Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 - ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Aktualizacja:
najtansze-ubezpieczenie

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Szukasz najtańszego OC na wakacje? Koniecznie skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Chcesz wiedzieć, gdzie w Polsce kierowcy płacą najmniej i które z towarzystw ubezpieczeniowych oferują najniższe składki? Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy ten ranking!

Najtańsze OC w lipcu 2024

W pierwszych tygodniach lipca 2024 średnia cena polisy odpowiedzialności cywilnej to 869 zł. Najtańsze OC w lipcu 2024 kupują kierowcy, którzy decydują się na ofertę Wefox – około 550 zł, Euroins – około 720 zł oraz Fitcasco – około 747 zł. Jeśli zastanawiasz się, jak będą zmieniać się ceny w kolejnych tygodniach, śledź aktualizację naszego rankingu.

Gdzie można było kupić najtańsze OC w czerwcu 2024?

Analizowane przez nas dane wskazują, że najtańsze OC w czerwcu 2024 roku miało TU Euroins – około 715 zł oraz Fitcasco – około 750 zł. Średnia cena obowiązkowej polisy wyniosła około 827 zł. 

Najtańsze ubezpieczenie w maju 2024 – podsumowanie miesiąca

W maju 2024 roku średnia cena za polisę OC wyniosła 639 zł. Najtaniej było ponownie w województwie podkarpackim, gdzie właściciele pojazdów płacili około 506 zł, a najdrożej w województwie pomorskim – 769 zł. To już kolejny miesiąc, kiedy te dwa województwa otwierają i zamykają listę najtańszych i najdroższych OC.

Najtańsze OC w maju 2024
Najtańsze OC w maju 2024

Kalkulator OC/AC

Dane podsumowujące maj potwierdzają, że za obowiązkową polisę płaciliśmy średnio około 639 zł.

Najtańsze OC w maju 2024 roku oferował Wefox – 520 zł. Z naszych danych wynika, że kierowcy płacili nieco ponad 600 zł wybierając TU Benefia oraz ponad 700 zł wybierając polisę w Euroins, TuwTuz, Wiener i Fitcasco. To towarzystwa, które co miesiąc notują wysoką pozycję w naszym rankingu, jeśli chodzi o korzystne ceny OC. Pamiętaj jednak, że wpływ na finalną sumę ma kilka czynników, dlatego jeśli szukasz atrakcyjnej polisy dziś – skorzystaj z kalkulatora OC/AC Punkty i sprawdź wycenę dla swojego auta.

Ceny zakupu polisy OC po nieco niepewnych pierwszych miesiącach 2024 roku, ustabilizowały się z lekką tendencją wzrostową miesiąc do miesiąca. Należy zawsze brać pod uwagę, że w kolejnych tygodniach i miesiącach mogą wzrosnąć – inflacja i rosnące koszty napraw samochodów powodują, że towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zwiększać swoje składki, ale nadal czekamy na wprowadzenie nowych regulacji. Najnowsze prognozy wskazują, że możemy się spodziewać znacznych podwyżek cen w kolejnych miesiącach.

Najtańszą polisę mogli kupić mieszkańcy miejscowości Chrzanowa – 365 zł. Nieco więcej, bo 371 zł płacili kierowcy zameldowani w Skarżysku-Kamiennej. Było to jednak jedyne miasta, gdzie koszt OC nie przekroczył 400 zł. W Nysie, która uplasowała się na drugim stopniu podium, najtańsze OC wynosiło niewiele więcej, bo 410 zł, podobnie jak w kolejnej lokalizacji – Łomży, gdzie koszt polisy to 421 zł. 

Gdzie płaciliśmy za OC najwięcej? Z analizy naszych danych wynika, że najdrożej za polisę zapłacił mieszkaniec miejscowości Konstancin-Jeziorna – cena to aż 1433 zł. Nieco mniej, kosztowało obowiązkowe OC mieszkańców Prószkowa – 1098 zł oraz Zielonki – 1062 zł. Oznacza to, że całe podium zajęły miasta, gdzie średni koszt polisy przekroczył tysiąc złotych.  Czwarte miejsce z kwotą za OC w wysokości 952 zł zajęły Mysłowice. 

Jeśli zastanawiasz się, jak kształtowały się ceny OC w poprzednich miesiącach 2024 roku oraz czy można na ich podstawie zdefiniować obowiązujące trendy, sprawdź dane historyczne na końcu tego artykułu.

Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie, to najdrożej płacili mieszkańcy Gdańska, a najmniej kierowcy zameldowani w Lublinie. Trzeba przyznać, że stolica już dawno nie znalazła się na czele naszego zestawienia, jeśli chodzi o wysokość OC.

Najtańsze OC w maju 2024 a typ napędu

Najniższą składkę OC płacili tradycyjnie posiadacze samochodów z napędem elektrycznym i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w kolejnych miesiącach. Wyjątkowo w maju kierowcy płacili więcej za polisę OC dla hybrydy, średnia cena przekroczyła w ich przypadku 900 zł.

Średnia cena za polisę OC elektryka spadła to 492 zł. Dla porównania: 

Ceny OC różnią się w zależności od typu napędu ze względu na różne ryzyko ubezpieczeniowe związane z danym typem pojazdu.

Ceny OC dla aut elektrycznych są niższe niż dla aut spalinowych o podobnej mocy i wartości. Wynika to z mniejszej szkodowości aut elektrycznych.

Ceny OC dla aut hybrydowych są wyższe niż elektryków, ale niższe w porównaniu do klasycznych napędów.

Ceny OC dla aut benzynowych są wyższe niż dla aut elektrycznych i hybrydowych.

Ceny OC dla aut z silnikiem diesla są zwykle najwyższe ze względu na wyższe koszty napraw i większą szkodowość.

Nasze analizy wskazują, że można oczekiwać wzrostu cen OC dla aut spalinowych ze względu na rosnące ceny części zamiennych i kosztów napraw. Ustabilizują się natomiast ceny OC dla aut elektrycznych. Tak jak przewidywaliśmy w poprzednim miesiącu, wzrastają natomiast ceny OC dla aut hybrydowych.

Wysokość OC a stan cywilny?

Czy wiesz, że najmniej za polisę płacą osoby w związkach małżeńskich? W maju żonaci/mężatki wydali na OC średnio 608 zł, podczas gdy rozwodnicy już 657 zł. Najwięcej płacą single. W ich przypadku koszt polisy przekroczył 700 zł!

Ile za OC płacą najmłodsi kierowcy?

Jeśli chodzi o wiek, najniższy koszt obowiązkowej polisy OC uiścili w maju kierowcy +55 – średnio było to 591 zł. Dla porównania młodzi kierowcy do 25. roku życia płacą ponad dwukrotność tej stawki. W ich przypadku średnia kwota w maju wyniosła aż 1380 zł. Sprawdź, gdzie kupisz najtańsze OC dla młodych kierowców.

OC anglika a OC samochodu kupionego w Polsce

Masz auto z kierownicą po prawej stronie? Również zapłacisz więcej. W maju kierowcy pojazdów sprowadzonych np. z Wielkiej Brytanii zapłacili za OC średnio 950 zł. To ponad 200 zł więcej niż kierowcy nowych samochodów, zakupionych maksymalnie przed rokiem.

Wysokość OC a sposób użytkowania pojazdu

Jeśli wykorzystujesz auto w celach zarobkowych, musisz liczyć się z wysoką ceną za polisę OC. Przykładowo, w maju najdroższe OC płacili taksówkarze i kierowcy samochodów wykorzystywanych do przewozu. W tych przypadkach średnia cena OC wyniosła w maju kolejno 1832 zł oraz 1673 zł. Dla porównania statystyczny Polak, który wykorzystuje auto w celach prywatnych, płaci około 635 zł.

Ceny OC w 2024 roku rosną i ten trend prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych miesiącach. Średnia cena OC w I kwartale 2024 roku wyniosła 575 zł, co oznacza wzrost o 85 zł w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. To o 11,4% więcej niż w IV kwartale 2023 roku. Wzrosty cen różnią się oczywiście w zależności od regionu i profilu kierowcy, ale w niektórych województwach i miastach wojewódzkich podwyżki sięgają już nawet 30%.

Czego możemy się spodziewać w kolejnych miesiącach?

  • Ceny OC będą nadal rosnąć.
  • Samochody z silnikami elektrycznymi będą tańsze w ubezpieczeniu niż samochody z silnikami spalinowymi.
  • Różnice w cenach OC dla samochodów z różnymi typami napędu będą się powiększać.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Zastanawiasz się, jakie jest najtańsze OC pojazdu i jak je znaleźć? Pomocny będzie kalkulator ubezpieczeń online OC/AC.

Ceny polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej różnią się znacznie pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Wszystko dlatego, że towarzystwa mają swoje wewnętrzne metody ustalania wysokości składki. Oprócz obowiązkowej polisy w zakres oferty może wchodzić również np. assistance.

W dobie powszechnego dostępu do Internetu trudno sobie wyobrazić, że będziesz odwiedzać placówki poszczególnych ubezpieczycieli. Analiza ofert na stronach internetowych towarzystw również może być czasochłonna. Dzięki kalkulatorowi OC porównasz propozycje polisy ubezpieczenia obowiązkowego i wybierzesz najtańsze ubezpieczenie OC. Skorzystanie z narzędzia jest niezwykle proste, a do otrzymania kalkulacji wystarczą jedynie podstawowe dane. Dzięki temu w kilka chwil porównasz oferty i dowiesz się, które są najbardziej atrakcyjne.

W kalkulatorze ubezpieczeń znajdziesz również oferty pakietu OC i AC. Kupując oba ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela, możesz liczyć na atrakcyjne zniżki. Dzięki kalkulatorowi porównasz oferty dostępne u poszczególnych ubezpieczycieli i wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Oblicz najtańsze OC w kalkulatorze ubezpieczeń Punkta i oszczędzaj na polisie.

Porównaj ceny ubezpieczenia OCKalkulator OC

Sprawdź także: Raport roczny Punkty z podsumowaniem roku 2023.

Pytania i odpowiedzi

W jakiej firmie jest najtańsze OC?
Ile kosztuje najtańsze oc?
W jakiej firmie wybrać OC?
Jak wygląda najtańsze OC?
Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?
Gdzie kupię najtańsze OC?
Jak znaleźć najtańsze OC?
Czy tanie OC mogę opłacić w ratach?
Kto może skorzystać z najtańszego OC?

Podsumowanie

  • Średnia cena za obowiązkowe OC w maju 2024 roku to 639 zł.
  • Najtańsze jest województwo podkarpackie – 506 zł, a najdroższe pomorskie – 769 zł.
  • Jeśli chodzi o ubezpieczycieli, najkorzystniejsze oferty przygotowali: wefox – 520 zł, TU Benefia – nieco ponad 600 zł, Euroins, TuwTuz, Wiener, Fitcasco – ponad 700 zł.
  • Najtańsze OC kupili mieszkańcy Chrzanowa – 365 zł, a najdroższe kierowcy z miasta Konstancin-Jeziorna – 1433 zł.
  • Nadal bardzo atrakcyjne są ceny polis dla aut elektrycznych – średnio 492 zł, natomiast podrożały hybrydy – średnia cena polisy w maju to aż 902 zł.
  • Oczekiwany jest wzrost cen OC dla aut spalinowych ze względu na rosnące koszty części zamiennych i napraw.

Michał Daniluk
Ekspert ds. ubezpieczeń

Prezes Zarządu do stycznia 2024 roku. To jedna z bardziej wyrazistych postaci polskiej branży ubezpieczeniowej. Doświadczony manager, świetny mówca, wytrawny znawca mechanizmów wpływających na ceny produktów i warunków serwisu klientów. Niestrudzony promotor innowacji w ubezpieczeniach w tym strategii omnichannel. Ponad dekadę zarządzał procesami z poziomu dyrektora zarządzającego w STU Ergo Hestia. Od 2016 związany z grupą Punkta, w której pełnił funkcję prezesa zarządu Punkta sp. z o.o. do stycznia 2024 roku. Często zapraszany przez media do komentowania zjawisk i trendów rynku ubezpieczeniowego.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
28 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej