slider

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty – najlepsze oferty

Jesteś fanem dwóch kółek? Z pewnością wielokrotnie zastanawiałeś się, czy pozostawiony na ulicy, w garażu, czy zaparkowany w specjalnie do tego przygotowanym miejscu rower na pewno jest bezpieczny… Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą czy uszkodzeniem to tylko jedna z wielu korzyści, jeśli masz odpowiednie ubezpieczenie.

Przejdź do kalkulatora OC/AC
Sprawdź ofertę Punkty i wybierz najlepsze ubezpieczenie roweru i rowerzysty. Polisa to ochrona przed nieprzewidzianymi stratami finansowymi i gwarancja spokoju podczas każdej kolejnej przejażdżki.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru możesz często kupić jako dodatek do innych polis, np. mieszkaniowej czy ubezpieczenia podróżnego. Niektóre z towarzystw oferują dedykowaną polisę dla rowerzystów. Pamiętaj, że jeśli wybierasz ubezpieczenie nieruchomości, zazwyczaj nie znajdziesz w nim dokładnej definicji roweru. W praktyce jednak polisa mieszkaniowa może chronić niemal każdy rodzaj roweru, począwszy od klasycznego jednośladu, przez rowery dziecięce i elektryczne, aż do rowerów stacjonarnych używanych do ćwiczeń, jako mienie przynależące do mieszkania czy innej nieruchomości. Warto jednak sprawdzić listę wyłączeń odpowiedzialności w OWU, aby dowiedzieć się, czy ubezpieczyciel nie wyklucza określonych typów rowerów, na przykład rowerów wyczynowych lub jakie są ograniczenia, jeśli chodzi o wypłatę odszkodowania, np. czy na pewno otrzymasz rekompensatę finansową w sytuacji kradzieży jednośladu poza mieszkaniem.

Przejdź do kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości
img

W jakich sytuacjach polisa mieszkaniowa chroni rower?

Ubezpieczenie roweru w ramach polisy mieszkaniowej, jeśli nie ma wykluczeń w OWU, zwykle gwarantuje ochronę pojazdu w przypadku kradzieży, zniszczenia (również na skutek aktów wandalizmu) oraz zawiera ubezpieczenie OC roweru (odpowiedzialności cywilnej). Jest to podstawowa ochrona, więc jeśli szukasz kompleksowego ubezpieczenia roweru w połączeniu z polisą mieszkaniową, warto rozważyć zakup pakietu assistance. Najczęstszym problemem przy wypłacie odszkodowania za skradziony lub zniszczony rower jest fakt, że do zdarzenia doszło poza terenem ubezpieczonej nieruchomości.

Przejdź do kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości
img

Pamiętaj! O ile kradzież z włamaniem jest zwykle standardowym dodatkiem do polisy mieszkaniowej, to kradzież zwykła, rabunek oraz dewastacja to dodatki, które rzadko występują w tzw. standardzie. Dlatego tak ważny jest wybór najlepszego ubezpieczenia roweru i rowerzysty, nawet jeśli dodatki wpływają na finalnie większą wysokość składki za polisę.

Czy rower musi być ubezpieczony?

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku ubezpieczenia roweru, chociaż z rozpoczęciem każdego sezonu rozpoczyna się dyskusja na temat wprowadzenia obowiązkowego OC dla rowerzystów. Na szczęście coraz więcej posiadaczy zdaje sobie sprawę z zagrożeń i konieczności podstawowej ochrony jednośladu. Jeśli uwielbiasz podróże, pamiętaj, mimo że obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rowerzystów nie jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w Europie, to w niektórych krajach wprowadzono taki wymóg, np. w Szwajcarii.

Przejdź do kalkulatora OC/AC
img

Zakres ubezpieczenia roweru i rowerzysty

Jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie roweru jako osobną polisę, pamiętaj, że jest kilka kluczowych zapisów, które powinny się w niej znaleźć. Zwykle zakres ochrony obejmuje klasyczne jednoślady oraz rowery elektryczne. Inne typy pojazdów mogą być wyłączone w OWU. Pamiętaj, że oferty ubezpieczeń rowerowych różnią się, dlatego sprawdź najlepsze propozycje, korzystając z kalkulatora Punkty. Pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia z polisy oraz zdefiniowane przez ubezpieczyciela ograniczenia zakresu ochrony.

Przejdź do kalkulatora OC/AC
img
Casco

Zapewnia odszkodowanie w przypadku zniszczenia pojazdu w wyniku zdarzeń losowych lub kradzieży jednośladu.

Assistance

Wsparcie po kolizji, wypadku lub w przypadku uszkodzenia roweru. Ubezpieczyciel zazwyczaj zapewnia bezpłatny transport roweru do najbliższego serwisu, naprawę na miejscu lub transport pojazdu i jego właściciela do domu.

OC

Pokrywa straty związane ze szkodami wyrządzonymi osobom trzecim podczas jazdy na rowerze, podobnie jak OC samochodu.

NNW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla rowerzysty gwarantuje m.in. odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji.

Jeśli dużo podróżujesz, pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu bagażu – to ochrona przewożonego na rowerze bagażu w razie jego uszkodzenia bądź kradzieży.

Pytania i odpowiedzi

Ubezpieczenie roweru - na jakie rozszerzenia polisy mieszkaniowej zwrócić uwagę?
Czy polisa mieszkaniowa działa, jeśli rower zostanie skradziony z piwnicy?
Ile wynosi ubezpieczenie roweru?
Przejdź do kalkulatora OC/AC

Poradnik ubezpieczeniowy Punkty. Prosto i na temat.

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Nowy podatek od aut spalinowych w 2024 roku – ile wyniesie i kto będzie musiał go zapłacić?

W kolejnych latach polscy kierowcy będą musieli zmierzyć się z nowym wyzwaniem - podatkiem od samochodów spalinowych. Zgodnie z udostępnianymi informacjami wprowadzenie tej opłaty jest związane z Krajowym Planem Odbudowy (KPO) i wymaganiami Unii Europejskiej. W związku ze zmianami w polskim rządzie warto śledzić tę kwestię. Co wiemy już dziś?

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Strefa czystego transportu – na czym polega koncepcja SCT?

Strefy czystego transportu (SCT) to innowacyjne rozwiązanie mające na celu poprawę jakości powietrza w polskich miastach. W obliczu rosnących problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza i negatywnym wpływem transportu na środowisko samorządy decydują się na wprowadzenie restrykcyjnych norm wjazdu do centrów miast. Czym dokładnie są SCT?

Czytaj więcej
2023.12.06  •  Samochód
Leasing konsumencki – czym jest i kiedy warto go wziąć?

Leasing samochodów to dość popularna forma finansowania pojazdów wśród właścicieli przedsiębiorstw. Dzieje się tak ze względu na korzyści podatkowe, na które może liczyć firma. Niewiele osób jednak wie, że osoba prywatna także może skorzystać z tego rodzaju finansowania. Mamy wówczas do czynienia z leasingiem konsumenckim. Czy jest opłacalny? Jakie ma zalety, a jakie wady? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Czytaj więcej
2023.12.06  •  Samochód
Umowa użyczenia samochodu, czyli jak bezpiecznie pożyczyć komuś samochód

Umowa użyczenia samochodu to umowa nazwana i uregulowana w Kodeksie cywilnym w artykułach 710–719. Właśnie w tymże kodeksie znajdziemy informacje niezbędne do tego, by zawrzeć prawidłowo skonstruowaną i ważną umowę użyczenia. Język kodeksów prawnych jednak nie należy do najłatwiejszych, dlatego też podpowiemy, jak powinna wyglądać umowa użyczenia i co musi się w niej znaleźć.

Czytaj więcej
Czytaj więcej na Akademii Punkta