Ubezpieczenie turystyczne online

Ubezpieczenie turystyczne to wygodne rozwiązanie, jeśli planujesz podróż lub wakacje. Dzięki porównywarce online w kilka chwil poznasz najlepsze oferty i wysokość składek. Ubezpieczenie turystyczne to Twoja ochrona na czas wyjazdu w Polsce, ale też poza granicami kraju.

Kalkulator ubezpieczenia turystycznego

Oblicz koszt polisy turystycznej

Kiedy wykupić ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżne powinno znaleźć się na jednym z pierwszych miejsc na Twojej liście ważnych spraw, którymi należy zająć się przed wyjazdem. Warto poszukać polisy na podróż nie później niż na tydzień przed planowaną podróżą. To czas, kiedy na spokojnie możesz porównać oferty ubezpieczeń turystycznych online, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) oraz dokładnie przemyśleć, które elementy polisy są niezbędne i na jakie sumy ubezpieczenia warto się zdecydować. Polisa zapewnia ochronę od daty wskazanej w umowie, a nie od daty jej zakupu. Warto mieć również na uwadze, że ubezpieczyciele często stosują tzw. karencję, czyli dokładnie definiują czas, który musi upłynąć od daty zakupu polisy do czasu jej aktywacji.

Co oznacza karencja przy ubezpieczeniu podróżnym?

Karencja w przypadku ubezpieczenia podróżnego to okres, który musi upłynąć od momentu zakupu polisy do momentu, gdy ubezpieczony może zgłaszać roszczenia związane z ubezpieczeniem. W praktyce oznacza to, że w czasie, który jest określony w warunkach ubezpieczenia, jeśli wystąpi jakikolwiek zdarzenie objęte ubezpieczeniem, ubezpieczyciel nie będzie przyjmował zgłoszeń i nie będzie wypłacał odszkodowania. Karencja jest ustalana przez ubezpieczyciela z kilku powodów. To ochrona przed sytuacjami, w których klienci decydują się na polisę w momencie, gdy już wiedzą o nadchodzącym zdarzeniu (np. zdiagnozowanej chorobie, która wymaga leczenia) lub gdy już doszło do zdarzenia (np. zgubiony lub zniszczony bagaż). Jej wprowadzenie pomaga w ograniczeniu tego typu nadużyć.

Okres karencji umożliwia również ubezpieczycielowi sprawdzenie poprawności informacji podanych przez wykupującego polisę. To czas na weryfikację dokumentów, dat i innych istotnych szczegółów, które muszą być zgodne z warunkami ubezpieczenia. Okres karencji może się różnić w zależności od rodzaju ubezpieczenia podróżnego oraz ubezpieczyciela – od kilku dni do nawet kilku tygodni. Przed zakupem polisy zawsze sprawdź, jaki okres karencji obowiązuje i jakie są wymagania, jeśli chodzi o zgłaszanie roszczeń.

Zakres ubezpieczenia turystycznego

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne, nazywane również ubezpieczeniem podróżnym w zdecydowanej większości przypadków chroni przed nieprzewidzianymi kosztami leczenia w przypadku choroby lub wypadku podczas podróży. Obejmuje wizyty u lekarza, hospitalizację, leki i inne związane z tym wydatki. Pokrywa straty zgubionego lub uszkodzenia bagażu podróżnego. Gwarantuje zwrot kosztów podróży lub opłat rezerwacyjnych, jeśli podróż zostanie odwołana z powodu nieprzewidywalnych okoliczności, takich jak choroba, wypadek czy klęska żywiołowa. Chroni przed roszczeniami finansowymi, które mogą wyniknąć z wyrządzenia szkody innym osobom lub ich mieniu podczas podróży. Obejmuje pomoc w nagłych sytuacjach (pakiet assistance), takich jak organizacja transportu medycznego, wsparcie w przypadku utraty dokumentów podróżnych, wsparcie prawników, tłumacza itp.

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie turystyczne online?

Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego zawsze dokładnie przeczytaj warunki polisy, aby zrozumieć, jakie ryzyka są objęte ochroną, a także jakie obowiązują wyłączenia i ograniczenia.

Suma gwarantowana – im dłuższa i bardziej odległa podróż, a także im wyższe są koszty leczenia w danym kraju, tym gwarancja powinna być wyższa. Przykładowo, ubezpieczenie turystyczne do Turcji powinno być wyższe, jeśli chodzi o wysokość sumy gwarantowanej, niż jeśli wyjeżdżasz do Londynu czy innej europejskiej stolicy.

Ochrona COVID-19 – od dwóch latach ta dodatkowa ochrona jest standardem w ubezpieczeniach podróżnych, ale każdorazowo musisz dokładnie zapoznać się z zasadami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), ponieważ zapisy dotyczące zakresu ochrony i wsparcia mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie NNW – pokrywa koszty rehabilitacji oraz zapewnia odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie OC – na wypadek szkody w zdrowiu lub mieniu osoby trzeciej. OC warto rozważyć, jeśli podróżujesz z dziećmi, które w zabawie mogą przypadkowo uszkodzić cudze rzeczy lub udajesz się na wyjazd sportowo-rekreacyjny, gdzie jest większe ryzyko, że możesz zniszczyć cudzy sprzęt, np. rower czy narty podczas kolizji.

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje i odpoczynek pomyśl o tzw. klauzuli alkoholowej – to rozszerzenie standardowego ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia ubezpieczonemu ochronę w przypadku zdarzeń, do których doszło, gdy był pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie turystyczne – czy jest konieczne?

Mimo że w większości przypadków ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe, to zdarzają się sytuację, kiedy bez odpowiedniej polisy nie będziesz mógł wyjechać na planowany wyjazd lub cieszyć się wszystkimi dostępnymi atrakcjami. Obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne jest wymagane, jeśli wykupisz wycieczkę w biurze turystycznym. Organizatorzy wyjazdu w ten sposób zabezpieczają się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, w których możesz potrzebować pomocy. Zwykle są polisy o podstawowym zakresie ochrony, dlatego warto dokupić dodatkową polisę turystyczną.

W przypadku niektórych krajów z obowiązkiem wizowym możesz mieć problemy z przekroczeniem granicy, jeśli nie posiadasz ubezpieczenia turystycznego. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) znajdziesz dokładne informacje dotyczące konieczności posiadania ubezpieczenia w poszczególnych państwach. Pamiętaj, aby zawsze planując podróż sprawdzić tę listę!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Na cenę polisy turystycznej ma wpływ wiele czynników. Zarówno Twój wiek, jak i obecny stan zdrowia, cel podróży, zakres ochrony podstawowej i oczywiście dodatkowe rozszerzenia. Korzystając z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Punkty, szybko porównasz koszt polis najlepszych ubezpieczycieli, a także dostosujesz polisę do swoich wymagań. 

Warto wiedzieć, że na wyższy koszt muszą się nastawić osoby starsze, z przewlekłymi chorobami, jak i te, które planują aktywnie spędzać czas podczas urlopu, uprawiając sporty uznawane przez ubezpieczycieli za ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Taką listę zawsze można znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Koszt podwyższa też dodatkowa ochrona, np. wspomniana już klauzula alkoholowa, a także ubezpieczenie sprzętu sportowego czy elektronicznego.

Najmniejsze składki naliczane są za najmłodszych, czyli np. jeśli zabierasz na wakacje dzieci. Na niższe opłaty mogą też liczyć osoby, które wykupiły wycieczkę w biurze podróży, ale w tym przypadku trzeba pamiętać, że podstawowy zakres ochrony w polisie może nie być wystarczający.


98% klientów poleca porównywarkę polis turystycznych Punkta

Ponad 290 tys. osób zaoszczędziły w sumie 159 568 209 zł!

Kupiłeś ubezpieczenie podróży przez Punkta? Wystaw opinię!

Ubezpieczenie nieruchomości? Z Punktą to nie problem. Przeszłam krok po kroku formularz, wpisałam wymagane dane i zaraz otrzymałam kilkanaście atrakcyjnych ofert dopasowanych do mnie.

Nawet przez myśl mi nie przeszło, że za polisę OC mogę zapłacić mniej niż 300 zł! Mój dotychczasowy ubezpieczyciel wyliczył mi składkę o ponad 120 zł wyższą. Dzięki tej cenie zdecydowałem się na dodatkowy assistance i nadal całość wyniosła mnie mniej niż w poprzednim roku.

Kup ubezpieczenie

Najczęściej zadawane pytania

Kto pyta nie błądzi! Dowiedź się więcej na temat ubezpieczeń turystycznych

Co warto wiedzieć, kupując ubezpieczenie turystyczne?
Czym różni się ochrona EKUZ od prywatnego ubezpieczenia turystycznego?
Czy uprawianie sportu podczas podróży jest objęte ochroną ubezpieczeniową?
Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje choroby przewlekłe?
Jaki wariant ubezpieczenia podróży warto kupić?
Co może obejmować ubezpieczenie podróży?

Poczytaj o ubezpieczeniach podróży

Najczęściej czytane artykuły

City break a ubezpieczenie turystyczne. Czy warto kupić polisę wyjeżdżając na weekend?

Wybierasz cel swojej podróży i kupujesz bilety. W piątek po pracy wsiadasz do samolotu, a do domu wracasz w niedzielę wieczorem, bogatszy o nowe doświadczenia i z naładowanymi bateriami. To właśnie city break. Dlaczego nawet na tak krótką podróż zagraniczną warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Sezon narciarski wciąż trwa, nie zapomnij o ubezpieczeniu

Choć sezon narciarski wciąż trwa, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już teraz ogłosiło, że pod względem liczby interwencji na stokach tegoroczna zima będzie rekordowa. Wyjeżdżając w góry, zwłaszcza poza granicami kraju, warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.

Nie tylkopolicja sprawdza OC
Jedziesz na narty? Nie zapomnij zabrać OC! Straż graniczna może je skontrolować

To, czy mamy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, może skontrolować nie tylko policja. Takie prawo mają między innymi celnicy. Jeśli więc wybieramy się na zimowe ferie za granicę, nie zapomnijmy zabrać ze sobą tego ważnego dokumentu.

Ubezpieczenie na ferie – koszt, co warto wiedzieć?

Już niedługo pierwsi uczniowie wyjadą na ferie zimowe. Część z nich będzie spędzała je aktywnie. W takich przypadkach warto kupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego jest ono istotne? Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie i co jeszcze warto wiedzieć?

Poczytaj więcej o ubezpieczeniach