MENU
KONTAKT
5 lat temu

NFZ – bezpłatnie, ale tylko częściowo. Darmowa służba zdrowia nie dla wszystkich

NFZ – bezpłatnie, ale tylko częściowo. Darmowa służba zdrowia nie dla wszystkich

Każdy Polak zatrudniony na umowę o pracę, płaci składki za ubezpieczenie zdrowotne. Samozatrudniony, który chce zostać nim objęty, musi liczyć się z miesięcznym kosztem w wysokości ok. 380 zł! Tak wysokie opłaty na NFZ nie idą w parze z jakością usług. Na dodatek, nie każdy zabieg jest darmowy!

Z analizy porównywarki ubezpieczeń mfind.pl wynika, że w ramach usług NFZ na endoskopię czy rezonans magnetyczny nierzadko trzeba czekać rok. To szczególnie szokujące, biorąc pod uwagę fakt, że badania te pozwalają m.in. wykluczyć raka. Z kolei na wizytę u endokrynologa pacjent może czekać… nawet 2 lata!

Pamiętajmy, że darmowa służba zdrowia nie obejmuje wszystkich zabiegów. Przykładowo, korzystając z usług dentysty, pacjent może liczyć na dobre plomby tylko w przypadku leczenia trzech pierwszych zębów. Pozostałe zostaną zapełnione amalgamatem.

Wiele do życzenia pozostawia refundacja leków. Na obowiązującej od tego roku liście zabrakło m.in. leków inkretynowych, które znacząco wpływają na jakość oraz długość życia osób chorujących na cukrzycę typu 2. Miesięczny koszt tych lekarstw może przekraczać 600 zł i bez refundacji wielu diabetyków nie stać na leczenie. W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln osób! NFZ tylko w niewielkim stopniu refunduje również leczenie rzadszych schorzeń, np. choroby Leśniowskiego-Crohna oraz pęcherzowego oddzielania się naskórka.

Pacjenci, którzy nie chcą lub nie mogą czekać miesiącami w kolejkach do lekarzy, a zależy im na pełnej opiece i wysokiej jakości usług, decydują się na prywatne leczenie. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, można znaleźć bogaty pakiet medyczny już za ok. 160 zł miesięcznie. To o ponad 200 zł mniej, niż wynosi opłata na NFZ dla samozatrudnionych!

– Polacy zaczynają rozumieć, że nie są skazani na NFZ – komentuje Bartłomiej Roszkowski, współzałożyciel porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych mfind. – Chociaż Polska ciągle jest krajem, w którym na służbę zdrowia przeznacza się stosunkowo niewielkie środki, to i tak miesięczne opłaty na NFZ są wyższe niż cena pakietu medycznego z górnej półki. Obecnie wybór prywatnych ofert jest na tyle szeroki, że każdy pacjent może dopasować opiekę do swoich potrzeb – dodaje Roszkowski.

Pełną analizę można przeczytać w serwisie Akademia mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.