Autocasco – co obejmuje ubezpieczenie AC i jakie są jego korzyści?

Aktualizacja:
co-daje-ac

Nie trzeba nikogo przekonywać, że warto być ubezpieczonym. Pamiętaj jednak, że nie każda polisa AC warta jest wykupienia. Wybierając produkt, należy się posługiwać rozsądną kalkulacją. Nie kupuj kota w worku! W artykule bierzemy pod lupę autocasco i doradzamy Ci, jakie ubezpieczenie AC wybrać.

Czym jest autocasco?

Autocasco (AC) to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni Twój samochód. Polisa zapewnia odszkodowanie, kiedy to Ty spowodujesz wypadek, Twoje auto zostanie skradzione lub zniszczone np. przez powalone drzewo czy na skutek aktu wandalizmu. Jak większość ubezpieczeń, również AC ma różne zakresy. Dlatego przed jego wyborem należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), a zwłaszcza wyłączeniami z odszkodowania.

AC, w przeciwieństwie do polisy OC, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Polisa Autocasco może być wykupiona w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC oraz innymi ubezpieczeniami dodatkowymi, takimi jak Assistance czy NNW.

Zakres ochrony Autocasco

Wybierając AC kieruj się zakresem ochrony. Pamiętaj, że Twoje ubezpieczenie powinno być jak najlepsze, a nie jak najtańsze. Jest to odwrotna zależność niż w przypadku ubezpieczenia OC, którego zakres jest w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym ten sam. Dlaczego? Ponieważ to Ty później masz dostać odszkodowanie z tej polisy.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Dane z raportu przygotowanego przez Unię Gospodarczą Firm Ubezpieczeniowych (UFU) w 2023 roku wskazują, że ubezpieczenie AC kupuje niestety zaledwie 27% Polaków. Warto jednak wspomnieć, że mimo iż głównym czynnikiem zniechęcającym do zakupu dodatkowej polisy jest cena, to w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania tym rodzajem ubezpieczenia.

Przykładowy zakres ochrony AC

Ubezpieczenie Autocasco obejmuje szereg zdarzeń, które mogą spowodować uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu. W zależności od wybranego wariantu polisy, zakres ochrony może być szerszy lub węższy. Przykładowe zdarzenia objęte ochroną Autocasco to:

  • kolizje drogowe,
  • uszkodzenia powstałe w wyniku działania sił przyrody, takich jak gradobicie czy powódź,
  • kradzież lub uszkodzenie pojazdu w wyniku włamania,
  • uszkodzenie pojazdu w wyniku wandalizmu,
  • pożar,
  • uszkodzenie mechaniczne.

Przykładowe wyłączenia z polisy Autocasco

Chociaż polisa Autocasco zapewnia szeroką ochronę, nie obejmuje ona wszystkich zdarzeń. Istnieją pewne wyłączenia, które warto mieć na uwadze. Przykładowe wyłączenia z polisy Autocasco to:

  • uszkodzenia wynikające z celowego działania właściciela pojazdu,
  • uszkodzenia spowodowane nieprawidłową eksploatacją pojazdu,
  • uszkodzenia wynikające z udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych.

Warto przed zakupem polisy dokładnie zapoznać się z wyłączeniami, aby mieć świadomość, jakie zdarzenia nie będą objęte ochroną.

Czytaj także: Likwidacja szkód: rozliczenie bezgotówkowe czy wariant kosztorysowy – co wybrać?

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając polisę autocasco?

Zakres ubezpieczenia AC może się różnić w zależności od firmy, którą wybierzesz. Poszukując najlepszej polisy, zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów.

  • Zakres ubezpieczenia, czyli to, w jakich sytuacjach otrzymasz odszkodowanie, a w jakich ubezpieczyciel może odmówić wypłaty.
  • Suma ubezpieczenia. Jej wysokość musi być określona w umowie z ubezpieczycielem. Zwróc uwagę, aby wartość Twojego samochodu, szacowana na podstawie ogólnych wytycznych nie była zaniżona. Sprawdź także, czy wartość samochodu jest gwarantowana przez cały okres obowiązywania polisy, czy też maleje z każdym miesiącem. Nowe samochody szybko tracą na wartości, dlatego warto zainteresować się wykupieniem stałej sumy ubezpieczenia. Zdarza się także, że ubezpieczyciel pomniejsza sumę ubezpieczenia o wartość już wypłaconych odszkodowań. Zapytaj, czy możliwe jest odstąpienie od tej zasady.

Jaką sumę z tytułu odszkodowania dostaniesz?

Wybierając ubezpieczenie, zwróć także uwagę, jaka część odszkodowania przypadnie Ci w udziale, a także, czy jest określony udział własny? Ten może być realizowany w dwóch sytuacjach.

  1. W przypadku szkody ubezpieczyciel może wymagać pokrycia procentowej części szkody, określonej w OWU.
  2. Podobnie w przypadku kradzieży auta, jeśli w OWU zawarta została informacja, że udział własny wynosi np. 20%,  ubezpieczyciel nie wypłaci  całości odszkodowania, a 80%.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

O czym jeszcze pamiętać wybierając AC?

Przy wyborze polisy AC, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na detale oferty, takie jak wspomnainy już zakres pokrycia szkód, ale też wysokość franszyzy, czy szybkość i sposób likwidacji szkód. Ponadto, niezmiernie ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przypadku konieczności skorzystania z ubezpieczenia. Pamiętając o tych kwestiach, można znacznie zwiększyć swoje szanse na znalezienie polisy, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom każdego kierowcy.

  • Jak wygląda kwestia franszyzy integralnej? Czy ubezpieczyciel oznacza kwotę, do której nie odpowiada za powstałą szkodę? Jeśli w OWU znajdziemy zapis o franszyzie integralnej, będzie to oznaczało, że szkody poniżej ustalonej wartości nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej.
  • Czy i w jaki sposób ubezpieczone są szyby? Warto dopytać, jak wygląda sprawa ubezpieczenia szyb od pęknięć, odprysków czy wybicia oraz czy te uszkodzenia są brane pod uwagę podczas wyliczania zniżki za bezszkodową jazdę. Utrata zniżek za pęknięcie szyby wskutek odprysku żwiru może być dotkliwa. Niektóre towarzystwa oferują oddzielne ubezpieczenie szyb. Likwidacja szkody z takiego ubezpieczenia nie powoduje utraty zniżek na AC.
  • Wysokość odszkodowania a utrata wartości auta. Sprawdź, jaka stawka wypłacana jest w razie kompletnego zniszczenia samochodu (szkoda całkowita) lub jego kradzieży. Czy to kwota z dnia zakupu, czy obniżona o utratę wartości pojazdu.
  • Warunki naprawy samochodu. Czy polisa obejmuje naprawę w ASO, czyli autoryzowanym serwisie? Czy części użyte do naprawy będą oryginalnymi zalecanymi przez producenta, czy zamiennikami? Pamiętaj, że to opcja naprawy, na którą powinni zwrócić uwagę przede wszystkim właściciele nowych aut o wysokiej wartości. Jeśli masz starszy samochód ta opcja zwykle nie będzie dla Ciebie korzystna, ponieważ zawyży wysokość składki.

Zwróć uwagę, na jakich danych opierają się towarzystwa przy wycenie szkody.  Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają dodatkowe wyposażenie w samochodzie podnoszące jego wartość – w takiej sytuacji warto poinformować o nich ubezpieczyciela.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Przeczytaj także: Co wpływa na cenę AC

Jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybrać?

Jesteś zainteresowany zakupem ubezpieczenia Autocasco i szukasz tej konkretnej oferty, która będzie najlepsza, zapewni Ci wsparcie w razie zdarzenia i kompleksowo ochroni? Zapytaliśmy ekspertkę ds. ubezpieczeń Agnieszkę Małysz, jaką firmę wybierają jej klienci:

Klienci sięgają po polisy atrakcyjne cenowo i kompleksowe. To są najczęściej zgłaszane kryteria wyboru. Jednak nie zawsze jest tak, że każde Towarzystwo ma zakres oraz cenę odpowiadającą potrzebom i możliwościom finansowym klienta. W przypadku polis obowiązkowych tzw. ustawowo wymaganych, najważniejszym kryterium jest cena, później rozpoznawalność danego Towarzystwa. Jednakże w przypadku ryzyk dobrowolnych (autocasco, biznes, mieszkanie, życie…) tu znaczenie ma zakres ochrony, a także przeświadczenie o tym, że ewentualny proces likwidacji szkód będzie pewny, na kolejnym miejscu jest marka Towarzystwa i dopiero cena. Oczywiście są Towarzystwa, które mają największy udział w rynku, np. PZU, Warta, Ergo Hestia i można by powiedzieć, że po te TU klienci sięgają najczęściej. Profesjonalista jednak dokona analizy, czy dana polisa i ryzyko da klientowi zabezpieczenie oraz spokój, który jest mu potrzebny. Pozwoli klientowi podjąć decyzję, gdzie chce być ubezpieczony.

Porównaj oferty 16 towarzystw ubezpieczeniowych

Minicasco czy pełne AC?

Większość kierowców wykupuje AC, by ubezpieczyć się od kradzieży. Pamiętaj jednak, że 70% wszystkich zdarzeń to drobne szkody, np. stłuczki i tzw. obcierki na parkingu. Być może w Twoim wypadku lepsze będzie ubezpieczenie samochodu typu minicasco.

Pełne AC musisz wykupić przede wszystkim wtedy, gdy masz samochód w kredycie albo leasingu i finansująca firma wymaga pełnego zakresu ochrony.

Przeczytaj także: Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

Chcesz kupić AC, ale jego cena jest za wysoka? Podpowiadamy, co zrobić!

Wiesz już, co to jest AC. Ale na pewno interesuje Cię także, jak nie zrujnować domowego budżetu podczas zakupu autocasco? Pamiętaj, aby przed zakupem odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

  • Jeśli masz nowy i wartościowy samochód, warto rozważyć wybór polisy Autocasco o szerszym zakresie ochrony.
  • Zastanów się, jakiego rodzaju zdarzenia chcesz być chroniony i wybierz polisę, która spełnia Twoje oczekiwania lub jest dopasowana do miejsca, w którym mieszkasz, np. w niektórych lokalizacjach powodem szkód mogą być zjawiska atmosferyczne, a w innych kradzieże.
  • Przed zakupem polisy warto porównać ceny i składki ubezpieczenia Autocasco dostępne na rynku, dlatego koniecznie skorzystaj z porównywarki, która zestawi ze sobą wszystkie dostępne oferty najlepszych ubezpieczycieli w Polce.

 Powodzenia!

Czytaj także: Najtańsze AC – jak chronić auto i nie przepłacać?

Pytania i odpowiedzi

Co to jest Autocasco?
Co obejmuje AC?
Ile kosztuje AC?
Czy Autocasco przechodzi na nowego właściciela?
Jakie dokumenty są potrzebne do wykupienia polisy Autocasco?
Czy ubezpieczenie Autocasco obejmuje uszkodzenia spowodowane przez dzikie zwierzęta?
Czy ubezpieczenie Autocasco obejmuje koszty wynajmu samochodu zastępczego?
Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia Autocasco?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. AC to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne chroniące Twój samochód.
  2. Autocasco kupuje zaledwie 27% Polaków.
  3. Najkorzystniejsze jest kupienie AC w pakiecie z OC.
  4. Wybierając AC, koniecznie zapoznaj się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia).
  5. Jeżeli interesuje Cię ograniczony zakres autocasco, warto zastanowić się nad AC Mini.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.26  •  Samochód
Czy czekają nas podwyżki cen samochodów?

Klienci salonów samochodowych muszą liczyć się z rosnącymi cenami samochodów. Statystyki wskazują, że średnia cena nowego auta osobowego wzrosła z około 52 tys. zł w 2003 roku do ponad 175 tys. zł w 2023 roku. Ten niebywały wzrost był spowodowany kumulacją wielu czynników, od inflacji po zmiany w przepisach unijnych dotyczących bezpieczeństwa i emisji CO2. Co nas czeka w 2024 roku?

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej