Najtańsze OC w kwietniu 2023 r. ▷ Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Aktualizacja:
najtansze-ubezpieczenie

Raz do roku każdy kierowca stawia zasadnicze pytanie: jak znaleźć najtańsze OC? Ubezpieczenie obowiązkowe samochodu jest jednym z wydatków, których nie powinniśmy unikać. Nie oznacza to, że musisz za nie przepłacać! Eksperci Punkty przygotowują dla Ciebie comiesięczny raport z rynku ubezpieczeń. Sprawdź, jakie ceny obowiązywały w poprzednim miesiącu, by jeszcze łatwiej znaleźć najtańsze OC w marcu 2023.

Niestety zgodnie z zapowiedziami ekspertów, ceny składek OC w 2023 r. stale wzrastają. Dotyczą one już nie tylko dużych miast wojewódzkich, ale i całych aglomeracji miejskich – czyli także okolicznych miejscowości. Na najtańsze OC wciąż nie mogą liczyć mieszkańcy Trójmiasta, Warszawy i okolic, w których ceny sukcesywnie wzrastają. O szczegółach przeczytasz niżej.

I kw. 2023 roku już za nami, co owocuje pełnym obrazem tego, co dziać się będzie na rynku ubezpieczeniowym przez kolejne miesiące.  Osoby, które śledzą raporty i ranking Punkty – nie będą zaskoczone – jest drożej niż było w roku ubiegłym. Przewidywania ekspertów potwierdziły się. Dobrze da się to zauważyć na przykładzie jednego z najdrożyszych dużych miast Polski – Gdańska. W I kw. 2022 r. mieszkańcy nadmorskiego kurortu płacili średnio 667 zł. W styczniu 2023 r. wysokość składki OC wyniosła już 749 zł, a w lutym 733 zł.

W Punkcie stale weryfikujemy sytuację na polskim rynku ubezpieczeń. Analizujemy, przeglądamy i zbieramy wszystkie informacje na temat najtańszego OC, aby zaproponować Ci najatrakcyjniejsze oferty polis, dzięki kalkulatorowi OC/AC. Co kwartał zespół ekspertów przygląda się zmianom i trendom, aby przygotować pełen raport, który możesz pobrać już dziś lub przeczytać więcej w naszym artykule: Raport Punkty ▷ Ceny ubezpieczenia OC już od 169 zł!

Twoje ubezpieczenie samochodu wkrótce się kończy? Znajdź najtańsze OC z Punktą i nie przepłacaj:

Sprawdź najtańsze OC

Ceny OC 2022 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Na przestrzeni 2022 roku średnia ogólnopolska cena OC podniosła się. W III kwartale mogliśmy zauważyć delikatny spadek kosztów składki polisy (o ok. 0.5 proc.), jednak był on dla przeciętnego kierowcy nieodczuwalny. W IV kwartale mogliśmy jednak zauważyć wzrost, który zaowocował najwyższą stawką na sam koniec roku. Czy to oznacza, że najtańsze OC poniżej 200 zł w 2023 roku będzie nieosiągalne? Wszystko wskazuje na to, że inflacja dopadła także rynek ubezpieczeń.

Sytuacja za wschodnią granicą czy inflacja, sprawiły, że coraz bardziej niepewnie patrzymy w kierunku towarzystw ubezpieczeniowych. Prąd, paliwo, gaz stale zyskują coraz wyższe ceny, a jak wygląda sytuacja polis? Co ciekawe w pierwszych miesiącach wyglądała bardzo optymistycznie dla kierowców. Patrząc na ranking ubezpieczeń OC, zauważyć można było, że koszt składki w I kwartale 2022 roku był niższy o ok. 31 zł w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r, w drugim o 61 zł, a w trzecim o 50 zł. Koniec roku przyniósł kolejną podwyżkę, a średnia w przeciągu miesiąca wzrosła o 11 zł.

– Mimo deklarowanych pod koniec ubiegłego roku (2021 r.) odważnych zmian taryfowych, towarzystwa ubezpieczeniowe „odsuwają” konieczne podwyżki na rzecz utrzymania status quo, przede wszystkim w obszarze udziałów w rynku. – komentował prezes Punkty Michał Daniluk w ostatnim raporcie kwartalnym „Miasta, ludzie, pojazdy”.

Czas „odsuwania” podwyżek skończył się. Rosnące ceny zarówno części samochodowych, jak i pracy mechaników zmusiły ubezpieczycieli do podniesienia stawek. Dodatkowe rekomendacje KNF sprawiły, że wymagania wobec TU stały się jeszcze bardziej wyśrubowane. To wszystko przyczyniło się do przeniesienia kosztów na tych, którzy nie mogą zrezygnować z ubezpieczenia OC, czyli kierowców. Średnia cena OC wg. naszego rankingu ubezpieczeń OC w styczniu wynosiła 546 zł, w lutym 541 zł, a w marcu 539 zł. Dla porównania w październiku wyniosła ona 542 zł,  w listopadzie 535 zł, a w grudniu ponownie 546 zł. 

Zmiany, które wpływają na najtańsze OC

Warto zauważyć, że początek 2022 roku obfitował w szereg zmian, które wpłynęły na portfele kierowców. Nowy taryfikator mandatów znacznie podwyższył kary dla kierowców za nieprzestrzeganie przepisów. Kolejną dużą zmianą było udostępnienie informacji o mandatach i punktach karnych. W połowie czerwca towarzystwa ubezpieczeniowe otrzymały dostęp do baz danych policji. W przeciwieństwie do danych o spadających cenach z rankingu ubezpieczeń OC, kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego mogą zapłacić znacznie więcej!

– Dochodzą nowe elementy, które będą zmieniały formułę liczenia wyniku i wpływały na wycenę czy antycypację. Jednym z istotniejszych jest fakt, że od 17 czerwca 2022 r. nastąpiła nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która daje ubezpieczycielowi prawo wglądu w liczbę punktów karnych kierowcy oraz wysokości mandatów i czy zostały one opłacone. – podkreśla Michał Daniluk w rozmowie z Szymonem Glonkiem w audycji „Obiektywnie o biznesie”.

Jak może zmienić się ranking OC?

Średni koszt obowiązkowego ubezpieczenia w grudniu 2022 roku wzrósł do 546 zł, a w styczniu 2023 r. aż do 552 zł. Nie jest zaskoczeniem dla kierowców, którzy obserwują nasz ranking ubezpieczeń OC. Na rynku utrzymują się trendy kształtujące w znacznym stopniu ceny na najbliższe miesiące.

Na co warto zwrócić uwagę w kontekście najtańszych ubezpieczeń samochodów?

 • Wzrost cen w miastach powiatowych.
 • Pogłębienie różnic pomiędzy większymi i mniejszymi miejscowościami.
 • Wzrost cen polisy dla posiadaczy samochodów z silnikiem hybrydowym i diesla.
 • Pogarszający się wynik techniczny ubezpieczycieli (opłacalność sprzedaży OC dla towarzystw).
 • Wykorzystanie informacji policyjnych na temat wykroczeń drogowych i liczby punktów karnych.

O opinię zapytaliśmy także dyrektor regionalną Punkty Agnieszkę Małysz:

– Spodziewam się ruchu w cenach polis, który bardzo delikatnie jest już widoczny w wysokości składek, niestety nie tylko w komunikacji, ale i w stawkach ubezpieczeń mieszkań czy biznesów (np. majątku, lokali, urządzeń). Spodziewam się także, bo i taki trend jest już widoczny, ze sporo polis będzie zawieranych w trybie zdalnym. Ludzie mają coraz mniej czasu i chętnie ustalają z agentem zakres dotyczący swojego ubezpieczenia, a potem finalizują swoją polisę przez internet.

Nie chcesz czekać na podwyżki? Wolisz, jak inni klienci kupić ubezpieczenie OC przez internet? Skorzystaj z porównywarki!

Kalkulator ubezpieczeń OC/AC

Ranking ubezpieczeń OC – marzec 2023

W naszym nowym cyklu przyglądamy się sytuacji rynkowej z dokładnością co do miesiąca. Wiesz już, co wpływa na ceny w ostatnim czasie, warto więc poznać teraz konkretne liczby. Średnia krajowa wzrosła aż o 4,5%, co jest zaskakująco wysokim wynikiem przy porównaniu miesiąc do miesiąca.

Średnia cena OC w marcu 2023 r. wyniosła 561 zł.

Zmiany w gospodarce przestają być obojętne dla towarzystw ubezpieczeniowych. Płaciliśmy średnio o 9 zł więcej niż w styczniu i o 24 zł więcej niż w lutym. Jeżeli kupujesz ubezpieczenie w marcu to dla Ciebie najważniejszą informacją będzie to, że płaciłeś średnio o 22 zł więcej niż w roku ubiegłym. W kontekście zapowiadanych zmian zapytaliśmy naszego eksperta Michała Daniluka, skąd wynikają utrzymujące się ceny, gdy KNF sugeruje znaczne podniesienie stawki.

W kontekście zapowiadanych zmian zapytaliśmy naszego eksperta Michała Daniluka, skąd wynikają utrzymujące się ceny, gdy KNF sugeruje znaczne podniesienie stawki.

–Jest to bezpośredni efekt świadomej strategii walki o udziały w rynku, w której okres mniejszej aktywności użytkowników pojazdów w okresie pandemicznym mógł służyć jako wytłumaczenie agresywnej polityki cenowej – tłumaczy Michał Daniluk.

Stawki w miastach powyżej 100 tys. osób niższe niż na przedmieściach!

Niestety, duże miasta cechują się wysokimi rachunkami. Trend ten zauważalny jest także w przypadku agentów i pośredników, którzy swoim klientom nie oferują najtańszego OC. Co jednak ciekawe – trend ten ulega zmianie. Zazwyczaj to duże miasta wojewódzkie wiodły prym w najdroższych ubezpieczeniach, sprawdzamy jak sytuacja wygląda w 2023 r.

Zazwyczaj to w dużych miastach wojewódzkich najwięcej płaciliśmy za ubezpieczenie OC. To jednak się zmienia. Nadal jednak mieszkańcy Trójmiasta, Warszawy czy Wrocławia nie mogą liczyć na atrakcyjne stawki. Dobrym przykładem jest stolica, która zajmowała jedno z niechlubnych miejsc na podium najdroższego OC. W grudniu 2022 roku była dopiero na 17. pozycji, co oznaczała mocny spadek, by w lutym 2023 roku powrócić na 9. Miejsce najdroższych miast w Polsce.

Najdroższym, dużym miastem od miesięcy jest Gdańsk, gdzie w styczniu 2023 r. mieszkańcy musieli zapłacić średnio aż 749 zł, w lutym niewiele mniej bo 733 zł, a w marcu wbrew ogólnemu trendowi mniej, bo 708 zł. Co ciekawe w trzecim miesiącu 2023 roku w rankingu na najdroższe miasto wojewódzkie w Polsce nr. 1. została Warszaw (710 zł).

Nie mamy też dobrych informacji dla mieszkańców okolicznych nadmorskich miejscowości – Sopot w lutym ponownie był najdroższym miastem w Polsce wg. rankingu Punkty ze stawką 740 zł za ubezpieczenie OC.

W dużych miastach wojewódzkich najtańsze OC kupowali mieszkańcy Opola. Statystycznie w marcu 2023 roku płaciliśmy tam 463 zł. Kolejny był Białystok (532 zł) i Kielce (550 zł). Różnica pomiędzy Opolem a najdroższą Warszawą wynosi ponad 53%.

„Sypialnie” miast doganiają centrum

Od kilku miesięcy zwracamy Waszą uwagę na rosnące ceny w aglomeracjach miejskich. To tutaj najszybciej wzrastają stawki za OC. Dotychczas najdroższe bywały największe miejscowości w Polsce, takie jak: Warszawa, Gdańsk czy Wrocław. W 2022 roku podwyżki mogli zauważyć przede wszystkim mieszkańcy okolic. Trend ten utrzymuje się także w 2023 roku.

W styczniu 2023 r. najdroższym miastem były Czechowice-Dziedzice w woj. śląskim, gdzie średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła aż 1065 zł. Kolejny na liście był Pruszcz Gdański (902 zł), Kołobrzeg (802 zł) i Gdańsk (749 zł).

Luty zmienił kolejność w rankingu. W top5 najdroższych miast Polski znalazł się: Sopot (740zł), Ostrowiec Świętokrzyski (739 zł), Gdańsk (733 zł), Konstancin-Jeziorna (701 zł) i Bolesławiec (686 zł). Warto zauważyć, że podwarszawski Konstancin kolejny już raz pojawia się na liście i jest średnio droższy o ponad 6% od samej stolicy.

–To efekt świadomości underwriterów (analityków ryzyka – przyp. red.) towarzystw ubezpieczeniowych. Pojazdy zarejestrowane w powiatach „niskoszkodowych” realnie użytkowane są w obszarach o najwyższej częstości szkód – wyjaśnia Michał Daniluk, prezes Punkta.

Gdzie najtańsze OC mogą kupić polscy kierowcy?

Ranking ubezpieczeń OC to miejsce, w którym eksperci sprawdzają dla Ciebie zarówno najdroższe miejscowości, ale i takie, gdzie mogliśmy kupić najtańsze OC w lutym 2023 roku. Dzięki temu znacznie łatwiej ocenisz, ile kosztować Cię będzie ubezpieczenie samochodu w styczniu 2023 roku. Sprawdź, jak wygląda nasz ranking.

Top10 miast z najtańszym ubezpieczeniem samochodów w marcu 2023 r.:

 1. Kutno – 369 zł
 2. Stalowa Wola – 374 zł
 3. Zamość – 381 zł
 4. Piekary Śląskie – 387 zł
 5. Chełm – 392 zł
 6. Kędzierzyn-Koźle – 393 zł
 7. Zawiercie – 399 zł
 8. Suwałki – 401 zł
 9. Chrzanów – 402 zł
 10. Czechowice-Dziedzice – 407 zł.

Jak widzisz jest to znacznie poniżej średniej krajowej. W samym Kutnie klienci multiagencji Punkta kupowali OC o ponad 52% taniej niż wynosi średnia krajowa. Różnica pomiędzy najdroższym a stolicą  wynosi ponad 92%! 

Najtańsze województwa w marcu 2023 r.

Najtańszym województwem po raz kolejny jest podkarpackie. Odpowiednio w okresie styczeń-marzec stawki wynosiły: 463 zł, 455 zł i 452 zł. Cieszyć się również mogą mieszkańcy opolskiego, którzy płacili średnio 497 zł za OC, świętokrzyskiego (485 zł) oraz podlaskiego (490 zł).

Jeździsz hybrydą lub dieslem? Zapłacisz więcej za ubezpieczenie OC!

Jeszcze na początku 2022 r. kierowcy samochodów elektrycznych i hybrydowych mogli liczyć na duże zniżki na OC u agentów i pośredników. Co ciekawe ta tendencja znacząco się zmieniła. Kierowcy aut typu EV i BEV nadal mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenie – w lutym 2023 r. było ono tańsze o 42 zł w porównaniu do I kw. 2022 r. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku pojazdów hybrydowych. Jak wskazują dane multiagencji Punkta ceny polis dla tego typu aut były wyższe w poprzednim miesiącu o 90 zł w porównaniu do przeciętnej krajowej.

Z badań wynika, że Polacy, jak i Europejczycy coraz chętniej wybierają auta hybrydowe i elektryczne, o czym przeczytasz w naszym artykule.

Właściciele diesli też bez powodów do radości

W ostatnim miesiącach wzrosła także średnia cena ubezpieczenia OC samochodów zasilanych przez silnik diesla. Do niedawna użytkownicy samochodów z niefabrycznie zamontowanym gazem płacili więcej za polisę, od nowego roku na większe wydatki musieli przygotować się właściciele aut jeżdżących na ropę. Średnio za ubezpieczenie OC diesla przyszło zapłacić nam 548 zł.

2022 roku nie był dobry dla fanów diesla. Poza rosnącymi cenami paliwa, UE wprowadziło także przepis, na mocy którego silniki tego typu mają zostać wycofane całkowicie w ciągu najbliższych kilkunastu lat ze sprzedaży.

Nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie hybrydy czy diesla? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Punkta i oszczędzaj rocznie średnio 420 zł na OC/AC

Kalkulator OC/AC Punkta

Jak wyglądała sytuacja w poprzednich miesiącach?

W październiku 2022 r. najtańsze OC kupowali mieszkańcy dolnośląskiego Dzierżoniowa. Tutaj płaciliśmy o aż 27% mniej w stosunku do pozostałych lokalizacji – przeciętnie różnica wyniosła 149 zł od krajowej. Dotychczas mieszkańcy wojewódzkich stolic płacili więcej niż pozostali. W top15 najdroższych miast nie znalazła się ani jedna z nich! Dopiero na 17 miejscu ze średnią 673 zł pojawiła się Warszawa.

Ranking ubezpieczeń OC - najdroższe miasta w październiku 2022

W listopadzie trend ten utrzymywał się. Średnia cena wyniosła 535 zł. Podobnie, jak w październiku, najdroższym miastem nie była stolica województwa, a mazowiecki Radom, gdzie za OC płaciliśmy średnio 763 zł. Zaraz za nim znajdowały się Świętochłowice (762 zł). O 22 zł mniej wyniosła przeciętna stawka w pomorskiej Redzie. Nie jest to zaskakujący wynik –pomorzanie płacili średnio o 15% więcej, niż wynosi statystyka dla całego kraju. 4. miejsce zajęły Police (692 zł). Pierwszą piątkę zamknęło podwarszawskie Piaseczno (728 zł).

Najtańsze OC grudzień 2022 - piaseczno najdroższe oc

Na skutek stale rozszerzającej się grupy miast o wysokich stawkach OC zauważyliśmy coraz większe różnice pomiędzy większymi miejscowościami (ponad 100 tys. mieszkańców) a mniejszymi. W zeszłym roku wynosiła ona 83 zł, w okresie października  i listopada było to 93 zł. Zwiększające się stawki w większych lokacjach przyniosły aż 12% wzrost w porównaniu do roku ubiegłego.

Od czego zależy cena taniego ubezpieczenia OC?

Jak zapewne wiesz, na ranking OC wpływa nie tylko miejsce zamieszkania. Znaczenie ma wiele czynników, takich jak: marka i wiek auta, pojemność silnika, a nawet status cywilny kierowcy. Sprawdzamy razem, jakie aspekty wpływają na zakup najtańszego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Starsi kupują tanie OC – w 2023 roku utrzymuje się trend, związany z zawyżaniem stawek dla młodych kierowców do 25 r. ż. Musieli oni zapłacić średnio o 591 zł więcej w lutym niż kierowcy w wieku 35-45 lat!

Singiel? Zniżki na OC mogą Cię ominąć! – Według towarzystw ubezpieczeniowych kierowcy starsi, pozostający w zalegalizowanych związkach prowadzą bezpieczniej, przez co stan cywilny może bezpośrednio wpłynąć na wyniki, jeżeli poszukujesz najtańszego OC.

Jeździsz bezpiecznie, kupujesz taniej OC – liczba wypadków i kolizji znacząco wpływa na składkę ubezpieczenia OC. Według raportu Punkty najtańszą polisę OC mieli szansę nabyć oczywiście kierowcy, którzy mogli pochwalić się bezwypadkową jazdą. Dodatkowo od czerwca na ten aspekt wpływają także mandaty i punkty karne!

Potężne V8 nie sprzyja taniemu ubezpieczeniu – na cenę najtańszego ubezpieczenia samochodowego wpływa zarówno rodzaj silnika (diesel, benzynowy etc.), jak również jego pojemność. Fani wiekowych 3-litrowych turbodiesli muszą liczyć się ze zwyżkami na OC.

Nowe i z polski? Lepsze w oczach TU! – co ciekawe pochodzenie pojazdu może znacznie wpłynąć na koszty, jakie przyjdzie nam opłacać co rok. Jeśli zastanawiasz się nad tzw. anglikiem (z kierownicą po prawej stronie), rozważ wszystkie za i przeciw – Twoje ubezpieczenie może być znacznie droższe.

Jak może zmienić się ranking OC w najbliższych miesiącach?

Eksperci przewidywali wzrost składek na początku roku, które były zdecydowanie widoczne w styczniu.W lutym ceny jednak nieznacznie opadły, aby znów wzrosnąć w marcu. U podłoża tych zmian będzie przede wszystkim inflacja, z którą mierzymy się kolejne miesiące. Co za tym idzie? Spadają także wyniki ubezpieczycieli i rentowność ubezpieczeń OC.

Możemy spodziewać się wzrostu kalibracji cen przynajmniej z początkiem nowego roku. Mamy do czynienia z wojną o udziały w rynku, najwięksi ubezpieczyciele bronią swojej pozycji. Obserwujemy także wejście na rynek nowych graczy, lżejszych kosztowo, to jest naturalna gra rynkowa. – mówił w rozmowie dla DGPtalk Michał Daniluk.

Ze względu na stały zakres polisy, towarzystwa nie mogą manipulować granicami ochrony, przez co mają mniejszą elastyczność w zmianach oferty. Dla kierowców to dobra informacja – Twoje ubezpieczenie OC, niezależnie od ceny, zawsze będzie oferowało taki sam zakres.

– Wszystko na to wskazuje, że nie ma scenariusza ucieczki. Galopująca inflacja, wszystko idzie w górę. Presja cenowa, presja na części zamienne, presja płacowa… To wszystko składa się na to, że spodziewamy się podwyżek z początkiem Nowego Roku. W jakiej skali? 20-30% przynajmniej w stosunku do tych poziomów, które notujemy w tej chwil. – wskazywał Michał Daniluk w rozmowie z Interią.

Jak znaleźć najtańsze OC online?

W ramach podsumowania można wskazać, że w porównaniu do poprzedniego roku średnie ceny OC/AC były niższe.  To, co na pewno nie ulega zmianie, to ceny najtańszego OC utrzymujące się na poziomie poniżej 200 złotych. Nie oznacza to jednak, że kupując nową polisę lub przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela nie przepłacimy. Te same zniżki i tanie OC nie są gwarantowane u każdego z nich.

Na duże zwyżki składki OC narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę podczas trwania ostatniej umowy. Osoby z tej grupy ubezpieczonych powinny jak najszybciej dokonać kalkulacji ubezpieczeń online i sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie tacy klienci również mogą liczyć na tańsze OC.

Bardzo dużo na polisie samochodowej mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie! W przypadku braku historii ubezpieczeniowej oraz niewielkiego doświadczenia za kółkiem należy dokładnie porównać oferty. Gdy okaże się, że inne parametry są niekorzystne (np. miejsce zamieszkania czy pojemność silnika), ceny polis OC dla młodych kierowców mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Nie warto ryzykować – lepiej sprawdzić cenę z kalkulatorem OC.

Gdzie kupić tanio obowiązkowe OC?

Pamiętaj, że najtańsze ubezpieczenie przez internet możesz znaleźć z  Punktą. Na stronie znajdziesz atrakcyjną ofertę i kupisz ją w dogodny sposób – oferujemy zarówno jednorazową płatność, jak i OC na raty.

Uruchom kalkulator Punkta, oblicz składkę OC i AC bez wychodzenia z domu i znajdź ofertę dla siebie!

Przejdź do kalkulatora OC

Pytania i odpowiedzi

W jakiej firmie jest najtańsze OC?
Gdzie jest najtańsze OC w marcu 2023 roku?
Ile kosztuje najtańsze oc?
W jakiej firmie wybrać OC?
Jak wygląda najtańsze OC?
Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?
Gdzie kupię najtańsze OC?
Które miasto oferowało najdroższe OC w listopadzie 2022 roku?
Gdzie najtańsze OC kupię w październiku 2022 roku?
Jak znaleźć najtańsze OC?
Czy tanie OC mogę opłacić w ratach?
Kto może skorzystać z najtańszego OC?

Podsumowanie

 1. Zmiany na rynku ubezpieczeń są coraz bardziej zauważalne.
 2. Eksperci przewidywali wzrost cen na początku nowego roku. Zgodnie z tym, średnia znacząco wzrosła w styczniu 2023 r. W lutym jednak ceny wróciły do pułapu z grudnia, natomiast w marcu 2023 r. osiągnęły średni pułap 561 zł.
 3. Pogłębia się różnica pomiędzy miastami powyżej 100 tys. mieszkańców a mniejszymi miejscowościami.
 4. Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie w styczniu 2023 r. było w Czechowicach-Dziedzicach (1065 zł), w lutym w Sopocie (740 zł). 
 5. W marcu 2023 r. najtańsze ubezpieczenie OC mogli kupić mieszkańcy Kutna (369 zł).
 6. Na tanie OC nie mają co liczyć właściciele aut z kierownicą po prawej stronie.
 7. Im niższa pojemność silnika, tym tańsza polisa OC.
 8. Składka ubezpieczenia komunikacyjnego dla samochodów hybrydowych w ostatnim roku wzrosła i jest wyższa średnio o 90 zł od krajowej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
28 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments