Immobilizer: co to jest, jak działa?

Aktualizacja:
kluczyk-samochodowy

Immobilizer brzmi obco i nieco złowrogo. W teorii jest on sprzymierzeńcem każdego kierowcy, a jego zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa auta od kradzieży. Krótko mówiąc, immobilizer jest elektroniczną blokadą zapłonu silnika. W praktyce jednak potrafi on przysporzyć kierowcy niemałych kłopotów. Jak działa immobilizer i jak radzić sobie w przypadku jego awarii?

Aktualnie praktycznie każde auto go posiada, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy. Z założenia ma zapewniać spokój kierowcom i uniemożliwić kradzież samochodu. Rzeczywistość nie jest już tak kolorowa i choć rzeczywiście immobilizer stanowi ochronę przeciwkradzieżową, najczęściej wiąże się jednak ze sporymi kłopotami, a przede wszystkim niemałymi wydatkami. Wszystko, gdy dojdzie do jego awarii…

Co to jest immobilizer?

To groźnie brzmiące słowo to nic innego jak „unieruchamiacz”. Immobilizer jest  elektroniczną blokadą zapłonu silnika, który włącza się i wyłącza wtedy, gdy dotkniemy specjalnym breloczkiem w odpowiednie miejsce w aucie lub – rozwiązanie stosowane w nowocześniejszych wersjach – zbliżymy oryginalny kluczyk z nadajnikiem do stacyjki. Składa się on z dwóch części, z których pierwszą jest tzw. transponder, czyli nadajnik, a drugą centralka, która jest sprytnie ukryta wewnątrz auta. Nadajnik zazwyczaj ma postać niewielkiej pastylki lub pilota znajdującego się przy kluczyku. W najnowszych autach jest on po prostu wbudowany w kluczyk samochodowy.

Jak działa immobilizer?

Do czego zatem służy w samochodzie immobilizer, czyli wspomniany unieruchamiacz? Właśnie do unieruchomienia auta. Jego zadaniem jest zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Zadziała on w momencie, kiedy miejsce ma wymiana danych, czyli po włożeniu kluczyka z nadajnikiem do stacyjki lub samego zbliżenia kluczyka.

Jeżeli sygnał jest zgodny, immobilizer przesyła impuls do kluczyka zapłonu, a wówczas ten uruchamia cały proces sprawdzający. W przypadku zgodności sygnałów kluczyk jest odbierany jako właściwy, a blokada zostaje zdjęta.

W przeciwnym przypadku efekt działania immobilizera jest taki, że rozrusznik się kręci, ale samochód i tak nie odpali. Dlaczego? Niezgodność sygnałów prowadzi najczęściej do unieruchomienie polegającego na odcięciu pompy paliwowej albo też odcięcia całej elektroniki. W jego obliczu nawet złodziej zostaje uziemiony…

Awaria immobilizera: co robić?

Tym sposobem przeszliśmy do sedna. Wiemy już czym jest immobilizer i w jaki sposób działa. Poznaliśmy też jego główną rolą. A więc pora na najczarniejszy scenariusz, czyli awarię immobilizera. Pierwsze objawy? Silnik uruchamia się prze 1-2 sekundy, po czym natychmiast gaśnie. W ekstremalnych sytuacji nie odpala wcale. Kontrolka immobilizera albo nieustannie mruga albo zapala się na stałe. Samochód nie ruszy, my nie odjedziemy. Co robić w takiej sytuacji? Przyczyny zazwyczaj możemy upatrywać w transponderze, który znajduje się w pilocie albo obudowie kluczyka. Jeśli dysponujemy kluczem zapasowym – pół biedy. Może okazać się, że w kluczyku standardowym do wymiany jest jedynie nadajnik.

Aby usterkę usunąć należy wykasować uszkodzony nadajnik i wgrać nowy do pamięci procesora.

Naprawa więc skomplikowana nie jest. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych samochodach nie ma możliwości kodowania klucza poza ASO. Co się z tym wiąże? Znaczne koszty. Cena takiej usługi może być nawet czterocyfrowa. Pomysłowi kierowcy znaleźli i na to sposób i bardzo często usiłują usunąć awarię na własną rękę. W przypadku zbliżeniowego immobilizera, wystarczy że wymontujemy z niego nadajnik i na stałe umieścimy go w samochodzie tak, by zawsze znajdował się w polu działania czytnika. Do pełni sukcesu będziemy musieli wówczas dorobić kluczyk, który będzie nas kosztował co najwyżej kilkadziesiąt złotych. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie automatycznie pozbawia nas dodatkowej ochrony antykradzieżowej.

Przezorny zawsze ubezpieczony: o tym pamiętaj!

Oddając immobilizer do naprawy, skorzystaj z usług zaufanego serwisu. Nie powierzaj tego zadania przypadkowemu mechanikowi. Dlaczego? Znane są praktyki, kiedy nieuczciwi specjaliści wgrywają do pamięci procesora nowy klucz, a kilka dni później samochód znika w tajemniczych okolicznościach. Przed taką sytuacją możesz się jednak łatwo uchronić. Po odebraniu immobilizera sprawdź, czy Twój zapasowy kluczyk otwiera samochód. Jeśli wszystko przebiega bez najmniejszego problemu, możesz być spokojny. Jeśli sprawny do tej pory kluczyk, nie zadziałał, może to oznaczać, że padłeś ofiarą oszusta, który wgrał nowy klucz po to, by umożliwić osobie trzeciej dostanie się do pojazdu i uruchomienie silnika.

Zobacz także: Zagubione kluczyki do samochodu: jak dorobić kluczyk do auta?

Podsumowanie

  1. Immobilizer to elektroniczna blokada zapłonu silnika, która włącza się i wyłącza wtedy, gdy dotkniemy specjalnym breloczkiem w odpowiednie miejsce w aucie lub zbliżymy oryginalny kluczyk z nadajnikiem do stacyjki.
  2. Składa się on z dwóch części, z których pierwszą jest tzw. transponder, czyli nadajnik, a drugą centralka, która jest sprytnie ukryta wewnątrz auta.
  3. Zadaniem immobilizera jest zadaniem jest zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.
  4. Pierwsze objawy awarii immobilizera to jest jedno-dwusekundowe uruchamianie silnika, po czym jego natychmiastowe unieruchomienie. Może zdarzyć się, że auto nie odpali wcale.
  5. Naprawa immobilizera polega na wykasowaniu z pamięci procesora uszkodzonego nadajnika i wgranie poprawnego kodu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej