Na czym polega ubezpieczenie opon?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-opon

Obawiasz się przebicia opony na drodze, ale nie chciałbyś zgłaszać takiej drobnej szkody z polisy AC, żeby nie stracić zniżek? Dowiedz się, czy ubezpieczenie opon będzie dla Ciebie dobrą inwestycją.

Ubezpieczenie opon – jak działa?

Ubezpieczenie opon nie jest obowiązkowe, ale mimo to bardzo przydatne. Na czym polega? 

Ubezpieczenie opon to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie assistance, które obejmuje wyłącznie uszkodzenia opon. Najczęściej można je wykupić w pakiecie z ubezpieczeniem OC, AC lub assistance. Dzięki polisie ubezpieczyciel zapewni wymianę koła lub holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego.

Ubezpieczenie opon – czy warto? 

Wydaje Ci się, że ubezpieczenie opony jest zbędne, skoro masz autocasco? W praktyce sprawa nie jest taka prosta. Za każdym razem, gdy zgłaszasz szkodę z AC, Twoje zniżki się zmniejszają, więc koszt kolejnej polisy wzrasta. Warto o tym pamiętać, ponieważ pęknięcie opony może być spowodowane wieloma niezależnymi od nas czynnikami – np. gwoździem na drodze czy dziurą w asfalcie. Ubezpieczenie opon w takiej sytuacji pokrywa koszty naprawy, a Ty nie tracisz zniżek na AC. Polisa może też stanowić dodatek do OC.

Jeśli chcesz kupić OC, AC albo pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych i zapewnić sobie dodatkową ochronę ogumienia – nic prostszego! Skorzystaj z porównywarki Punkta. Ubezpieczenie opon oferują m.in. PZU, UNIQA czy MTU24.

Ubezpieczenie opon – co obejmuje? 

Ubezpieczenie opon z założenia powinno zminimalizować bądź pokryć koszty, jakie ponosi kierowca w związku z uszkodzeniem albo kradzieżą ogumienia. Czy tak jest w praktyce? 

Niestety nie zawsze. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zawsze sprawdzić szczegóły zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zdarza się, że mimo zbliżonej ceny za polisę OC i ochronę kół dwie firmy mogą oferować zupełnie różny zakres ochrony.

Warto podkreślić, że ubezpieczenia opon oferowane polskim kierowcom zapewniają czasami jedynie wymianę koła na miejscu zdarzenia lub holowanie pojazdu, jeśli sytuacja uniemożliwia wymianę koła.

Sprawdź, co daje ubezpieczenie opon od MTU24

Przechodzę do porównywarki Punkta!

Czy opłacanie dodatkowej składki za ubezpieczenie opon ma sens?

Na pewno tak, jeśli wymiana uszkodzonego koła na drodze stanowi dla Ciebie wyzwanie. Warto też pamiętać, że niewielkie modele aut często nie są wyposażone w tzw. koło zapasowe. W sytuacji awaryjnej jest się więc skazanym na holowanie do najbliższego zakładu wulkanizacji, co może się wiązać z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych.

 

Dostępne na polskim rynku ubezpieczenia opon są ubezpieczeniami typu assistance, więc ich zakres ogranicza się do doraźnej pomocy w przypadku kłopotów z kołem, ale nie zapewnia odszkodowania np. za kradzież kompletu opon z garażu.


porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Ubezpieczenie opon PZU

Jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce oferuje swoim kierowcom ofertę tego typu. Ubezpieczenie PZU Auto Opony jest usługą dodatkową, dedykowaną dla osób kupujących OC lub AC. 

W ramach pakietu zyskujesz:

 • wymianę koła na miejscu zdarzenia lub naprawę z użyciem zestawu naprawczego;
 • holowanie auta do warsztatu i przewóz pasażerów;
 • pokrycie kosztów naprawy;
 • pokrycie kosztów nowej opony w przypadku zniszczenia modelu, w którym od daty produkcji nie minęły 3 lata – unikalne rozwiązanie dla ubezpieczenia opon PZU;
 • informację telefoniczną o krajowej sieci zakładów wulkanizacyjnych, sklepach i punktach przechowywania opon.

Ubezpieczenie Auto Assistance Opony jest zawierane na 12 miesięcy, a ochroną mogą być objęte samochody osobowe lub ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, a także motocykle i przyczepy do 2 t.

Przeczytaj także: „Zmiana opon w tym roku: 10 rzeczy, o których już musisz wiedzieć”.

Link4 Auto Assitance

Kolejnym popularnym wyborem wśród polskich kierowców jest ubezpieczenie opon od Link4. W tym wypadku możesz zyskać taką ochronę, decydując się na pakiet Assistance. Do wyboru masz aż 3 opcje: podstawową, Plus i Komfort. W ramach ochrony już w wersji podstawowej ubezpieczyciel zapewnia nam wymianę koła. 

W Link4 w przypadku przebicia opony możesz liczyć na:

 • wymianę koła,
 • holowane do wskazanego miejsca: do 200 km w Polsce w ramach Auto Assistance oraz do 500 km w ramach pakietu Komfort,
 • pomoc techniczną na wypadek awarii, wypadku, uszkodzenia, kradzieży i wandalizmu,
 • świadczenia na terenie Polski i Europy.

Podobnie jak w poprzednim przypadku tutaj także możemy liczyć na wsparcie konsultantów Link4.

Niestety, pakietu nie dokupisz oddzielnie. Usługa jest dedykowana dla osób, które nabywają nową polisę u ubezpieczyciela. Jeśli jednak zdecydowałeś się podpisać umowę w terminie krótszym niż 7 dni, masz jeszcze możliwość dodania pakietu Assistance.

HDI Ubezpieczenie Opon Assistance

Ubezpieczenie HDI również jest dedykowane dla każdego, kto w razie niespodziewanych zdarzeń woli skorzystać z szybkiej i profesjonalnej pomocy, niż samodzielnie zmieniać koło. 

HDI Opony zapewnia:

 • wymianę koła na miejscu zdarzenia lub naprawę z użyciem zestawu naprawczego;
 • holowanie ubezpieczonego pojazdu do warsztatu, w którym zostanie naprawione uszkodzenie (w przypadku braku możliwości naprawy na miejscu);
 • telefoniczną pomoc informacyjną o danych teleadresowych zakładów wulkanizacyjnych, sklepów z oponami, punktów przechowywania opon.

HDI Opony obejmuje samochody osobowe i ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Warto zauważyć, że umowę można zawrzeć bez względu na wiek pojazdu, jeżeli kupujesz ubezpieczenie OC Turbo lub AC+. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie opon HDI Assistance działa tylko na terenie Polski, a koszt napraw nie może przekroczyć 150 zł.

Sprawdź, czy Twój ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie opon!

Ubezpieczenie opony jest często sprzedawane jako dodatek do polisy OC. Wiesz, że nie masz pakietu assistance ani ochrony kół? Nic straconego! Dzięki porównywarce ubezpieczeń Punkta możesz w każdej chwili zweryfikować, ile kosztowałoby ubezpieczenie komunikacyjne z ochroną kół, i kupić je wygodnie online. 


Czytaj także: 


Kup ubezpieczenie opon taniej!

Pytania i odpowiedzi

Czy ubezpieczenie obejmuje opony?
Na czym polega ubezpieczenie opon?
Czy ubezpieczenie pokrywa przebitą oponę?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie opon oferowane przez polskie towarzystwa jest rodzajem ochrony typu assistance – zapewnia doraźną pomoc w awaryjnych sytuacjach.
 2. Ochronę ogumienia oferują m.in. PZU, HDI, UNIQA i Link4.
 3. Standardowy zakres ubezpieczenia opon to wymiana koła na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu do warsztatu i pomoc informacyjna.
 4. W przypadku wykupienia samej polisy na koła, większość TU oferuje wsparcie jedynie na terenie Polski.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej