Ubezpieczenie assistance: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Aktualizacja:
assistance

Jest ciemna noc, jedziesz z rodziną na wakacje i nagle w twoim aucie dochodzi do problemów z silnikiem. Nie możesz jechać dalej, a wokół las. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc techniczną w razie takich problemów. Jeżeli często wyjeżdżasz albo masz awaryjny samochód, assistance może Ci bardzo ułatwić życie.

Co to jest Ubezpieczenie Assistance ?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnić ubezpieczonemu pomoc w zakresie technicznym, medycznym, informacyjnym i prawnym w sytuacji awaryjnej. Dotyczy najczęściej takich dziedzin życia, jak podróże, zdrowie i transport samochodowy.

Wyobraź sobie, że jedziesz autem, jesteś daleko od domu i nagle Twój samochód staje na środku drogi. Powodów może być cała masa – brak benzyny, awaria, stłuczka, pęknięta opona itp.

Nie zawsze jesteśmy w stanie dokonać naprawy na miejscu, a awarie zdarzają się także w najmniej oczekiwanych momentach: święta, dojazd na ważne spotkanie, wakacje, środek nocy, wyjazd zagraniczny.

Jeśli posiadasz polisę assistance, wystarczy że zadzwonisz do ubezpieczyciela, a ten zorganizuje odpowiednią pomoc. Infolinia działa zazwyczaj 24 godziny na dobę w każdym dniu tygodnia. Między innymi te czynniki decydują o tym, że Polacy coraz chętnej decydują się na ten rodzaj polisy. Jak podaje Mondial Assistance, w 2016 roku na zakup ubezpieczenia assistance zdecydowało się aż 2,6 mln Polaków. Dla porównania, 3 lata wcześniej tę polisę wykupiło zaledwie 1,1 mln osób. 

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczyciele często dodają podstawowe assistance bezpłatnie do ubezpieczenia OC – jednak jest to przeważnie ubezpieczenie działające wyłącznie w przypadku kolizji. Szerszy pakiet assistance otrzymasz z ubezpieczeniem AC.

Firmy oferują bardzo różne zakresy usług assistance. Przed jego zakupem zastanów się przede wszystkim, jakie odległości zamierzasz pokonywać i czy może być Ci potrzebne holowanie jedynie na terenie Polski, czy także za granicą. Możesz dostosować ubezpieczenie assistance do własnych potrzeb. Jeśli kupujesz ubezpieczenie samochodu w porównywarce ubezpieczeń, będziesz mógł dobrać taki zakres assistance, jaki chcesz.

Assistance komunikacyjne

Assistance zakupione wraz z polisą komunikacyjną obejmuje kilka wariantów pomocy:

 • Pomoc serwisowa
 • Pomoc informacyjna
 • Pomoc prawna
 • Pomoc medyczna

Podstawowe usługi assistance w ramach pomocy serwisowej to najczęściej naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu (zarówno ubezpieczonego, jak i osoby trzeciej), transport kierowcy, zapewnienie parkingu i wynajem pojazdu zastępczego. Każda z tych usług ma jednak swoje ograniczenia, opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), na które trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia może być ograniczona jedynie do wypadków oraz realizowana do ograniczonej kwoty, i to z wyłączeniem kosztów części zamiennych. Holowanie odbywa się często do określonej odległości, samochód zastępczy, podobnie jak parking, przysługuje na z góry ustaloną ilość czasu i zależnie od przyczyny utraty auta (awaria, wypadek lub kradzież).

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Powinieneś także zwrócić uwagę, czy w wybranym wariancie ubezpieczenia przysługuje Ci pomoc assistance jedynie na terenie Polski czy także poza granicami kraju.  Inne usługi serwisowe i ułatwiające dalszą podróż, występujące w rozszerzonych pakietach assistance, to m.in.: otwarcie pojazdu lub holowanie w przypadku braku kluczy, pomoc przy wymianie koła, wymiana żarówki, holowanie przyczepy, dostarczenie paliwa, uruchomienie pojazdu w przypadku rozładowania akumulatora, złomowanie pojazdu, kierowca zastępczy, transport zwierzęcia oraz organizacja i opłacenie noclegu. W tym artykule dowiesz się więcej o bezpłatnych usługach assistance oferowanych przez ubezpieczycieli w cenie ubezpieczenia OC.

Assistance –  co jeszcze dostajesz?

Towarzystwa ubezpieczeniowe w podstawowych wariantach assistance zapewniają swoim klientom usługi informacyjne, które dotyczą postępowania w razie zajścia zdarzenia, lokalizacji warsztatów i stacji paliw, natężenia ruchu i utrudnień na trasie oraz możliwości przekazania wiadomości bliskiej osobie. W rozszerzonych wariantach możesz również skorzystać z usług tłumacza, jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą, a będziesz miał trudności z komunikacją w obcym języku. Centra obsługi, w których można uzyskać niezbędne informacje, działają przeważnie 24 godziny na dobę. Powstają także aplikacje mobilne, które pozwalają na sprawne i szybkie wezwanie pomocy. Asysta prawnika może okazać się nieoceniona, zwłaszcza jeśli dojdzie do kradzieży lub konfliktu na drodze, który zakończy się stłuczką. Ubezpieczenie assistance w wariancie, który obejmuje pomoc prawną, pozwoli na niezbędne konsultacje ze specjalistą lub ochronę prawną poza granicami Polski.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Oprócz troski o organizacyjne konsekwencje awarii lub wypadku, w sytuacji zagrożenia na drodze może pojawić się troska nadrzędna – o zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Medyczne usługi assistance mogą zapewnić transport poszkodowanego do szpitala, hospitalizację za granicą, transport i opiekę nad dziećmi i zwierzętami (także leczenie zwierząt domowych), zorganizowanie wizyty domowej lekarza lub opieki pielęgniarki, dostarczenie leków, organizację i pokrycie kosztów rehabilitacji itd.

Jak wybrać ubezpieczenie assistance?

Assistance, przyda się każdemu, kto posiada auto, motocykl lub rower (Europ Assistance pomyślało także o cyklistach i oferuje swoim ekologicznym klientom usługę assistance rowerowy), a tym bardziej tym, którzy często oddalają się od miejsca zamieszkania. Każde towarzystwo ubezpieczeń oferuje co najmniej dwa warianty assistance, zróżnicowane pod względem zakresu usług. Zazwyczaj funkcjonują one jako uzupełnienia ubezpieczeń komunikacyjnych i występują razem z nimi w pakiecie, co często okazuje się opcją korzystną cenowo. Oto kilka porad, które mogą przydać się w wyborze assistance:

 • Sprawdź jakie usługi w ramach assistance przysługują Ci przy kupnie OC lub AC
 • Dowiedz się czy świadczenia przysługują Ci tylko w razie wypadku, czy obejmują również zdarzenia związane z awarią i kradzieżą.
 • Wybierając usługi sprawdź ograniczenia, jakie im towarzyszą: do jakiej odległości może odbyć się holowanie, do jakiej kwoty zostaną pokryte koszty naprawy, czy pomoc obowiązuje również za granicą itd.
 • Sprawdź, od jakiej odległości od miejsca zamieszkania obowiązuje ubezpieczenie assistance
 • Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych danego towarzystwa. Jeśli interesuje Cię szersza ochrona, zastanów się nad wykupieniem assistance w pakiecie

Czy wiesz, że…

28% Polaków w ogóle nie czyta Ogólnych Warunków Ubezpieczenia? 26% pobieżnie je przegląda, a 46% deklaruje, że zapoznaje się z OWU przed zakupem ubezpieczenia

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?

Cena, tak samo jak zakres, ubezpieczenia zależy od oferty ubezpieczyciela. Assistance jest często sprzedawane w pakiecie z OC i AC. Możesz w takim wypadku liczyć na dużą zniżkę, a nawet darmową polisę –  zapytaj o to naszego konsultanta, albo zaznacz taką opcję w kalkulatorze.

Pamiętaj jednak, że zakres darmowego assistance jest bardzo okrojony i zazwyczaj warto dopłacić, żeby go poszerzyć. Assistance to jedna z tańszych polis, więc nie warto oszczędzać na tej opcji. Zwróci się nam nawet w przypadku błahej awarii opony, nie mówiąc o większych kłopotach.  

Dla kogo jest ubezpieczenie assistance?

Ubezpieczenie może kupić każdy kierowca. Jest zupełnie dobrowolne. Jeżeli często wyjeżdżasz albo masz awaryjny samochód, assistance szczególnie Ci się przyda. Warto o nim pomyśleć również przed dłuższą podróżą z rodziną.

Assistance za granicą

W trudnych sytuacjach z daleka od domu wszystko wydaje się bardziej nieprzyjazne, dlatego podróż zagraniczna może nastręczyć nie lada problemów nieprzygotowanemu kierowcy. Komfort natychmiastowej pomocy w sytuacji awaryjnej na drodze nie przysługuje każdemu ubezpieczonemu, dlatego przed przekroczeniem polskiej granicy, warto sprawdzić zakres terytorialny wykupionej usługi assistance i ewentualnie zastanowić się nad jej poszerzeniem. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wsparcie w krajach Europy już w podstawowym wariancie assistance, w innych za komfort podróży bez niespodzianek za granicę trzeba dopłacić. W tabeli zostały zestawione zakresy terytorialne assistance sześciu wybranych ubezpieczycieli:

TUUsługaZakres terytorialny
Assistance WypadkowyPolska
ProamaMidi AssistancePolska
Super AssistancePolska + Europa
BenefiaAssistance SOSPolska + Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Ceuta, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, europejska część Turcji, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy
Auto Pomoc BasicPolska
Auto Pomoc Standard PolskaPolska
You Can DriveAuto Pomoc Standard EuropaPolska + Europa
Auto Pomoc PremiumPolska + Europa z wyłączeniem Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
Samochód zastępczyPolska + Europa z wyłączeniem Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
PodstawowyPolska + Europa z wyłączeniem Rosji
Aviva (obecnie Allianz)RozszerzonyPolska + Europa z wyłączeniem Rosji
MaksymalnyPolska + Europa z wyłączeniem Rosji

Uwaga! Limity odległości holowania lub kosztów naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia za granicą mogą różnić się od tych, które obowiązują na terytorium Polski.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Assistance w liczbach

Zarówno Mondial Assistance, jak i Europ Assistance odnotowały w wynikach przeprowadzonych badań konsumenckich wzrost popularności usług assistance wśród Polaków. VI Ogólnopolskie Badanie Assistance Europ Assistance Polska wykazało, że w 2014 roku 34% rodaków cieszyło się ochroną zapewnianą przez ubezpieczenie assistance (27% w 2010 roku) – z czego 93% to szczęśliwi posiadacze komunikacyjnego assistance. Ponadto według Mondial Assistance aż 80% Polaków dostrzega potrzebę korzystania z tego typu usługi (60% w 2011 roku).

– Możemy śmiało powiedzieć, że usługi te trafiły już pod strzechy i do tego zdążyły się już zadomowić. Patrząc na popularność poszczególnych rodzajów usług pomocowych, możemy mówić o dominacji assistance samochodowego, które zna najwięcej Polaków. Jest ono rynkowym standardem dostępnym w ramach ubezpieczeń komunikacyjnych. Klienci uważają, że te usługi im się po prostu należą w pakiecie z OC czy AC – mówi Tomasz Frączek, prezes zarządu Mondial Assistance.

Z pomocy ubezpieczyciela w ramach assistance w ubiegłym roku skorzystało 36% Polaków (25% w 2010 roku), przy czym najczęściej wykorzystywaną usługą jest holowanie auta i pomoc drogowa (87%). Ze wsparcia specjalisty korzystają przeważnie osoby w wieku powyżej 50 lat (41%).

Co obejmuje ubezpieczenie assistance

Ubezpieczenie assistance zapewnia Ci pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego, gdy Twój samochód nagle stanie i dalsza jazda nim jest niemożliwa.

Polisa może obejmować bardzo wiele czynności, jak:

 • udzielenie informacji,
 • podstawienie auta zastępczego,
 • zapewnienie noclegu,
 • przetransportowanie pasażerów,
 • holowanie auta,
 • pomoc w naprawie (zreperowanie samochodu lub dostarczenie potrzebnych części),
 • dostarczenie benzyny

Zakres ochrony zależy od pakietu, który wybierzesz. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia może się różnić w zależności od tego, w jakiej firmie wykupisz polisę.  

Pakiet podstawowy obejmuje najczęściej tylko udzielenie potrzebnych informacji, holowanie do określonej ilości kilometrów oraz mniej skomplikowane naprawy. Usługi ograniczają się do terytorium Polski.

W pakiecie rozszerzonym możesz liczyć na szerszą ochronę ubezpieczeniową.  Im większa odpowiedzialność ubezpieczyciela, tym wyższa składka ubezpieczenia. Pakiet rozszerzony może obejmować pomoc nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Pamiętaj jednak, że w pakiecie rozszerzonym może nie być niektórych pozycji z pakietu podstawowego – przykładowo ubezpieczyciel nie dostarczy Ci kanistra benzyny poza granicami kraju.

TUUsługaZakresZakup
Assistance Wypadkowypomoc informacyjna, naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia po wypadku , holowanie po wypadku pojazdu ubezpieczonego, holowanie po wypadku pojazdu poszkodowanegow pakiecie z OC
Assistance w ProamaMidi Assistancej.w. + samochód zastępczy w przypadku kradzieży lub wypadku, transport osób, zakwaterowanie, infolinia medyczna, otwarcie pojazdu, złomowanie, parking, pomoc w przypadku: wymiany koła, rozładowania akumulatora, braku lub zatankowania niewłaściwego paliwa, w pakiecie z OC
Super Assistancej.w. + naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia po awarii, holowanie po awarii, samochód zastępczy w przypadku awarii, dostarczenie części, transport przyczepy, hospitalizacja dla kierowcy i pasażerów za granicą, transport do placówki medycznej, usługi tłumaczaw pakiecie z OC
Assistance w BenefiaAssistance SOSnaprawa na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu ubezpieczonego, odbiór albo doprowadzenie naprawionego pojazdu lub dostawa części zamiennych, samochód zastępczy albo zakwaterowanie albo przewóz osóbw pakiecie z OC, dla aut nie starszych niż 15 lat
Auto Pomoc Basicholowanie pojazdu ubezpieczonego po wypadku (tylko zderzenie z innym pojazdem)W pakiecie z OC
Auto Pomoc Standard Polskanaprawa na miejscu zdarzenia po wypadku i awarii, holowanie po wypadku i awarii, pomoc w przypadku: rozładowania akumulatora, utraty lub uszkodzenia kluczy (fabrycznych urządzeń) służących do otwarcia i uruchomienia pojazdu, przebiciaopony zatankowania niewłaściwego paliwa, parkingW pakiecie z OC dla aut o wartości nie przekraczającej 150 000 zł na dzień zawarcia umowy i dla aut do 12 lat w przypadku awarii pojazdu
Assistance w You Can DriveAuto Pomoc Standard Europanaprawa na miejscu zdarzenia po wypadku i awarii, holowanie po wypadku i awarii, pomoc w przypadku: rozładowania akumulatora, utraty lub uszkodzenia kluczy (fabrycznych urządzeń) służących do otwarcia i uruchomienia pojazdu, przebiciaopony zatankowania niewłaściwego paliwa, parkingW pakiecie z OC dla aut o wartości nie przekraczającej 150 000 zł na dzień zawarcia umowy i dla aut do 12 lat w przypadku awarii pojazdu
Auto Pomoc Premiumzakres standard + złomowanie, pokrycie kosztów pobytu w hotelu lub transportu do miejsca docelowego lub miejsca zamieszkaniaW pakiecie z OC dla aut o wartości nie przekraczającej 150 000 zł na dzień zawarcia umowy i dla aut do 12 lat w przypadku awarii pojazdu
Samochód zastępczysamochód zastępczy w przypadku wypadku lub kradzieży przy wykupionej opcji kradzieży w ramach ubezpieczenia Mini AC lub AC na maksymalnie 3 dniW pakiecie z OC dla aut o wartości nie przekraczającej 150 000 zł na dzień zawarcia umowy
PodstawowyHolowanie po wypadku, transport kierowcy i pasażerów do miejsca holowania pojazdu, pomoc przy wymianie koła, parking, samochód zastępczy po wypadku do 3 dni, pomoc informacyjnaW pakiecie z OC
Assistance w Aviva (obecnie Allianz)Rozszerzonyj.w. + holowanie po awarii, samochód zastępczy po wypadku i awarii do 5 dni, złomowanie pojazdu, zakwaterowanie, pomoc tłumaczaW pakiecie z OC
Maksymalnyj.w. + kontynuacja podróży, informacja o jednostkach udzielających pomocy, hospitalizacja kierowcy lub pasażerów, transport sanitarny, kierowca zastępczy, dostarczenie częściW pakiecie z OC+AC dla aut nie starszych niż 10 lat

UWAGA!!! W najskromniejszych wariantach assistance (mini, basic, podstawowym) pomoc zazwyczaj świadczona jest jedynie w przypadku kolizji. Aby zapewnić sobie pomoc również w sytuacji, gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa na drodze, powinieneś zainteresować się bogatszą wersją assistance.

Assistance – jak uzyskać pomoc na drodze?

Jeśli masz ubezpieczenie assistance, możesz bardzo łatwo uzyskać pomoc – wystarczy, że zadzwonisz do Centrum Alarmowego  ubezpieczyciela. Usługi assistance dostępne są całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Gdy powiesz pracownikom operatora assistance, co Ci się stało, podasz numer rejestracyjny, swoje dane, numer telefonu oraz miejsce, w którym się znajdujesz, otrzymasz odpowiednią do sytuacji pomoc na drodze – holowanie, dowóz paliwa, organizację noclegu itp.

Assistance jest po to, aby korzystać z niego od razu w chwili kolizji, awarii czy innego problemu na drodze. Pamiętaj, że jeśli chcesz skorzystać z tego ubezpieczenia, musisz wszystkie czynności wykonywać w porozumieniu z konsultantami Centrum Alarmowego.

Na zgłoszenie szkody, a właściwie problemu z ubezpieczenia assistance, możesz mieć krótki, ściśle określony w warunkach ubezpieczenia (OWU) czas. Terminy zgłaszania szkód i zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową w umowach assistance są jeszcze krótsze niż te w polisach AC. Na przykład PZU daje ubezpieczonemu 3 dni na zgłoszenie zdarzenia, Gothaer 48 godzin a Generali tylko 12 godzin.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Uważaj na limity

Podpisując umowę, zwróć uwagę na limity określone przez ubezpieczyciela. Może się okazać, że są bardzo niskie i za każdą dodatkową usługę będziesz musiał dopłacać. Na przykład towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia Ci holowanie auta, ale tylko do 50 km.

Zwróć też uwagę na wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej, to kluczowe zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia.  

Nie bój się negocjować! Porównuj oferty. Upewnij się, że polisa naprawdę gwarantuje Ci niezbędną pomoc.

Porównanie assistance

Szukasz polisy assistance? Sprawdź naszą porównywarkę! W kilka minut otrzymasz oferty od kilkunastu ubezpieczycieli wraz z pełnym opisem ich produktów.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 roku Aviva i Allianz łączą się
pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc techniczną w razie problemów z autem na drodze.
 2. Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym i niezbyt kosztownym. W pakiecie z OC i AC możesz je dostać nawet za darmo (w opcji podstawowej).
 3. Ubezpieczenie może obejmować: udzielenie informacji, podstawienie auta zastępczego, zapewnienie noclegu, przetransportowanie pasażerów, holowanie auta, pomoc w naprawie (zreperowanie samochodu lub dostarczenie potrzebnych części), dostarczenie benzyny,
 4. Cena i zakres polisy zależy od oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.
 5. Przy podpisywaniu umowy zwróć uwagę na limity określone przez ubezpieczyciela.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments