E5, B7, CNG - nowe oznaczenia paliw na stacjach - będzie łatwiej czy trudniej?

Aktualizacja:
nowe oznakowanie paliw

E5, B7, CNG - nowe oznaczenia paliw na stacjach - będzie łatwiej czy trudniej? Pełna standaryzacja oznakowania paliw na terenie Unii nastąpi do 12 października 2018 roku. Na naszych stacjach można już spotkać literowe i liczbowe symbole wpisane w koło, kwadrat i romb. Co właściwie nowe kody oznaczają? Staną się dla kierowców ułatwieniem czy komplikacją?

Decyzją unijnych urzędników wchodzi obecnie w życie ujednolicony system identyfikacji rodzaju paliwa. Obok krajowych oznakowań ON i Pb na dystrybutorach pojawiają się nowe etykiety paliw uniwersalne dla wszystkich krajów członkowskich. Zgodnie z intencją unijnych urzędników uporządkowanie symboli docelowo ma ułatwić kierowcom dobór paliwa najbardziej odpowiedniego dla ich pojazdów. Ma również zapobiec pomyłkom podczas tankowania w innych krajach Unii, eliminując problem odgadywania lokalnych oznakowań. E5, B7, CNG –  to nowe symbole paliw na stacjach – kierowcom będzie teraz łatwiej czy trudniej?

Obszar zmian oznaczeń paliw –  gdzie spotkamy nowe oznaczenia paliw? 

Nowa norma PN EN 16492, wdrożona przez dyrektywę unijną 2014/94/UE, wprowadza obowiązek jednolitego oznakowania paliw i wchodzi w życie z dniem 12 października 2018 roku. Dla każdego rodzaju paliwa opracowano odrębny symbol przedstawiający skład paliwa oraz zaprojektowano rozmiary i kształt etykiet. Wzory przygotowane zostały przez zespół ekspertów branży paliwowej i samochodowej, przy udziale przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych oraz Komisji Europejskiej.

Oznakowania nie zastępują dotychczasowych lokalnych oznaczeń. Funkcjonować będą obok nich, stanowiąc rodzaj dodatkowej, uniwersalnej dla wszystkich krajów informacji. Jednolity sposób oznakowania paliw będzie obowiązywał na terenie 28 państw członkowskich, a także w kilku innych krajach: w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. W Polsce jako pierwsze wprowadziły je już niektóre stacje PKN Orlen.

Czytaj także: Rodzaj paliwa – jaki ma wpływ na cenę OC?

Nowe oznaczenie paliw: Umiejscowienie etykiet

Nowe etykiety pojawią się na pistoletach i dystrybutorach na wszystkich europejskich stacjach tankowania pojazdów. Naklejki znajdą się także przy wlewach paliwa nowych pojazdów, wyprodukowanych po 12 października 2018 roku: samochodów osobowych, motorowerów, motocykli, trójkołowców, pojazdów dostawczych i ciężarowych, autobusów, autokarów i innych. Już w chwili obecnej duża część nowych pojazdów już posiada takie oznaczenia. Nowe symbole znajdą się także w instrukcjach obsługi dla nowych pojazdów, wraz ze wskazówkami dotyczącymi prawidłowego wyboru paliwa.

Czytaj także: Ile kosztuje paliwo w 2023 roku?

Rodzaje oznakowań paliw – co oznaczają symbole 

  • Benzyna

Wszystkie rodzaje benzyn oznakowane są wpisaną w okrąg literą E oraz liczbą: E5, E10, E85. Litera E oznacza etanol, natomiast liczba wskazuje maksymalną procentową zawartość etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla tego konkretnego modelu pojazdu.

E5– o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 procent

E10– o maksymalnej zawartości biokomponentów do 10 procent

E85– o dużej procentowej zawartości biokomponentów

 

  • Olej napędowy

Kody dotyczące oleju napędowego wpisano w kwadrat. Litera B w kodzie oznacza biodiesel; liczba wskazuje maksymalną procentową zawartość biodiesla w paliwie, dopuszczalną do użycia w tym pojeździe: B7, B10. Natomiast symbol XTL identyfikuje parafinowy olej napędowy uzyskiwany z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa.

B7– maksymalna dopuszczona procentowa zawartość biokomponentów 7 procent

B10– maksymalna dopuszczona procentowa zawartość biokomponentów 10 procent

XTL– paliwo syntetyczne, nierafinowany olej napędowy powstały bez użycia ropy naftowej

 Punkta ubezpieczenie komunikacyjne

  • Paliwa gazowe

Oznakowania paliw gazowych wpisano w kształt rombu. Literowy symbol wskazuje, czy pojazd można zatankować wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub powszechnie stosowanym gazem płynnym w postaci mieszaniny propanu i butanu (LPG).

H2– tankowanie wodorem

CNG– tankowanie sprężonym gazem ziemnym

LPG– tankowanie skroplonym gazem ziemnym

LNG– tankowanie gazem płynnym

 

Obowiązek etykiet w pojazdach nie obejmuje pojazdów wyprodukowanych przed wprowadzeniem standaryzacji oznakowań. Pojazdy zarejestrowane wcześniej nie muszą być doposażone w naklejki. Niemniej ich właściciele powinni upewnić się, który rodzaj paliwa – w kontekście nowego oznakowania – będzie właściwym wyborem.

 Czytaj także: Mapa jakości paliw – gdzie sprzedają chrzczone paliwo?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej