubezpieczeniowej, aby umówić się na spotkanie online. Jeżeli wolisz rozmowę w cztery oczy, sprawdź najbliższe placówki w Twojej okolicy.
Zanim wybierzesz agenta ubezpieczeniowego, zapytaj znajomych lub członków rodziny, czy mogą Ci polecić sprawdzonego eksperta, który kieruje się przede wszystkim usatysfakcjonowaniem klienta i obsługuje go posprzedażowo, czyli także po podpisaniu umowy OC i AC.
Czy warto kupić ubezpieczenie u agenta? To rozwiązanie ma swoje plusy. Agent załatwi za Ciebie prawie wszystkie formalności, a także doradzi w dopasowaniu zakresu ochrony dobrowolnego ubezpieczenia samochodu. Głównym problemem jest fakt, że agent współpracuje z jednym ubezpieczycielem, więc nie przeanalizuje aktualnych ofert na rynku, wyręczając Cię w porównywaniu konkurencyjnych opcji. W takiej sytuacji należałoby odwiedzić co najmniej kilku agentów – każdy musiałby współpracować z inną firmą.
Czytaj również: Co to jest porównywarka ubezpieczeń i jak działa?
Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód? Multiagencja ubezpieczeniowa i porównywarka ubezpieczeń
W multiagencji ubezpieczeniowej możesz w łatwy sposób porównać oferty kilku, a nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu wzrastają szanse na zakup najtańszego OC i AC. Doradca pracujący w multiagencji najpierw szczegółowo wypyta Cię o parametry samochodu i Twoją historię ubezpieczeniową. Potem wysłucha oczekiwań wobec ubezpieczeń dobrowolnych, aby zaproponować oferty spełniające Twoje wymagania. Opowie Ci o zaletach oraz ewentualnych wadach każdej opcji, aby ostateczny wybór był rzeczywiście najlepszy.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Niektóre multiagencje działają nie tylko stacjonarnie, ale także w internecie. Skoro mowa o sieci, trzeba wspomnieć o porównywarkach ubezpieczeń, np. Punkta.pl. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, przygotujesz własny ranking OC, sortując oferty od najtańszej do najdroższej. Porównasz pakiety ubezpieczeniowe i wybierzesz najlepszą opcję, nie wychodząc z domu.
Punkta.pl prowadzi Akademię Ubezpieczeń, czyli blog, na którym znajdziesz odpowiedzi na pytania najczęściej nurtujące kierowców. Ponadto możesz skontaktować się z doradcą, wybierając czat online z konsultantem, rozmowę telefoniczną z ekspertem lub spotkanie z lokalnym agentem w Twojej miejscowości bądź jej pobliżu.
Gdzie najtaniej kupić OC? Kanał direct
Ubezpieczenia direct, czyli zawierane przez internet lub telefon, są oferowane w Polsce od 2003 roku, kiedy na rynku zadebiutowało Towarzystwo Ubezpieczeń Link4. Wśród największych zalet zakupu ubezpieczenia samochodu w kanale direct należy wymienić nie tylko szansę na dużą obniżkę składki, ale także szybkość zawarcia umowy oraz wygodę.
Ubezpieczając samochód przez internet lub telefon, za polisę płacisz kartą, przelewem online lub przelewem tradycyjnym. Dokument potwierdzający kupno ubezpieczenia dostarczany jest pocztą tradycyjną lub e-mailem. Ubezpieczenie w kanale direct kupisz za pomocą porównywarki, ale także bezpośrednio na stronach większości towarzystw ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenie samochodu w banku
Tanie OC i AC można kupić nie tylko w serwisie internetowym ubezpieczyciela, ale też w banku. Takie rozwiązania oferują klientom m.in. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao SA, Bank Zachodni WBK czy mBank. Ubezpieczenie samochodu jest dostępne przeważnie w serwisie internetowym. Bank Millennium i Bank Zachodni WBK umożliwiają też kupno ubezpieczenia pojazdu przez aplikację mobilną.
W celu poznania oferty klient musi zeskanować aparatem fotograficznym w smartfonie kod AZTEC z dowodu rejestracyjnego. Kod AZTEC to czarno-biały kwadrat na ostatniej stronie dokumentu. Następnie kierowca wybiera jedną z rekomendowanych opcji i zawiera umowę ubezpieczenia drogą elektroniczną. Zaletą takiego rozwiązania jest prostota w finalizacji zamówienia, minusem – zwykle dostęp do oferty tylko jednego towarzystwa.
Czytaj również: Ubezpieczenie samochodu w MBANKU – czy warto?
Ubezpieczenie samochodu u dilera
Ubezpieczając nowy pojazd u dealera samochodowego, masz szansę na wykupienie tzw. pakietu dealerskiego, który może – ale nie musi – być tańszy od ubezpieczeń OC i AC dostępnych na rynku. Agent ubezpieczeniowy może Ci zaproponować tańsze rozwiązanie od dealera, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na jednoczesne ubezpieczenie mieszkania czy OC w życiu prywatnym. Wybierając pakiet dealerski, kupujesz gotowe rozwiązanie, ale nie masz żadnego wpływu na warunki ochrony. Zwykle ta opcja jest korzystna, ale warto sprawdzić alternatywy.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?
Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje zalety i wady. W przypadku fabrycznie nowego samochodu najbardziej opłacalny może okazać się pakiet dealerski, szczególnie jeśli właściciel pojazdu nigdy wcześniej nie korzystał z ubezpieczeń samochodowych, więc nie ma historii, dzięki której mógłby uzyskać zniżki.
Jeżeli korzystasz już z usług konkretnego ubezpieczyciela, np. masz u niego ubezpieczone mieszkanie, to prawdopodobnie dostaniesz zniżkę z tytułu podpisania kolejnej umowy.
Zależy Ci na szybkim załatwieniu formalności? Wybierz ofertę w kanale direct. Możesz też ubezpieczyć samochód za pośrednictwem banku, w którym masz konto. Jak widać, trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód. Pewne jest jedno – najtańsze OC i AC zyskasz dzięki bezszkodowej historii jazdy.
Podsumowanie
- Najlepsze ubezpieczenie OC samochodu jest najtańsze. Zakres ochrony jest identyczny w każdym towarzystwie, więc możesz kierować się wyłącznie wysokością składki, chyba że zależy Ci na dodatkach, np. assistance z podstawowymi usługami.
- Najtańsze ubezpieczenie autocasco nie musi być najlepsze, ponieważ może cechować się niewystarczającym zakresem ochrony w stosunku do Twoich potrzeb. Firmy kształtują swobodnie ubezpieczenia dobrowolne, co oznacza, że należy przeczytać OWU przed podpisaniem umowy.
- Agent ubezpieczeniowy pracuje wyłącznie dla jednej firmy ubezpieczeniowej. Przewaga multiagencji tkwi w lepszej znajomości rynku i dostępności konkurencyjnych rozwiązań.
- Jeżeli na pierwszym miejscu stawiasz cenę i wygodę, kup najlepsze ubezpieczenie samochodu przez internet, korzystając z kalkulatora OC i AC. Dzięki porównywarce ubezpieczeń online porównasz co najmniej kilka ofert na jednej stronie.
- Pakiety dealerskie i ubezpieczenia dostępne w bankach mogą być tanie, ale nie najtańsze na rynku. Wadą tych rozwiązań jest ograniczona oferta – pochodząca wyłącznie od jednego ubezpieczyciela.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.