Światła pozycyjne: kiedy ich używać, jaki mają symbol?

Aktualizacja:
swiatla-pozycyjne

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców przedstawiliśmy już m.in. znaki zakazu oraz informowaliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Dzisiaj światła pozycyjne i wszystko, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ich temat.

Światła pozycyjne, czyli dwie lampy białe z przodu pojazdu i dwie czerwone lampy z tyłu

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu? Mają one na celu zasygnalizowanie innym uczestnikom ruchu drogowego aktualnej pozycji naszego samochodu. Przepisy jasno regulują konieczność wyposażania pojazdów w tego rodzaju oświetlenie. Są to dokładnie dwie lampy z przodu, emitujące światło barwy białej, oraz dwie lampy z tyłu pojazdu, emitujące światło barwy czerwonej. Od 2010 roku stosowanie lamp przednich o barwie żółtej jest niedozwolone. Światła pozycyjne powinny być widoczne w nocy z odległości 300 m w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Lampy pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu.  

Tego typu wyposażenie jest obowiązkowe dla samochodów oraz przyczep, których szerokość wynosi 1,6 m i więcej. Jednak pojazdy silnikowe i przyczepy, których łączna długość przekracza 6 m, muszą być dodatkowo wyposażone w światła pozycyjne boczne. Warto o tym pamiętać, bo brak świateł, czy też niesprawne światła pozycyjne to ryzyko otrzymania mandatu podczas kontroli drogowej. Na wysokość ewentualnych kar wskazuje aktualny taryfikator mandatów.

ubezpieczenie-oc-tanio

Kiedy używamy świateł postojowych?

Światła pozycyjne zarówno przednie, jak i tyle używa się podczas postoju, gdy auto nie jest dostatecznie widoczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, a sam postój nie wynika z warunków ruchu lub przepisów. Używa się ich także, gdy światła pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne albo są one niesprawne.

Światła pozycyjne powinniśmy włączyć:

  • podczas postoju, gdy nie używamy świateł postojowych,
  • w warunkach niedostatecznej widoczności,
  • podczas postoju awaryjnego, gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne lub są one niesprawne,
  • podczas holowania samochodu (nie dotyczy to jednak motocykli bez wózka).
Jak włączyć światła pozycyjne

Jak włączyć światła pozycyjne w samochodzie?

Jak włączyć światła pozycyjne? Jaki symbol (ikona) określa ten typ świateł? Wystarczy odnaleźć włącznik reflektorów w aucie, przy którym znajduje się ikona, taka jak na obrazku po lewej stronie. Również na desce rozdzielczej powinna wyświetlić się zielona kontrolka informująca o włączeniu świateł pozycyjnych.

Pamiętajmy również, że podczas postoju lub zatrzymania samochodu możemy w ogóle wyłączyć światła, pod warunkiem że auto znajduje się w miejscu oświetlonym lub jest poza jezdnią i poboczem. Jeśli zatrzymanie trwa dłużej niż minutę, w takiej sytuacji także można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu, jeśli na tym samym pasie ruchu przed samochodem i za nim stoją inne pojazdy.

Światła pozycyjne a postojowe 

Kierowcy najczęściej mylą funkcję tych dwóch reflektorów. Nie są one wykorzystywane na co dzień, co może przysporzyć szczególnie kłopotu, kiedy używamy świateł pozycyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, postojowych używamy jedynie w trakcie postoju. Nie każde auto musi być w nie wyposażone, to właśnie wtedy wykorzystujemy te drugie.

Ze świateł postojowych korzystamy podczas postoju pojazdu w warunkach niedostatecznej widoczności.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Światła pozycyjne a mijania

Światła mijania, czyli tzw. światła krótkie, to światła, których każdy kierowca ma obowiązek używać podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W Polsce obowiązuje nakaz używania tego typu świateł przez całą dobę, jednak podczas jazdy dziennej dopuszczalne jest także korzystanie ze świateł do jazdy dziennej.

Światła pozycyjne a drogowe

Na koniec krótko o światłach drogowych (tzw. światła długie) – to rodzaj zewnętrznego oświetlenia pojazdu, którego używamy od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych. W tego typu oświetlenie musi być wyposażony każdy pojazd rozwijający prędkości powyżej 40 km/h.

CZYTAJ TAKŻE: 

Na jakich światłach powinno się jeździć?

Obserwując samochody na ulicy, zobaczysz, że mają one światła pozycyjne, mijania, drogowe, postojowe, przeciwmgielne i dzienne, a dodatkowo z tyłu jeszcze cofania i stopu. Dużo tego prawda? Początkujący, a nawet i bardziej zaawansowany kierowca może nie być w stanie odpowiedzieć na pozornie proste pytanie: na jakich światłach się jeździ? Spieszymy z odpowiedzią! Sprawdźmy w pierwszej kolejności, co mówią przepisy.

Artykuł 51. o ruchu drogowym — Zasady używania świateł mijania, świateł do jazdy dziennej i świateł drogowych

  1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

  2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Jak widać, zgodnie z przepisami do codziennej jazdy powinniśmy używać świateł mijania. Przy dobrych warunkach pogodowych tzn. nie pada deszcz, śnieg lub nie ma mgły, które zmniejszałyby widoczność, można je jednak zmienić na światła do jazdy dziennej. 

Podsumowanie

  1. Świateł pozycyjnych używamy w trakcie postoju oraz w nagłych przypadkach, gdy światła awaryjne nie działają lub pojazd nie jest w nie wyposażony.
  2. Z przodu znajdują się dwie lampy pozycyjne w białym kolorze, a z tyłu dwie czerwone.
  3. Światła pozycyjne oznaczone są dwiema lampy świecącymi w przeciwnych kierunkach. Po włączeniu zapali się kontrolka na desce rozdzielczej w kolorze zielonym.
  4. Podczas codziennej jazdy przy dobrych warunkach atmosferycznych należy używać świateł mijania.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej