MENU
KONTAKT
5 lat temu

Ranking cen OC w Europie. Podwyżki w Polsce to początek pogoni za Zachodem

Ranking cen OC w Europie. Podwyżki w Polsce to początek pogoni za Zachodem

Ogromne podwyżki cen OC, które dotknęły już około 20 mln polskich kierowców, to efekt m.in. wyrównywania stawek do poziomu innych krajów Unii Europejskiej. Jak wynika z najnowszego raportu porównywarki OC/AC mfind.pl, jeszcze niedawno za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płaciliśmy jedne z najniższych składek w Europie!

W 2013 roku średnia cena składki OC przypadającej na 1 mieszkańca w krajach Unii Europejskiej wynosiła równowartość 218 euro podczas gdy w Polsce było to zaledwie 86 euro. Najwięcej za OC płacili w badanym okresie kierowcy z bogatych państw – Danii (359 euro), Austrii (356 euro), Belgii (321 euro), Włoch (313 euro) i Francji (300 euro). Taniej niż w Polsce ubezpieczano samochody tylko w Bułgarii (69 euro), na Łotwie (55 euro) i Węgrzech (49 euro).

Wydaje się oczywiste, że w państwach, w których zarabia się zdecydowanie więcej, ceny ubezpieczeń są wyższe. Twórcy raportu mfind sprawdzili jednak, jaki procent średniego miesięcznego wynagrodzenia wynosiła składka OC. Okazuje się, że np. w “najdroższej” Danii było to tylko 7,9% przeciętnego miesięcznego uposażenia, a w bardzo taniej Bułgarii – aż 16,9%. Polska z wynikiem na poziomie 9,7% uplasowała się w środku stawki.

Z raportu mfind.pl wynika również, że tanie OC oznacza wypłaty niskich odszkodowań. Pod tym względem najgorzej było właśnie na najtańszych Węgrzech. Tam średnio na 1 mieszkańca przypadało zaledwie 49 euro odszkodowania. W Polsce było to już 86 euro. W Danii, gdzie OC było najdroższe, kierowcy mogli też liczyć na najwyższe odszkodowania na średnim poziomie 359 euro.

– Drastyczny wzrost cen OC w Polsce w 2016 roku to konsekwencja tego, że przez wiele lat mieliśmy jedne z najniższych składek w Europie – wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC mfind. – Wytyczne KNF w kwestii likwidacji szkód czy też rosnąca liczba kancelarii odszkodowawczych wpłynęły na wzrost kwot odszkodowań. Ubezpieczyciele musieli więc zrekompensować sobie straty. W efekcie stawki OC zbliżają się do średniej europejskiej – dodaje Salwiński.

Pełny raport można przeczytać w serwisie Akademia ubezpieczeń mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.