Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 - ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Aktualizacja:
najtansze-ubezpieczenie

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Szukasz najtańszego OC na wakacje? Koniecznie skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Chcesz wiedzieć, gdzie w Polsce kierowcy płacą najmniej i które z towarzystw ubezpieczeniowych oferują najniższe składki? Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy ten ranking!

Najtańsze OC w lipcu 2024

W pierwszych tygodniach lipca 2024 średnia cena polisy odpowiedzialności cywilnej to 869 zł. Najtańsze OC w lipcu 2024 kupują kierowcy, którzy decydują się na ofertę Wefox – około 550 zł, Euroins – około 720 zł oraz Fitcasco – około 747 zł. Jeśli zastanawiasz się, jak będą zmieniać się ceny w kolejnych tygodniach, śledź aktualizację naszego rankingu.

Ranking ubezpieczeń OC samochodu czerwiec 2024 – podsumowanie miesiąca

W czerwcu 2024 roku średnia cena za polisę OC wyniosła 665 zł. Najtaniej było w województwie świętokrzyskim, gdzie właściciele pojazdów płacili około 538 zł, a najdrożej w województwie pomorskim – 775 zł. 

Analizowane przez nas dane z całego miesiąca wskazują, że najtańsze OC w czerwcu 2024 roku miało TU Euroins – około 715 zł oraz Fitcasco – około 750 zł. Średnia cena obowiązkowej polisy wyniosła około 665 zł. Pamiętaj jednak, że wpływ na finalną sumę ma kilka czynników, dlatego skorzystaj z kalkulatora OC/AC Punkty i sprawdź wycenę dla swojego auta.

Ceny zakupu polisy OC po nieco niepewnych pierwszych miesiącach 2024 roku, ustabilizowały się. Należy odnotować jednak delikatną tendencję wzrostową, z miesiąca na miesiąc, średnia cena polisy wzrasta o kilka złotych. Inflacja i rosnące koszty napraw samochodów powodują, że towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zwiększać swoje składki, ale nadal czekamy na wprowadzenie nowych regulacji, które mają ograniczyć ten wzrost.

Ile zapłaciliśmy za OC w czerwcu 2024?

Najtańszą polisę mogli kupić mieszkańcy miejscowości Nysy – 372 zł. Było to jednak jedyne miasto, w którym koszt OC nie przekroczył 400 zł. W Stalowej Woli, która uplasowała się na drugim stopniu podium, najtańsze OC wynosiło niewiele więcej, bo 432 zł, podobnie jak w kolejnej lokalizacji – Bełchatowie, gdzie koszt polisy to 440 zł. 

Gdzie płaciliśmy za OC najwięcej? Z analizy naszych danych wynika, że najdrożej za polisę zapłacił mieszkaniec miejscowości Piastów – cena to aż 1623 zł. To niekwestionowany lider czerwcowego zestawienia, ponieważ znacznie mniej, bo 987 zł kosztowało obowiązkowe OC mieszkańca Rady, która to miejscowość uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce z kwotą za OC w wysokości 911 zł zajęła ponownie Gdynia. Jeśli zastanawiasz się, jak kształtowały się ceny OC w poprzednich miesiącach oraz czy można na ich podstawie zdefiniować obowiązujące trendy, sprawdź dane historyczne na końcu tego artykułu.

Ranking OC w miastach wojewódzkich

Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie, to najdrożej płacili mieszkańcy Szczecina, a najmniej kierowcy zameldowani w Białymstoku. Trzeba przyznać, że stolica już dawno nie znalazła się na czele naszego zestawienia, jeśli chodzi o wysokość OC.

 • Białystok – 624 zł
 • Olsztyn – 628 zł
 • Rzeszów – 631 zł
 • Toruń – 639 zł
 • Katowice – 649 zł
 • Opole – 655 zł
 • Kielce – 665 zł
 • Lublin – 668 zł
 • Bydgoszcz – 686 zł
 • Gorzów Wielkopolski – 671 zł
 • Zielona Góra – 671 zł
 • Kraków – 787 zł
 • Warszawa – 785 zł
 • Gdańsk – 821 zł
 • Poznań – 827 zł
 • Łódź – 845 zł
 • Wrocław – 855 zł
 • Szczecin – 864 zł

Najtańsze OC w czerwcu 2024 a typ napędu

Najniższą składkę OC płacili tradycyjnie posiadacze samochodów z napędem elektrycznym i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w kolejnych miesiącach. Coraz atrakcyjniejsze są też polisy dla hybryd.

Średnia cena za polisę OC elektryka to 526 zł. Dla porównania: 

 • hybryda – 559 zł,
 • benzyna – 640 zł,
 • benzyna + gaz (instalacja niefabryczna) – 709 zł,
 • benzyna + gaz (instalacja fabryczna) – 786 zł,
 • olej napędowy – 673 zł.

Ceny OC różnią się w zależności od typu napędu ze względu na różne ryzyko ubezpieczeniowe związane z danym typem pojazdu.

 • Ceny OC dla aut elektrycznych są niższe niż dla aut spalinowych o podobnej mocy i wartości. Wynika to z mniejszej szkodowości aut elektrycznych.
 • Ceny OC dla aut hybrydowych są wyższe niż elektryków, ale niższe w porównaniu do klasycznych napędów.
 • Ceny OC dla aut benzynowych są wyższe niż dla aut elektrycznych i hybrydowych.
 • Ceny OC dla aut diesla są zwykle najwyższe ze względu na wyższe koszty napraw i większą szkodowość.

Nasze analizy wskazują, że można oczekiwać wzrostu cen OC dla aut spalinowych ze względu na rosnące ceny części zamiennych i kosztów napraw. Ustabilizują się natomiast ceny OC dla aut elektrycznych. Możliwy jest natomiast wzrost cen OC dla aut hybrydowych, chociaż powinniśmy się raczej nastawić na nieznaczne zwyżki.

Wysokość OC a stan cywilny?

Czy wiesz, że najmniej za polisę płacą osoby w związkach małżeńskich? W czerwcu żonaci/mężatki wydali na OC średnio 634 zł, podczas gdy rozwodnicy już 677 zł. Najwięcej płacą single. W ich przypadku koszt polisy przekroczył 773 zł!

Ile za OC płacą najmłodsi kierowcy?

Jeśli chodzi o wiek, najniższy koszt obowiązkowej polisy OC uiścili w maju kierowcy +55 – średnio było to 614 zł. Dla porównania młodzi kierowcy do 25. roku życia płacą ponad dwukrotność tej stawki. W ich przypadku średnia kwota w maju wyniosła aż 1456 zł. 

Sprawdź, jak znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców.

OC anglika a OC samochodu kupionego w Polsce

Masz auto z kierownicą po prawej stronie? Również zapłacisz więcej. W czerwcu kierowcy pojazdów sprowadzonych np. z Wielkiej Brytanii zapłacili za OC średnio aż 1318 zł. To ponad 500 zł więcej niż kierowcy nowych samochodów, zakupionych maksymalnie przed rokiem.

Wysokość OC a sposób użytkowania pojazdu

Jeśli wykorzystujesz auto w celach zarobkowych, musisz liczyć się z wysoką ceną za polisę OC. Przykładowo, w czerwcu najdroższe OC płacili taksówkarze i kierowcy samochodów wykorzystywanych do przewozu. W tych przypadkach średnia cena OC wyniosła w maju kolejno 1788 zł oraz 1258 zł. Dla porównania statystyczny Polak, który wykorzystuje auto w celach prywatnych, płaci około 661 zł.

Jak kształtują się ceny OC w I i II kwartale 2024

Ceny OC w 2024 roku rosną i ten trend prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych miesiącach. Średnia cena OC w I kwartale 2024 roku wyniosła 575 zł, co oznacza wzrost o 85 zł w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. To o 11,4% więcej niż w IV kwartale 2023 roku. Wzrosty cen różnią się oczywiście w zależności od regionu i profilu kierowcy, ale w niektórych województwach i miastach wojewódzkich podwyżki sięgają już nawet 30%.

Średnie ceny OC w poszczególnych miesiącach 2024 roku

 

Miesiąc

Średnia cena OC

Q2          

Czerwiec

665 zł

Maj

639 zł

Kwiecień          

638 zł

Q2

Marzec

615 zł

Luty

574 zł

Styczeń

563 zł

 

Czego możemy się spodziewać w kolejnych miesiącach?

 • Ceny OC będą nadal rosnąć.
 • Samochody z silnikami elektrycznymi będą tańsze w ubezpieczeniu niż samochody z silnikami spalinowymi.
 • Różnice w cenach OC dla samochodów z różnymi typami napędu będą się powiększać.

Kalkulator OC/AC

Jak znaleźć najtańsze OC?

Zastanawiasz się, jakie jest najtańsze OC pojazdu i jak je znaleźć? Pomocny będzie kalkulator ubezpieczeń online OC/AC.

Ceny polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej różnią się znacznie pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Wszystko dlatego, że towarzystwa mają swoje wewnętrzne metody ustalania wysokości składki. Oprócz obowiązkowej polisy w zakres oferty może wchodzić również np. assistance.

W dobie powszechnego dostępu do Internetu trudno sobie wyobrazić, że będziesz odwiedzać placówki poszczególnych ubezpieczycieli. Analiza ofert na stronach internetowych towarzystw również może być czasochłonna. Dzięki kalkulatorowi OC porównasz propozycje polisy ubezpieczenia obowiązkowego i wybierzesz najtańsze ubezpieczenie OC. Skorzystanie z narzędzia jest niezwykle proste, a do otrzymania kalkulacji wystarczą jedynie podstawowe dane. Dzięki temu w kilka chwil porównasz oferty i dowiesz się, które są najbardziej atrakcyjne.

W kalkulatorze ubezpieczeń znajdziesz również oferty pakietu OC i AC. Kupując oba ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela, możesz liczyć na atrakcyjne zniżki. Dzięki kalkulatorowi porównasz oferty dostępne u poszczególnych ubezpieczycieli i wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Oblicz najtańsze OC w kalkulatorze ubezpieczeń Punkta i oszczędzaj na polisie.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Sprawdź także: Raport Punkty z podsumowaniem roku 2023.

Pytania i odpowiedzi

W jakiej firmie jest najtańsze OC?
Ile kosztuje najtańsze oc?
W jakiej firmie wybrać OC?
Jak wygląda najtańsze OC?
Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?
Gdzie kupię najtańsze OC?
Jak znaleźć najtańsze OC?
Czy tanie OC mogę opłacić w ratach?
Kto może skorzystać z najtańszego OC?

Podsumowanie

 • Średnia cena za obowiązkowe OC w czerwcu 2024 roku to 665 zł.
 • Najtańsze jest województwo świętokrzyskie – 538 zł, a najdroższe pomorskie – 775 zł.
 • Jeśli chodzi o ubezpieczycieli, najkorzystniejsze oferty przygotowali: TU Euroins – około 715 zł oraz Fitcasco – około 750 zł.
 • Najtańsze OC kupili mieszkańcy Nysy – 372 zł, a najdroższe kierowcy z miasta Piastów – 1623 zł.
 • Nadal bardzo atrakcyjne są ceny polis dla aut elektrycznych – średnio 526.
 • Oczekiwany jest wzrost cen OC dla aut spalinowych ze względu na rosnące koszty części zamiennych i napraw.

Michał Daniluk
Ekspert ds. ubezpieczeń

Prezes Zarządu do stycznia 2024 roku. To jedna z bardziej wyrazistych postaci polskiej branży ubezpieczeniowej. Doświadczony manager, świetny mówca, wytrawny znawca mechanizmów wpływających na ceny produktów i warunków serwisu klientów. Niestrudzony promotor innowacji w ubezpieczeniach w tym strategii omnichannel. Ponad dekadę zarządzał procesami z poziomu dyrektora zarządzającego w STU Ergo Hestia. Od 2016 związany z grupą Punkta, w której pełnił funkcję prezesa zarządu Punkta sp. z o.o. do stycznia 2024 roku. Często zapraszany przez media do komentowania zjawisk i trendów rynku ubezpieczeniowego.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
28 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej