MENU
KONTAKT
4 lata temu

Wzrost opłaty paliwowej to nie wszystko. Jakie podwyżki czekają jeszcze na kierowców w 2017 roku?

Wzrost opłaty paliwowej to nie wszystko. Jakie podwyżki czekają jeszcze na kierowców w 2017 roku?

Dziś w Sejmie posłowie zajmą się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który może wpłynąć na zwiększenie cen paliw aż o 25 groszy na litrze. Po wzroście cen obowiązkowego ubezpieczenia OC, to kolejne duże podwyżki dla kierowców. Eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl sprawdzili, za co w tym roku kierowcy płacą więcej i jakie podwyżki są jeszcze w planach.

Utrzymanie samochodu to już kilkaset złotych miesięcznie i nie zapowiada się, że będzie taniej. Kierowcy płacą więcej za OC, paliwo i autostrady. Niedługo wzrosną opłaty za obowiązkowe przeglądy i parkowanie. czy to koniec podwyżek?

– Na pewno będą rosły ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, na szczęście już nie tak gwałtownie, więc kierowcy nie odczują tych zmian tak jak w ostatnich miesiącach, gdy koszty OC wzrosły o ponad 50% – tłumaczy Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC mfind.pl

Dlaczego to nie koniec podwyżek?Ubezpieczyciele w Polsce muszą zwiększać udział wypłat odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem. W Europie odszkodowania za szkody osobowe to ok. 50% wypłat, u nas zaledwie 15%. Wojna cenowa, która doprowadziła do strat w tym segmencie, to nie jedyna i nie najważniejsza przyczyna rosnących cen. Natomiast na zwyżki nie wpłynie raczej wprowadzenie VAT-u od usług pomocniczych ubezpieczycieli – wyjaśnia Salwiński.

Podwyżki OC to nawet kilkaset złotych więcej, które dopłacamy do polis rocznie. Jest sposób na to, by zminimalizować tego skutki dla domowego budżetu. Warto pozbyć się dotychczasowych przyzwyczajeń i szukać tańszych ofert na rynku – nie musimy być przywiązani do jednego ubezpieczyciela na lata!

Podwyżki cen paliw

Od początku lipca płacimy o kilka groszy więcej za paliwo. Ceny drgnęły po dość długiej już stagnacji. Jednak to nie koniec. Do Sejmu trafił projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, właśnie dziś – w środę 12 lipca – zajmą się nim posłowie.

Projekt zakłada podwyższenie opłaty paliwowej o około 20 groszy, co przełoży się na wzrost cen paliw aż o 25 groszy na litrze. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i modernizację dróg. Są duże szanse na to, że ta podwyżka wejdzie w życie do końca wakacji i sprawi, że nie tylko za benzynę zapłacimy więcej.

Jak sobie z tym radzić? Korzystać z faktu, że stacje benzynowe ze sobą konkurują.

Kolejne podwyżki dotkną tych, którzy spóźniają się z badaniami technicznymi. Od 2018 r. zapłacą za gapiostwo podwójnie. Z kolei już od marca płacimy więcej za niektóre autostrady, a wkrótce możemy też więcej zapłacić za parkowanie w centrach miast.

Więcej można przeczytać w artykule w serwisie Akademia mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.