Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu? Sprawdzamy!

Wykupienie polisy dotyczącej odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. Bez niej nie ma mowy o poruszaniu się autem po ulicach. Dobrze o tym wiedzieć i przygotować się na wydatki. To ile kosztuje OC w danej firmie nie jest żadną tajemnicą.

Gdzie szukać ofert ubezpieczeń OC

Sposobów na uzyskanie informacji jest kilka. Pierwszym, najbardziej tradycyjnym jest wybranie się do placówek wstępnie wytypowanych firm i dopytanie o najbardziej odpowiednią opcję. To rozwiązanie jest jednak bardzo czasochłonne. Będziesz zmuszony do spacerowania od drzwi do drzwi oraz samodzielnego wyboru polisy.

Drugą z możliwości jest skontaktowanie się z brokerem ubezpieczeniowym, który po zapoznaniu się z twoją sytuacją przedstawi jego zdaniem najlepiej dopasowane polisy.

Jeśli i na to nie masz czasu, możesz w każdej chwili skorzystać z pomocy internetowych kalkulatorów i porównywarek. Wymienione narzędzia korzystają z bardzo szerokiej gamy ofert i w przystępny sposób wskazują, które propozycje są dla ciebie najkorzystniejsze.

Co wpływa na cenę OC

Cena ubezpieczenia OC jest uzależniona od wielu czynników. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich, będzie możliwe dokładne określenie wysokości składki.

Najistotniejsze są dane dotyczące auta i jego parametrów: marki, modelu, rocznika, typu nadwozia, rodzaju paliwa, przebiegu, rodzaju i pojemności silnika. A także sposób w jaki pojazd będzie używany. Inaczej traktowany będzie samochód służący rodzinie do przemieszczania, a inaczej przyszła taksówka. Zainteresowanie ubezpieczyciela wzbudzi też to czy ubezpieczający będzie odpowiednio dbał o bezpieczeństwo samochodu. W zamian za parkowanie w garażu czy na parkingu strzeżonym, można liczyć na drobne upusty. Nie bez znaczenia jest również miejscowość, w której auto będzie stacjonowało. Stawki ubezpieczenia auta w Warszawie są wyższe niż na przykład w Olsztynie.

Kolejna kwestia to kierowca i jego historia. Wiek i posiadane doświadczenie to niezbędne minimum. Wraz z większą ilością przeżytych wiosen oraz liczbą lat bezszkodowej jazdy pojawiają się korzystniejsze zniżki. Co ciekawe małżonkowie i rodzice, czyli osoby o unormowanej sytuacji rodzinnej, uznawani są za rozsądniejszych niż samotni kierowcy. Także nawet fakt posiadania rodziny może być premiowany.

Jak obliczane są zniżki OC

Podczas podejmowania decyzji o wyborze polisy i oferującej ją firmy, powinieneś zapoznać się z systemem naliczania zniżek. Ubezpieczyciele nie stosują tego samego sposobu. Każdy rok bezszkodowej jazdy może być premiowany w inny sposób. Ponadto ubezpieczyciele na innym poziomie określają górną granicę, może to być nawet 70%-80% ceny wyjściowej. Co więcej do maksymalnego poziomu może prowadzić inny staż za kółkiem.

Musisz pamiętać także o tym, że zmieniając ubezpieczyciela zgadzasz się na przeliczenie stawek, według zasad obowiązujących w firmie, do której przechodzisz.

Ubezpieczenie OC płatne w ratach

Nie każdego stać na opłacenie pełnej składki OC. Świadome tego faktu towarzystwa ubezpieczeniowe, pozwalają rozbić kwotę wskazaną na polisie na dogodne raty. Największą popularnością cieszy się opcja 2 rat, ale można też w niektórych firmach wybrać rozwiązanie płatności co kwartał, a nawet co miesiąc.

Zobacz także: