Zakup samochodu: umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem

Aktualizacja:

Zakup samochodu to często niemała inwestycja, zwłaszcza dla młodych kierowców. Często nie tylko muszą oni długo odkładać fundusze na taki wydatek, ale też liczyć się z faktem, że, z uwagi na ich wiek, koszt zakupu polisy ubezpieczeniowej może być znacznie wyższy niż przeciętny. Między innymi dlatego często decydują się na zakup pojazdu wraz ze współwłaścicielem. Podpowiadamy, jak powinna wygląda umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem!

Współwłaścicielstwo – zalety i cele takiego zabiegu

Cena ubezpieczenia samochodu jest uzależniona od wielu czynników. Kluczowe jest nie tylko to jakim samochodem jeździmy, ale nawet fakt czy rejestrujemy pojazd w Warszawie, czy w niewielkiej wsi. Ponadto dużą rolę odgrywa wiek i doświadczenie kierowcy. Osoby posiadające prawo jazdy długi czas, które mogą wykazać się bezszkodową jazdą, za polisę zapłacą niewiele. Jednak młodzi kierowcy, którzy dopiero od niedawna posiadają dokument uprawniający ich do prowadzenia samochodu nie mają żadnych zniżek, dlatego też często decydują się na zakup auta oraz rejestrację ze współwłaścicielem, na przykład rodzicem.

SPRAWDŹ:  Współwłasność samochodu a OC – czy warto to robić?

W takim przypadku zniżki starszego stażem kierowcy są brane pod uwagę przy ustalaniu ceny za polisę. Kupujący może wówczas nie tylko zapłacić mniej, ale też „nabijać” lata stażu i tym samym pracować na własne rabaty w przyszłości.

Wady kupna auta ze współwłaścicielem

Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Mówimy tu zwłaszcza o perspektywie bardziej doświadczonego kierowcy. Ewentualna kolizja z winy młodego kierowcy sprawia, że obaj kierowcy tracą zniżki i nie ma znaczenia, która osoba prowadziła. Ponadto w przypadku późniejszej sprzedaży auta, każdy z współwłaścicieli osobiście musi podpisać dokumenty poświadczające, że pojazd przechodzi w posiadanie kogoś innego. Tym samym jedna osoba nie ma formalnej możliwości przeprowadzenia pełnego procesu sprzedaży auta, jeśli współwłaściciel nie będzie o tym wiedział i nie pokwituje całej transakcji swoim podpisem.

SPRAWDŹ: Zniesienie współwłasności samochodu – to musisz wiedzieć! 

Inne opłaty przy zakupie auta ze współwłaścicielem

Pozostałe koszta nie różnią się w zasadzie od sytuacji, gdy kupujemy samochód na własną rękę. Pamiętać należy o wizycie w Urzędzie Komunikacji i przerejestrowaniu samochodu, sprawdzeniu ubezpieczenia oraz przeglądzie. Kwestią równie ważną jest obowiązek uiszczenia opłaty w Urzędzie Skarbowym za kupno auta. Podatek od czynności cywilnoprawnych należy opłacić, jeśli zakup auta został dokonany między osobami fizycznymi. Jest on liczony od wartości samochodu i wynosi 2%. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od zakupu. Inna sytuacja jest w momencie gdy auto zostało zakupione od firmy (z komisu lub salonu) i otrzymamy za nie fakturę – wówczas jest on odprowadzany automatycznie w podatku VAT.

Umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem

Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem? Od tradycyjnej umowy różni się ona jednym ważnym elementem. W dokumencie należy umieścić dane osobowe wszystkich współwłaścicieli oraz zawierać podpisy obu właścicieli pojazdu. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, wówczas będzie to umowa sprzedaży jedynie udziału we współwłasności. A co z pieniędzmi za pojazd? Mogą one zostać przekazane jednemu z współwłaścicieli lub podzielone po równo dla każdego z nich.

Podsumowując, nie ma więc wątpliwości, że dla wielu osób współwłaścicielstwo pojazdu jest znakomitą okazją do zaoszczędzenia niemałej sumy pieniędzy, ale też łatwiejszego wchodzenia w świat kierowców. Nie jest też tajemnicą, że ten wiąże się przecież nie tylko z dużymi kosztami, ale również wielką odpowiedzialnością za zdrowie swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też dalsze ułatwianie rozpoczynania tej przygody od strony formalnej z pewnością zachęci więcej młodych osób do rozpoczęcia kariery za kółkiem.

Podsumowanie

Planujesz kupić auto, ale przeraża Cię cena ubezpieczenia OC? Warto, byś się dowiedział, czym jest współwłaścicielstwo! W jakich sytuacjach się opłaca? Czy to rozwiązanie jest zawsze korzystne? Sprawdź, jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments