Logo punkta

10 listopada 2019

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży: co obejmuje?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki jest więc rozsądnym rozwiązaniem, dla wszystkich tych, którzy wczasy planują ze sporym wyprzedzeniem. Dzięki takiemu ubezpieczeniu nie stracimy wpłaconych pieniędzy. Jednak, aby je odzyskać, musimy spełnić pewne warunki. Jakie?

Ubezpieczenie kosztów podróży

Jedyną stałą w życiu są zmiany, im szybciej to zaakceptujemy, tym lepiej. Nikt z nas nie jest w stanie powiedzieć, co będzie robił za pół roku. Wspominana wątpliwość ma tym większe znaczenie im większego wydatku dotyczy. Brak pewności co do przyszłości, nie powinien jednak ograniczać nas w planowaniu, szczególnie tych przyjemnych chwil, jakimi z pewnością są turystyczne wojaże. Obawę utraty pieniędzy można zniwelować specjalnym ubezpieczeniem.

Firmy ubezpieczeniowe wyszły naprzeciw niepokojom klientów biur podróży i przygotowały ubezpieczenia turystyczne od ewentualnej rezygnacji. Każda z firm wprowadziła do swojej oferty drobne niuanse, ale zasada działania asekuracji jest taka sama. Jest to produkt, obejmujący ryzyko poniesienia kosztów z powodu odwołania udziału w imprezie turystycznej przed datą jej rozpoczęcia.

SPRAWDŹ: Wakacje po wakacjach - ciepłe kraje zimą! 

Jeżeli parę dni przed planowanym wyjazdem okaże się, że z przyczyn od siebie niezależnych nie jesteś w stanie wziąć udziału w planowanej podróży, możesz zrezygnować, ale wszystkie podmioty które wzięły udział w przedsięwzięciu poniosą w związku z tym koszt. Słusznie więc z wpłaconej przez ciebie sumy zostanie potrącona kwota rezygnacji. Oznacza to, że nie otrzymasz zwrotu wszystkich środków, które przesłałeś organizatorowi. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji to produkt, dzięki któremu odzyskasz potrąconą sumę. Z zastrzeżeniem, że spełnione zostaną warunki zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Nie ma jednego ogólnopolskiego cennika. Co więcej, nawet w ramach jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, nie ma jednej konkretnej stawki. Koszty uzależnione są od wielu czynników. Zasadnicze znaczenie ma cena wycieczki, na którą składają się: stawki hotelu, ceny biletów, marża biura podróży. Istotna jest także ilość rezygnujących uczestników. Ubezpieczyciele wyliczając cenę biorą pod uwagę koszt wyjazdu i ryzyko rezygnacji. Jedno jest pewne im wcześniej wykupisz polisę, tym jej cena będzie niższa. Co więcej ubezpieczyciele pozwalają na wykupienie tej formy asekuracji tylko w określonym czasie przed planowaną datą imprezy. 

SPRAWDŹ: Bezpieczeństwo w Egipcie - czy wakacyje w Egipcie są bezpieczne? 

Kiedy ubezpieczenie turystyczne od rezygnacji zadziała?

Wszystkie postanowienia konkretnej polisy znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto do nich zajrzeć przed dokonaniem opłaty lub dopytać o szczegóły podczas zawarcia umowy. Biura podróży często w chwili wykupienia wycieczki oferują pakiet podstawowy, który działa w wybranych przypadkach. I tak okazać się może, że odzyskanie pieniędzy nie będzie możliwe, gdy rezygnacja spowodowana została: nagłą chorobą bliskiej osoby, odnowieniem choroby przewlekłej, śmiercią cioci czy kradzieżą dokumentów. Jeśli już decydujesz się na zakup ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży, upewnij się że ochrona jest dopasowana do twoich indywidualnych potrzeb, a najbardziej powszechne zdarzenia nie znajdują się na liście wyłączeń. 

Co obejmuje ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Zwrot kosztów może również dotyczyć różnych elementów. Ubezpieczeniem mogą być objęte: rezygnacja z całej podróży, zwrot kosztów biletów lotniczych, odwołanie noclegów. Niektóre firmy wypłacają pieniądze, nawet gdy rezygnacja nastąpiła w trakcie trwania wyprawy. 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram