Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Aktualizacja:
najtansze-ubezpieczenie

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Ranking ubezpieczeń OC samochodu – październik 2023 

Październik 2023 roku nie przyniósł wielu zmian na rynku ubezpieczeń OC. Średnia cena OC w porównaniu z wrześniem 2023 roku nieznacznie wzrosła do 563 zł (we wrześniu 560 zł, w sierpniu 575 zł, 570 zł w lipcu 2023 roku). Wysokość średniej składki rok do roku wzrosła o 21 zł (542 zł w październiku 2022 roku). Takie trendy widać również w rankingach ubezpieczeń OC w miastach wojewódzkich. 

Ranking polis OC w miastach wojewódzkich – październik 2023

 • Gdańsk – 755 zł
 • Wrocław – 746 zł
 • Warszawa – 737 zł
 • Gorzów Wielkopolski – 717 zł
 • Łódź – 698 zł
 • Szczecin – 697 zł
 • Olsztyn – 677 zł
 • Poznań – 632 zł
 • Opole – 626 zł
 • Zielona Góra – 580 zł
 • Kraków – 578 zł
 • Kielce – 578 zł
 • Toruń – 546 zł
 • Rzeszów – 541 zł
 • Białystok – 516 zł
 • Bydgoszcz – 537 zł
 • Katowice – 516 zł
 • Lublin – 504 zł
 • Gorzów Wielkopolski – 506 zł

 

Warto podkreślić, że w miastach wojewódzkich najmniej za OC w październiku 2023 roku płacili kierowcy z Lublina. 

 

Natomiast najdroższe miasta wojewódzkie w październiku 2023 roku to Gdańsk, Wrocław, Warszawa i Gorzów Wielkopolski. Kierowcy płacili w nich za OC samochodowe ponad 700 zł.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Województwa z najtańszym OC samochodowym w październiku 2023

W październiku najtańsze OC samochodowe można było kupić w województwach: podkarpackim – 474 zł, świętokrzyskim – 476 zł, lubelskim – 481 zł. 

Niestety, w najdroższych regionach kierowcy musieli zapłacić znacznie więcej. Najwyższa średnia cena ubezpieczenia OC obowiązywała w województwach: pomorskim – 666 zł (tak samo jak w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu), dolnośląskim – 625 zł, mazowieckim – 619 zł i zachodniopomorskim – 608 zł.

Ranking OC w województwach – październik 2023

 • Pomorskie – 666 zł
 • Dolnośląskie – 625 zł
 • Mazowieckie – 619 zł
 • Zachodniopomorskie – 608 zł
 • Łódzkie – 582 zł
 • Lubuskie – 580 zł
 • Wielkopolskie – 560 zł
 • Warmińsko-mazurskie – 550 zł
 • Opolskie – 542 zł
 • Kujawsko-pomorskie – 515 zł
 • Małopolskie – 514 zł
 • Podlaskie – 512 zł
 • Śląskie – 506 zł
 • Lubelskie – 481 zł
 • Świętokrzyskie – 476 zł
 • Podkarpackie – 474 zł

Najtańsze i najdroższe miasta w październiku 2023 roku

Najtańsze ubezpieczenie OC można było kupić w październiku 2023 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Nieznacznie wyższą – ale wciąż bardzo atrakcyjną – stawkę za polisę komunikacyjną płacili mieszkańcy Zamościa, Kędzierzyna-Koźla, Ostrowca Świętokrzyskiego, Raciborza, Grudziądza, Chełma, Stalowej Woli,  Śremu i Inowrocławia.

 

Ranking ubezpieczeń OC samochodu w październiku 2023 roku wypadł zdecydowanie gorzej w takich miastach, jak: Warszawa, Pruszków, Wrocław, Wołomin, Gdańsk, Łomża, Legnica, Świdnica, Kalisz, Konin. To tam kierowcy płacili najwięcej za obowiązkową polisę odpowiedzialności cywilnej. 

 

Duże miasta od lat wyróżniają się wysokimi cenami ubezpieczeń komunikacyjnych. Obecnie sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Mimo że cały czas mieszkańcy największych polskich miast wojewódzkich nie mogą liczyć na atrakcyjne ceny polis, to nie są już bezwzględnymi liderami w tym niechlubnym zestawieniu. Dla przykładu Warszawa jeszcze kilka lat temu zajmowała często miejsca na podium rankingu OC pod względem najwyższej średniej stawki. Dziś jest sklasyfikowana na 10. miejscu. 

 

Coraz częściej w praktyce rynku ubezpieczeniowego zdarza się jednak, że „sypialnie” dużych miast doganiają stawki OC. We październiku 2023 roku ponad 700 zł za OC trzeba było zapłacić m. in. w takich miastach jak Pruszków czy Wołomin. Eksperci wskazują, że wpływ na taką sytuację mają praktyki ubezpieczających, którzy rejestrują pojazdy w powiatach niskoszkodowych, a realnie użytkują je w miastach o największym ryzyku występowania szkód komunikacyjnych. 

 

Warto podkreślić, że najtańsze i najdroższe miasta w rankingu OC zmieniły się nieznacznie w porównaniu z zestawieniem z września 2023 roku. 

Ranking polis OC pod względem typu napędu 

Jeszcze nieco ponad rok temu, analizując ranking ubezpieczeń OC, można było zachęcić się do zakupu samochodu elektrycznego bądź hybrydowego. Na początku 2022 roku właściciele takich pojazdów mogli liczyć na znaczne zniżki u ubezpieczycieli. Dziś sytuacja się zmieniła. O ile samochody elektryczne mają szansę na podpisanie umowy z niższą składką niż rok temu, o tyle na najtańsze OC nie powinni liczyć właściciele aut hybrydowych. W sierpniu wysokość składki dla nich wynosiła średnio 676 złotych.

O nabyciu najtańszego ubezpieczenia OC we wrześniu 2023 roku mogli też zapomnieć właściciele samochodów z silnikiem Diesla. Ci w nowym roku zamienili się z użytkownikami pojazdów na gaz. Obecnie za OC płacą średnio 578 złotych. Trend może być związany z ogólną tendencją do rezygnacji z tego napędu. W ciągu kilkunastu lat pojazdy z takim silnikiem mają być wycofane ze sprzedaży całkowicie. 

Sprawdź także ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego w 2023 roku!

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Ranking polis OC – od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie? 

Miejsce zamieszkania to nie jedyne istotne kryterium podczas poszukiwania najtańszego ubezpieczenia OC. Na wysokość składki wpływa również wiele innych czynników.

Jeden z najważniejszych to wiek. Na najtańsze OC samochodu nie powinni liczyć kierowcy poniżej 25. roku życia. W ich przypadku stawki są często zawyżane – nawet do kilkuset złotych w porównaniu z kierowcami z przedziału wieku 35–45 lat.

Bardzo ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest też historia szkodowości. Najtańsze OC kupują kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Liczba wypadków i kolizji wpływa na koszt ubezpieczenia. Wszystko przez to, że zdarzenie ubezpieczeniowe prowadzi do utraty zniżek. Dodatkowo od czerwca kolizje i wypadki, których skutkiem jest wystawienie mandatu karnego, są również brane pod uwagę przy analizie przestrzegania przepisów.

To, czy uda Ci się kupić najtańsze ubezpieczenie OC, może zależeć również od Twojego stanu cywilnego. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że starsi kierowcy, którzy mają stabilną sytuację życiową (są po ślubie), prowadzą bezpieczniej.

Jeśli liczysz na to, że uda Ci się uzyskać najtańsze OC samochodowe, a zakup pojazdu dopiero przed Tobą, dobrze zastanów się nad wyborem konkretnego modelu. Im większa pojemność silnika, tym co do zasady wyższa będzie składka na polisę OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe przychylniej patrzą również na pojazdy pochodzące z Polski, uznając je za pewniejsze. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu z Anglii, który ma kierownicę po prawej stronie, wysokość składki może znacznie wzrosnąć.

Zastanawiasz się, gdzie najtańsze OC dla młodych kierowców? Sprawdź nasz ranking OC AC.

Najtańsze OC – ranking. Jak może się zmienić w kolejnych miesiącach?

Średnie ceny za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne sukcesywnie rosną. Nic nie zwiastuje tego, aby sytuacja miała się zmienić w najbliższych miesiącach.

Podczas analizy rankingu ubezpieczeń OC zwraca uwagę to, że ceny polis rosną przede wszystkim w miastach powiatowych, a różnice między większymi i mniejszymi miastami się pogłębiają. Mimo wzrostu średniej wysokości składki opłacalność sprzedaży takich produktów się obniża. Warto również wiedzieć, że wzrastają ceny dla właścicieli pojazdów hybrydowych i z silnikiem Diesla.

W tych okolicznościach tym istotniejsze jest dokładne porównywanie ofert u poszczególnych ubezpieczycieli. Pomaga w tym ranking ubezpieczeń OC.

Ranking OC – sytuacja na rynku ubezpieczeń w 2022 roku 

Rok 2022 upłynął pod znakiem galopującej inflacji. Nie pozostało to bez wpływu na rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. W ubiegłym roku średnia ogólnopolska cena polisy OC wzrosła. Niewielki spadek w III kwartale (0,5 pkt proc.) nie zmienił faktu, że w IV kwartale średnia wysokość stawki podniosła się znacznie.

Wygląda na to, że inflacja nie ominęła towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie rosną już nie tylko ceny prądu, gazu i paliw. Mimo że ubezpieczyciele na początku odsuwali podwyżki, rozwój sytuacji zmusił ich do podniesienia stawek. Znacznie wzrosły kluczowe dla oceny ryzyka ceny części samochodowych i stawki za godzinę pracy mechaników. Koszty zostały przeniesione na kierowców.

O ile w marcu 2022 nasz ranking OC wskazywał na cenę 539 złotych, to pod koniec roku (w grudniu) średnia cena OC wyniosła 546 złotych. Niestety, w 2023 roku wprowadzono dalsze podwyżki.

Co wpływa na cenę OC w 2023 roku? 

Cena za najtańsze ubezpieczenie OC jest zależna od wielu czynników. Oprócz podstawowych okoliczności, które wpływają na wysokość składki, takich jak np.: wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, model i dane pojazdu czy historia ubezpieczeniowa, w ostatnim czasie doszło do wielu zmian, które wpływają na ceny polis.

W 2022 roku podwyższono kary dla kierowców. Nowy taryfikator mandatów objął w wielu przypadkach mandaty w wysokości nawet kilkukrotnie wyższej niż dotychczas. W połowie czerwca ubezpieczyciele uzyskali dostęp do baz danych policji zawierających informacje o wykroczeniach, w tym punktach karnych kierowców. Nawet ogólny spadek wysokości składki w wielu przypadkach nie pozwoliłby uniknąć podwyżek cen ubezpieczenia OC w porównaniu do lat poprzednich. 

Sprawdź także: Raport roczny Punkty – ceny ubezpieczenie samochodu już od 140zł!

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu OC? 

Zastanawiasz się, jakie jest najtańsze OC pojazdu i jak je znaleźć? Pomocny będzie kalkulator OC i AC, a także dostępny w Punkta ranking polis OC.

Ceny polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej różnią się znacznie pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Wszystko dlatego, że towarzystwa mają swoje wewnętrzne metody ustalania wysokości składki. Oprócz obowiązkowej polisy w zakres oferty może wchodzić również np. assistance.

W dobie powszechnego dostępu do internetu trudno sobie wyobrazić, że będziesz odwiedzać placówki poszczególnych ubezpieczycieli. Analiza ofert na stronach internetowych towarzystw również może być czasochłonna. Dzięki kalkulatorowi OC porównasz propozycje polisy ubezpieczenia obowiązkowego i wybierzesz najtańsze ubezpieczenie OC. Skorzystanie z narzędzia jest niezwykle proste, a do otrzymania kalkulacji wystarczą jedynie podstawowe dane. Dzięki temu w kilka chwil porównasz oferty i dowiesz się, które są najbardziej atrakcyjne.

W kalkulatorze ubezpieczeń znajdziesz również oferty pakietu OC i AC. Kupując oba ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela, możesz liczyć na atrakcyjne zniżki. Dzięki kalkulatorowi porównasz oferty dostępne u poszczególnych ubezpieczycieli i wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Oblicz najtańsze OC w kalkulatorze ubezpieczeń Punkta i oszczędzaj na polisie.

Pytania i odpowiedzi

W jakiej firmie jest najtańsze OC?
Ile kosztuje najtańsze oc?
W jakiej firmie wybrać OC?
Jak wygląda najtańsze OC?
Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?
Gdzie kupię najtańsze OC?
Jak znaleźć najtańsze OC?
Czy tanie OC mogę opłacić w ratach?
Kto może skorzystać z najtańszego OC?

Podsumowanie

 • We wrześniu bieżącego roku zmiany cen ubezpieczeń na rynku były niewielkie.
 • Cena składki OC wzrosła o 29 zł w porównaniu do roku poprzedniego (531 zł we wrześniu 2022 roku).
 • Średnia cena OC we wrześniu wynosiła 560 zł, co stanowiło niewielki spadek w stosunku do sierpnia (575 zł).
 • Najwyższa cena OC była w Lubinie i wynosiła 1146 zł.
 • Mieszkańcy Oświęcimia mieli możliwość zakupu najtańszego ubezpieczenia OC, płacąc jedynie 376 zł.
 • Regionalnie, najwięcej za OC płacili mieszkańcy województwa pomorskiego, gdzie cena wynosiła średnio 679 zł.
 • Województwo podkarpackie cieszyło się najniższą ceną OC - 466 zł.
 • Właściciele aut hybrydowych średnio płacili 891 zł za OC we wrześniu 2023 roku.

Michał Daniluk
Ekspert ds. ubezpieczeń

Prezes Zarządu. To jedna z bardziej wyrazistych postaci polskiej branży ubezpieczeniowej. Doświadczony manager, świetny mówca, wytrawny znawca mechanizmów wpływających na ceny produktów i warunków serwisu klientów. Niestrudzony promotor innowacji w ubezpieczeniach w tym strategii omnichannel. Ponad dekadę zarządzał procesami z poziomu dyrektora zarządzającego w STU Ergo Hestia. Od 2016 związany z grupą Punkta, w której pełni rolę prezesa zarządu Punkta sp. z o.o. Często zapraszany przez media do komentowania zjawisk i trendów rynku ubezpieczeniowego.

guest
28 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej