Ubezpieczenie OC przyczepy

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc przyczepy

Z potrzebą opłacenia składki ubezpieczenia OC żaden właściciel samochodu, motocykla czy ciągnika nie dyskutuje. A co jeśli pojazd ma przyczepę? Czy przyczepa także musi być ubezpieczona, czy może obejmuje ją ubezpieczenie samochodu? Być może niektórzy z nas w ogóle się nad tym nie zastanawiali. Oto więc najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia OC przyczepy.

Czy przyczepa jest pojazdem?

Według prawa każdy pojazd mechaniczny musi mieć opłaconą składkę OC. Można by się w takim razie zastanowić, czy przyczepa to w ogóle pojazd czy nie? Przecież jedzie przyczepiona do samochodu, nie ma silnika i tylko zerwana z zaczepu potrafi żyć własnym życiem. Prawo drogowe definiuje przyczepę jako pojazd przeznaczony do bycia ciągniętym przez transportowy pojazd samochodowy. Czyli okazuje się, że jednak pojazd, chociaż silnik, który go napędza, umieszczony jest poza nim. A skoro przyczepa jest pojazdem, to musi mieć opłacone OC.

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii B: czym można jeździć z kategorią B?

Rodzaje przyczep

Oczywiście rodzajów przyczep na rynku samochodowym istnieje całe mnóstwo – od przyczep rolniczych począwszy, poprzez przyczepy samochodów ciężarowych, aż na lekkich przyczepkach do aut osobowych kończąc. Pierwszym skojarzeniem ze słowem przyczepa zdecydowanie bywa obraz ogromnego, wielotonowego tira załadowanego towarem aż po korek. Taki drogowy potwór to widoczna dysproporcja dużej przyczepy i małego ciągnika. Na szczęście przyczepy samochodów ciężarowych wyposażone zostały w pneumatyczny układ hamulcowy, a wszystkie cięższe przyczepy mają ze względów bezpieczeństwa hamulec najazdowy.

Potrzebujemy czasem małego prywatnego tira na własny użytek. Przeprowadzka, remont, praca w ogrodzie to sytuacje, w których bardzo przydaje się przyczepka do samochodu osobowego. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebny jest nam wówczas w samochodzie hak holowniczy oraz że lekkie przyczepki samochodów osobowych nie mają hamulców. Przyczepa to także niezbędny atrybut rolników, bez którego trudno wyobrazić sobie ich pracę. I oczywiście ogromną popularnością cieszą się obecnie przyczepy kempingowe. Tak czy inaczej jazda z przyczepą jest sztuką, a o wypadek w tych warunkach niekiedy bardzo łatwo.

Czytaj także: Nowe opłaty na A4 – sprawdź ile to teraz kosztuje!

W jakim celu opłacamy OC przyczepy?

Komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, zwane popularnie OC, to obowiązkowa składka, którą opłacić musi właściciel każdego pojazdu. Chroni ono posiadacza samochodu czy motocykla w przypadku szkód powstałych w związku z ruchem tego pojazdu. A czy przyczepa może narobić szkód? Jak najbardziej. Zdarza się przecież, że przyczepa podczas jazdy odpina się od samochodu i taranuje inne pojazdy. Eksplodujące na autostradzie opony przyczep samochodów ciężarowych także potrafią doprowadzić do katastrofy. Manewry samochodem z doczepioną do niego przyczepą do najłatwiejszych nie należą, dlatego również w takich sytuacjach dochodzi do wypadków, zahaczeń, uszkodzeń, a wtedy z pomocą przychodzi sprawcy OC.

Czytaj także: Kategorie prawa jazdy – uprawnienia, wymagany wiek

OC przyczepy – o czym należy pamiętać?

Przyczepa to pojazd, więc na wstępie wymaga rejestracji. Polisę OC z kolei należy wykupić niezwłocznie w dniu rejestracji przyczepy lub wprowadzenia jej do ruchu. Silną motywacją do tego powinna być informacja, że właściciel nieubezpieczonej przyczepy przyłapany przez patrol drogówki zapłaci stosowną, wcale niemałą karę.

Kto w razie wypadku odpowiada za wyrządzoną szkodę? Otóż ustawodawca nie przewidział obowiązku wykupienia polisy OC jednocześnie dla przyczepy i samochodu w tym samym towarzystwie. Dlatego trzeba było wprowadzić przepis rozstrzygający, który ubezpieczyciel odpowiada po kolizji powstałej z winy pojazdu z przyczepą. Prawo drogowe mówi więc, że jeżeli wypadek został spowodowany przez przyczepę złączoną z pojazdem lub odłączoną od niego, ale nadal pozostającą w ruchu, szkoda zostaje objęta ubezpieczeniem OC komunikacyjnym pojazdu ciągnącego. Z kolei z ubezpieczenia OC przyczepy wypłacane jest odszkodowanie, gdy szkoda jest spowodowana przyczepą, która nie jest złączona z pojazdem silnikowym albo odłączyła się od pojazdu ciągnącego i przestała się już toczyć.

Czytaj także: Homologacja samochodowa – co musisz wiedzieć?

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy?

Na koniec warto zadać jeszcze ważne pytanie o koszt składki. To, ile zapłacimy za ubezpieczenie OC przyczepy, zależy przede wszystkim od jej parametrów, czyli po prostu od jej dopuszczalnej ładowności. Pozostaje jedynie sprawdzić, który ubezpieczyciel oferuje najkorzystniejszą opcję dla naszej przyczepy.

Składki zaczynają się od 50 zł rocznie, ale dotyczą najmniejszych przyczepek.

Podsumowanie

  1. Przyczepa według prawa drogowego jest pojazdem i musi mieć opłacone OC.
  2. Bez względu na rodzaj przyczepy brak ubezpieczenia skutkuje karą.
  3. Polisę OC należy wykupić w dniu rejestracji przyczepy.
  4. Koszt ubezpieczenia OC zależy od dopuszczalnej ładowności przyczepy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej