Dopisanie współwłaściciela pojazdu - kilka prostych porad!

Aktualizacja:

Czy dopisanie współwłaściciela pojazdu może spowodować obniżenie składek polisy OC? Jak najbardziej! Jest to bardzo opłacalne szczególnie dla młodych kierowców. Mama, tata a nawet dziadek czy babcia jeśli posiadają zniżki wypracowane przez długie lata, mogą być dla nas doskonałym wsparciem przy zawieraniu pierwszych ubezpieczeń. Jak przebiega dopisanie współwłaściciela pojazdu i jak to działa?

Czy dopisanie współwłaściciela pojazdu to trudny proces?

Nie ma powodu do stresu. Sama procedura nie jest przesadnie skomplikowana, a historie, od których roi się aż w internecie, są chyba mocno przesadzone. Podpowiadamy jak sprawnie przeprowadzić dopisanie współwłaściciela pojazdu

Warto wiedzieć, że współwłaściciel wcale nie musi posiadać 50% samochodu. Ba! Nie musi posiadać nawet 10%. Zwyczajowo przyjmuje się, że nie powinno to być jednak mniej niż 5% wartości pojazdu. Dlaczego może to być istotna kwestia? O ile przy zawieraniu obowiązkowego ubezpieczenia OC ubezpieczyciel bierze pod uwagę sam fakt zniżek wypracowanych przez ubezpieczających, to podczas sprzedaży samochodu można powiedzieć, że każdy sprzedaje “swoja część” pojazdu. Warto mieć to w pamięci, bo choć nie zamierzamy się pokłócić czy rozstać ze współposiadaczem auta, to w życiu wiele sytuacji może nas zaskoczyć. Wtedy też część, którą posiada współwłaściciel naszego auta może okazać się kością niezgody przynajmniej na poziomie rozliczeń finansowych.

SPRAWDŹ: Współwłasność samochodu a zniżki na OC: na co możesz liczyć? 

Przepisanie auta na współwłaściciela: jak wygląda umowa darowizny?

Po pierwsze taka umowa musi zawierać dokładne dane każdej ze stron umowy.  Należy również precyzyjnie opisać samochód, który będzie podlegał darowiźnie, a także określić jego wartość. Należy też zaznaczyć w jakiej części obdarowany będzie właścicielem auta (5% czy 50% itd.).  bardzo ważnym jest dodanie informacji, że darujący część udziałów przekazuje, a obdarowany przyjmuje. Taka umowa, co do zasady, powinna mieć formę pisemną. Prawo dopuszcza wyjątkowe sytuacje darowizny ustnej, ale zazwyczaj nie są one stosowane w zakresie darowizny udziałów w pojeździe.

Gdzie zgłosić umowę darowizny?

Następnie nie możemy zapomnieć o zgłoszeniu faktu darowizny do Urzędu Skarbowego. Musimy poinformować US czy osoba darująca jest naszym krewnym. Dlaczego jest to istotne? Takie rozwiązanie pozwala uniknąć płacenia podatków. 

Ustawodawca przewidział grupy podatkowe. Pierwsza grupa obejmuje małżonka, córkę, syna, wnuki, prawnuki, matkę, ojca, dziadków, rodzeństwo, zięcia, synową, pasierba, ojczyma, macochę, teściów. Do drugiej grupy zalicza się zstępni rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, rodzeństwo rodziców, małżonków innych zstępnych. Z kolei trzecia grupa obejmuje wszystkich innych nabywców. Co do zasady im dalsza linia pokrewieństwa tym wyższa jest opłata, którą należy uiścić. Na zgłoszenie faktu otrzymania darowizny mamy zaledwie 6 miesięcy. Dlatego warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ po tym czasie zwolnienia finansowe wynikające z pokrewieństwa nie są już brane  pod uwagę.

Następnym krokiem jest zgłoszenie W odpowiednim Wydziale Komunikacji zgłaszasz fakt nowego współposiadacza pojazdu. W urzędzie należy mieć ze sobą dowody osobiste oraz umowę darowizny do wglądu.

SPRAWDŹ: Zniesienie współwłasności samochodu – to musisz wiedzieć! 

Jakie ryzyko podejmuje osoba z wysokimi zniżkami?

Zastanawiasz się jakie ryzyko podejmuje młody kierowca spowoduje stłuczkę to zniżki stracą oboje. dlatego warto zastanowić się czy narażać na takie ryzyko rodziców. Może dla młodego kierowcy lepszym rozwiązaniem jest porozumienie się z dziadkiem lub babcią, którzy nie jeżdżą już autem, ale posiadają wysokie zniżki. Dla nich strata tego rodzaju nie będzie dotkliwa.

Czytaj także: Współwłasność samochodu, czyli jedno auto i dwóch właścicieli. Co trzeba wiedzieć?

Podsumowanie

Rodzinna pomoc bywa bezcenna. Czy wiesz, że dzięki najbliższym możesz zapłacić dużo mniej za roczna składkę obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC? Sprawdź, na jakich zasadach odbywa się dopisanie współwłaściciela pojazdu i z jakimi korzyściami się to wiąże!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej