MENU
KONTAKT
5 lat temu

Ubezpieczyciele ustalą sprawcę wypadku premier Szydło? Mogą to zrobić nawet w ciągu 30 dni

Ubezpieczyciele ustalą sprawcę wypadku premier Szydło? Mogą to zrobić nawet w ciągu 30 dni

Niezależnie od prokuratury, która postawiła 21-letniemu Sebastianowi K. zarzut nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, ubezpieczyciele powinni w ciągu 30 dni przeprowadzić własne ustalenia dotyczące swojej odpowiedzialności odszkodowawczej w sprawie wypadku z udziałem premier Beaty Szydło. Eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl wyjaśniają, jak wygląda proces odszkodowawczy, kiedy trudno ustalić sprawcę wypadku.

Według prokuratury 21-latek nie sygnalizował skrętu włączeniem kierunkowskazu, nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu pojazdem uprzywilejowanym, a także złamał przepisy wjeżdżając pomiędzy auta poruszające się w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych. Z kolei obrońca młodego kierowcy seicento podkreśla, że kluczowe będzie ustalenie uprzywilejowania kolumny rządowej, ponieważ według pierwszych relacji świadków, przed zdarzeniem nie było słychać wymaganych sygnałów dźwiękowych.

Jak informuje mfind.pl, niezależnie od prokuratury, ubezpieczyciel w ciągu 30 dni powinien przeprowadzić postępowanie likwidacyjne we własnym zakresie. Z uwagi na poziom skomplikowania sprawy, czas ten może się wydłużyć do 90 dni. Należy pamiętać, że odszkodowanie z OC można wypłacić dopiero po ustaleniu sprawcy zdarzenia.

– Towarzystwa ubezpieczeniowe, w ramach likwidacji szkody, zobowiązane są do ustalenia swojej odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu zaistniałego zdarzenia – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – W tym celu badają okoliczności zdarzenia, przeprowadzając oględziny samochodów uczestniczących w kolizji, miejsca kolizji, przesłuchując świadków, analizując udostępnione na potrzeby likwidacji dokumenty, w tym protokoły sporządzone przez policję, dokumentację medyczną (jeśli miała miejsce szkoda na osobie). Co do zasady, postępowanie takie nie powinno trwać dłużej niż 30 dni. Jeśli kierowca seicento zostanie uznany winnym zdarzenia z udziałem BOR, z jego polisy zostanie wypłacone odszkodowanie na rzecz poszkodowanych. Ubezpieczyciel będzie zobowiązany zwrócić wszelkie koszty, jakie powstały na skutek wypadku. W przypadku braku wskazania sprawcy przez policję oraz braku ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela w ramach postępowania likwidacyjnego, sprawę należy skierować na drogę postępowania sądowego – dodaje Borowiecka.

Niestety, jeśli sprawa trafi do sądu, raczej na pewno nie uda się zachować nawet 90-dniowego terminu. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może się wstrzymać z wypłatą odszkodowania aż do wydania wyroku.

Do momentu zapadnięcia wyroku sądowego lub niezależnej decyzji ubezpieczyciela, poszkodowanym kierowcom pozostaje naprawa aut z własnych środków lub ubezpieczenia autocasco (jeśli wykupili tę dobrowolną polisę).

Co ciekawe, w Polsce zdarzenia z udziałem pojazdów uprzywilejowanych wcale nie należą do rzadkości. Przykładowo w 2013 r. doszło do 844 takich kolizji i wypadków. W 30 ze 104 wypadków sprawcami byli kierowcy uprzywilejowanych pojazdów.

Wypadki z udziałem pojazdów uprzywilejowanych - infografika mfind

Więcej o zdarzeniach z udziałem pojazdów uprzywilejowanych oraz procesie odszkodowawczym w sytuacji, kiedy trudno ustalić sprawcę wypadku, można przeczytać w artykule serwisu Akademia mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.