slider

Ubezpieczenie OC znajdź najtańszą ofertę polisy!

Porównaj najlepsze oferty OC na rynku i sięgnij po najtańsze OC. Z kalkulatorem OC/AC Punkty kupisz kompleksową ochronę w korzystnej cenie. Interesuje Cię najtańsze OC? A może pakiet OC/AC, czyli pełna ochrona?

Przejdź do kalkulatora OC/AC
Twoja polisa OC wkrótce się kończy? Kup OC z Punktą. Oszczędzaj nawet kilkaset złotych rok do roku! Sprawdź ofertę najlepszych ubezpieczycieli na rynku, wybierz ofertę i preferowaną formę opłaty polisy!

OC – na czym polega?

Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) chroni Cię przed roszczeniami osób trzecich z tytułu wyrządzonej szkody, np. podczas stłuczki, której jesteś sprawcą. W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Również pojazd SAM, który zostanie wyprowadzony na drogę publiczną, podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC! Jako posiadacz pojazdu mechanicznego, musisz zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Polisa zapewni ochronę finansową zarówno Tobie, jak i osobom trzecim, które mogą ponieść szkody na skutek ruchu pojazdu. W sytuacji wypadku lub kolizji, jeśli jesteś sprawcą, ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy pojazdu poszkodowanego oraz ewentualnego odszkodowania dla poszkodowanych. Odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela nie powoduje uszczerbku w Twoim majątku.

Przejdź do kalkulatora OC/AC
img

Zakres ubezpieczenia OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje szkody powstałe w wyniku ruchu pojazdu, takie jak kolizje, potrącenia czy wypadki drogowe, również szkody powstałe podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, a także podczas zatrzymywania się i postoju. Jeśli jesteś sprawcą, odszkodowanie nie będzie pokrywane z Twojego własnego portfela, lecz z polisy ubezpieczeniowej. Odpowiedzialność ubezpieczyciela zaczyna obowiązywać od momentu zawarcia umowy i opłacenia składki ubezpieczeniowej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wszelkie informacje zawiera ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych.

Przejdź do kalkulatora OC/AC
img

Kara za brak OC

Jeśli nie posiadasz obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie możesz wykorzystywać pojazdu w ruchu publicznym. Naruszenie tego obowiązku niesie za sobą konsekwencje prawne i finansowe. Zawarcie umowy ubezpieczenia OC jest niezbędne, aby móc legalnie i odpowiedzialnie korzystać z pojazdu na drodze. W przypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2023 roku grożą Ci poważne konsekwencje finansowe. Kara za brak OC może się różnić w zależności od rodzaju pojazdu i długości przerwy w ciągłości ochrony ubezpieczenia. Pamiętaj, że kwoty są wyższe niż w ubiegłym roku, a podwyżka jest konsekwencją wzrostu płacy minimalnej, od której poziomu uzależniona jest kwota nakładanej kary.

Przejdź do kalkulatora OC/AC
img

Wypadek samochodowy bez ważnego OC

Jeśli spowodujesz wypadek samochodowy bez ważnego ubezpieczenia OC, będziesz musiał samodzielnie ponieść wszelkie związane z nim koszty, bez wsparcia ubezpieczyciela. Istnieje również ryzyko konieczności zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pamiętaj, że nawet drobna kolizja z luksusowym samochodem może wiązać się z kosztami sięgającymi kilkuset tysięcy złotych!

Przejdź do kalkulatora OC/AC
img

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC może się różnić w zależności od rodzaju pojazdu, Twojej historii szkół, a nawet miejsca zameldowania. Ceny zmieniają się też w kolejnych miesiącach, dlatego przed zakończeniem polisy sprawdź aktualny raport cen OC Punkty. Przekonaj się, gdzie w Polsce jest najtańsze OC na rynku, a w których miastach mieszkańcy płacą więcej.

Sprawdź ranking Punkty
img

Od czego zależy wysokość OC?

Na koszt obowiązkowego OC wypływa wiele czynników, a przede wszystkim rodzaj pojazdu, moc silnika i pojemność, typ pojazdu (osobowy, ciężarowy itp.) oraz wiek samochodu. Aby obniżyć koszt wiele osób, zwłaszcza młodych kierowców, szuka opcji wykupienia ubezpieczenia OC na inną osobę, niż właściciel samochodu. Pamiętaj, że ubezpieczenie OC bez prawa jazdy mogą wykupić, np. osoby w trakcie kursu.

Historia kierowcy

Kierowcy z bezszkodowym stażem jazdy mogą otrzymać atrakcyjniejsze zniżki.

Lokalizacja

W obszarach o większym zagęszczeniu ruchu drogowego stawka OC może być wyższa.

Wiek kierowcy

Młodzi kierowcy są w grupie osób płacących wyższe stawki OC ze względu na większe ryzyko.

Rodzaj pojazdu

Im większa moc silnika i nowszy pojazd, tym składka może być wyższa.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są kary za brak ważnego OC w 2023 roku?
Jak zmienić ubezpieczyciela?
Jak sprawdzić czy OC jest ważne?
Jak działa porównywarka OC/AC Punkty?
Przejdź do kalkulatora OC/AC

Poradnik ubezpieczeniowy Punkty. Prosto i na temat.

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej
2024.02.29  •  Samochód
Darmowe autostrady w Polsce w 2024 roku – wszystko, co musisz wiedzieć

Obecnie większość autostrad w Polsce jest dostępna bez konieczności płacenia za przejazd. Jednak nadal istnieją odcinki, gdzie są one wymagane. Dlatego zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje na ten temat. Jeśli planujesz podróżować po Polsce samochodem, sprawdź na mapie darmowych autostrad, którędy przejedziesz za darmo!

Czytaj więcej
2024.01.08  •  Samochód
Strefa czystego transportu – na czym polega koncepcja SCT?

Strefy czystego transportu (SCT) to innowacyjne rozwiązanie mające na celu poprawę jakości powietrza w polskich miastach. W obliczu rosnących problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza i negatywnym wpływem transportu na środowisko samorządy decydują się na wprowadzenie restrykcyjnych norm wjazdu do centrów miast. Czym dokładnie są SCT?

Czytaj więcej
Czytaj więcej na Akademii Punkta