MENU
KONTAKT
5 lat temu

Nowotwory przyczyną ponad 25% zgonów w Polsce. Jak ubezpieczyć się na wypadek raka?

Nowotwory przyczyną ponad 25% zgonów w Polsce. Jak ubezpieczyć się na wypadek raka?

W ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wzrosła ponad dwukrotnie – informuje porównywarka ubezpieczeń mfind.pl. A trend wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. Leczenie raka to dla obywatela i samego państwa ogromne koszty. Można je ograniczyć kupując odpowiednie ubezpieczenie. Jak wybrać polisę?

Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w 2010 r. doszło do 140,5 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. Rok później rak stanowił przyczynę aż 25,6% wszystkich zgonów w Polsce. Niestety, lekarze prognozują, że do 2025 r. liczba chorych wzrośnie aż o 15%. Obecnie 60-70% nowotworów wykrywanych jest po 60. roku życia.

Leczenie raka to ogromne koszty zarówno dla pacjenta jak i całego państwa. Ok. 10% budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia jest przeznaczane na terapie onkologiczne: leczenie szpitalne, chirurgię czy chemioterapię. Przeciętnie na jednego pacjenta wydaje się ok. 10 tys. zł. Pamiętajmy również, że chorzy w czasie leczenia często nie mogą pracować. Koszty jakie ponosi budżet państwa, związane z utraconą produkcją, sięgają miliardów złotych. W 2013 r. wynosiły one aż 17 mld zł, co stanowiło ok. 1 proc. PKB kraju!

Za terapię z własnej kieszeni muszą też dopłacać pacjenci. Jak podaje mfind.pl, np. leczenie raka piersi to wydatek ok. 30-45 tys. zł. W kosztach trzeba uwzględnić leki, badania, specjalne diety, protezy, środki czystości, dojazdy i właśnie utratę dochodów.

Koszty związane z leczeniem nowotworu można obniżyć, wykupując specjalną polisę, będącą zazwyczaj dodatkiem do ubezpieczenia na życie. Zależnie od wysokości sumy ubezpieczenia jest to wydatek od 20 do 200 zł miesięcznie,

– Zawierając polisę na raka, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaje nowotworów, które obejmuje oraz okres karencji, czyli moment, w którym zacznie ona obowiązywać – podpowiada Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki ubezpieczeń mfind.pl. – Kluczową kwestią jest również suma ubezpieczenia i sposób wypłaty środków. Należy także pamiętać, że polisy takie są zazwyczaj dedykowane osobom w wieku 20-60 lat. W tym przypadku dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i porównanie ofert jest absolutną koniecznością – dodaje Salwiński.

Więcej o ubezpieczeniu na wypadek nowotworu można przeczytać w serwisie Akademia mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.