MENU
KONTAKT
4 lata temu

Im większe miasto, tym wyższa cena polisy OC. Wrocław nawet o 33% droższy niż okoliczne miejscowości

Im większe miasto, tym wyższa cena polisy OC. Wrocław nawet o 33% droższy niż okoliczne miejscowości

Różnice w cenach polis OC pomiędzy dużymi miastami wojewódzkimi a okolicznymi miejscowościami sięgają ponad 30% – wynika z analizy porównywarki OC/AC mfind.pl. Dlatego też część kierowców i niektórzy agenci unikają płacenia wyższych składek podając ubezpieczycielom nieprawdziwe dane. Eksperci mfind wyjaśniają, jakie mogą być konsekwencje takiego działania.

Jak duże są różnice w cenach polis OC pomiędzy dużymi miastami wojewódzkimi, a okolicznymi miejscowościami? Specjaliści porównywarki OC/AC mfind.pl sprawdzili to na przykładzie 37-letniego kierowcy Forda Focusa 1.6 diesel z 2010 r.

Porównanie cen OC w miastach i okolicznych miejscowościach - analiza mfind

Jak wynika z otrzymanych wyników, różnice te sięgają ponad 30%. Średnio, kierowcy którzy zarejestrowali bądź użytkują swoje auta w większych miastach, płacą o około 16% więcej za polisę OC niż ci z mniejszych miejscowości. Największe różnice odnotowano we Wrocławiu, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim.

Dlaczego miejsce zameldowania kierowcy czy też użytkowania pojazdu jest tak istotne przy wyliczaniu składki? Ubezpieczyciele biorą pod uwagę natężenie ruchu i prawdopodobieństwo spowodowania kolizji w danej okolicy. Na tej podstawie obliczają swoje ryzyko i ustalają wysokość składki. To dlatego kierowcy w dużych miastach z reguły płacą więcej niż ci z mniejszych miejscowości.

Obecnie, ubezpieczyciele nie zawsze pytają dokładnie o to samo. Wypełniając formularz, kierowcy podają np. miejsce użytkowania pojazdu, podczas gdy dla innych towarzystw istotne jest miasto, w którym jest on zarejestrowany. Z kolei pozostali wyliczają składkę na podstawie adresu zameldowania kierowcy.

Jak wynika z analizy mfind, w małej miejscowości OC może być tańsze nawet o ponad 200 złotych niż w sąsiednim, dużym mieście. Dlatego też niektórzy kierowcy celowo podają nieprawdziwe dane. Problemy zaczynają się jednak w momencie powstania szkody. – Jeśli ubezpieczyciel ujawni, że podane przez nas dane są nieprawdziwe, może dokonać rekalkulacji składki. W takim przypadku właściciel pojazdu będzie musiał dopłacić różnicę w cenie polisy – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert kalkulatora OC/AC mfind.pl.

Niestety, już nawet przedstawiciele Rzecznika Finansowego informują, że pośrednicy skarżą się na nieuczciwych kolegów, którzy manipulują danymi klientów, żeby tylko osiągnąć niższą składkę. Ostatnio to niepokojące zjawisko przybiera na sile i wkrótce może znaleźć odzwierciedlenie we wnioskach o interwencję RF.

Więcej można przeczytać w artykule w serwisie Akademia mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.