Kara za brak OC w 2022 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 9030 zł!

Aktualizacja:
Kary za brak OC w 2022 roku

Kara za brak OC dla właścicieli pojazdów wzrosła. W 2022 roku zapominalscy kierowcy samochodów osobowych zapłacą maksymalnie 6020 złotych za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Największe kary za brak polisy czekają jednak na właścicieli pojazdów ciężarowych i sięgają do nawet 9030 zł!

Coraz więcej kierowców obawia się kary za brak OC

Według ostatnich danych udostępnionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) sytuacja na polskich drogach uległa poprawie. Na koniec 2021 roku prawie 27 mln pojazdów było objętych ubezpieczeniem OC, co daje prawie 1 mln aktywnych polis więcej niż w roku 2020. Bez wątpienia rosnąca rokrocznie liczba zarejestrowanych samochodów i jednośladów wpływa na liczbę zmotoryzowanych, którzy obawiają się kary za brak OC. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) donosi, że w 2021 zarejestrowaliśmy w kraju aż 1,31 mln samochodów osobowych. Pomimo to nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w jak wielu przypadkach narażają się na kary finansowe za przerwy w przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego.

Kierowcy w Polsce nie wyróżniają się szczególnie pod względem braku ważnego OC komunikacyjnego na tle innych krajów europejskich. Są kraje, w których odsetek samochodów bez ważnego OC wynosi od 3 do 4%, ale są też takie, w których oscyluje on na poziomie od 0,1 do 0,2%. W jednym z raportów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podaje, że od 0,4 do 0,5% wszystkich pojazdów w ruchu drogowym nie ma aktualnej ochrony ubezpieczeniowej. Zapytaliśmy jedną z ekspertek Punkty, Agnieszkę Małysz, czy kierowcy przyłapani na braku polisy OC stanowią dużą grupę, wśród osób kupujących ubezpieczenie. 

–  Jest to ostatecznie niewielki procent spraw, które obsługujemy. Ale mocno zapadają one w pamięć, ze względu na surowość kar nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Najczęściej ma to miejsce w sytuacjach przejęcia przez klientów polisy, którą samochód posiadał przy jego zakupie. Nasi stali klienci są odpowiednio zaopiekowani, muszą nas jedynie poinformować o fakcie zakupu pojazdu z polisą. Dobry agent ubezpieczeniowy zadba o poinformowanie towarzystwa o zmianie właściciela pojazdu i polisy.

Jeśli chcesz dołączyć do grona klientów Punkty i nie martwić się o kary za brak OC, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń. 

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jaka kara za brak OC w 2022 roku?

Wysokość kar za brak OC w 2022 roku jest ustalana na podstawie:

 • minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wzrosło z 2800 zł brutto do 3010 zł w 2022 roku,
 • rodzaju pojazdu mechanicznego, np. samochodu osobowego, ciężarowego czy motocykla,
 • okresu bez ważnej polisy, przy czym wyróżnia się 3 segmenty: do 3 dni, od 4 do 14 dni i powyżej 14 dni.

Czas opóźnieniaSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy
do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

W 2022 roku kierowcy aut osobowych, którzy zwlekali z zapłatą ponad 14 dni, zapłacą karę za brak OC w wysokości 6020 zł, czyli równą dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. To aż o 420 zł więcej w porównaniu z 2021 r. Opóźnienie do 3 dni poskutkuje karą za brak ubezpieczenia OC w wysokości 1200 zł, co oznacza podwyżkę o 80 zł. Jeśli okres bez aktualnej umowy wyniesie od 4 do 14 dni, właściciel samochodu osobowego zapłaci 50% pełnej opłaty karnej, czyli kwotę odpowiadającą wysokości płacy minimalnej – 3010 zł.

Większe auto to wyższa kara za brak OC w 2022 roku

Najwyższa kara za brak OC wynosi 9030 zł, co stanowi trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Tak potężna kara za brak ubezpieczenia OC jest nakładana na właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, w przypadku których wykryto brak polisy powyżej 14 dni.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jeżeli porównamy tę kwotę z wysokością opłaty karnej w 2021 roku, okaże się, że lekkomyślny lub roztargniony kierowca zapłaci aż 630 zł więcej za niedopilnowanie formalności wynikających z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przerwanie ochrony do 3 dni poskutkuje karą w wysokości 1810 zł, a brak OC od 4 do 14 dni – 4520 zł.

Kara za brak OC dla motocyklistów i właścicieli innych pojazdów mechanicznych w 2022 roku

Najmniej niekorzystne zmiany dotknęły właścicieli motocykli, motorowerów i skuterów. Pełna opłata karna dla tej grupy jest równa 1/3 płacy minimalnej, co oznacza, że maksymalna kara za brak OC powyżej 14 dni wynosi 1000 zł (o 70 zł więcej w porównaniu z 2021 rokiem). Motocyklista bez ważnej polisy OC do 3 dni zostanie obciążony 200 zł kary. Właściciel jednośladu, który nie zadba ani o nową umowę ubezpieczenia OC, ani o przedłużenie starej, i będzie jeździć bez ochrony od 4 do 14 dni, zapłaci 500 zł.

Najłagodniejsze przepisy dotyczą właścicieli motocykli, motorowerów i skuterów. Pełna opłata karna dla tej grupy jest równa 1/3 płacy minimalnej, co oznacza, że maksymalna kara za brak OC w 2022 roku wynosi 1000 zł (o 70 zł więcej w porównaniu z 2021 rokiem). Motocyklista, który spóźni się z opłaceniem polisy OC do 3 dni, zostanie obciążony 200 zł kary. Właściciel jednośladu, który nie zadba ani o nową umowę ubezpieczenia OC, ani o przedłużenie starej i będzie jeździć bez ochrony od 4 do 14 dni, zapłaci 500 zł.

Brak ważnego OC przez kilka lat – jaka wysokość kary w 2022 roku?

Najwyższa kara za brak OC pojazdu mechanicznego dotyczy okresu powyżej 14 dni. Zwróć uwagę, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie podaje górnej granicy określającej długość przerwy w ubezpieczeniu. Co zatem czeka właścicieli samochodów osobowych, ciężarowych czy motocykli, którzy jeżdżą bez ochrony ubezpieczeniowej nawet przez kilka lat? Czy w takim przypadku proces dochodzenia opłat karnych obejmuje sumowanie wszystkich kwot?

Śpieszymy z wyjaśnieniami! Kara za brak OC jest nakładana wyłącznie za rok kalendarzowy, w którym UFG przeprowadzi kontrolę za pomocą tzw. Wirtualnego Policjanta, czyli systemu wykrywającego pojazdy mechaniczne bez ważnej polisy. Jeżeli właściciel samochodu osobowego nie opłacał składki od 2020 roku, a brak OC został wykryty przez UFG w połowie 2022 roku, to zmotoryzowany zostanie wezwany do zapłaty kary w wysokości 6020 zł, czyli za okres powyżej 14 dni.

kradzież - autocasco - punkta

Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

Tak, UFG w większości przypadków wykrywa brak opłaconej polisy i nakłada odpowiednio przewidzianą karę. Wirtualny Policjant to system, który coraz precyzyjniej wyszukuje luki w opłatach. Brak informacji w przeciągu 14 dni nie oznacza, że właścicielowi udało się ominąć przepisy. Często kontrola pojawia się dopiero po pewnym okresie. Oczywiście sankcje mogą zostać nałożone także podczas kontroli ruchu drogowego. Policja ma obowiązek sprawdzić aktualny stan ubezpieczenia samochodu.

Brak ubezpieczenia OC to tylko pozorna oszczędność

Według statystyk UFG po polskich drogach może poruszać się nawet ponad 200 000 samochodów bez ważnego ubezpieczenia OC. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są ceny OC. Kierowcy, których nie stać na ubezpieczenie, ryzykują jazdę autem bez ważnej polisy, licząc na to, że nie zostaną wykryci. Niestety, nawet jeśli UFG lub policjant podczas kontroli drogowej nie wykryje przerwy w ubezpieczeniu OC, to konsekwencje finansowe po spowodowaniu kolizji bądź wypadku mogą okazać się bardzo dotkliwe.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Brak ważnego OC u sprawcy wypadku – kto wypłaca odszkodowanie?

Jeśli spowodujesz wypadek, nie mając ważnego OC, to nie tylko zapłacisz karę za przerwę w ochronie ubezpieczeniowej, ale także pokryjesz wszelkie koszty naprawy uszkodzonych pojazdów oraz ewentualne koszty leczenia poszkodowanych. Za naprawę samochodu osoby poszkodowanej najpierw zapłaci UFG, ale potem zwróci się do Ciebie z żądaniem zwrotu wypłaconych świadczeń. Fundusz nie zabezpiecza finansowo kierowców bez obowiązkowego ubezpieczenia tylko ich ofiary. Celem tego rozwiązania jest szybka wypłata środków na naprawę pojazdu, leczenie, rehabilitację itp. Ostatecznie te pieniądze musi wyłożyć sprawca. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule o regresie ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie OC chroni natomiast nie tylko poszkodowanego, ale także sprawcę wypadku. Gdy spowodujesz wypadek, polisa OC chroni Cię przed roszczeniami odszkodowawczymi ze strony poszkodowanych, a te mogą być niemałe. Przesadzamy? Wyobraź sobie stłuczkę ze sportowym Porsche albo najnowszym modelem Mercedesa za 250 000 zł, którego naprawa została wyceniona na 30 000 zł. Gdyby nie OC, tę kwotę należy wysupłać z własnej kieszeni, a nie jest to jeszcze najgorszy scenariusz. Bywa, że odszkodowania z OC idą w setki tysięcy złotych, a osoby, które nie wykupiły obowiązkowego ubezpieczenia, kończą z długami na całe życie.

– Tak naprawdę nie opłata za brak spełnienia obowiązku ciągłości OC komunikacyjnego jest największym ryzykiem dla posiadacza danego pojazdu. Tym ryzykiem jest wzięcie na siebie osobistej odpowiedzialności za szkody wyrządzone pojazdem bez ważnego ubezpieczenia. Szkody, których rozmiar może sięgać kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Zdarza się niestety również osobista odpowiedzialność sprawcy przekraczająca kwotę miliona złotych – wskazuje Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu GFU w rozmowie dla GFU. Jak podkreśla UFG w 2021 roku rekordowa kwota regresu wyniosła aż 1,4 mln zł!

Działa to oczywiście w obie strony. Ty też możesz zostać osobą poszkodowaną przez właściciela pojazdu bez ważnego OC. W takiej sytuacji system obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych daje Ci gwarancję. Otrzymasz pieniądze na naprawę pojazdu czy świadczenie z tytułu odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu, nawet kiedy sprawca nie ma OC lub nie dysponuje odpowiednimi środkami.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Kiedy nie zapłacisz kary za brak OC?

Jeżeli właściciel pojazdu jeździ tym samym modelem od lat i nie wypowiada umowy ubezpieczenia OC w dotychczasowym towarzystwie, decydując się na automatyczne przedłużenie, nie musi się martwić, że kilkudniowa zwłoka w uregulowaniu składki poskutkuje natychmiastowym wygaśnięciem ochrony. O ile ubezpieczyciel musi przypomnieć klientowi o zbliżającym się zakończeniu umowy, o tyle nie musi uzyskiwać żadnego potwierdzenia. Można powiedzieć, że brak wypowiedzenia OC w terminie stanowi zgodę na przedłużenie umowy.

Oczywiście nie da się uniknąć płatności, ubezpieczyciel bowiem będzie wysyłał wezwania do zapłaty, a jeśli nie poskutkują, podejmie dalsze kroki w celu odzyskania należności. Właściciel pojazdu, który nie zapłaci zaległej składki do końca umowy, musi się liczyć z jej wygaśnięciem. Dłużnik nie może oczekiwać automatycznego przedłużenia ochrony.

Kiedy grozi Ci kara za brak ważnej polisy OC?

Kara za brak OC zostanie nałożona w kilku przypadkach:

 • Po zmianie właściciela auta. Kupując używane auto i korzystając z OC poprzedniego posiadacza pojazdu, musisz pamiętać o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia OC. Może być podpisana z tym samym lub innym zakładem ubezpieczeń. W takiej sytuacji nie działa automatyczne przedłużenie polisy.
 • Brak opłaty składki za ubezpieczenie OC wstrzymuje aktywację ochrony ubezpieczeniowej, kiedy podpisujesz umowę z nowym towarzystwem. Kupując polisę online, np. za pośrednictwem Punkta.pl, możesz skorzystać z systemu szybkich płatności, aby od razu opłacić składkę z góry lub jej pierwszą ratę.
 • Ubezpieczyciel nie przedłuża automatycznie umowy klientom, którzy mają co najmniej jedną zaległą ratę za OC.
 • Kara za brak OC jest nakładana także na osoby wypowiadające umowę w jednym towarzystwie i zapominające o podpisaniu umowy z inną firmą. W efekcie ubezpieczenie OC pojazdu nie zachowuje ciągłości.
 • Nie używasz samochodu lub jest on niesprawny, przez co uznajesz polisę OC za nieobowiązkową. Niestety, nawet jeśli nie jeździsz autem, należy opłacać jego ubezpieczenie OC.

Kto nakłada kary za brak OC?

Grzywny za brak ubezpieczenia OC nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Policja wspiera działania organizacji, sprawdzając ważność polis podczas kontroli drogowych. Warto zaznaczyć, że od 1 października 2018 roku nie masz obowiązku wozić dowodu zakupu OC i dowodu rejestracyjnego w samochodzie.

Z kolei Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się kontrolą wirtualnie, sprawdzając ciągłość polis OC pojazdów zarejestrowanych w Polsce. W tym celu korzysta ze specjalnego systemu informatycznego – Wirtualnego Policjanta, który automatycznie weryfikuje bazę ubezpieczonych pojazdów. Są w niej informacje o sprzedanych polisach komunikacyjnych, wypłaconych odszkodowaniach oraz zgłoszonych szkodach. Baza pozwala też na wykrycie przerw w ubezpieczeniu danego pojazdu. Za wyegzekwowanie kary za brak ubezpieczenia OC odpowiada natomiast lokalny urząd skarbowy – koszty postępowania i pracy komornika ponosi kierowca.

Czytaj także: Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)?

Umorzenie kary – kiedy możesz się o to ubiegać?

Co do zasady, UFG nie anuluje kar za brak OC. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Zgodnie z art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG może umorzyć karę za brak OC w całości lub rozłożyć ją na raty, jeśli sytuacja materialna właściciela pojazdu bez ważnego OC jest wyjątkowo trudna. Aby tak się stało, należy zwrócić się do UFG z odpowiednim wnioskiem.

 – Zawsze można wyjaśnić sytuację i jeśli tylko argumenty są dobre, można poprosić o zmniejszenie kwoty bądź jej anulowanie. Można także zawnioskować o rozłożenie na raty, motywując wniosek trudną sytuacją finansową – doradza ekspertka Punkty Agnieszka Małysz. 

Odwołanie od kary za brak OC – czy to możliwe?

Tak, przepisy dopuszczają odwołanie się od kary za brak OC. Jeśli niesłusznie nałożono na Ciebie karę za brak ubezpieczenia OC, masz 30 dni na przesłanie odwołania do UFG. Pamiętaj, aby w piśmie przedstawić dowody na to, że umowa OC została zawarta zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach obowiązkowych i obejmuje ona rok kalendarzowy, w którym została przeprowadzona kontrola. Możesz także wykazać, że obowiązek posiadania polisy OC nie dotyczył Cię w danym okresie, więc wezwanie do zapłaty kary jest bezzasadne.

Jeśli odwołanie od kary za brak OC będzie dobrze uargumentowane, UFG może:

 • zmniejszyć wysokość kary,
 • całkowicie anulować karę,
 • rozłożyć nałożoną karę na raty (bez dodatkowych odsetek),
 • zmienić termin płatności kary na późniejszy.

By skutecznie odwołać się od kary za brak OC, możesz potrzebować dodatkowych dokumentów, np. zaświadczenia lekarskiego (również o leczeniu szpitalnym), zaświadczenia o inwalidztwie lub długach, postanowienia sądowego i komorniczego czy informacji od ośrodka pomocy społecznej (potwierdzającej trudną sytuację materialną). Odwołanie od kary za brak OC może być skuteczne w przypadku:

 • niskiego dochodu na członka rodziny w okresie dotyczącym kary,
 • trudnej sytuacji materialnej i majątkowej podyktowanej liczbą dzieci w rodzinie tj. dzieci do ukończenia 18 roku życia i/lub uczące się i niepracujące do ukończenia 25 roku życia,
 • bezrobocia (potwierdzonego przez Urząd Pracy),
 • trudnej sytuacji materialnej i majątkowej spowodowanej utrzymywaniem osoby bezrobotnej przez Zobowiązanego we własnym gospodarstwie domowym,
 • zadłużenia w banku lub z tytułu alimentów,
 • braku nieruchomości i ruchomości, które mogłyby pokryć karę za OC.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Najprostszym rozwiązaniem jest regularne opłacanie składek polisy OC. Jeśli jednak wystąpiła przerwa w ubezpieczeniu pojazdu, przez co UFG wysłał wezwanie do zapłaty kary, istnieją dwie opcje.

 • W ciągu 30 dni trzeba przedstawić UFG dowód, że samochód był ubezpieczony przez okres wskazany w wezwaniu, więc wystąpił błąd w zakładzie ubezpieczeń.
 • Jeśli wezwanie dotyczy samochodu skradzionego lub sprzedanego, w ciągu 30 dni udowodnij fakt kradzieży albo przedstaw umowę kupna-sprzedaży (lub inny dowód zbycia auta). Przedstawienie dowodu ważnego ubezpieczenia OC do dnia sprzedaży również może okazać się przydatne.

Takie dokumenty należy przekazać do UFG osobiście, drogą e-mailową lub tradycyjną pocztą. Szczegóły sprawy można sprawdzić na stronie internetowej UFG po zalogowaniu się na konto. Jeśli jednak kierowca otrzymuje wezwanie do zapłaty kary za brak OC, a nie dotyczy go żadna z powyższych sytuacji, pozostaje jeszcze umorzenie kary na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Nie jeżdżę samochodem – czy muszę kupować ubezpieczenie?

Wielu kierowcom wydaje się, że obligatoryjne ubezpieczenie OC dotyczy tylko tych pojazdów, które pozostają w ruchu. Od 31 stycznia 2022 roku uległy zmianie także prawa związane z tymczasowym wyrejestrowaniem auta. Przez długie lata był to temat, który sprawiał wielu właścicielom pojazdów problem. Jeszcze do niedawna możliwość ta dotyczyła wyłącznie samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów.

Z przywileju mogą korzystać teraz także osoby posiadające auta osobowe, jednak prawo jasno określa ograniczoną grupę, której dotyczą nowe przepisy w sprawie czasowego wyrejestrowania pojazdów.  Zgodnie z Art. 78a. Prawa o ruchu drogowym podlegają im:

 • samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t,
 • ciągniki samochodowe,
 • pojazdy specjalne,
 • autobusy,
 • samochody osobowe – jednak tylko te, które wymagają naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji.

Właściciele aut osobowych mogą wyrejestrować auto na czas od 3 do 12 miesięcy. W odróżnieniu od pozostałych pojazdów objętych przepisami, posiadacze osobówek nie mają możliwości przedłużenia tego okresu.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a OC – czy grozi kara za brak polisy?

Niestety, czasowe wyrejestrowanie pojazdu nie zwalnia z obowiązku opłacenia polisy OC. Należy pamiętać o kontynuacji ubezpieczenia, w innym wypadku podlegamy konsekwencjom, takim jak w przypadku aut w pełni sprawnych. Dlatego jeśli masz samochód osobowy lub jednoślad, którym nie zamierzasz jeździć, sprzedaj go lub zezłomuj, pamiętając przede wszystkim o jego wyrejestrowaniu.

Samochody zabytkowe – czy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia?

Wyjątek od reguły stanowią pojazdy zabytkowe i auta historyczne. Nie każdy właściciel wie, że nie musi przedłużać polisy w ich przypadków. Należy pamiętać, że według polskiego prawa są to dwa oddzielne typy. W myśl ustawy o ubezpieczeniach każdy pojazd zabytkowy jest pojazdem historycznym, ale nie każdy historyczny jest zabytkowym.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć.

Gdy auto osiąga 40 lat, w świetle prawa staje się historycznym. Jeśli nie planujesz korzystać z niego na co dzień, nie musisz wykupować ubezpieczenia, a mimo to kara za brak OC Cię ominie. Warunkiem stanowi nieużytkowanie go, czyli po prostu niejeżdżenie nim.

Jeśli jednak planujesz np. jedynie wakacyjne przejażdżki swoim Trabantem, możesz skorzystać z przywileju, jakim jest ubezpieczanie OC krótkoterminowe. Umożliwia ono wykupienie polisy na czas dłuższy niż 30 dni, ale krótszy niż 12 miesięcy. Aby zawrzeć umowę tego typu, auto musi spełniać poniższe kryteria:

 • być pojazdem mechanicznym będącym pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym,
 • mieć minimum 40 lat,
 • mieć co najmniej 25 lat i zostać uznanym przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Należy pamiętać, że każde auto zarówno zabytkowe, jak i historyczne musi być ubezpieczone polisą OC, jeżeli zamierzasz nim jeździć. W innym wypadku kara za brak OC Cię nie ominie.

Jaka kara za brak OC w 2022 roku?
Brak OC przez kilka lat - jak wysoka będzie kara?
Odwołanie od kary za brak OC - czy to możliwe?
Czy auto zabytkowe podlega karze za brak OC?
Czy czasowo wyrejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie OC?

Podsumowanie

 1. Kara za brak OC wzrosła w 2022 r. W przypadku samochodu osobowego zapłacisz nawet 6020 zł. W przypadku samochodów ciężarowych maksymalna wysokość kary to 9030 zł!
 2. Jednym z czynników decydujących o wysokości kary za brak OC jest płaca minimalna. Od 1 stycznia 2022 roku wynosi 3010 zł brutto.
 3. Jazda bez ważnego OC grozi wysokimi konsekwencjami finansowymi. Właściciele pojazdów bez OC, którzy spowodują kolizję lub wypadek, muszą liczyć się także z wypłaceniem świadczeń dla osób poszkodowanych z własnych kieszeni. Sprawca zdarzenia jest obciążany odszkodowaniami na mocy regresu ubezpieczeniowego.
 4. Za brak ważnej polisy OC może Cię ukarać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który otrzyma zgłoszenie od policji lub wykryje przerwę w ochronie za pomocą tzw. wirtualnego policjanta.
 5. Czasowe wyrejestrowanie pojazdu nie zwalania z obowiązku płacenia polisy OC. 
 6. Samochód zabytkowy nie podlega karza za brak OC, o ile nie jest włączony do ruchu. Właściciele mają możliwość wykupienia ubezpieczenia OC krótkoterminowego.  

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
24 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
5 lat temu

Jak dla mnie jest błąd w obliczeniach. Kara za brak oc ciężarówki 3×2100 = 6300. a nie jak wskazano 6000.

jo2
jo2
4 lat temu

Jeśli ktoś dostał karę niech do mnie napisze na [reklama] . Czasem da się z tego wykręcić

Aleksandra
Aleksandra
4 lat temu
Reply to  jo2

Zna Pan sposób ?

darek
darek
4 lat temu
Reply to  jo2

Witam.
Wlasnie ja dostalem kare, za ciezarowy, powyzej 14 dni. jest jakas szansa??

jo2
jo2
4 lat temu
Reply to  darek

Tu nie można wstawiać mail. Szukaj na innych stronach.

Krystian
Krystian
4 lat temu
Reply to  jo2

Ja dostalem prosze o pomoc ?

Anna
Anna
4 lat temu
Reply to  jo2

Witaj. Dostałam karę za 4 dni 2100. Strasznie bolesne. Jeśli możesz to proszę o pomoc

blblbl
blblbl
4 lat temu
Reply to  jo2

witam dostalem kare jest mozliwosc jej unikniecia

Lipo
Lipo
3 lat temu
Reply to  jo2

witam jak mozna uniknac kary?

Aliiiii
Aliiiii
3 lat temu
Reply to  jo2

Spoznilem sie w sumie z niewiedzy bo nabylem auto z oc da rade sie z tego wybronic? Spoznienie rowno 14 dni i 4500 kary kurde strasznie duzo a w sumie auto stoi na warsztacie caly czas bo bubla kupilem.

Radek
Radek
9 miesięcy temu
Reply to  jo2

Brak OC od sierpnia 2021 do lutego 2022. Właśnie w lutym poinformowano mnie iż podczas kontroli grudniowej wykryto brak OC (niedomówienie z agentem,zapłaciłem za rekalkulacje,a nie jak myślałem za polisę). Dwa dni po otrzymaniu pisma w lutym ubezpieczyłem pojazd a karę (5600zł) rozłożono mi na raty na moją prośbę. A miesiąc później otrzymałem znowu powiadomienie o przeprowadzonej kontroli w styczniu że nie było OC i znów kara 6200. Czy to normalne? Czy tak można? Ten sam pojazd,ten sam okres,ciągły tylko że na przełomie 2021/2022. To jakieś chore

Pawel
Pawel
7 miesięcy temu
Reply to  jo2

Witam kontakt do mnie 731855127

rwvecas
rwvecas
4 lat temu

a o autach historycznych autor słyszał? chyba nie czyli jest niedoinformowany

Olo
Olo
4 lat temu
Reply to  rwvecas

Proszę o kontakt ze sprawą OC brak OC od 2018.09.22 zbysiu82@o2.pl

Kazimierz
Kazimierz
4 lat temu

To jest straszne, mój syn jest zadłużony i opóźnił wpłatę za OC. Wracał w lutym 2018 roku z żoną i synkiem od wówczas chorej i już niestety św. p. babci i namierzyła go kontrola policji. Dzisiaj dostał pismo ze musi w terminie do 7 dni zapłacić 4200 zł. +kara upomnienia 11,60 zł. czyli razem 4211,60 zł. Wieczorem po 20-tej wróci z pracy i boję się czy nie zrobi sobie jakiejś z rozpaczy krzywdy! Piszę o tym, bo wg. mojej oceny tylko sadysta tak wysoką karę może wymyślić dla tych którzy nie płacą celowo, lecz tylko dlatego sie opóźnił z wpłatą za OC bo jest biedny, ale nikt nie dobiera się do d…y tym ubezpieczycielom, którzy w konia robią ubezpieczonych. Przeżyłem to jak mnie chcieli złupić jako poszkodowanego a nie sprawcę wypadku i wygrałem z nimi w sądzie, z tym austriackim ubezpieczycielem z siedzibą w Łodzi i o dziwo UBEZPIECZYCIEL musiał tylko zapłacić za koszta sądowe i wyrównać to na czym mnie chciał ograbić, czyli ok. 2500.00 zł…ale nie dostał kary takiej jak mój syn, tego podwójnego średniego w Polsce zarobku pomimo że jest potentatem finansowym! Od tego czasu jak widzę reklamy tego UNIQa czyli tego który unika wypłat poszkodowanym, to szlag mnie trafia, ze takie łachudry pasożyty są w Polsce bezkarne i piją krew naiwnego Polaka a polski rząd taką ustawa te łachudry wspiera i to ustawą które karze mocniej jak mordercę i mogą nawet doprowadzić niejednego człowieka do samobójstwa lub finansowej ruiny!

pawcio22
pawcio22
4 lat temu

Niestety jak ktoś nie myśli wcześniej to musi płacić kary.

Moni
Moni
3 lat temu

Witam. Dostałam karę za 3 dni 2100.jestem trudnych sytuacji, samotna matka i troje mam. Strasznie bolesne jeśli możesz to proszę o pomoc.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Moni

Dzień dobry, można się odwołać od zapłaty lub poprosić o rozbicie płatności na raty, jeśli sytuacja finansowa nie pozwala na zapłatę kary w całości, natomiast zostanie to już rozpatrzone bezpośrednio przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Joanna
Joanna
1 rok temu

Ja też jestem samotna matka i mam dziecko które mam 1.5 rok i nie pracuje A dostałam karę w wysokości 5600zl czy można umozyc to

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Joanna

Dzień dobry, Może Pani pobrać ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wzór wniosku o umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie wierzytelności, uzupełnić wzór i przesłać do UFG. Natomiast ostateczną decyzję podejmie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Garda365.pl - Ubezpieczenia
Garda365.pl - Ubezpieczenia
3 lat temu

Brak OC przez kilka lat – jak wysoka będzie kara? Wymaga uściślenia! Kara może być nałożona za KAŻDY rok kalendarzowy, w którym nie było OC. Warunkiem jest, że w danym roku kontrola była przeprowadzona. Jeżeli ktoś nie płacił OC przez kilka lat, może na przykład dostać dziś pismo o kontroli za bieżący rok, w kolejnych miesiącach za ubiegłe lata. To dlatego, że UFG ma aż 3 lata na wysłanie powiadomienia o stwierdzeniu przerwy (mówi o tym Art. 92 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Przy każdej sytuacji związanej z przerwą w OC, można się z nami skontaktować przez naszą stronę [reklama] . Są tam stosowne formularze, na podstawie których jesteśmy w stanie przyjrzeć się sprawie, a potem podpowiedzieć o krokach jakie można poczynić, aby poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.

Arni
Arni
1 rok temu

Dwa pytania:
1. UFG nałożył karę za brak ubezpieczenia OC przez 25 dni pismem z końcem lipca 2021. Chodzi o motocykl, który kupiłem wcześniej, dokonałem w firmie ubezpieczeniowej poprzedniego właściciela przepisania na siebie, wystawili mi na moje nazwisko nawet zielona kartę. Gdy minął termin NIE ZAWIADOMILI mnie wcześniej o konieczności zapłaty! Dopiero przy wyjeździe zagranicznym zorientowem się ze posiadam brak OC. Zareklamowałem w UFG w początku sierpnia 2021. Otrzymalem odpowiedź dopiero 20.1.2022, – negatywną. Czy jest opcja I jeśli tak jaka eskalacji na wyższy szczebel? Sąd? Dla mnie to jest bandycka łupież że strony prywatnej firmy, usankcjonowana ustawą sejmową. Nikt przecież NIE PONIÓSŁ ANI STRATY ANI USZCZERBKU.
2. Odpowiedz otrzymałem po prawie 6 miesiącach! Czy nie dotyczą w tym przypadku terminy urzędowe? 30 – dni, uznanie reklamacji?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Arni

Dzień dobry. Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu. Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.

Radek
Radek
9 miesięcy temu

Brak OC od sierpnia 2021 do lutego 2022. Właśnie w lutym poinformowano mnie iż podczas kontroli grudniowej wykryto brak OC (niedomówienie z agentem,zapłaciłem za rekalkulacje,a nie jak myślałem za polisę). Dwa dni po otrzymaniu pisma w lutym ubezpieczyłem pojazd a karę (5600zł) rozłożono mi na raty na moją prośbę. A miesiąc później otrzymałem znowu powiadomienie o przeprowadzonej kontroli w styczniu że nie było OC i znów kara 6200. Czy to normalne? Czy tak można? Ten sam pojazd,ten sam okres,ciągły tylko że na przełomie 2021/2022. To jakieś chore