MENU
KONTAKT
4 lata temu

W I kwartale 2017 r. podwyżki cen OC wyhamowały. Jednak wciąż za polisy płacimy o 45% więcej niż rok temu

W I kwartale 2017 r. podwyżki cen OC wyhamowały. Jednak wciąż za polisy płacimy o 45% więcej niż rok temu

W marcu ubezpieczenie OC było średnio o 45% droższe niż 12 miesięcy wcześniej – wynika z analizy porównywarki OC/AC mfind.pl. Na szczęście w I kwartale 2017 r. podwyżki wyhamowały. Obecnie za obowiązkowe ubezpieczenie auta płacimy średnio 1054 zł.

Eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl w najnowszej analizie porównali ceny OC w pierwszych kwartałach 2016 i 2017 r. Okazuje się, że w marcu tego roku kierowcy za OC płacili średnio 1054 zł – o 326 zł więcej niż rok wcześniej. Oznacza to wzrost cen na poziomie 45%.

Optymizmem może napawać fakt, że w I kwartale 2017 roku wzrost cen wyraźnie zwolnił. W marcu średnia stawka OC była wyższa zaledwie o 2% niż w styczniu. W tym samym okresie zeszłego roku wzrost wyniósł aż 13%.

Jak wynika z analizy ponad 20 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC mfind, w porównaniu do zeszłego roku najbardziej drastycznie wzrosły ceny w Warszawie – aż o 79%. Z wysokimi podwyżkami muszą się również liczyć kierowcy w Szczecinie, Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy oraz Poznaniu.

W marcu największe powody do narzekań mieli kierowcy we Wrocławiu – średnia cena OC wyniosła tam aż 1439 zł. Niewiele lepiej jest w Szczecinie (1385 zł), Poznaniu (1316 zł) i Warszawie (1312 zł). Najtańszym OC w Polsce mogą się z kolei cieszyć mieszkańcy Rzeszowa, Opola i Kielc.

Ogromne podwyżki cen OC były związane m.in. z zakończeniem tzw. wojny cenowej, która przyniosła ubezpieczycielom ogromne straty. Niestety, w 2016 roku towarzystwa ponownie odnotowały w segmencie OC stratę na poziomie 1 mld zł. Czy oznacza to kolejne podwyżki w najbliższych miesiącach?

– Należy pamiętać, że oprócz samych odszkodowań, firmy ubezpieczeniowe wydają pieniądze przede wszystkim na obsługę szkód – wyjaśnia Łukasz Leus, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – Chodzi m.in. o opłacanie rzeczoznawców, likwidatorów, prawników, wydatki administracyjne, a także koszty wynajmu samochodów zastępczych, z których coraz chętniej korzystają poszkodowani. Pamiętajmy również o wynagrodzeniach dla wszystkich pracowników obsługujących klienta – zarówno przy sprzedaży jak i likwidacji szkód. Trudno powiedzieć, o ile muszą jeszcze wzrosnąć ceny OC, byśmy w pełni cieszyli się usługami na naprawdę wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że w ciągu 2017 r. podwyżki nie przekroczą 30 procent. Na szczęście z naszej analizy wynika, że w I kwartale ceny wzrosły zaledwie o 2%. Prawdopodobnie ubezpieczyciele tym razem nie popełnią tego samego błędu i podnoszenie stawek rozłożą w czasie – dodaje Leus.

Więcej można przeczytać w analizie w serwisie Akademia mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.