MENU
KONTAKT
4 lata temu

Średnie ceny OC wreszcie idą w dół. Wciąż jednak płacimy więcej, niż rok temu

Średnie ceny OC wreszcie idą w dół. Wciąż jednak płacimy więcej, niż rok temu

W czerwcu 2017 r. po raz pierwszy od wielu miesięcy spadły średnie ceny ubezpieczenia OC – wynika z analizy porównywarki OC/AC mfind.pl. Ten trend utrzymał się także w lipcu. Niestety, wciąż płacimy za polisy znacznie więcej niż rok temu, na duże obniżki nie możemy liczyć. W Lublinie kierowcy płacą aż 94% więcej!

W marcu 2017 roku kierowcy płacili za ubezpieczenie OC średnio o 45% więcej, niż rok wcześniej. Jak jednak informowaliśmy w naszym poprzednim raporcie, podwyżki cen polis OC w pierwszym kwartale 2017 roku wyhamowały. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, kolejne miesiące bieżącego roku przyniosły stabilizację cen na poziomie około 1150 złotych, a ostatnio nawet pierwsze od długiego czasu obniżki.

W połowie 2017 roku OC droższe o 37%

Jak wynika z analizy ponad 30 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC mfind.pl, pod względem cen OC, czerwiec 2017 było droższy średnio o 37% niż ten sam miesiąc w roku 2016. W zeszłym roku, w okresie kwiecień-czerwiec stawki wzrosły o 16%. W II kwartale 2017 r. wzrost ten był już o ponad połowę mniejszy i wynosił tylko 7%.

Co ważne, w czerwcu tego roku po raz pierwszy od wielu miesięcy odnotowaliśmy spadek średniej ceny OC. Choć różnica pomiędzy czerwcem a majem była minimalna (tylko 1 zł), było to zapowiedzią kolejnych obniżek, które pojawiły się w lipcu. Pierwszy z wakacyjnych miesięcy przyniósł nam obniżkę średniej ceny ubezpieczenia OC o 2%, czyli o ok. 24 zł.

Wrocław wciąż z najdroższym OC w Polsce

W czerwcu 2017 roku średnio najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy we Wrocławiu (1498 zł), Warszawie (1416 zł) i Toruniu (1354 zł). Z kolei na najmniejsze stawki polisy OC w naszym kraju mogą liczyć mieszkańcy Kielc (895 zł), Bydgoszczy (939 zł) i Zielonej Góry (1066 zł). Należy jednak pamiętać, że przy wyliczaniu składek OC, ubezpieczyciele kierują się własnymi statystykami dotyczącymi liczby wypadków i prawdopodobieństwem stłuczki. Dlatego też ceny w poszczególnych towarzystwach znacząco się różnią.

Największe podwyżki dla kierowców w Lublinie

W II kwartale 2017 roku podwyżki cen OC dotknęły największe miasta wojewódzkie w różnym stopniu. Najwięcej powodów do narzekania mają kierowcy z Lublina, Opola i Katowic. Średnie ceny ubezpieczeń wzrosły tam aż o odpowiednio 94, 77 i 74%. Z kolei najniższe podwyżki odnotowaliśmy w Bydgoszczy (10%), Wrocławiu (18%) i Kielcach (21%).

Dlaczego musimy płacić więcej za ubezpieczenia OC?

Przyczyn podwyżek cen obowiązkowych polis OC należy doszukiwać się w m.in. zakończeniu tzw. wojny cenowej pomiędzy ubezpieczycielami. W ostatnich latach towarzystwa ubezpieczeniowe celowo zaniżały stawki, aby przekonać klientów do swojej oferty atrakcyjną ceną. Przynosiło to jednak ogromne straty finansowe.

Ponadto, liczba wypadków drogowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Rok 2016 był pierwszym od 2011, kiedy odnotowano wzrost liczby takich zdarzeń. W połączeniu z rosnącymi kwotami wypłacanych odszkodowań poskutkowało podwyżkami cen OC.

Czy jednak obniżka cen w czerwcu i lipcu może stanowić zapowiedź powrotu do niskich cen z poprzednich lat? – Niestety nie. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC na pewno będą dalej rosły – tłumaczy Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC mfind.pl – Na szczęście już nie tak gwałtownie, więc kierowcy nie odczują aż tak bardzo tych zmian, jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach, gdy koszty OC w krótkim czasie wzrosły o ponad 50%. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ubezpieczyciele w Polsce muszą zwiększać udział wypłat odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem. W Europie odszkodowania za szkody osobowe to ok. 50% wypłat, podczas gdy u nas zaledwie 15%. Wojna cenowa, która doprowadziła do strat w tym segmencie, to nie jedyna i nie najważniejsza przyczyna rosnących cen – dodaje Bartosz Salwiński.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.