Najtańsze OC listopad 2021 ▷ Ubezpieczenie OC kup już za 178 zł!

Aktualizacja: 18.01.2022
raport-luty

Pierwsza połowa 2021 skończyła się dość optymistycznie - średnie ceny za OC w pierwszych miesiącach były niższe w stosunku do poprzedniego roku. Czy wysokość składki na poziomie poniżej 600 zł ma szansę się utrzymać również drugiej połowie 2021 roku? Czy za najtańsze OC wciąż będziemy mogli płacić poniżej 300 zł?

Poprzedni rok zapisał się na kartach polskiego rynku ubezpieczeniowego jako dosyć stabilny. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę w 2020 płacili poniżej 650 zł. Tendencja ta wydaje się zmieniać, bo w drugiej połowie roku średnia cena za polisę OC wzrosła sporo powyżej 660 zł, to jednak w drugim kwartale 2021 nieco wzrosła. W wielu miejscach najtańsze OC można uzyskać w naprawdę dobrej cenie.

Ceny OC 2021 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Pod pozorem stabilizacji składki na relatywnie niskim poziomie również w 2021 roku towarzystwa ubezpieczeniowe prowadziły małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych. Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

Rok 2020, mimo narzuconych ograniczeń pandemicznych, a co za tym idzie silnym wpływie na model funkcjonowania dystrybutorów i zachowania klientów, obszedł się łagodnie z wynikami technicznymi ubezpieczycieli. Zmniejszona aktywność kierowców zaowocowała obniżeniem częstości szkód widocznym już od pierwszej fali pandemii (kwiecień/maj). Okresowe wzrosty podyktowane luzowaniem obostrzeń, sezonem urlopów i świąt nie skonsumowały „zapasów” wynikowych i pozwoliły na wyraźne spadki cen notowane od trzeciego kwartału ubiegłego roku – diagnozuje członek zarządu Punkta Michał Daniluk.

Jaka była sytuacja na rynku OC przed listopadem 2021?

Od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ nic nie zapowiadało, by ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy w różnych momentach roku wydawali na ubezpieczenie OC zbliżone kwoty. Jak kształtuje się ranking OC na początku listopada? Kto może liczyć na najtańsze OC?

Ile kosztuje OC w listopadzie 2021?

Średnia cena OC na początek listopada 2021 – obliczana na podstawie sprzedanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe za pośrednictwem Punkta w kwietniu polis – podobnie jak w październiku i wynosi 683 zł. Jest to najwyższa cena od 20 miesięcy.

średnia cena OC w pierwszym półroczu 2021

Ranking ubezpieczeń OC – różnice w cenach

Tradycyjnie największe wahania cen dotyczą poszczególnych ośrodków miejskich – miejsce zamieszkania wpływa na ubezpieczenie OC. Co do zasady mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na tańsze OC, a spore zwyżki widać w metropoliach.

W tej chwili jednak towarzystwa ubezpieczeniowe prezentują wyraźną skłonność do zaostrzania polityki cenowej, co dla użytkowników oznacza droższe OC – bez względu nawet na miejsce zamieszkania czy pojemność silnika samochodu. Powrót w tym miesiącu do średnich cen ubezpieczenia sprzed pandemii może być więc tylko chwilowym odchyleniem od trendu.

Ranking ubezpieczeń OC – tanie ubezpieczenia OC listopad 2021. Gdzie najtaniej ubezpieczymy auto?

Jeśli spojrzyjmy na to, jak prezentuje się cena OC w poszczególnych ośrodkach miejskich, widzimy już dość spore zmiany sięgające powyżej 20% wzrostu ceny OC w stosunku do np.: września 2021. Dotychczas w zestawieniu pojawiały się te same miasta, których mieszkańcy mogli liczyć na tanie OC, ze średnimi cenami nawet poniżej 500 zł.

Listopad zdecydowanie kontynuuje wzrastających spadających cen ubezpieczeń komunikacyjnych – na podium rankingu najtańszego OC miejsca zajmują mieszkańcy Rzeszowa, Katowic i Rybnika. Tym razem to tam znajdziemy najtańsze OC.

Ranking OC – najtańsze ubezpieczenie OC:

Rzeszów – 502 zł,

Katowice – 517 zł,

Rybnik – 529 zł.

Tanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania ceny są już nieco większe. Za ubezpieczenia OC w najtańszych miastach musimy średnio zapłacić między 502 a 631 złotych – trzeba pamiętać, że do średniej wliczają się najtańsze OC, czyli takie, gdzie ubezpieczenie kosztuje około 300 złotych, ale także każda polisa OC/AC dla młodych kierowców, którzy za ubezpieczenie na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny polisy OC.

Znaczące różnice w cenie widać, gdy spojrzymy na miejsce zamieszkania. Regułą jest, że mieszkańcy dużych aglomeracji płacą za OC/AC więcej. Wysokość składki zależy jednak od większej liczby parametrów niż tylko miejsce zamieszkania (takich jak marka czy pojemność silnika samochodu) i wagi danego wskaźnika w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. A to jest różne w zależności od ubezpieczyciela. Wybór warto więc poprzedzić porządną analizą dostępnych ofert bez wychodzenia z domu.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie cena OC będzie tak samo niska!

Po optymistycznych wieściach dla mieszkańców Rzeszowa, Katowic i Rybnika, gdzie w poprzednim miesiącu mogliśmy zakupić tańsze OC, czas na wieści pesymistyczne – miasta, w których za OC zapłacimy najwięcej. Nie jest tajemnicą, że zwykle o palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu OC rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Okresowo w zestawieniu pojawiała się także Gdynia, a stawkę zwykle uzupełniała stolica.

Nie dziwi więc fakt, że na początku maja na podium pojawia się Wrocław, a zamyka je tym razem Gdynia. Stawkę uzupełniają nieoczekiwanie Marki, w którym dotychczas za ubezpieczenia OC mieszkańcy płacili nieco powyżej średniej krajowej. Gdańsk ze średnią ceną na poziomie 799 zł plasuje się nieopodal podium, na miejscu piątym. Takie wyniki, mimo niewielkiego odstępstwa, są więc potwierdzeniem przez te miasta wielomiesięcznego trendu wysokich cen OC.

Ranking OC – ubezpieczenia OC z ceną na najwyższym poziomie w dużych miastach:

Gdynia – 1022 zł,

Marki – 867 zł,

Wrocław – 860 zł.

Na podstawie zaprezentowanych danych możemy zauważyć, że choć średnia cena za OC w całym kraju utrzymuje się na stabilnym poziomie, różnice między najtańszymi i najdroższymi miastami nadal się pogłębiają, a tanie OC nie wszędzie dostaniemy w zbliżonej cenie.

Najtańsze OC na rynku – ubezpieczenie w Punkta już od 178 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych w naszym rankingu obowiązkowego ubezpieczenia OC znajdują się także kierowcy, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC auta. Dla kogo ubezpieczalnia OC/AC wykonała korzystne kalkulacje? Komu przypadły tańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli najtańsze OC poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie samochodu wcale nie przypada w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Tanie ubezpieczenie OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z comiesięcznych zestawień, przekrój jest dość duży i jeśli tylko ubezpieczony nie jest 18–latkiem ze świeżo odebranym prawem jazdy, a także posiada dobrą historię ubezpieczeniową, istnieją duże szanse na to, że zostanie mu zaproponowane tanie ubezpieczenie OC.

Z danych Punkta podsumowujących sprzedane polisy OC/AC w okresie od 1 do 30 listopada 2021 roku wynika, że najtańsze ubezpieczenie OC przypadło 68–letniemu właścicielowi auta Suzuki Swift, który mieszka w województwie podlaskim. Za najtańsze ubezpieczenie OC swoich czterech kółek zapłacił on jedynie 178 zł!

Najtańsze ubezpieczenia samochodu we listopadzie 2021 – ranking OC

Oto 10 przykładów na to, że roczną polisę OC możemy kupić poniżej 300 zł:

Marka/ModelPaliwoKierowcaNajtańsze OC
Suzuki Swift, 1990r.benzynamężczyzna, 68 lat, woj. świętokrzyskie178 zł
Fiat Panda 1.0, 1988 r.benzynamężczyzna, 43 lata, woj. opolskie230 zł
Mercedes Benz 200E, 1990 r.benzynamężczyzna, 41 lat, woj. świętokrzyskie241 zł
Audi 80 2.0, 1989r.benzynamężczyzna, 36 lat, woj. lubelskie257 zł
BMW 520i E34, 1990r.benzynamężczyzna, 60 lat, woj. podkarpackie260 zł
Volkswagen Passat 1.8i, 1989 r.benzynamężczyzna, 51 lat, woj. małopolskie263 zł
Opel Frontiera 2.3TD, 1992 r.olej napędowymężczyzna, 56 lat, woj. podlaskie265 zł
Audi 80 1.9 TD, 1992 r.olej napędowymężczyzna, 50 lat, woj. lubelskie265 zł
Volkswagen Golf 1.6, 1990 r.olej napędowymężczyzna, 40 lat, woj. małopolskie280 zł
Mazda 323F, 1995 r.benzynamężczyzna, 59 lat, woj. śląskie286 zł

Jak znaleźć najtańsze OC online?

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca średnie ceny OC/AC nieznacznie wzrosły. Czy ta tendencja w przypadku stawek za OC/AC się utrzyma? Przewidujemy, że sytuacja może się jeszcze zmieniać w 2022 roku. Analizując nowe przepisy dot. powiązania punktów karnych z składką OC oraz zaostrzenie przepisów dot. likwidacji szkód, nic spodziewamy się, aby stawki za OC miały spaść.

To, co na pewno nie ulega zmianie, to ceny najtańszych OC – nadal utrzymują się na poziomie poniżej 300 złotych. Nie oznacza to jednak, że kupując nową polisę lub przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela, nie przepłacimy. Te same zniżki i tanie OC nie są gwarantowane u każdego z nich.

Na duże zwyżki składki OC narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Osoby z tej grupy ubezpieczonych powinny jak najszybciej dokonać kalkulacji ubezpieczeń online i sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie tacy klienci również mogą liczyć na tańsze OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie! W przypadku braku historii ubezpieczeniowej oraz niewielkiego doświadczenia za kółkiem należy dokładnie porównać oferty. Gdy okaże się, że również inne parametry są niekorzystne (np. miejsce zamieszkania czy pojemność silnika) ceny polis OC dla młodych kierowców mogą sięgnąć nawet 1800 zł.

Gdzie kupić tanio OC?

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC Punkta, oblicz składkę bez wychodzenia z domu i znajdź tanie OC dla siebie!

tanie ubezpieczenie OC w Punkta

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
26 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
2 lat temu

Reklama firmy „mfind” o najtańszych ubezpieczeniach to fikcja. Wypełniając ankietę rankomatową uzyskujemy podobne propozycje cenowe jak w innych porównywarkach internetowych. Wszystkie ceny z kosmosu , a te w granicach 500 zł za OC przy maksymalnych zniżkach istnieją tylko jako przynęta reklamowa.
Konsultanci „mfind” wprawdzie obiecują jakieś bliżej nieokreślone rabaty , ale pod warunkiem oprócz innych podania telefonicznie peselu. Wydaje się oczywiste żądanie do kwestionariusza rankomatu takich danych osobowych jak data urodzenia , adres zamieszkania , numeru telefonu, oraz danych dotyczących samochodu, ostatniego ubezpieczyciela czy danych z dokumentu prawa jazdy , ale do peselu brakuje już tylko żądanie podania konta w banku i haseł .
Na moją uwagę w kwestii peselu jak się mają do tego przepisy RODO usłyszałem odpowiedź że takie są wymogi , a przecież nie ma przymusu ubiegania się o tańsze propozycje.
Konsultant stwierdził wprost że przy propozycjach wyższych stawek pesel nie jest wymagany.
Pytam zatem jeżeli pesel jest narzędziem do weryfikacji danych , to sposób jego pozyskania ( telefoniczny czy elektroniczny) jest kuriozalny. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Aster
Aster
2 lat temu

Reklama firmy „mfind” o najtańszych ubezpieczeniach to fikcja. Wypełniając ankietę rankomatową uzyskujemy podobne propozycje cenowe jak w innych porównywarkach internetowych. Wszystkie ceny z kosmosu , a te w granicach 500 zł za OC przy maksymalnych zniżkach istnieją tylko jako przynęta reklamowa.
Konsultanci „mfind” wprawdzie obiecują jakieś bliżej nieokreślone rabaty , ale pod warunkiem oprócz innych podania telefonicznie peselu. Wydaje się oczywiste żądanie do kwestionariusza rankomatu takich danych osobowych jak data urodzenia , adres zamieszkania , numeru telefonu, oraz danych dotyczących samochodu, ostatniego ubezpieczyciela czy danych z dokumentu prawa jazdy , ale do peselu brakuje już tylko żądanie podania konta w banku i haseł .
Na moją uwagę w kwestii peselu jak się mają do tego przepisy RODO usłyszałem odpowiedź że takie są wymogi , a przecież nie ma przymusu ubiegania się o tańsze propozycje.
Konsultant stwierdził wprost że przy propozycjach wyższych stawek pesel nie jest wymagany.
Pytam zatem jeżeli pesel jest narzędziem do weryfikacji danych , to sposób jego pozyskania ( telefoniczny czy elektroniczny) jest kuriozalny. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Aster

Dzień dobry, w odpowiedzi na Pana wiadomość informuję, że cena za ubezpieczenie OC 500zł lub nawet niższa jest oczywiście możliwa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wpływ na koszt polisy ma wiele czynników, takich jak np: wiek, miejsce zamieszkania, marka pojazdu, pojemność i moc silnika itp. zatem kwestia wysokości składki jest sprawą indywidualną i zależy od profilu klienta oraz pojazdu który posiada. Jeżeli chodzi o podanie nr Pesel, jest to kwestia dobrowolna. Na naszej porównywarce jest opcja „nie chce podawać mojego nr Pesel”.Podczas rozmowy z doradcą, do wyliczenia oferty, nie jest wymagany ten numer. W przypadku chęci zawarcia umowy, podanie nr Pesel jest niezbędne, następuje wtedy weryfikacja w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i sprawdzenie historii ubezpieczania klienta, jeśli różni się od zadeklarowanej, to cena może ulec zmianie.

tankowiec
tankowiec
2 lat temu

Szanowny Panie ekspercie, cyt. „wpływ na koszt polisy ma wiele czynników, takich jak np: wiek, miejsce zamieszkania, marka pojazdu, pojemność i moc silnika” Te czynniki zawsze miały wpływ na koszt polisy. Firmy typu mfind służą po prostu wyciąganiu danych.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  tankowiec

Szanowny Panie, o jakich danych Pan mówi? Dane wrażliwe typu pesel, nr rejestracyjny, imię oraz nazwisko nie są wymagane do kalkulacji i klient nie musi ich podawać na naszej stronie.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Aster

Szanowny Panie, wszystkie porównywarki na naszym rynku, jak sama nazwa wskazuje „porównują ceny”, zatem ceny podane w każdej z nich będą zbliżone do siebie. Klient korzystając z naszej strony nie ma obowiązku podawania nr pesel,nr rejestracyjnego, pełnego adresu oraz nr telefonu. Oczywiście podanie nr Pesel ma wpływ na poprawność wyliczenia ofert (możliwość zweryfikowania historii ubezpieczeniowej w bazie UFG), jak i sprawdzenie ceny w kilku firmach, które bez Peselu nie pokażą swojej oferty, jednak jego podanie jest tylko i wyłącznie dobrą wolą klienta.

Krystek
Krystek
2 lat temu

A co z młodymi kierowcami? Powyzsze wyliczenia sa dla osob powyżej 30 roku zycia… to znaczy ze młodsi kierowcy sa skazani na duże OC?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Krystek

Dzień dobry, w tabelce został przedstawiony ranking najtańszych ofert ubezpieczenia OC w kwietniu 2019 r. Zazwyczaj dla młodszych osób ubezpieczenia są droższe, dlatego też takie osoby nie znalazły się w naszym rankingu.

Klaudyna
Klaudyna
2 lat temu
Reply to  Krystek

Właśnie ! Młodzi kierowcy niestety są skazani na tak ogromne ubezpieczenia, że odechciewa się własnego samochodu :/

Merol
Merol
2 lat temu
Reply to  Klaudyna

Z jednej strony masz rację, a z drugiej zawsze można się na rower przesiąść jak kogoś nie stać na posiadanie auta 😛 Szczególnie, że ubezpieczenie samego OC to taka średnia sprawa. Warto mieć przynajmniej jeszcze w pakiecie nnw i assistance. Wtedy to sie koszta robią

Elka
Elka
2 lat temu

Ja jakiś czas temu trafiam na YouCanDrive i jestem zadowolona, chyba nie ma nic taniej 😀

Klaudyna
Klaudyna
2 lat temu
Reply to  Elka

W sumie nie słyszałam jeszcze o nich 🙂 ale mówisz jako młody kierowca, czy już bardziej doświadczony ?

Elka
Elka
2 lat temu
Reply to  Klaudyna

Jako młody i to wcale nie z jakimś dobrym samochodem 😉
@Krystek oczywiście, że nie jesteśmy skazani, trzeba tylko dobrze szukać.

Merol
Merol
2 lat temu
Reply to  Klaudyna

Z tego co wiem to jest to jedyny ubezpieczyciel który daje młodym sensowne ubezpieczenie komunikacyjne z różnymi wariantami

jojo
jojo
2 lat temu
Reply to  Merol

@Merol rozumiem że za normalne pieniadze?
@Elka 3.5 tyś za ubezpieczenie starucha 20 letniego? dramat 😀

gary
gary
2 lat temu
Reply to  jojo

i to dla dwudziestolatka XD … dramat. Oferta powinna być tez dla młodych, co to za dyskryminacje!:D

gary
gary
2 lat temu
Reply to  Merol

sensowne w kwestii ceny ,czy tylko opcji?

diki
diki
2 lat temu
Reply to  gary

@gary bo faktycznie my mamy mnóstwo pieniędzy w takim wieku xp
@gary w kwestii ceny na pewno, wychodzi nawet 600 zł taniej

hokopl
hokopl
2 lat temu

Fajnie gdyby pojawił się podobny artykuł dla samochodów z kierownicą po prawej stronie.
Pozostał mi dokładnie miesiąc do końca ważności ubezpieczenia i sam zastanawiam się kiedy zacząć szukać-im wcześniej tym lepiej? Czy pozostawić to na ostatni dzień bo cena i tak się nie zmieni.
Ciężko stwierdzić, ale biorąc pod uwagę że ceny OC spadają chyba nie ma się co śpieszyć

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  hokopl

Dzień dobry, posiadamy artykuł odnośnie aut z kierownicą po prawej stronie: https://punkta.pl/tanie-ubezpieczenie-oc/oc-anglika-ile-kosztuje-gdzie-kupic/

hokopl
hokopl
2 lat temu

dziękuję za linka

Dana
Dana
2 lat temu

Warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń samochodu,wtedy będziemy mieć pewność, że nie przepłaciliśmy. Na [reklama] można to zrobić za darmo, w szybki i łatwy sposób. Dzięki temu mamy ofery z wielu firm ubezpieczeniowych. A wiadomo bezpośrednio u agenta najtaniej nie jest, a tak przez internet sami możemy sobie wybrać najlepszą ofertę.

Ewka
Ewka
2 lat temu

A co z ubezpieczeniem dla młodych? Jest stanowczo za wysokie

Kowalski
Kowalski
2 lat temu

Bardzo cenne uwagi!

Marek
Marek
8 miesięcy temu

Spoko artykuł bardzo fajny

trackback

[…] się nabyć zwycięski model Land Rovera, muszą pamiętać o jego ubezpieczeniu. Ile kosztuje najtańsze OC, a ile trzeba zapłacić za AC czy Assistance? Sprawdziliśmy, ile trzeba będzie wyłożyć na […]