Logo punkta

18 listopada 2019

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Turcja bez wątpienia jest jednym z popularniejszych, jeśli nie najpopularniejszych destynacji wakacyjnych Polaków. Coraz bardziej przekonujemy się do Turcji i aktualnie kraj półksiężyca plasuje się na pierwszym miejscu. Zaraz za Turcją na podium znalazły się właśnie greckie wyspy, a za nimi tradycyjnie Bułgaria. A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w kraju nad Bosforem? Czy w Turcji jest bezpiecznie? 

Czy w Turcji jest bezpiecznie? Oto jest pytanie

Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem – doszło tam do ataków m.in. w Stambule i Ankarze. Do lipca 2018 w Turcji obowiązywał stan wyjątkowy wprowadzony w 2016 roku. W tym okresie zwiększono uprawnienia organów bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę mieszkańcom oraz turystom. Stan wyjątkowy zniesiono, ale nad bezpieczeństwem czuwają dodatkowe siły porządkowe, często spotyka się patrole. Dlatego zawsze miej przy sobie paszport oraz wizę. Pozwoli to uniknąć komplikacji i niepotrzebnych kłopotów.

Siły bezpieczeństwa czuwają, ale Turcja wciąż jest krajem zagrożonym atakiem terrorystycznym. Dlatego jadąc na wakacje do Turcji bądź czujny i rozważny w miejscach potencjalnie niebezpiecznych. Celem ataków mogą być atrakcje turystyczne, duże skupiska ludzkie, budynki użyteczności publicznej, imprezownie.

SPRAWDŹ: Wakacje w Egipcie - czy w Egipcie jest bezpiecznie? 

W Turcji wojsko i żandarmeria kontrolują ruch drogowy. Jadąc autobusem musisz liczyć się z kontrolą i koniecznością okazania dokumentów. Na niektórych obszarach, szczególnie bliżej granicy z Syrią, ruch może być utrudniony. Podobnie jeśli mieszkasz w hotelu – może się zdarzyć, że zostaniesz wylegitymowany.

Bezpieczeństwo w Turcji: MSZ ostrzeżenia Turcja

Nie jest możliwa jednoznaczna odpowiedź na pytanie: "czy w Turcji jest bezpiecznie?". Do podróży do Turcji, tak jak do każdej innej, warto podejść z rozwagą. Pamiętajmy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych regularnie informuje o wszelkich niebezpieczeństwach na danych obszarach. A jak wygląda to w przypadku Turcji? W w oświadczeniu z sierpnia 2018 MSZ odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis, Diyarbakir, Batman, Şırnak oraz Hakkari z uwagi na zagrożenie terroryzmem i prowadzone na tych terenach operacje wojskowe i policyjne. 

MSZ odradza także wycieczki do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią, a także do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. 

W tureckich kurortach można paść ofiarą kieszonkowca lub rabusia. Zawsze pilnuj swoich rzeczy. Jadaj tylko w sprawdzonych restauracjach, w klubach nie przyjmuj drinków od nieznajomych. Po zamówieniu napoju pilnuj go, aby ktoś nie dosypał ci narkotyku.

Kiedy spotkasz się z propozycją nabycia narkotyków lub ich przewozu, nie daj się wmanewrować w takie sytuacje, bo w Turcji grożą za to bardzo surowe kary.

Wyjazdy do Turcji:  System Odyseusz MSZ

MSZ apeluje o zgłaszanie swojej podróży do Turcji w systemie Odyseusz. Jest to dobrowolne, ale bardzo przydatne, ponieważ w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z kontakt z zarejestrowanym użytkownikiem, udzielić mu niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę konsularną.

Czy w Turcji jest bezpiecznie? Zagrożenia trzęsieniem ziemi

Stambuł i większość terytorium Turcji są terenami podwyższonego zagrożenia trzęsieniami ziemi. Należy mieć tego świadomość i zachować podstawowe środki ostrożności. Mieszkając w hotelu należy sprawdzić drogi ewakuacyjne, upewnić się, które ze ścian są ścianami nośnymi i w których miejscach ściany są najsłabsze, czyli zapewne zawalą się w pierwszej kolejności. Dobrze jest znać drogę do najbliższego punktu opieki medycznej bądź szpitala. W trakcie trzęsienia ziemi zaleca się zachować spokój. Większość trzęsień nie trwa dłużej niż jedną minutę. Prawdopodobnie będzie to najdłuższa minuta naszego życia. Jeśli jesteś w budynku: nie wybiegaj na zewnątrz. Pozostań na miejscu w progu otwartych drzwi, pod biurkiem lub innym trwałym meblem. Z górnych kondygnacji dobrze jest zejść na niższe, ale po schodach, nie windą. A jak zachować się, jeśli przebywasz na zewnątrz? Chroń się przed spadającymi przedmiotami, przewodami i kablami, najlepiej w otwartych drzwiach budynków. Trzymaj się z dala od słupów, latarń i innych obiektów, które mogą się przewrócić. Po trzęsieniu ziemi nie pij wody z kranu, dopóki nie będzie pewności, że instalacja wodna nie została uszkodzone. Zakażona woda może stać się źródłem epidemii. 

SPRAWDŹ: Wakacje po wakacjach - gdzie jechać, co zobaczyć? 

Wakacje w Turcji: jakie ubezpieczenie do Turcji wybrać?

Wybierając się na wakacje do Turcji, żyjemy w przekonaniu, że ubezpieczenie podróżne, które wykupujemy w biurze podróży w pakiecie, chroni nas przed wszelkimi niebezpieczeństwami. W świetle prawa każdy touroperator ma obowiązek objąć swojego klienta ubezpieczeniem turystycznym w zakresie kosztów leczenia i ubezpieczeniem NNW. Pamiętajmy jednak, że takie ubezpieczenie ma zwykle bardzo okrojoną wersję iw  przypadku poważniejszych zdarzeń może okazać się niewystarczające. Niskie sumy ubezpieczenia nie gwarantują też, że w razie problemów zdrowotnych, za leczenie nie będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni. Pamiętajmy też, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej, więc na jej terenie nie jest honorowana karta EKUZ. 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram