Punkta

Co to jest ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon jest to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne typu assistance, które obejmuje wyłącznie uszkodzenia opon.  Najczęściej można wykupić ubezpieczenie opon w pakiecie z ubezpieczeniem OC, AC, assistance. Ubezpieczyciel zapewni wymianę koła lub holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego.

Największą zaletą ubezpieczenia opon jest to, że skorzystanie z niego nie powoduje utraty zniżek na autocasco (AC) przy przedłużaniu umowy w tej samej firmie ubezpieczeniowej.

Pamiętaj, że wykupienie ubezpieczenia opon nie zwalnia Cię z obowiązku wożenia ze sobą w pojeździe koła zapasowego.

Jeśli chcesz kupić pakiet OC+AC i zapewnić sobie dodatkową ochronę opon – nic prostszego! Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń mfind.pl. Ubezpieczenie opon oferują m.in. AXA Direct, HDI oraz Liberty Ubezpieczenia.

Intuicyjnie rzecz ujmując ubezpieczenie opon powinno minimalizować bądź pokrywać koszty, jakie ponieść może kierowca w związku z uszkodzeniem czy kradzieżą ogumienia. Czy nasze intuicje są jednak właściwe? Obawiam się, że nie do końca.

Ubezpieczenie opon oferowane przez towarzystwa ubezpieczeń polskim kierowcom zapewniają najczęściej jedynie wymianę koła na miejscu zdarzenia, odholowanie pojazdu, jeśli sytuacja uniemożliwia wymianę koła, rzadziej – pokrycie kosztów naprawy w warsztacie.

Czy płacenie dodatkowej składki za ubezpieczenie opon ma sens?

Na pewno tak, jeśli wymiana uszkodzonego koła jest najbardziej znienawidzonym przez Ciebie zajęciem na drodze.

Dostępne na polskim rynku ubezpieczenia opon są ubezpieczeniami typu assistance, a zatem ich zakres ogranicza się do doraźnej pomocy w przypadku kłopotów w kołem, a nie zapewniają odszkodowania np. za kradzież kompletu opon z garażu.

Auto Assistance Opony w Gothaer

Firma Gothaer oferuje ubezpieczenie Auto Assistance Opony za jedyne 7 zł rocznie. Na co kierowca może liczyć posiadając taką ochronę? Gothaer zapewnia pomoc techniczną:

 • zorganizowanie i pokrycie kosztów wymiany koła,
 • holowanie ubezpieczonego pojazdu z miejsca zdarzenia – jeżeli wymiana koła w miejscu zdarzenia w ocenie przedstawiciela Centrum Alarmowego nie będzie możliwa,
 • naprawa uszkodzonego ogumienia (pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego ogumienia ubezpieczonego pojazdu w serwisie wskazanym przez Centrum Alarmowe).

Ponadto konsultanci firmy Gothaer udzielą informacji o krajowej sieci zakładów wulkanizacyjnych, sklepach z oponami i punktach przechowywania opon.

Ubezpieczenie Auto Assistance Opony zawierane jest na 12 miesięcy, a ochroną mogą być objęte samochody osobowe lub ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 2 t. zarejestrowane na terenie Polski.

HDI Opony

Ubezpieczenie opon w HDI również jest dla każdego, kto w razie np. przedziurawienia opony woli skorzystać z szybkiej i profesjonalnej pomocy niż samodzielnie zmieniać koło. Standardowo koszt takiego ubezpieczenia wynosi 9 zł rocznie, a zakresem obejmuje ono cały kraj.

HDI Opony zapewnia:

 • wymianę kół – na miejscu zdarzenia, kół, w których zostały uszkodzone opony lub dętki, na sprawne koło lub koła zapasowe,
 • holowanie ubezpieczonego pojazdu do warsztatu, w którym zostanie naprawione uszkodzone ogumienie, jeśli wymiana koła lub kół w miejscu zdarzenia nie jest możliwa. W tym przypadku umowa gwarantuje również pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego ogumienia ubezpieczonego pojazdu w serwisie wskazanym przez Centrum Obsługi Klienta,
 • telefoniczną pomoc informacyjną o danych teleadresowych: zakładów wulkanizacyjnych, sklepów z oponami, punktów przechowywania opon

HDI OPONY zawierane jest na 12 miesięcy i może obejmować zarejestrowane na terytorium samochody osobowe i ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Warto zauważyć, że umowę można zawrzeć bez względu na wiek pojazdu. Warto również pamiętać o posiadaniu w pojeździe sprawnego koła zapasowego lub zestawu naprawczego koła. W przypadku braku wyżej wymienionych rzeczy świadczenie pomocy nie zostanie zrealizowane.

Ubezpieczenie opon w AXA Direct

Proponowane przez AXA ubezpieczenie opon w cenie od 20 zł rocznie, zapewnia swoim klientom:

 • szybką pomoc przy wymianie koła na terenie całej Polski, 24/dobę,
 • jeśli wymiana koła na miejscu nie będzie możliwa, odholowanie samochodu do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego.

Ubezpieczenie opon w AXA Direct nie jest produktem samodzielnym, lecz bardziej rozbudowanym wariantem ubezpieczenia assistance. Ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty odholowania pojazdu bądź wymiany koła na miejscu zdarzenia, nie zapłaci jednak za wymianę koła u wulkanizatora.

Assistance Opony w Link4

Assistance opony w  Link4 jest jedną ze składowych elementów pakietu OC, który poza standardowa ochroną zapewnia swoim klientom również Program Pomocy z Samochodem Zastępczym, czyli: holowanie pojazdu, samochód zastępczy, oraz assistance opony.

Jak działa assistance opony?

W sytuacji unieruchomienia pojazdu wskutek uszkodzenia opony np. po najechaniu na gwoździe, szkło czy dziury w drodze, Link4 zapewnia:

 • wymianę koła na miejscu zdarzenia na koło zapasowe należące do wyposażenia pojazdu,
 • holowanie do warsztatu (w przypadku braku koła zapasowego, zestawu naprawczego lub gdy odkręcenie uszkodzonego koła nie jest możliwe na drodze lub uszkodzeniu uległa więcej niż jedna opona),
 • naprawę opony lub opon zgodnie z technologią napraw we wskazanym przez LINK4 warsztacie, do którego odholowany został pojazd.

Odpowiedzialność Link4 jest ograniczona do kwoty 2 000 zł na jedno i wszystkie uszkodzenia opon w trakcie okresu ubezpieczenia.

Ubezpieczenia opon jako oddzielne produkty są dostępne dopiero od kilku lat. Wielu ubezpieczycieli oferuje pomoc przy wymianie ogumienia nie jako osobne ubezpieczenie, ale jako opcję dodatkową w pakietach assistance. Tak jest np. w przypadku PZU, Proamy, Compensy, czy Uniqa. PZU w ubezpieczeniu Autopomoc zapewnia swoim klientom wymianę i wulkanizację opon, Compensa i Uniqa w ramach assistance oferują pomoc przy wymianie koła.

Czytaj także: Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jak je wybierać?

[Widget_reklama_porownywarki]