Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Aktualizacja:
najtansze-ubezpieczenie

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Ranking ubezpieczeń OC samochodu – sierpień 2023 

Sierpień 2023 roku nie przyniósł wielu zmian na rynku ubezpieczeń OC. Średnia cena OC w porównaniu z lipcem 2023 roku nieznacznie wzrosła do 575 zł (570 zł w lipcu 2023 roku, 559 zł w czerwcu 2023 roku). Wysokość średniej składki rok do roku wzrosła o 44 zł (531 zł w sierpniu 2022 roku). Takie trendy widać również w rankingach ubezpieczeń OC w miastach wojewódzkich. 

Ranking polis OC w miastach wojewódzkich – sierpień 2023

 • Warszawa – 739 zł
 • Wrocław – 736 zł
 • Szczecin – 731 zł
 • Gdańsk – 724 zł
 • Łódź – 717 zł
 • Kielce – 686 zł
 • Olsztyn – 680 zł
 • Poznań – 663 zł
 • Kraków – 630 zł
 • Bydgoszcz – 630 zł
 • Rzeszów – 601 zł
 • Opole – 590 zł
 • Lublin – 566 zł
 • Gorzów Wielkopolski – 563 zł
 • Zielona Góra – 546 zł
 • Toruń – 542 zł
 • Katowice – 529 zł
 • Białystok – 522 zł

Warto podkreślić, że w miastach wojewódzkich najmniej za OC w sierpniu 2023 roku płacili kierowcy z Białegostoku. 

Natomiast najdroższe miasta wojewódzkie w sierpniu 2023 roku to Warszawa, Wrocław, Szczecin, Gdańsk i Łódź. Kierowcy płacili w nich za OC samochodowe ponad 700 zł.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Województwa z najtańszym OC samochodowym w sierpniu 2023

W sierpniu najtańsze OC samochodowe można było kupić w województwach: podkarpackim – 484 zł, opolskim – 516 zł, lubuskim – 518 zł. 

Niestety, w najdroższych regionach kierowcy musieli zapłacić znacznie więcej. Najwyższa średnia cena ubezpieczenia OC obowiązywała w województwach: pomorskim – 672 zł (tak samo jak w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu), mazowieckim – 644 zł, zachodniopomorskim – 610 zł, a także dolnośląskim – 602 zł.

Ranking OC w województwach – sierpień 2023 

 • Pomorskie – 672 zł
 • Mazowieckie – 644 zł
 • Zachodniopomorskie – 610 zł
 • Dolnośląskie – 602 zł
 • Łódzkie – 591 zł
 • Kujawsko-pomorskie – 565 zł
 • Warmińsko-mazurskie – 559 zł
 • Wielkopolskie – 554 zł
 • Małopolskie – 551 zł
 • Śląskie – 521 zł
 • Świętokrzyskie – 521 zł
 • Podlaskie – 520 zł
 • Lubelskie – 519 zł
 • Lubuskie – 518 zł
 • Opolskie – 516 zł
 • Podkarpackie – 484 zł

Najtańsze i najdroższe miasta w sierpniu 2023 roku

Najtańsze ubezpieczenie OC można było kupić w sierpniu 2023 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Nieznacznie wyższą – ale wciąż bardzo atrakcyjną – stawkę za polisę komunikacyjną płacili mieszkańcy Zamościa, Ełku, Mikołowa, Żor, Brzegu, Skarżyska-Kamiennej, Czeladzi, Gniezna i Nowego Sącza.

​​Top 10 najtańszych miast 

Kędzierzyn-Koźle359 zł
Zamość389 zł
Ełk412 zł
Mikołów424 zł
Żory433 zł
Brzeg433 zł
Skarżysko-Kamienna438 zł
Czeladź440 zł
Gniezno441 zł
Nowy Sącz442 zł

Top 10 najdroższych miast 

Ranking ubezpieczeń OC samochodu w sierpniu 2023 roku wypadł zdecydowanie gorzej w takich miastach, jak: Oława, Sopot, Gdynia, Nowy Dwór Mazowiecki, Czechowice-Dziedzice, Zielonka, Marki, Bolesławiec, Rumia, Kobyłka. To tam kierowcy płacili najwięcej za obowiązkową polisę odpowiedzialności cywilnej.

Oława767 zł
Sopot768 zł
Gdynia775 zł
Nowy Dwór Mazowiecki802 zł
Czechowice-Dziedzice883 zł
Zielonka886 zł
Marki892 zł
Bolesławiec906 zł
Rumia1023 zł
Kobyłka1216 zł

Duże miasta od lat wyróżniają się wysokimi cenami ubezpieczeń komunikacyjnych. Obecnie sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Mimo że cały czas mieszkańcy największych polskich miast wojewódzkich nie mogą liczyć na atrakcyjne ceny polis, to nie są już bezwzględnymi liderami w tym niechlubnym zestawieniu. Dla przykładu Warszawa jeszcze kilka lat temu zajmowała często miejsca na podium rankingu OC pod względem najwyższej średniej stawki. Dziś jest sklasyfikowana na 12. miejscu.

Coraz częściej w praktyce rynku ubezpieczeniowego zdarza się jednak, że „sypialnie” dużych miast doganiają stawki OC. W sierpniu 2023 roku ponad 700 zł za OC trzeba było zapłacić m. in. w takich miastach jak Marki czy Nowy Dwór Mazowiecki. Eksperci wskazują, że wpływ na taką sytuację mają praktyki ubezpieczających, którzy rejestrują pojazdy w powiatach niskoszkodowych, a realnie użytkują je w miastach o największym ryzyku występowania szkód komunikacyjnych. 

Warto podkreślić, że najtańsze i najdroższe miasta w rankingu OC zmieniły się nieznacznie w porównaniu z zestawieniem z lipcem 2023 roku. 

Ranking polis OC pod względem typu napędu 

Jeszcze nieco ponad rok temu, analizując ranking ubezpieczeń OC, można było zachęcić się do zakupu samochodu elektrycznego bądź hybrydowego. Na początku 2022 roku właściciele takich pojazdów mogli liczyć na znaczne zniżki u ubezpieczycieli. Dziś sytuacja się zmieniła. O ile samochody elektryczne mają szansę na podpisanie umowy z niższą składką niż rok temu, o tyle na najtańsze OC nie powinni liczyć właściciele aut hybrydowych. W sierpniu wysokość składki dla nich wynosiła średnio 676 złotych.

O nabyciu najtańszego ubezpieczenia OC w sierpniu 2023 roku mogli też zapomnieć właściciele samochodów z silnikiem Diesla. Ci w nowym roku zamienili się z użytkownikami pojazdów na gaz. Obecnie za OC płacą średnio 594 złote. Trend może być związany z ogólną tendencją do rezygnacji z tego napędu. W ciągu kilkunastu lat pojazdy z takim silnikiem mają być wycofane ze sprzedaży całkowicie.

Sprawdź także ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego w 2023 roku!

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Ranking polis OC – od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie? 

Miejsce zamieszkania to nie jedyne istotne kryterium podczas poszukiwania najtańszego ubezpieczenia OC. Na wysokość składki wpływa również wiele innych czynników.

Jeden z najważniejszych to wiek. Na najtańsze OC samochodu nie powinni liczyć kierowcy poniżej 25. roku życia. W ich przypadku stawki są często zawyżane – nawet do kilkuset złotych w porównaniu z kierowcami z przedziału wieku 35–45 lat.

Bardzo ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest też historia szkodowości. Najtańsze OC kupują kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Liczba wypadków i kolizji wpływa na koszt ubezpieczenia. Wszystko przez to, że zdarzenie ubezpieczeniowe prowadzi do utraty zniżek. Dodatkowo od czerwca kolizje i wypadki, których skutkiem jest wystawienie mandatu karnego, są również brane pod uwagę przy analizie przestrzegania przepisów.

To, czy uda Ci się kupić najtańsze ubezpieczenie OC, może zależeć również od Twojego stanu cywilnego. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że starsi kierowcy, którzy mają stabilną sytuację życiową (są po ślubie), prowadzą bezpieczniej.

Jeśli liczysz na to, że uda Ci się uzyskać najtańsze OC samochodowe, a zakup pojazdu dopiero przed Tobą, dobrze zastanów się nad wyborem konkretnego modelu. Im większa pojemność silnika, tym co do zasady wyższa będzie składka na polisę OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe przychylniej patrzą również na pojazdy pochodzące z Polski, uznając je za pewniejsze. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu z Anglii, który ma kierownicę po prawej stronie, wysokość składki może znacznie wzrosnąć.

Zastanawiasz się, gdzie najtańsze OC dla młodych kierowców? Sprawdź nasz ranking OC AC.

Najtańsze OC – ranking. Jak może się zmienić w kolejnych miesiącach?

Średnie ceny za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne sukcesywnie rosną. Nic nie zwiastuje tego, aby sytuacja miała się zmienić w najbliższych miesiącach.

Podczas analizy rankingu ubezpieczeń OC zwraca uwagę to, że ceny polis rosną przede wszystkim w miastach powiatowych, a różnice między większymi i mniejszymi miastami się pogłębiają. Mimo wzrostu średniej wysokości składki opłacalność sprzedaży takich produktów się obniża. Warto również wiedzieć, że wzrastają ceny dla właścicieli pojazdów hybrydowych i z silnikiem Diesla.

W tych okolicznościach tym istotniejsze jest dokładne porównywanie ofert u poszczególnych ubezpieczycieli. Pomaga w tym ranking ubezpieczeń OC.

Ranking OC – sytuacja na rynku ubezpieczeń w 2022 roku 

Rok 2022 upłynął pod znakiem galopującej inflacji. Nie pozostało to bez wpływu na rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. W ubiegłym roku średnia ogólnopolska cena polisy OC wzrosła. Niewielki spadek w III kwartale (0,5 pkt proc.) nie zmienił faktu, że w IV kwartale średnia wysokość stawki podniosła się znacznie.

Wygląda na to, że inflacja nie ominęła towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie rosną już nie tylko ceny prądu, gazu i paliw. Mimo że ubezpieczyciele na początku odsuwali podwyżki, rozwój sytuacji zmusił ich do podniesienia stawek. Znacznie wzrosły kluczowe dla oceny ryzyka ceny części samochodowych i stawki za godzinę pracy mechaników. Koszty zostały przeniesione na kierowców.

O ile w marcu 2022 nasz ranking OC wskazywał na cenę 539 złotych, to pod koniec roku (w grudniu) średnia cena OC wyniosła 546 złotych. Niestety, w 2023 roku wprowadzono dalsze podwyżki.

Co wpływa na cenę OC w 2023 roku? 

Cena za najtańsze ubezpieczenie OC jest zależna od wielu czynników. Oprócz podstawowych okoliczności, które wpływają na wysokość składki, takich jak np.: wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, model i dane pojazdu czy historia ubezpieczeniowa, w ostatnim czasie doszło do wielu zmian, które wpływają na ceny polis.

W 2022 roku podwyższono kary dla kierowców. Nowy taryfikator mandatów objął w wielu przypadkach mandaty w wysokości nawet kilkukrotnie wyższej niż dotychczas. W połowie czerwca ubezpieczyciele uzyskali dostęp do baz danych policji zawierających informacje o wykroczeniach, w tym punktach karnych kierowców. Nawet ogólny spadek wysokości składki w wielu przypadkach nie pozwoliłby uniknąć podwyżek cen ubezpieczenia OC w porównaniu do lat poprzednich. 

Sprawdź także: Raport roczny Punkty – ceny ubezpieczenie samochodu już od 140zł!

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu OC? 

Zastanawiasz się, jakie jest najtańsze OC pojazdu i jak je znaleźć? Pomocny będzie kalkulator OC i AC, a także dostępny w Punkta ranking polis OC.

Ceny polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej różnią się znacznie pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Wszystko dlatego, że towarzystwa mają swoje wewnętrzne metody ustalania wysokości składki. Oprócz obowiązkowej polisy w zakres oferty może wchodzić również np. assistance.

W dobie powszechnego dostępu do internetu trudno sobie wyobrazić, że będziesz odwiedzać placówki poszczególnych ubezpieczycieli. Analiza ofert na stronach internetowych towarzystw również może być czasochłonna. Dzięki kalkulatorowi OC porównasz propozycje polisy ubezpieczenia obowiązkowego i wybierzesz najtańsze ubezpieczenie OC. Skorzystanie z narzędzia jest niezwykle proste, a do otrzymania kalkulacji wystarczą jedynie podstawowe dane. Dzięki temu w kilka chwil porównasz oferty i dowiesz się, które są najbardziej atrakcyjne.

W kalkulatorze ubezpieczeń znajdziesz również oferty pakietu OC i AC. Kupując oba ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela, możesz liczyć na atrakcyjne zniżki. Dzięki kalkulatorowi porównasz oferty dostępne u poszczególnych ubezpieczycieli i wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Oblicz najtańsze OC w kalkulatorze ubezpieczeń Punkta i oszczędzaj na polisie.

Pytania i odpowiedzi

W jakiej firmie jest najtańsze OC?
Ile kosztuje najtańsze oc?
W jakiej firmie wybrać OC?
Jak wygląda najtańsze OC?
Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?
Gdzie kupię najtańsze OC?
Jak znaleźć najtańsze OC?
Czy tanie OC mogę opłacić w ratach?
Kto może skorzystać z najtańszego OC?

Podsumowanie

 • W sierpniu bieżącego roku zmiany cen ubezpieczeń na rynku były niewielkie.
 • Cena składki OC wzrosła o 44 zł w porównaniu do roku poprzedniego (531 zł w sierpniu 2022 roku).
 • Średnia cena OC w sierpniu wynosiła 575 zł, co stanowiło minimalny wzrost w stosunku do lipca (570 zł).
 • Najwyższa cena OC była w Kobyłce i wynosiła 1216 zł.
 • Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mieli możliwość zakupu najtańszego ubezpieczenia OC, płacąc jedynie 359 zł.
 • Regionalnie, najwięcej za OC płacili mieszkańcy województwa pomorskiego, gdzie cena wynosiła średnio 672 zł.
 • Województwo podkarpackie cieszyło się najniższą ceną OC - 484 zł.
 • Właściciele aut hybrydowych średnio płacili 676 zł za OC w sierpniu 2023 roku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
28 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej