Wybierasz się w podróż? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!
Ponad 290 tys. osób zaoszczędziły w sumie 159 568 209 zł!
Kupiłeś ubezpieczenie podróży przez Punkta? Wystaw opinię!
Ubezpieczenie nieruchomości? Z Punktą to nie problem. Przeszłam krok po kroku formularz, wpisałam wymagane dane i zaraz otrzymałam kilkanaście atrakcyjnych ofert dopasowanych do mnie.
Nawet przez myśl mi nie przeszło, że za polisę OC mogę zapłacić mniej niż 300 zł! Mój dotychczasowy ubezpieczyciel wyliczył mi składkę o ponad 120 zł wyższą. Dzięki tej cenie zdecydowałem się na dodatkowy assistance i nadal całość wyniosła mnie mniej niż w poprzednim roku.
Kto pyta nie błądzi! Dowiedź się więcej na temat ubezpieczeń turystycznych
Wybierając ubezpieczenie turystyczne, kieruj się zakresem ochrony i limitami odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego dla poszczególnych zdarzeń.
O ile możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia do np. 500 000 zł, o tyle maksymalny koszt leczenia stomatologicznego może wynosić np. 200 euro. Aby wybrać odpowiedni wariant polisy, sprawdź statystyczne koszty leczenia, akcji ratunkowych i transportu medycznego w danym kraju. Przeczytaj definicje bagażu czy sportów w OWU i sprawdź listę wyłączeń odpowiedzialności.
Jeśli podróżujesz z dziećmi, zwierzętami lub osobami niesamodzielnymi, zweryfikuj, czy ubezpieczyciel zorganizuje im opiekę, kiedy ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi.
Dzięki EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego) możesz skorzystać z bezpłatnego leczenia w ramach publicznego systemu opieki medycznej w krajach należących do UE lub EFTA. Niestety zakres ochrony gwarantowany przez EKUZ jest ograniczony – jeśli obywatele danego kraju płacą za niektóre usługi lekarzy, Ty również zapłacisz. NFZ nie zwraca takich kosztów.
Prywatne ubezpieczenie turystyczne ma o wiele szerszy zakres ochrony w porównaniu z EKUZ. Ubezpieczyciele zwracają koszty leczenia (w tym opłaty za pobyt w szpitalu), wyrobów medycznych i leków. Opłacają także akcje ratownicze i transport medyczny. Możesz ubezpieczyć również bagaż podróżny i wykupić dodatkowe usługi assistance.
Tak, ale wymaga rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego o dodatkowe klauzule. Wybierając ubezpieczenie sportów letnich i zimowych, sprawdź, do jakiej kategorii została przyporządkowana Twoja dyscyplina. Amatorskie sporty wysokiego ryzyka obejmują np. windsurfing, paralotniarstwo, skoki narciarskie czy jazdę na quadzie. Jeśli startujesz w zawodach lub wyjeżdżasz na obóz szkoleniowy, wykup ochronę wyczynowego uprawiania sportu.
Takie klauzule zapewniają pokrycie kosztów akcji ratunkowych na morzu i w górach oraz transportu poszkodowanego do placówki medycznej. Sportowiec otrzyma świadczenie za następstwa nieszczęśliwego wypadku (np. obrażenia ciała) i utracony sprzęt.
Podstawowy wariant ubezpieczenia turystycznego nie musi gwarantować ochrony na wypadek zaostrzenia choroby przewlekłej. Zwykle wymagane jest opłacenie dodatkowej składki.
Wspomniane zaostrzenie choroby przewlekłej jest definiowane jako gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, które wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej za granicą. Dzięki rozszerzeniu ochrony osoba chora przewlekle, np. na astmę, cukrzycę, nadciśnienie czy padaczkę nie opłaca horrendalnych kosztów leczenia i usług assistance z własnej kieszeni. Ubezpieczyciel zwraca zazwyczaj nawet koszty niewykorzystanego karnetu narciarskiego i wypożyczonego sprzętu sportowego.
Zakres ochrony ubezpieczenia podróży jest zależny od m.in. zaplanowanych aktywności i wartości bagażu. Jeśli chcesz zwiedzać popularne atrakcje dla turystów, przemieszczać się transportem publicznym i odpoczywać na plaży, nie narażając się szczególnie na niebezpieczeństwo, prawdopodobnie wystarczy Ci wariant podstawowy.
Jeżeli zabierasz ze sobą drogi sprzęt elektroniczny, zweryfikuj, czy jest chroniony w ramach ubezpieczenia bagażu. Osoby uprawiające sporty są bardziej narażone na wypadki i wyrządzenie szkody innym – powinny wybrać OC w życiu prywatnym i wysokie sumy ubezpieczenia. Warto też sprawdzić informacje dla podróżujących na stronie MSZ – znajdziesz tam aktualną ocenę bezpieczeństwa w danym kraju.
Ubezpieczenie turystyczne zapewnia wszechstronną ochronę finansową w podróży – zarówno podczas urlopu w Polsce, jak i w trakcie wakacji za granicą.
Optymalne ubezpieczenie podróżne zawiera:
Ubezpieczenie może chronić nie tylko mienie, które masz przy sobie, ale także to pozostawione w domu – na wypadek kradzieży z włamaniem.
Planujesz aktywności fizyczne podczas wyjazdu? Kup ubezpieczenie sportów zimowych i letnich oraz ochronę sprzętu sportowego. Za dodatkowymi opcjami powinny rozejrzeć się także osoby wyjeżdżające do pracy lub przewlekle chore.
W przedurlopowym pośpiechu i szaleństwie, zakup polisy podróżnej zostawiamy na ostatnią chwilę, robimy to bezrefleksyjnie, kierując się jak najniższą ceną. To duży błąd, który może nas kosztować masę stresu i dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, gdy ulegniemy wypadkowi, a polisa, którą mamy, okaże się niewystarczająca, by pokryć koszty leczenia.
Wybierasz cel swojej podróży i kupujesz bilety. W piątek po pracy wsiadasz do samolotu, a do domu wracasz w niedzielę wieczorem, bogatszy o nowe doświadczenia i z naładowanymi bateriami. To właśnie city break. Dlaczego nawet na tak krótką podróż zagraniczną warto mieć ubezpieczenie turystyczne?
Choć sezon narciarski wciąż trwa, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już teraz ogłosiło, że pod względem liczby interwencji na stokach tegoroczna zima będzie rekordowa. Wyjeżdżając w góry, zwłaszcza poza granicami kraju, warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.
To, czy mamy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, może skontrolować nie tylko policja. Takie prawo mają między innymi celnicy. Jeśli więc wybieramy się na zimowe ferie za granicę, nie zapomnijmy zabrać ze sobą tego ważnego dokumentu.
Już niedługo pierwsi uczniowie wyjadą na ferie zimowe. Część z nich będzie spędzała je aktywnie. W takich przypadkach warto kupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego jest ono istotne? Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie i co jeszcze warto wiedzieć?