Logo punkta

20 sierpnia 2019

Zniżki na ubezpieczenie OC. Za co są naliczane?

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w wymyślaniu reklam i zniżek, które zachęcą potencjalnych klientów do zawarcia umowy ubezpieczenia OC właśnie z nimi. Kusząco wyglądające propozycje mogą okazać się bublami, dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeczytać warunki promocji oraz porównać dostępne na rynku oferty.

Zniżka za bezszkodową jazdę

To najbardziej powszechny sposób na uzyskanie cenowego upustu. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe patrzą na bezproblemowy staż za kierownicą i nagradzają go w postaci procentowych bonifikat. W zależności od ubezpieczyciela uzyskuje się wskazaną w polisie wielkość zniżek co roku, aż do osiągnięcia maksymalnego poziomu, który może wynosić nawet 80% kwoty bazowej. Zasada jest ta sama, ale każdy ubezpieczyciel podchodzi do niej w odmienny sposób. Warto o tym pamiętać przy zmianie firmy. Lata za jakie przyznawana jest zniżka będą brane pod uwagę, ale nowy ubezpieczyciel przeliczy je według swoich regulacji. Także ostateczna kwota z pewnością będzie inna niż dotychczasowa.

Zniżka rodzina

Firmy ubezpieczeniowe lubią rozsądnych i statecznych klientów. Takie właśnie cechy ich zdaniem wykazują członkowie rodzin. Ze statystyk jasno wynika, że zarówno małżonkowie, jak i rodzice w trosce o dobro i bezpieczeństwo rodziny rzadziej podejmują ryzyko. Są to więc klienci idealni. Szansa na spowodowanie przez nich szkody jest niska, co dla ubezpieczyciela jest bardzo dobrą informacją. Z uwagi na powyższe, osoby posiadające rodziny mogą liczyć na łaskawsze traktowanie i dodatkowe ulgi.

Dodatkowo, wiele podmiotów zajmujących się sprzedażą ubezpieczeń to partnerzy programu Karty Dużej Rodziny. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ich klienci, pochodzący z rodzin wielodzietnych mogą liczyć na promocyjne oferty ubezpieczeń: mieszkaniowych, na życie, a także komunikacyjnych, w tym OC.

Współwłasność auta sposobem na zniżki

Osoby, które dopiero rozpoczynają  przygodę z prowadzeniem samochodu i polisami komunikacyjnymi muszę przygotować się na spore koszty. System jest bezwzględny, skoro nie masz na koncie określonej liczby lat bezszkodowej jazdy, płacisz więcej. Sposobem na rozwiązanie tej sytuacji jest zarejestrowanie samochodu na dwie osoby, z których jedna będzie dysponowała zniżkami. W takim przypadku wyliczenie składki będzie opierało się na uśrednieniu sytuacji obu właścicieli.

Jak sprawdzić swoje zniżki

Działalność ubezpieczeniowa jest reglamentowana. W skrócie, firmy mają prawny obowiązek rejestrowania umów OC.  Zweryfikowanie sytuacji zniżkowej danej osoby nie jest trudne. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

  • Pierwszą możliwością jest skorzystanie z danych zebranych w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG).
  • Drugi sposób to zawnioskowanie u ubezpieczyciela o Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego (ZOPUK).

Można także samodzielnie sprawdzić dane na aktualnej polisie.

Kiedy przepadek zniżek na OC

Skoro bezszkodowa jazda uprawnia do otrzymania zniżek, kolizja czy wypadek, skutkujące powstaniem szkody spowodują uch utratę. Co gorsze przepadek będzie miał miejsce także, wtedy gdy sprawcą będzie osoba trzecia, poruszająca się autem stanowiącym twoją własność.

Podobnie w momencie, gdy za szkodę będzie odpowiedzialny współwłaściciel.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
© 2019 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram