Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie roweru?
Ubezpieczenie roweru możesz często kupić jako dodatek do innych polis, np. mieszkaniowej czy ubezpieczenia podróżnego. Niektóre z towarzystw oferują dedykowaną polisę dla rowerzystów. Pamiętaj, że jeśli wybierasz ubezpieczenie nieruchomości, zazwyczaj nie znajdziesz w nim dokładnej definicji roweru. W praktyce jednak polisa mieszkaniowa może chronić niemal każdy rodzaj roweru, począwszy od klasycznego jednośladu, przez rowery dziecięce i elektryczne, aż do rowerów stacjonarnych używanych do ćwiczeń, jako mienie przynależące do mieszkania czy innej nieruchomości. Warto jednak sprawdzić listę wyłączeń odpowiedzialności w OWU, aby dowiedzieć się, czy ubezpieczyciel nie wyklucza określonych typów rowerów, na przykład rowerów wyczynowych lub jakie są ograniczenia, jeśli chodzi o wypłatę odszkodowania, np. czy na pewno otrzymasz rekompensatę finansową w sytuacji kradzieży jednośladu poza mieszkaniem.
W jakich sytuacjach polisa mieszkaniowa chroni rower?
Ubezpieczenie roweru w ramach polisy mieszkaniowej, jeśli nie ma wykluczeń w OWU, zwykle gwarantuje ochronę pojazdu w przypadku kradzieży, zniszczenia (również na skutek aktów wandalizmu) oraz zawiera ubezpieczenie OC roweru (odpowiedzialności cywilnej). Jest to podstawowa ochrona, więc jeśli szukasz kompleksowego ubezpieczenia roweru w połączeniu z polisą mieszkaniową, warto rozważyć zakup pakietu assistance. Najczęstszym problemem przy wypłacie odszkodowania za skradziony lub zniszczony rower jest fakt, że do zdarzenia doszło poza terenem ubezpieczonej nieruchomości.
Pamiętaj! O ile kradzież z włamaniem jest zwykle standardowym dodatkiem do polisy mieszkaniowej, to kradzież zwykła, rabunek oraz dewastacja to dodatki, które rzadko występują w tzw. standardzie. Dlatego tak ważny jest wybór najlepszego ubezpieczenia roweru i rowerzysty, nawet jeśli dodatki wpływają na finalnie większą wysokość składki za polisę.
Czy rower musi być ubezpieczony?
Obecnie w Polsce nie ma obowiązku ubezpieczenia roweru, chociaż z rozpoczęciem każdego sezonu rozpoczyna się dyskusja na temat wprowadzenia obowiązkowego OC dla rowerzystów. Na szczęście coraz więcej posiadaczy zdaje sobie sprawę z zagrożeń i konieczności podstawowej ochrony jednośladu. Jeśli uwielbiasz podróże, pamiętaj, mimo że obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rowerzystów nie jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w Europie, to w niektórych krajach wprowadzono taki wymóg, np. w Szwajcarii.
Zakres ubezpieczenia roweru i rowerzysty
Jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie roweru jako osobną polisę, pamiętaj, że jest kilka kluczowych zapisów, które powinny się w niej znaleźć. Zwykle zakres ochrony obejmuje klasyczne jednoślady oraz rowery elektryczne. Inne typy pojazdów mogą być wyłączone w OWU. Pamiętaj, że oferty ubezpieczeń rowerowych różnią się, dlatego sprawdź najlepsze propozycje, korzystając z kalkulatora Punkty. Pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia z polisy oraz zdefiniowane przez ubezpieczyciela ograniczenia zakresu ochrony.
Zapewnia odszkodowanie w przypadku zniszczenia pojazdu w wyniku zdarzeń losowych lub kradzieży jednośladu.
Wsparcie po kolizji, wypadku lub w przypadku uszkodzenia roweru. Ubezpieczyciel zazwyczaj zapewnia bezpłatny transport roweru do najbliższego serwisu, naprawę na miejscu lub transport pojazdu i jego właściciela do domu.
Pokrywa straty związane ze szkodami wyrządzonymi osobom trzecim podczas jazdy na rowerze, podobnie jak OC samochodu.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla rowerzysty gwarantuje m.in. odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji.
Jeśli dużo podróżujesz, pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu bagażu – to ochrona przewożonego na rowerze bagażu w razie jego uszkodzenia bądź kradzieży.
Podstawowe ubezpieczenie domu lub mieszkania zwykle obejmuje kilkadziesiąt zdarzeń losowych, takich jak pożar, wybuch, dym i sadza, upadek drzew, huragan czy zalanie. Jednak dodatki do polisy nieruchomości mogą rozszerzyć zakres ochrony na inne ryzyka, takie jak powódź, kradzież czy rabunek, zwłaszcza jeśli chodzi o wyposażenie, w tym rower.
Jeśli chodzi o rowerzystów, istotne są rozszerzenia na:
Polisa mieszkaniowa chroni rower przechowywany w piwnicy, pod warunkiem że pomieszczenie jest zabezpieczone tak, jak wymaga tego OWU, np. drzwi spełniają określone standardy i są zamykany na kłódkę. Podobnie w przypadku garażu, jeśli ten również spełnia określone wymogi, m.in. budynek ma fundamenty, odpowiednie drzwi i okna. Warto pamiętać, że zwykle wyłączenia obejmują garaże blaszane. Pamiętaj też, że polisa musi mieć odpowiednie rozszerzenia, czyli:
Jeśli nie jesteś pewny, czy wybrana oferta zawiera wszystkie ważne dodatki, warto skonsultować się z ubezpieczycielem i potwierdzić, czy kradzież roweru z piwnicy jest objęta ochroną ubezpieczenia mieszkania.
Jeśli decydujesz się na ubezpieczenie roweru w ramach polisy mieszkaniowej, to weź pod uwagę, że na wysokość składki wpływ mają przede wszystkim dwie zmienne – wartości nieruchomości i zgromadzonego w niej mienia oraz zakres ochrony. Zdarza się, że takie same lub bardzo podobne ubezpieczenie mieszkania w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych ma zróżnicowane ceny. Przy osobnej polisie ubezpieczeniowej roweru i rowerzysty kluczowe są natomiast wybrane przez Ciebie rozszerzenia, a także gwarantowana suma wypłaty. W obu przypadkach warto przed podjęciem decyzji o zakupie porównać ze sobą przynajmniej kilka ofert, aby znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie dla siebie.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Badania lekarskie na prawo jazdy to obowiązkowa procedura, która ma na celu ocenę zdolności zdrowotnych przyszłego kierowcy. Celem jest zapewnienie, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu.
Chociaż zasady dotyczące tego manewru są jasne, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie mogą wynikać z jego złamania. W artykule przyjrzymy się szczegółowo, jakie kary i punkty karne grożą za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, czy są sytuacje, w których wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest dozwolone oraz czy takie wykroczenie może wpłynąć na składki ubezpieczeniowe.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.