Wypowiedzenie AC – kiedy i jak można rozwiązać umowę autocasco?

Aktualizacja:
Wypowiedzenie AC

Ubezpieczenie autocasco (AC) – w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC – jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Umowę podpisujesz na 12 miesięcy, a składkę najczęściej opłacasz jednorazowo. Co w przypadku, gdy udało Ci się znaleźć lepszą ofertę lub zdecydowałeś się sprzedać samochód w trakcie trwania umowy? Sprawdź, w jakich sytuacjach ubezpieczenie AC wygasa samo, a kiedy można odstąpić od umowy.

Kiedy można zrezygnować z AC?

Umowa autocasco (AC) jest zawierana na 12 miesięcy, musi trwać przez cały ten czas i za ten okres przysługuje ubezpieczycielowi cała składka. Czy oznacza to, że wypowiedzenie umowy AC jest niemożliwe? W zdecydowanej większości przypadków nie ma możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy, jednak możesz odstąpić od niej w określonym terminie. Zobaczmy, co na ten temat mówi prawo. W art. 812. § 4 Kodeksu cywilnego znajduje się informacja, że jeśli umowę ubezpieczenia zawarłeś na okres dłuższy niż 6 miesięcy – a tak się najczęściej dzieje przy umowach autocasco – to możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni od jej podpisania. Gdy jesteś przedsiębiorcą – masz na to tylko 7 dni. Odstąpienie od umowy – które czasem jest potocznie określane jako „wypowiedzenie umowy AC” – nie zwalnia Cię z obowiązku opłacenia składki za czas, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe udzielało Ci ochrony.

Zastanawiasz się, czy można złożyć wypowiedzenie AC w przypadku znalezienia lepszej oferty? W tym przypadku również zadziała zasada opisana powyżej: gdy zawierasz dobrowolną umowę AC i w ciągu miesiąca znajdziesz ofertę, która w większym stopniu odpowiada Twoim oczekiwaniom, możesz złożyć rezygnację lub odstąpienie – te dwa terminy są używane zamiennie – z zawartej już umowy i kupić ubezpieczenie w innej firmie. Wymaga to jednak dopełnienia kwestii formalnych, o których nie można zapomnieć. 

Sprawdź, w jakich sytuacjach można złożyć wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC i jak wyglądają formalności. 

Wypowiedzenie umowy AC – wzór

Jeśli nie upłynęło jeszcze 30 dni – w przypadku przedsiębiorców 7 – od momentu zawarcia umowy AC, możesz z niej zrezygnować. W tym celu wykorzystaj wzór, jaki większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia na swoich stronach internetowych.

Wzór wypowiedzenia umowy AC jest bardzo prosty. Pismo należy zatytułować „Odstąpienie od umowy AC” i w jego głównej części umieścić następującą treść: 

„Zgodnie z art. 812 § 4 Kodeksu Cywilnego/ art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta ja niżej podpisany rezygnuję z umowy/odstępuję od umowy ubezpieczenia autocasco zawartej w dniu [data]”.

Oprócz tego pismo musi zawierać następujące elementy:

  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego (w prawym górnym rogu);
  • Twoje imię, nazwisko i czytelny podpis;
  • numer polisy;
  • numer rejestracyjny pojazdu.

Odstąpienie od umowy w oznaczonym terminie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, poza tym, że masz obowiązek opłacić składkę za okres, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe udzielało Ci ochrony.

Kiedy umowa AC wygasa?

Są sytuacje, w których umowa AC wygasa samoistnie. Dzieje się to:

  • na koniec obowiązywania polisy AC – czyli po upływie 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy;
  • kiedy nastąpiła szkoda całkowita lub utrata auta, np. w wyniku kradzieży, a Ty otrzymałeś z tego powodu od towarzystwa sumę ubezpieczenia;
  • gdy szkody i otrzymanie przez Ciebie pieniądze z tytułu odszkodowań wyczerpały sumę ubezpieczenia;
  • jeśli przy zawieraniu umowy AC podałeś fałszywe informacje, które mogłyby wpłynąć na interes ubezpieczyciela;
  • z dniem wyrejestrowania pojazdu – pamiętaj, że masz obowiązek przedstawić ubezpieczycielowi decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu;
  • z chwilą sprzedaży pojazdu – chyba że sprzedający, kupujący oraz ubezpieczyciel wyrażą zgodę na kontynuowanie polisy AC przez kupującego;
  • w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia upadłości przez towarzystwo ubezpieczeniowe;
  • po upływie terminu zapłaty kolejnej raty składki, pod warunkiem że tak przewiduje umowa, a ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty z zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje ustanie jego odpowiedzialności (na podstawie art. 814 § 3 kodeksu cywilnego);
  • jeśli ubezpieczyciel ponosił odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki lub jej pierwszej raty, a składka lub jej pierwsza rata nie została zapłacona w terminie, ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Pamiętaj, że w każdym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać od Ciebie zapłaty składki za ten okres, w którym ponosił odpowiedzialność.

Czy możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela?

Jeśli kupiłeś używany samochód, możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela tylko wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wyrazi na to zgodę przed podpisaniem umowy sprzedaży. W standardowej sytuacji ubezpieczenie wygasa wraz ze sprzedażą pojazdu. W praktyce oznacza to, że jeśli kupujesz nowy samochód, musisz znaleźć ofertę ubezpieczenia AC dopasowaną do Twoich potrzeb i podpisać umowę. A jeżeli znalazłeś kupca na swoje auto, wypowiedzenie AC po sprzedaży auta nie będzie konieczne.

Dowiedz się także, na czym polega podwójne OC i co zrobić w sytuacji, gdy dostaniesz wezwanie do zapłaty. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Jak starać się o zwrot składki po sprzedaży auta?

Pamiętaj, że zwrot składki OC i AC jest możliwy. Jeżeli chcesz otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia AC, bo np. sprzedałeś samochód, wystarczy, że przekażesz ubezpieczycielowi zawiadomienie o zbyciu pojazdu razem z kopią umowy sprzedaży oraz numerem konta. Zwrot otrzymasz za czas do końca okresu, za który składka była opłacona.

W przypadku wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) mogą wykluczać możliwość zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia mimo wcześniejszego zakończenia polisy.

Pytania i odpowiedzi

Co się dzieje z ubezpieczeniem AC po sprzedaży samochodu?
Jak wypowiedzieć umowę AC?
Czy OC i AC przedłuża się automatycznie?
Kiedy można zrezygnować z AC?
Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
30 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej