MENU
KONTAKT
5 lat temu

Już ponad 1,4 mln Polaków z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym

Już ponad 1,4 mln Polaków z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym

W Polsce bardzo szybko rośnie liczba osób, które decydują się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. W 2015 r. taki rodzaj ubezpieczenia wybrało o 19% Polaków więcej niż rok wcześniej. W najnowszym raporcie zespół porównywarki ubezpieczeń mfind.pl porównał pakiety medyczne w poszukiwaniu najkorzystniejszego rozwiązania dla klientów.

Coraz więcej Polaków z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym

W 2015 roku prywatne ubezpieczenie zdrowotne miało wykupione 1,43 mln osób – o 19% więcej niż rok wcześniej. Rośnie również składka przypisana brutto – w ubiegłym roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne o 21% więcej niż w poprzednim.

Prywatna opieka medyczna kojarzona jest przede wszystkim z grupowymi ubezpieczeniami, oferowanymi przez pracodawców. Jednak okazuje się, że coraz więcej Polaków wykupuje dla siebie i swoich bliskich pakiety indywidualne. W 2012 r. takich osób było tylko 35 tys., a na koniec 2015 roku – już 272 tys.!

Szybsze terminy wizyty kluczowe dla pacjentów

Dlaczego coraz więcej Polaków wykupuje prywatne pakiety medyczne? W badaniu CBOS 68% respondentów wskazało na szybsze terminy wizyt, 23% na możliwość załatwienia wszystkiego w ramach jednej wizyty, 22% na większe zaangażowanie lekarzy, a 20% –  na dogodniejsze godziny przyjęć.

Chcesz wybrać dobry pakiet? Porównaj oferty

W swoim raporcie zespół porównywarki ubezpieczeń mfind.pl wziął pod lupę pięć towarzystw ubezpieczeniowych (Signal Iduna, TU Zdrowie, AXA Życie, INTER Polska, InterRisk) oraz dwa centra medyczne (LUX Med, Medicover), które pozwalają obliczyć składkę ubezpieczenia lub abonamentu medycznego online.

Cenowo, najkorzystniej w badaniach wypadły InterRisk oraz AXA Życie. W przypadku pakietów medycznych bardzo ważny jest jednak również zakres oferowanych usług. Tym bardziej, że każdy pacjent ma nieco inne potrzeby. W raporcie mfind porównano ceny i zakresy pakietów zdrowotnych dla czterech rodzajów klientów: kobiety planującej macierzyństwo, młodego mężczyzny, rodziny z dzieckiem oraz osoby w wieku przedemerytalnym.

W którym pakiecie znajdziesz najwięcej placówek medycznych?

Bardzo istotna jest również liczba placówek w ofercie danego ubezpieczyciela lub centrum medycznego. W tej kategorii zdecydowanie najlepiej wypada TU Zdrowie, które w sumie oferuje aż 2,5 tys. punktów medycznych. InterRisk ma ich do 1450, Signal Iduna do 950, Medicover – 830, LUX Med – 800, INTER Polska – 740, a AXA Życie – 220. Liczba dostępnych placówek zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia.

Co ważne, jedynie trzy podmioty oferują klientom możliwość umówienia wizyty online – są to Medicover, LUX Med oraz TU Zdrowie.

– Nasz raport dowodzi, że warto porównywać oferty prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy z nas powinien dopasować pakiet do własnych potrzeb, a jednocześnie zadbać o to, żeby nie przepłacić. Jak widać, poszczególni ubezpieczyciele oraz centra medyczne bardzo różnią się zakresem oferowanych usług, liczbą dostępnych placówek, a także sposobem umówienia wizyty. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego może kiedyś okazać się sprawą życia lub śmierci – podkreśla Bartłomiej Roszkowski, współzałożyciel i członek zarządu porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

Cały raport wraz z infografikami można przeczytać w serwisie Akademia ubezpieczeń mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.