Upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem: plusy i minusy

Aktualizacja:
upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem

Wypadek, kolizja, stłuczka. Twój samochód został uszkodzony. Koszty szkód zostaną pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy. Do Ciebie należy decyzja czy proces likwidacji szkód przeprowadzisz osobiście od A do Z, czyli wybierzesz metodę gotówkową, czy może zdecydujesz się na sposób bezgotówkowy, czyli upoważnisz warsztat do rozliczenia z ubezpieczycielem. Dziś przyjrzymy się metodzie drugiej.

Zdarzenie drogowe samo z sobie jest ogromnym stresem. Ten jeszcze bardziej potęguje się w momencie, gdy uszkodzony został Twój pojazd, a Ty przed oczami masz widmo „walki” z ubezpieczycielem o odszkodowanie. Jeśli przerasta Cię nadmiar spraw związanych z dochodzeniem odszkodowania, wszystkie formalności począwszy od załatwienia części zamiennych, poprzez naprawę, aż po wypłatę odszkodowania – możesz zlecić warsztatowi samochodowemu. Ale czy na pewno warto? Jakie plusy i minusy ma upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem.

Likwidacja szkody: gotówkowo czy bezgotówkowo?

Twój samochód ucierpiał w wyniku kolizji drogowej. Świadomość, że wszelkie szkody zostaną pokryte z OC sprawcy trochę Cię uspakajają. Stresuje Cię natomiast cały proces likwidacji szkód i dochodzenia odszkodowania. Tutaj ubezpieczyciele wychodzą Ci na przeciw i dają możliwość wyboru: możesz zdecydować się na wariant kosztorysowy, czyli kwotę wyliczoną na podstawie opinii rzeczoznawcy lub metodę bezgotówkową, kiedy to warsztat jest Twoim przedstawicielem, zajmuje się wszystkimi formalnościami i sam rozlicza się z ubezpieczycielem.

Praktycznie rzecz biorąc, drugie rozwiązanie wydaje się o wiele bardziej kuszące. Ty oddajesz samochód do warsztatu, masz spokojną głową, a po określonym czasie wracasz i odbierasz naprawione auto. Bez zbędnego stresu, bez wszelkich formalności, no i przede wszystkim bez martwienia się o pieniądze. Ale czy na pewno?

Upoważnienie warsztatu do naprawy bezgotówkowej – co musisz zrobić?

Zanim przyjrzymy się bliżej wadom i zaletom bezgotówkowej likwidacji szkód, zatrzymajmy się na chwilę przy samym tym procesie. Jak wygląda on od strony technicznej? Co musimy zrobić, by szkoda została zlikwidowana bezgotówkowo? Jaki mamy wpływ na proces naprawy?

Bezgotówkowa likwidacja szkody wydaje się o tyle lepsza, że poszkodowany nie zaprząta sobie głowy żadnymi sprawami związanymi z naprawą czy odszkodowaniem, a po prostu odstawia auto do warsztatu i odbiera już naprawione. Wszystko odbywa się poza nim. Pół biedy, kiedy właściciel auta może sam wybrać zaufany i najlepszy warsztat. Bardzo często jednak ubezpieczyciele wskazują upoważnione warsztaty naprawcze, niekoniecznie musi na niej być warsztat, który sam być wybrał. W przypadku metody bezgotówkowej, poszkodowany nie ma dużego wpływu na przebieg naprawy. . Jedyną rzeczą jaką może, a raczej musi zrobić właściciel auta to napisać upoważnienie dla właściciela warsztatu, który to od tej pory jest jego przedstawicielem.

Upoważnienie do rozliczenia się ubezpieczyciela bezpośrednio z zakładem naprawczym. Pobierz formularz

Upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem: wady i zalety

PLUSY:

  • jesteś wolny od wszelkich formalności – sprowadzenie części zamiennych, naprawa, złożenie rachunków u ubezpieczyciela i odebranie odszkodowania – wszystkim tym zajmuje się upoważniony warsztat,
  • oszczędzasz czas – odstawiasz samochód do warsztatu i odbierasz już naprawiony,
  • większość towarzystw na czas naprawy gwarantuje samochód zastępczy.

MINUSY:

  • nie masz wpływu na przebieg naprawy, części, itp.,
  • może się zdarzyć, że ubezpieczenie nie pokryło całości kosztów naprawy i po jakimś czasie warsztat zwróci się do Ciebie z rachunkiem do uregulowania,
  • w przypadku likwidacji szkody w zakładzie współpracującym z ubezpieczycielem musisz liczyć się z tym, że koszty naprawy, a co za tym idzie – wysokość odszkodowania, zostaną maksymalnie zaniżone, np. poprzez użycie zamienników czy części z odzysku.

Podsumowanie

    1. W przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy do wyboru masz dwie możliwości: rozliczenie bezgotówkowe, inaczej zwane warsztatowym oraz wariant kosztorysowy.
    2. Decydując się na metodę bezgotówkową jedyną rzeczą jaką musisz zrobić jest upoważnienie warsztatu. Od tej pory to on zajmuje się całym procesem likwidacji szkody i odebraniem odszkodowania od ubezpieczyciela.
    3. W przypadku metody bezgotówkowej, nie masz żadnego wpływu na przebieg naprawy. Nie możesz zdecydować czy użyte zostaną części oryginalne czy może tanie zamienniki.
    4. Zwróć uwagę czy ubezpieczyciel zostawia Ci możliwość wyboru warsztatu czy może wskazuje jeden konkretny, z którym ma podpisaną umową - to rozwiązanie często będzie skutkować zastosowaniem przez ubezpieczyciela pewnych trików prowadzących do zaniżenia odszkodowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej