Urszula Borowiecka

Sprawdź auto u mechanika zanim je kupisz!

Przede wszystkim – kupuj rozsądnie. Zbyt niska cena samochodu powinna dać do myślenia, zwłaszcza, gdy właściciel zarzeka się, że auto jest bezwypadkowe. Nie oszczędzaj na wizycie w warsztacie, lepiej stracić 100 zł niż wydać 5000 zł na samochód, który nie jest tyle wart.

Co trzeba wymienić po kupnie używanego auta?

Zaraz po zakupie auta czeka Cię prawdopodobnie wymiana oleju i filtrów, to podstawa. Poprzedni właściciel raczej w to nie inwestował, skoro postanowił sprzedać auto.

Być może dość szybko będziesz musiał wymienić rozrząd. Sprawdź to koniecznie z mechanikiem, najlepiej jeszcze przed zakupem auta. A może właściciel niedawno go wymieniał, więc poproś tylko o dowód, potwierdzenie tej naprawy.

U mechanika sprawdź też, w jakim stanie są elementy eksploatacyjne. Opony, hamulce czy drążki są szybko się zużywają, sprzedający raczej w to nie inwestują, więc wydatek spadnie na Ciebie.

Formalności związane z kupnem auta – to też kosztuje!

Gdy wizyta w warsztacie wypadła pomyślnie i mimo koniecznych napraw, auto nadaje się do kupienia, przygotuj się na załatwianie formalności. Koszty rejestracji musisz koniecznie zaplanować w budżecie na zakup auta! Opłaty za rejestrację, nowe tablice rejestracyjne, hologramy itd. oscylują w granicach 200 zł.

Następnie odwiedź skarbówkę. Jeśli kupujesz auto od osoby prywatnej, będziesz zobowiązany opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2%. Masz na to 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Co z ubezpieczeniem?

Kolejna ważna rzecz i duży wydatek, który musisz zaplanować – ubezpieczenie. Pamiętaj, że musisz mieć obowiązkowe OC. Za jego brak grożą bardzo dotkliwe kary.

Polisa poprzedniego właściciela przechodzi na Ciebie wraz z zakupem samochodu. Poprzedni właściciel zobowiązany jest przekazać Ci dokumenty potwierdzające fakt zawartej umowy ubezpieczenia. Zerknij na okres, na jaki polisa została zawarta. Nie sugeruj się wysokością składki za ubezpieczenie, bo firma ubezpieczeniowa wylicza taką składkę indywidualnie, co oznacza że dla Ciebie może ją podnieść. I to właśnie musisz zaplanować!

Polisę, która przeszła na Ciebie wraz z kupnem samochodu, możesz wypowiedzieć w każdym momencie jej trwania. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok, koniecznie wykup nowe ubezpieczenie. Nie możesz mieć ani jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy i jak wypowiedzieć OC? Pobierz wzór

Nowa polisa OC – nie możesz mieć ani dnia przerwy w ubezpieczeniu

Pamiętaj też, że polisa OC, która przeszła na Ciebie wraz z kupnem samochodu, nie  przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że wraz z jej końcem musisz kupić nową. Najlepiej zacząć rozglądać się wcześniej, miesiąc, dwa tygodnie przed kupnem – może być taniej niż w ostatniej chwili. Niektórzy ubezpieczyciele podnoszą stawkę wiedząc, że twoje OC właśnie wygasa i jesteś przyparty do muru.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Najlepiej porównuj oferty, firmy ubezpieczeniowe konkurują ze sobą cenami – a OC ma wszędzie taki sam zakres. Wiadomo więc, że warto szukać najtańszej oferty. Zajrzyj na nasz kalkulator, albo skontaktuj się z doradcami, którzy Ci w tym pomogą.

CZYTAJ TAKŻE: Średnio 3 tys. złotych – tyle za ubezpieczenie OC płacą młodzi kierowcy. Czy jest sposób, by płacili mniej?

Pamiętaj też o kosztach takich jak abonament parkingowy, jeśli mieszkasz w strefie płatnego parkowania. Schowaj też trochę drobniaków w aucie – przydadzą się do okazjonalnych parkometrów i autostrad.

Jeśli przeczytałeś ten artykuł, znaczy że już wszystko wiesz! Powodzenia w zakupach i szerokiej drogi!

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? OBEJRZYJ KONIECZNIE!