Zrób to sam – jak wymienić płyn chłodniczy w samochodzie?

Aktualizacja:
jak wymienić płyn chłodniczy

Układ chłodniczy jest bardzo istotny dla silnika naszego samochodu – chroni go bowiem zarówno przed przegrzaniem, jak i przed zamarznięciem. Płyn chłodniczy, choć może się wydawać mało istotny, gwarantuje poprawne funkcjonowanie całego układu, zapewniając nam bezpieczne i spokojne podróżowanie. Jak wymienić płyn chłodniczy w samochodzie?

Układ chłodniczy – dlaczego jest ważny

Sprawnie działający układ chłodzenia – a więc chłodnica, termostat i pompa wody − to pewność, że silnik naszego samochodu, nawet jeśli jest obciążony, będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę. Jest to ważne o każdej porze roku. W lecie układ chłodzenia ma za zadanie zabezpieczyć silnik przed przegrzaniem, w zimie, podczas mroźnej pogody, zapewnia odpowiednią temperaturę pracy i sprawia, że w czasie jazdy nie parują i nie zamarzają szyby. Nie każdy wie też o tym, że układ chłodniczy ma wpływ na spalanie naszego pojazdu – zużycie paliwa zależy bowiem od tego, jak szybko silnik podgrzewa się do odpowiedniej temperatury.

Jak często wymieniać płyn chłodniczy i jakich błędów unikać

Płyn chłodniczy powinniśmy wymieniać na świeży co kilka lat. Warto też zadbać o jego dobrą jakość. Z czasem drożność układu chłodzenia osłabia się, w skorodowanych kanałach może zalegać osad, a to wpływa na gorsze jego funkcjonowanie. Niektórzy kierowcy w okresie letnim popełniają podstawowy błąd i zamiast płynu do chłodnicy leją zwykłą wodę.

W każdym samochodzie znajdziemy zbiorniczek wyrównawczy ze wskaźnikiem, który pozwala nam kontrolować poziom płynu chłodniczego. Płyn powinien się utrzymywać pomiędzy poziomem minimalnym a maksymalnym na podziałce. Niewielki ubytek płynu jest zjawiskiem normalnym i wynika z procesu parowania, jeśli jednak płynu ubywa więcej i w szybkim czasie, może się okazać, że układ jest nieszczelny. Wówczas należy znaleźć miejsce wycieku, uszczelnić je, uzupełnić płyn chłodniczy i odpowietrzyć układ. Poziom płynu najlepiej sprawdzać raz w miesiącu.

Jaki płyn  chłodniczy wybrać?

Najlepsze dostępne na runku płyny osiągają stan wrzenia dopiero przy temperaturze plus 140 stopni Celsjusza. Większość zagotuje się przy 110−120 stopniach, a zamarza przy 37 stopniach poniżej zera. Przy wyborze odpowiedniego płynu dla naszego silnika warto skonsultować się ze sprzedawcą lub mechanikiem. Zanim przystąpisz do wymiany płynu, przeczytaj instrukcję na jego opakowaniu. Bardzo ważna jest proporcja ilości koncentratu do ilości wody destylowanej (najczęściej wynosi ona 50:50). Dla optymalnego działania układu nie jest wskazane ani zbyt duże, ani zbyt małe stężenie płynu chłodniczego.

 

Pamiętaj: jeśli chcesz tylko dolać nowy płyn do pozostałości starego, a nie masz pewności, jaki był użyty wcześniej, lepiej wymienić całość. Nie wszystkie płyny bowiem zmieszają się ze sobą.

Wymiana płynu chłodniczego: Samodzielnie czy w serwisie?

Chcąc wymienić płyn w chłodnicy, oczywiście możemy skorzystać z fachowej pomocy serwisanta. Koszt usługi wynosi około 150−250 zł. Warto jednak rozważyć samodzielną wymianę płynu, bo to sprawa stosunkowo łatwa i niewymagająca szczególnych umiejętności. Jeśli zapamiętamy kilka podstawowych reguł i zastosujemy się do instrukcji krok po kroku, wymienimy płyn w chłodnicy naszego samochodu szybko i sprawnie.

Wymiana płynu chłodniczego:  krok po kroku

Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że układ chłodniczy nie jest gorący!

  1. Przed wymianą płynu sprawdź stan chłodnicy, a także zlokalizuj korek spustowy i wlew. Jeśli zaobserwujesz nieszczelności czy wyciek, konieczne będzie uszczelnienie chłodnicy (na rynku dostępne są uszczelniacze w płynie lub w proszku)
  2. Wlej do chłodnicy specjalny płyn do płukania układu chłodzenia (do kupienia zarówno w specjalistycznych sklepach, jak i w dużych marketach), następnie ustaw gałkę nagrzewnicy w pozycji maksymalnej
  3. Włącz silnik i pozostaw na ok. 20 minut, żeby układ się oczyścił
  4. Zgaś silnik, zaczekaj, aż ostygnie, a następnie spuść stary płyn chłodniczy. Przepłucz cały układ wodą, żeby pozbyć się zanieczyszczeń
  5. Zakręć korek spustowy i wlej nowy płyn chłodniczy.
  6. Odpowietrz układ chłodzenia i sprawdź poziom płynu na zbiorniczku ze wskaźnikiem.

 

Pamiętaj: przy wymianie płynu chłodniczego bardzo istotne jest przepłukanie całego układu. Osad, który wytrąca się podczas rozgrzewania i schładzania, może zalegać w poszczególnych elementach układu, co z czasem doprowadzi do usterki. Chłodnicę należy płukać przy każdej wymianie płynu chłodniczego.

 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej