Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Aktualizacja:
najtansze-ubezpieczenie

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Ranking ubezpieczeń OC samochodu luty 2024 – prognozy 

Prognozy jeśli chodzi o ceny ubezpieczenia OC w lutym 2024 roku, są niepewne. Z jednej strony ceny OC mogą wzrosnąć – inflacja i rosnące koszty napraw samochodów powodują, że towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zwiększać swoje składki. Z drugiej, rząd planuje wprowadzenie nowych regulacji, które mają ograniczyć wzrost cen OC.

Napływające dane wskazują, że najtańsze OC w lutym 2024 roku oferuje  Wiener TU S.A. oraz FITcasco. Średnia składka za OC nie powinna przekroczyć w przypadku tych ubezpieczycieli 600 zł. Dla porównania najtańszym OC w Polsce w styczniu 2024 roku było ubezpieczenie oferowane przez Generali. Cena polisy dla samochodu osobowego z silnikiem o pojemności 1.6 litra i przebiegiem do 15 000 km wynosiła nieco ponad 600 zł.

Wszystko wskazuje jednak na to, że ceny OC w Polsce w lutym 2024 roku i w kolejnych miesiacach będą nieznacznie rosły. Średnia cena OC dla samochodu osobowego (silnik o pojemności 1.6 litra i przebiegi do 15 000 km) obecnie przekracza 700 zł. 

Ponieważ wysokość średniej składki wzrasta, warto śledzić comiesięczne aktualizacje naszego rankingu, w których udostępniamy nie tylko analizę poprzedniego miesiąca, ale też prognozy. Już wkrótce udostępnimy pełne podsumowanie stycznia.

Ranking ubezpieczeń OC samochodu – grudzień 2023

Grudzień 2023 roku nie przyniósł drastycznych zmian na rynku ubezpieczeń OC, chociaż przez ostatnie miesiące odnotowaliśmy niewielkie wahania cen. Średnia cena OC w grudniu nieznacznie wzrosła do 564 zł (w listopadzie było to 554 zł, w październiku 536 zł, a we wrześniu 560 zł).

 • Szczecin – 789 zł
 • Gdańsk – 786 zł
 • Poznań – 732 zł
 • Wrocław – 704 zl
 • Białystok – 633 zł
 • Katowice – 624 zł
 • Warszawa – 622 zł
 • Łódź – 616 zł
 • Lublin – 567 zł
 • Kielce – 555 zł
 • Toruń – 552 zł
 • Kraków – 539 zł
 • Rzeszów – 469 zł
 • Opole – 465 zł

Warto podkreślić, że w miastach wojewódzkich najmniej za OC w grudniu 2023 roku płacili kierowcy z Opola, bo średnio 465 zł

Natomiast najdroższe miasta wojewódzkie w grudniu 2023 roku to Szczecin, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Kierowcy płacili w nich za OC samochodowe ponad 700 zł (789 zł musieli zapłacić kierowcy ze Szczecina, który jest na czele tej listy).

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Ranking OC Punkta

Województwa z najtańszym OC samochodowym w grudniu 2023

W grudniu 2023 najtańsze OC samochodowe można było kupić w województwach: podkarpackim – 437 zł, świętokrzyskim – 460 zł, opolskim – 469 zł i lubelskim – 493 zł. To jedyne regiony, gdzie średnia cena nie przekroczyła 500 zł.

Niestety, w najdroższych regionach kierowcy musieli zapłacić znacznie więcej. Najwyższa średnia cena ubezpieczenia OC obowiązywała w województwach: pomorskim – 664 zł (to najdroższe województwo już od kilku miesięcy), zachodnio-pomorskim – 636 zł, dolnośląskim – 619 zł i lubuskim – 614 zł.

Ranking OC w województwach – grudzień 2023

 • Pomorskie – 664 zł
 • Zachodniopomorskie – 636 zł
 • Dolnośląskie – 619 zł
 • Lubuskie – 614 zł
 • Mazowieckie – 600 zł
 • Wielkopolskie – 589 zł
 • Kujawsko-pomorskie – 578 zł
 • Łódzkie – 535 zł
 • Warmińsko-mazurskie – 531 zł
 • Śląskie – 528 zł
 • Podlaskie – 526 zł
 • Małopolskie – 502 zł
 • Lubelskie – 493 zł
 • Opolskie – 469 zł
 • Świętokrzyskie – 460 zł
 • Podkarpackie 437 zł

Miasta z najtańszym i najdroższym OC w grudniu 2023

Najtańsze ubezpieczenie OC można było kupić w grudniu 2023 roku w Stalowej Woli – 349 zł. Nieznacznie wyższą – ale wciąż bardzo atrakcyjną – stawkę za polisę komunikacyjną płacili mieszkańcy Przemyśla (365 zł) i Pyskowic (393 zł). Ceny polis nie przekroczyły w tych lokalizacjach 400 zł.

Ranking ubezpieczeń OC samochodu w grudniu 2023 roku wypadł zdecydowanie gorzej w takich miastach, jak: Legionowo (988 zł), Sopot (914 zł) i Słupsk (927 zł). To tam kierowcy płacili najwięcej za obowiązkową polisę odpowiedzialności cywilnej, bo ponad 900 zł!

Duże miasta od lat wyróżniają się wysokimi cenami ubezpieczeń komunikacyjnych. Obecnie sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Mimo że cały czas mieszkańcy największych polskich miast wojewódzkich nie mogą liczyć na atrakcyjne ceny polis, to nie są już bezwzględnymi liderami w tym niechlubnym zestawieniu. Dla przykładu Warszawa jeszcze kilka lat temu zajmowała często miejsca na podium rankingu OC pod względem najwyższej średniej stawki. Dziś jest sklasyfikowana znacznie poniżej pierwszej dziesiątki naszego rankingu. Kierowcy w stolicy w grudniu 2023 roku płacili za OC średnio 622 zł. 

Coraz częściej w praktyce rynku ubezpieczeniowego zdarza się jednak, że „sypialnie” dużych miast doganiają stawki OC. Eksperci wskazują, że wpływ na taką sytuację mają praktyki ubezpieczających, którzy rejestrują pojazdy w powiatach niskoszkodowych, a realnie użytkują je w miastach o największym ryzyku występowania szkód komunikacyjnych. 

Warto podkreślić, że najtańsze i najdroższe miasta w rankingu OC zmieniły się nieznacznie w porównaniu z zestawieniem z października 2023 roku.

Jak wyglądała sytuacja w poprzednich miesiącach? Najtańsze OC w listopadzie 2023

Ranking polis OC pod względem typu napędu – grudzień 2023

Jeszcze nieco ponad rok temu, analizując ranking ubezpieczeń OC, można było zachęcić się do zakupu samochodu elektrycznego bądź hybrydowego.  W grudniu 2023 roku wysokość OC za pojazd hybrydowy to 604 zł, ale pojazdu elektrycznego znacznie mniej, bo 471 zł. Warto pamiętać, że na początku roku 2024 mamy do czynienia z niewielkim, ale jednak wzrostem tych cen.

O nabyciu najtańszego ubezpieczenia OC w grudniu 2023 roku mogli też zapomnieć właściciele samochodów z silnikiem Diesla. Średnia składka OC w ich przypadku to 577 zł. Dla porównania właściciele silników benzynowych płacili w tym samym miesiącu 552 zł, a samochody na gaz 558 zł (instalacja niefabryczna) i 597 (instalacja fabryczna). 

Sprawdź także ile kosztowało ubezpieczenie auta elektrycznego w 2023 roku!

Prognozy na przyszłość wskazują na dalszy wzrost cen OC. Wpływ na to będą mieć m.in. rosnące koszty napraw samochodów, inflacja, a także coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o ceny OC w 2024 roku a typ napędu?

 • Ceny OC będą nadal rosnąć.
 • Samochody z silnikami elektrycznymi będą tańsze w ubezpieczeniu niż samochody z silnikami spalinowymi.
 • Różnice w cenach OC dla samochodów z różnymi typami napędu będą się powiększać.

Kierowcy, którzy chcą obniżyć koszty ubezpieczenia OC, mogą rozważyć zakup samochodu z silnikiem elektrycznym.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie OC? 

Miejsce zamieszkania to nie jedyne istotne kryterium podczas poszukiwania najtańszego ubezpieczenia OC. Na wysokość składki wpływa również wiele innych czynników.

Jeden z najważniejszych to wiek. Na najtańsze OC samochodu nie powinni liczyć kierowcy poniżej 25. roku życia. W ich przypadku stawki są często zawyżane – nawet do kilkuset złotych w porównaniu z kierowcami z przedziału wieku 35–45 lat.

Bardzo ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest też historia szkodowości. Najtańsze OC kupują kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Liczba wypadków i kolizji wpływa na koszt ubezpieczenia. Wszystko przez to, że zdarzenie ubezpieczeniowe prowadzi do utraty zniżek. Dodatkowo od czerwca kolizje i wypadki, których skutkiem jest wystawienie mandatu karnego, są również brane pod uwagę przy analizie przestrzegania przepisów.

To, czy uda Ci się kupić najtańsze ubezpieczenie OC, może zależeć również od Twojego stanu cywilnego. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że starsi kierowcy, którzy mają stabilną sytuację życiową (są po ślubie), prowadzą bezpieczniej.

Jeśli liczysz na to, że uda Ci się uzyskać najtańsze OC samochodowe, a zakup pojazdu dopiero przed Tobą, dobrze zastanów się nad wyborem konkretnego modelu. Im większa pojemność silnika, tym co do zasady wyższa będzie składka na polisę OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe przychylniej patrzą również na pojazdy pochodzące z Polski, uznając je za pewniejsze. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu z Anglii, który ma kierownicę po prawej stronie, wysokość składki może znacznie wzrosnąć.

Zastanawiasz się, gdzie najtańsze OC dla młodych kierowców? Sprawdź nasz ranking OC AC.

Jak ceny OC będą się krztałtować w kolejnych miesiącach?

Średnie ceny za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne sukcesywnie rosną. Nic nie zwiastuje tego, aby sytuacja miała się zmienić w najbliższych miesiącach, zwłaszcza że od początku roku 2024 zmieniły się przepisy dotyczące kar za brak OC, a także wprowadzony zostanie przyspieszony obowiązek rejestracji aut sprowadzonych zza granicy.

Prognozy na przyszłość wskazują na dalszy wzrost cen OC. Oczekuje się, że w 2025 roku ceny OC wzrosną średnio o kolejne 5%. 

Podczas analizy rankingu ubezpieczeń OC zwraca uwagę to, że ceny polis rosną przede wszystkim w miastach powiatowych, a różnice między większymi i mniejszymi miastami się pogłębiają. Mimo wzrostu średniej wysokości składki opłacalność sprzedaży takich produktów się obniża.  

Jakie czynniki decydowały o cenie OC w 2023 roku? 

Cena za najtańsze ubezpieczenie OC jest zależna od wielu czynników. Oprócz podstawowych okoliczności, które wpływają na wysokość składki, takich jak np.: wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, model i dane pojazdu czy historia ubezpieczeniowa, w ostatnim czasie doszło do wielu zmian, które wpływają na ceny polis.

W 2023 roku ponownie podwyższono kary dla kierowców. Taryfikator mandatów objął w wielu przypadkach kary nawet kilkukrotnie wyższe niż dotychczas. Ubezpieczyciele uzyskali dostęp do baz danych policji zawierających informacje o wykroczeniach, w tym punktach karnych kierowców. Nawet ogólny spadek wysokości składki w wielu przypadkach nie pozwoliłby uniknąć podwyżek cen ubezpieczenia OC w porównaniu do lat poprzednich. 

Sprawdź także: Raport roczny Punkty – ceny ubezpieczenie samochodu już od 140zł!

Jak znaleźć najtańsze OC samochodu? 

Zastanawiasz się, jakie jest najtańsze OC pojazdu i jak je znaleźć? Pomocny będzie kalkulator OC i AC, a także dostępny w Punkta ranking polis OC.

Ceny polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej różnią się znacznie pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Wszystko dlatego, że towarzystwa mają swoje wewnętrzne metody ustalania wysokości składki. Oprócz obowiązkowej polisy w zakres oferty może wchodzić również np. assistance.

W dobie powszechnego dostępu do Internetu trudno sobie wyobrazić, że będziesz odwiedzać placówki poszczególnych ubezpieczycieli. Analiza ofert na stronach internetowych towarzystw również może być czasochłonna. Dzięki kalkulatorowi OC porównasz propozycje polisy ubezpieczenia obowiązkowego i wybierzesz najtańsze ubezpieczenie OC. Skorzystanie z narzędzia jest niezwykle proste, a do otrzymania kalkulacji wystarczą jedynie podstawowe dane. Dzięki temu w kilka chwil porównasz oferty i dowiesz się, które są najbardziej atrakcyjne.

W kalkulatorze ubezpieczeń znajdziesz również oferty pakietu OC i AC. Kupując oba ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela, możesz liczyć na atrakcyjne zniżki. Dzięki kalkulatorowi porównasz oferty dostępne u poszczególnych ubezpieczycieli i wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Oblicz najtańsze OC w kalkulatorze ubezpieczeń Punkta i oszczędzaj na polisie.

Pytania i odpowiedzi

W jakiej firmie jest najtańsze OC?
Ile kosztuje najtańsze oc?
W jakiej firmie wybrać OC?
Jak wygląda najtańsze OC?
Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?
Gdzie kupię najtańsze OC?
Jak znaleźć najtańsze OC?
Czy tanie OC mogę opłacić w ratach?
Kto może skorzystać z najtańszego OC?

Podsumowanie

 • Prognozy dotyczące cen ubezpieczenia OC na luty 2024 i kolejne miesiące bieżącego roku są niepewne ze względu na inflację i rosnące koszty napraw samochodów, ale także wprowadzenie nowych regulacji mających na celu ograniczenie wzrostu cen.
 • Według naszego rankingu, najtańsze OC w Polsce w lutym 2024 roku oferuje Wiener TU S.A. i FITcasco. Średnia składka nie powinna przekroczyć 600 zł dla samochodu osobowego o pojemności 1.6 litra i przebiegu do 15 000 km.
 • Średnia cena OC dla samochodów osobowych w styczniu 2024 roku przekroczyła już 700 zł, co wskazuje na ogólny trend wzrostu cen, który potwierdza się w lutym.
 • Miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę OC. Ceny w miastach wojewódzkich są wyższe, np. Szczecin, Gdańsk, Poznań, Wrocław były na czele listy z najwyższymi składkami.
 • Dla porównania najtańsze OC w grudniu 2023 roku oferowano w województwach podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim i lubelskim, gdzie średnia cena nie przekroczyła 500 zł.
 • W najdroższych regionach, takich jak województwo pomorskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i lubuskie, kierowcy płacili znacznie więcej za OC.
 • Samochody elektryczne były tańsze w ubezpieczeniach niż pojazdy spalinowe, a różnice w cenach OC między typami napędu będą się powiększać.
 • Miejsce zamieszkania, wiek kierowcy, historia szkodowości, stan cywilny oraz model i pochodzenie pojazdu to czynniki wpływające na wysokość składki OC.
 • Ceny polis OC były zróżnicowane między ubezpieczycielami, dlatego jeśli chcesz kupić najtańsze OC, skorzystaj z kalkulatora OC/AC Punkty. 

Michał Daniluk
Ekspert ds. ubezpieczeń

Prezes Zarządu do stycznia 2024 roku. To jedna z bardziej wyrazistych postaci polskiej branży ubezpieczeniowej. Doświadczony manager, świetny mówca, wytrawny znawca mechanizmów wpływających na ceny produktów i warunków serwisu klientów. Niestrudzony promotor innowacji w ubezpieczeniach w tym strategii omnichannel. Ponad dekadę zarządzał procesami z poziomu dyrektora zarządzającego w STU Ergo Hestia. Od 2016 związany z grupą Punkta, w której pełnił funkcję prezesa zarządu Punkta sp. z o.o. do stycznia 2024 roku. Często zapraszany przez media do komentowania zjawisk i trendów rynku ubezpieczeniowego.

guest
28 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej