MENU
KONTAKT
5 lat temu

Ceny OC w górę o 38%. Pierwsza połowa 2016 roku przyniosła ogromne podwyżki składek!

Ceny OC w górę o 38%. Pierwsza połowa 2016 roku przyniosła ogromne podwyżki składek!

W ciągu sześciu miesięcy 2016 roku ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosły średnio aż o 38% – to wynik badania przeprowadzonego przez porównywarkę ubezpieczeń mfind.pl. Jeszcze większą różnicę w składkach odczują posiadacze samochodów z silnikami o dużej pojemności…

Drastyczny wzrost cen OC

Eksperci porównywarki ubezpieczeń mfind.pl wyliczyli, że pod koniec grudnia 2015 roku kierowcy średnio za OC płacili 618 zł. W czerwcu 2016 r. suma ta wzrosła do 856 zł. Oznacza to podwyżkę o 238 zł czyli aż 38%!

Im większa pojemność silnika, tym szybszy wzrost składki

Jeszcze boleśniejsza podwyżka dotknęła kierowców samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów. W czerwcu płacili oni za OC aż o 44% więcej niż pół roku wcześniej (wzrost z 705 zł do 1018 zł). Podwyżka dla posiadaczy aut z silnikami do 2 litrów pojemności mieści się w tegorocznej normie – wyniosła 38% (z 604 zł do 833 zł).

Przyczyny wzrostu cen OC

Wyniki badania potwierdzają prognozy mfind ze stycznia tego roku. Eksperci porównywarki ubezpieczeń już wtedy zapowiadali podwyżki spowodowane brakiem rentowności segmentu OC, rosnącymi kwotami świadczeń za szkody osobowe, wytycznymi KNF w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych, apelem przewodniczącego KNF o podniesienie składek, oraz podatkiem bankowym. A w kolejce czeka również tzw. podatek Religi, którego wprowadzenie w 2017 roku zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

– Zapowiadane wysokie podwyżki cen OC stały się faktem. Codziennie rozmawiamy z klientami, którzy skarżą się na wyższe składki. Szczególnie niekorzystne są oferty odnowieniowe – spotkaliśmy się z przypadkiem, że ubezpieczyciel zaproponował bezszkodowemu kierowcy składkę wyższą o prawie 1000 zł. Jedynym sposobem na oszczędność jest porównanie ofert wielu towarzystw i wybranie tej najtańszej – przekonuje Bartosz Salwiński, współzałożyciel i prezes porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

Metodologia badania

W badaniu przeanalizowano kalkulacje wykonane w kalkulatorze OC i AC mfind w grudniu 2015 r. oraz czerwcu 2016 r.

Więcej o trendach cen OC i przyczynach podwyżek można przeczytać w serwisie Akademia ubezpieczeń mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.