MENU
KONTAKT
5 lat temu

Ubezpieczyciele stracili 1 mld zł na OC, chociaż ceny polis znacząco wzrosły. Eksperci wyjaśniają dlaczego

Ubezpieczyciele stracili 1 mld zł na OC, chociaż ceny polis znacząco wzrosły. Eksperci wyjaśniają dlaczego

Chociaż w 2016 r. ubezpieczyciele zebrali aż o 39% składki OC więcej niż rok wcześniej, to ich straty w tym segmencie wyniosły 1 mld zł! Dalsze podwyżki cen polis są więc nieuniknione. Eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl wyjaśniają, dlaczego ubezpieczyciele wciąż notują straty, chociaż ceny ubezpieczeń znacząco wzrosły i co to oznacza dla klientów.

2016 rok był ostatecznym końcem tzw. wojny cenowej i zebrana przez ubezpieczycieli składka OC wyniosła 11,6 mld zł – o 39% więcej niż rok wcześniej. Boleśnie odczuli to kierowcy. Według raportu porównywarki OC/AC mfind.pl w ciągu 12 miesięcy ceny polis wzrosły średnio aż o 55%! Jednocześnie towarzystwa wypłaciły 8 mld zł odszkodowań i świadczeń – o 14% więcej niż w 2015 r. Dlaczego więc firmy znowu odnotowały stratę, tym razem na poziomie 1 mld zł?

– Zakres świadczeń wynikających z obowiązkowego ubezpieczenia OC jest bardzo szeroki i niezbędne są środki, aby je pokryć – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – W ostatnim czasie, oprócz wypracowanych już praktyk w zakresie zwrotu kosztów za najem samochodu zastępczego czy zwrotu kosztów za naprawę na częściach oryginalnych, pojawiły się nowe tendencje, które pozwalają na jeszcze szerszą ochronę poszkodowanych w wypadkach drogowych. Chodzi np. o obowiązek zwrotu na rzecz poszkodowanych kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych, co jeszcze do niedawna nie miało miejsca.  Generuje to nowe koszty po stronie towarzystw ubezpieczeniowych. Trudno powiedzieć, ile jeszcze wzrosną ceny OC, byśmy w pełni cieszyli się usługami na naprawdę wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że kolejne podwyżki nie przekroczą 30 procent – dodaje Borowiecka.

Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że wraz ze wzrostem cen OC powinny rosnąć kwoty odszkodowań i świadczeń. W 2017 r. ma nastąpić nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która uwzględni wzrost sum gwarancyjnych. W przypadku szkód osobowych, na jednego poszkodowanego będzie przypadać 1,22 mln euro (wcześniej 1 mln), a na jedno zdarzenie drogowe – 6,07 mln euro (wcześniej 5 mln). Będzie to oznaczać możliwość ubiegania się o wyższe odszkodowania oraz początek “wojny na jakość usług” ubezpieczycieli.

Więcej można przeczytać w artykule w serwisie Akademia mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.