Pakiety OC i AC – jak wybrać najlepszy?

Aktualizacja:
Pakiety-OC-i-AC-–-jak-wybrać-najlepszy

Firmy ubezpieczeniowe już od dawna oferują ubezpieczenia w pakiecie. Na tym modelu sprzedaży zyskują klienci – zakup polis w zestawie jest korzystniejszy cenowo niż zakup osobnych ubezpieczeń. Wkrótce automatycznie odnowi się Twoje ubezpieczenie OC? Sprawdź, czy konkurencja nie przygotowała dla Ciebie korzystniejszej oferty.

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które każdy właściciel musi zakupić dla posiadanego pojazdu. Do polisy OC można jednak dokupić dobrowolne ubezpieczenia, zyskując w ten sposób dodatkową ochronę. Zakup polis w pakiecie się opłaca – w ten sposób można sporo zaoszczędzić i otrzymać pomoc od ubezpieczyciela w różnych sytuacjach.

Nie tylko pakiet OC AC – jakie zestawy ubezpieczeń oferują ubezpieczyciele?

Ubezpieczenia komunikacyjne to OC, AC (autocasco), NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) i Assistance. Produkty te są sprzedawane w różnych zestawach – szczególnie często klienci mogą spotkać:

  • pakiet OC AC – to najpopularniejszy i najczęściej spotykany pakiet ubezpieczeń, z którego szczególnie chętnie korzystają właściciele nowszych pojazdów,
  • pakiet OC z NNW lub Assistance – posiadanie przez kierowcę takiego pakietu gwarantuje mu pomoc w trasie (np. w razie awarii) oraz odszkodowanie po wypadku,
  • pakiet OC AC wraz z NNW lub Assistance – to zestaw ubezpieczeń, który gwarantuje najszerszą ochronę.

Na który pakiet się zdecydować? Niestety, nie udzielimy odpowiedzi na to pytanie – jako właściciel pojazdu musisz samodzielnie zdecydować, czego potrzebujesz i oczekujesz od ubezpieczyciela. Jeżeli masz starszy samochód o niewielkiej wartości, pełne ubezpieczenie AC nie będzie Ci potrzebne, ewentualnie możesz zdecydować się na polisę w okrojonej wersji, czyli AC mini. I odwrotnie – korzystając z nowego pojazdu, który dopiero co odebrałeś z salonu, AC jak najbardziej Ci się przyda.

Czytaj także: Czy warto mieć auto casco?

Analogicznie jest z ubezpieczeniami NNW i Assistance. Jeżeli chcesz zabezpieczyć siebie i pasażerów przed skutkami nieszczęśliwego wypadku, zdecyduj się na pakiet z NNW. Jeżeli zostaniesz poszkodowany w wypadku, ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na leczenie. Jeżeli często podróżujesz po Polsce lub wyjeżdżasz za granicę, podpisz umowę z Assistance. Bez względu na to, gdzie się znajdziesz, będziesz mógł liczyć na pomoc techniczną i informacyjną.

Gdzie najtańszy pakiet OC AC? Sprawdzamy ceny pakietów polis

Jeżeli chcesz zakupić ubezpieczenie OC w zestawie z AC, NNW lub Assistance, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie musisz wychodzić z domu, aby spotykać się z agentem ubezpieczeniowym. Kalkulator OC AC to intuicyjne w obsłudze narzędzie, za pomocą którego możesz szybko porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Ile kosztuje pakiet OC AC? Gdzie będziesz mógł najtaniej zakupić pakiet OC i AC? Ceny postanowiliśmy sprawdzić na kilku przykładach.

Przykład 1. Marcin to 30-letni kierowca z Gdyni, który jest właścicielem samochodu Audi A1 z 2018 r. (benzyna, pojemność silnika 2,0). Ma on 7-letnią historię ubezpieczeniową OC i 2-letnią AC, a interesuje go wyłącznie pakiet polis z AC. Ile może on zaoszczędzić, korzystając z kalkulatora OC AC? W poniższej tabelce prezentujemy propozycje przygotowane przez firmy ubezpieczeniowe, wśród których może on wybierać.

Ubezpieczyciel Oferta Cena pakietu
AXA Direct OC, AC, Assistance 1522 zł
Link4 OC, AC, Assistance 2408 zł
AXA OC, AC, Assistance 2560 zł
Link4 OC, AC, NNW, Assistance 2827 zł
Benefia OC, AC, NNW, Assistance 3724 zł
Allianz OC, AC, NNW, Assistance 5926 zł
Mtu24.pl OC, AC, NNW, Assistance 10 605 zł

Między najtańszą a najdroższą ofertą pakietu z AC jest 9 083 zł różnicy! Dzięki skorzystaniu z porównywarki OC AC, Marcin może również sprawdzić zakres ochrony, jaką oferują poszczególni ubezpieczyciele i w ten sposób zakupić produkt odpowiadający jego potrzebom i możliwościom finansowym.

Przykład 2. Anna to 67-letni kierowca z Głogowa, właścicielka Skody Fabii z 2010 r. (benzyna, pojemność silnika 1,2). Od ponad 10 lat kupuje ona ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie AC (głównie ze względów sentymentalnych). Ile może zaoszczędzić, porównując oferty firm ubezpieczeniowych przed zakupem?

Ubezpieczyciel Oferta Cena pakietu
Benefia OC, AC, NNW, Assistance 931 zł
AXA Direct OC, AC, Assistance 933 zł
Mtu24.pl OC, AC, NNW, Assistance 981 zł
AXA Direct OC, AC, Assistance 1138 zł

Mimo że Anna nie dostała wielu ofert pakietów ubezpieczeń z AC (wielu ubezpieczycieli nie proponuje AC dla starszych pojazdów), to przy wyborze najtańszej propozycji, w jej portfelu może pozostać 200 zł.

Jak jeszcze możesz zaoszczędzić, kupując pakiet OC AC?

W przypadku zakupu pakietu OC, AC, NNW i Assistance znaczenie ma nie tylko cena – równie istotny jest zakres ochrony. Dotyczy to zwłaszcza ubezpieczenia AC. Zdarza się, że nawet najdroższa w zestawieniu oferta nie jest dla klienta najkorzystniejsza. Z kolei idąc na pewne ustępstwa, można zagwarantować sobie niższą cenę. O czym mowa?

Przeglądając Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU) AC różnych firm ubezpieczeniowych, szybko można zauważyć, że pojawiają się tam następujące zapisy:

  • udział własny – wiele firm ubezpieczeniowych wymaga od klienta zadeklarowania udziału własnego (najczęściej w wysokości od 500 do 1000 zł); jest to kwota, którą klient w razie szkody będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni,
  • naprawa w warsztacie lub kosztorys – pierwszy wariant oznacza, że ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem, a drugi, że klientowi zostanie wypłacona umówiona kwota środków,
  • naprawa na częściach oryginalnych lub zamiennikach – jeżeli naprawa pojazdu ma się odbyć w jednym ze współpracujących z ubezpieczycielem warsztatów, to pozostaje jeszcze kwestia części, których warsztat użyje; w umowie może znaleźć się informacja o częściach oryginalnych lub zamiennikach.

Ile można zaoszczędzić, świadomie wybierając zakres ochrony? Pokazujemy to na poniższym przykładzie.

Przykład 3. Urszula to 45-latka, właścicielka Citroena C1 z 2020 r. (benzyna, pojemność silnik 1,2). Na co dzień porusza się posiadanym pojazdem po warszawskich ulicach. Ma ona 2 dzieci w wieku szkolnym (odpowiednio 10 i 12 lat), które regularnie odwozi do szkoły. Historia ubezpieczeniowa Urszuli prezentuje się następująco: nabywa ona ubezpieczenia OC i AC od 4 lat, a na swoim koncie ma jedną szkodę z ubezpieczenia OC. Jaki pakiet OC AC może ona zakupić? Propozycje ubezpieczycieli przedstawiamy w poniższej tabeli.

Ubezpieczyciel Oferta Cena pakietu Zakres ochrony zgodnie z OWU
AXA OC, AC, Assistance 1440 zł Udział własny w szkodzie – 1000 zł, udział własny w szkodzie kradzieżowej – 10 proc., likwidacja szkody – kosztorys, gotówka, amortyzacja – tak.
AXA Direct OC, AC, Assistance 2053 zł Udział własny w szkodzie oraz skodzie kradzieżowej – brak, likwidacja szkody – warsztat, rozliczenie bezgotówkowe, naprawa – części zamienne, amortyzacja – nie.
Benefia OC, AC, NNW, Assistance 2392 zł Wartość szkody minimalnej – 500 zł, udział własny w szkodzie – 10 proc., likwidacja szkody – warsztat lub kosztorys (wybór klienta), części – zamienniki, amortyzacja – nie.
Benefia OC, AC, NNW, Assistance 2709 zł Wartość szkody minimalnej – 500 zł, udział własny w szkodzie – brak, likwidacja szkody – warsztat lub kosztorys (wybór klienta), części – oryginalne, amortyzacja – nie.
Uniqa OC, AC, NNW, Assistance 3477 zł Wartość szkody minimalnej – 400 zł, udział własny w szkodzie – brak, likwidacja szkody – warsztat lub ASO (wybór klienta), części – oryginalne, amortyzacja – nie.
Euroins OC, AC, NNW, Assistance 3834 zł Udział własny w szkodzie – brak, likwidacja szkody – warsztat, rozliczenie bezgotówkowe, naprawa – części oryginalne, amortyzacja – nie.
Allianz OC, AC, NNW, Assistance 22 729 zł Wartość szkody minimalnej – 500 zł, udział własny w szkodzie – brak, likwidacja szkody – warsztat (bezgotówkowo), części – zamienniki, amortyzacja – nie.

Gdzie najtańszy pakiet OC AC może zakupić Urszula? Między pierwszą a drugą ofertą różnica ceny wynosi 613 zł. W pakiecie zaoferowanym przez AXA klientka nie będzie musiała dopłacać z własnej kieszeni w razie zaistnienia szkody. Ubezpieczyciel zlikwiduje też każdą szkodę – nie obowiązuje żadna minimalna wartość, od której możliwa byłaby jej likwidacja. To jednak, który pakiet ubezpieczeń okaże się dla kierowcy bardziej korzystny, zależy od jego preferencji.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments