Sprzedaż samochodu - formalności 2019. Co musisz wiedzieć i o czym nie możesz zapomnieć?

Aktualizacja:

Sprzedaż auta to teoretycznie równie prosta czynność, jak każde inne zbycie posiadanego dobra. Jest to jednak o tyle specyficzna sytuacja, że brak wypełnienia, któregokolwiek z obowiązków może narazić dotychczasowego właściciela na nieprzyjemności.

Co powinno znaleźć się w umowie sprzedaży samochodu?

Pamiętajmy, że umowa sprzedaży samochodu musi zostać sporządzona w  dwóch jednorodnie brzmiących egzemplarzach. W natłoku zadań i formalności często zdarza się, że umowę mamy tylko w jednym egzemplarzu, tymczasem zarówno sprzedawca, jaki kupujący muszą posiadać własny egzemplarz. Nie może być to kopia/ksero czy zdjęcie. W umowie takiej muszą być zawarte obowiązkowo pewne informacje. Najważniejsze to data, a także miejsce, w którym dochodzi do sprzedaży. Należy również wskazać kto i komu sprzedaje pojazd. Niezbędne będą dane osobowe lub dane firmy, w zależności od tego, kto jest stroną tej czynności prawnej. Następnie należy bardzo dokładnie opisać przedmiot sprzedaży, czyli pojazd. Musimy w umowie określić markę, model pojazdu, kolor nadwozia i przebieg, rok produkcji, numer nadwozia oraz karty pojazdu, jak również numer rejestracyjny. Kluczowa jest oczywiście cena pojazdu i forma przekazania samochodu (najczęściej po dokonaniu opłaty). Naturalnie, zakończeniem takiej umowy muszą być własnoręczne podpisy każdej ze stron.

Czy umowa sprzedaży auta musi być zawarta na piśmie?

Nie, nie musi. Warto wiedzieć, że teoretycznie nie ma obowiązku zawarcia umowy sprzedaży na piśmie. Jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest posiadać własny egzemplarz takich ustaleń. W razie jakichkolwiek niejasności lub zarzutów można odwołać się do pisemnych ustaleń.

Sprzedaż samochodu: kluczowe pytania

Co zrobić po sprzedaży auta? Niezbędne jest zgłoszenie zbycia pojazdu. Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu? Zapamiętajmy – sprzedaż samochodu to zawsze wydział komunikacji lub inna jednostka oddelegowana do tego przez starostę. To tam powinniśmy skierować pierwsze kroki wraz z wypełnionym dokumentem zgłoszenia. Co istotne, musimy się udać do tego urzędu, w którym dotychczasowo zarejestrowany był pojazd. Ile czasu mamy na wyrejestrowanie auta po sprzedaży? Ustawowo przewidziane na tę czynność jest aż 30 dni. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ wszystkie mandaty czy roszczenia powypadkowe będą kierowane do właściciela pojazdu tzn. sprzedającego, który nie jest już w posiadaniu pojazdu. Wyjaśnianie takich sytuacji kosztuje sporo czasu i nerwów. Wielu kierowców pyta jednak czy trzeba zgłosić sprzedaż auta? Tak. Zobowiązuje do tego ustawa o ruchu drogowym w paragrafie 78 w ustępie 2 w punkcie 1.

A kto może zgłosić zbycie pojazdu w Wydziale Komunikacji? Co do zasady sprzedaż pojazdu powinien zgłosić właściciel. W przypadku, gdy właścicieli jest kilku, wszyscy powinni stawić się wraz z dowodami osobistymi i umową sprzedaży (do wglądu) w urzędzie. Można ustanowić jedną osobę jako pełnomocnika pozostałych właścicieli, ale jest to usługa odpłatna i wymaga wizyty u notariusza. Jeżeli samochód sprzedaje osoba prawna lub firma należy mieć ze sobą aktualny odpis z KRS i być umocowanym do reprezentacji podmiotu.

Procedura sprzedaży samochodu – poinformowanie TU

Ponieważ każdy pojazd powinien mieć wykupione OC należy poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta. Na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zbywający pojazd zobligowany jest do przekazania tej informacji zakładowi ubezpieczeń do 14 dni od sprzedaży. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz numer PESEL i adres. W przypadku sprzedaży auta firmowego należy wskazać dane podmiotu sprzedającego. 

Sprawdź także:

Podsumowanie

Sprzedaż pojazdu to bardzo stresujący moment, szczególnie jeśli robi się to pierwszy raz. Samo podpisanie umowy z kupującym i przyjęcie zapłaty to nie wszystko. Samochód trzeba przekazać nowemu właścicielowi oraz zgłosić fakt zbycia samochodu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej