Ubezpieczenie OC i AC motocykla – sprawdź oferty

Jesteś fanem jazdy na dwóch kółkach? Jeśli tak pamiętaj o obowiązkowym OC! Ubezpieczenie motocykla to ochrona w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze i poza nią.

Kalkulator OC/AC motocykli

Oblicz koszt OC/AC motocykla
Ubezpiecz motocykl z Punkta

Czy motocykl musi mieć OC?

Zgodnie z polskim prawem motocykl, musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC (odpowiedzialności cywilnej). Polisa chroni zarówno właściciela pojazdu, jak i innych użytkowników dróg w przypadku szkody. Mimo że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy Twojego motoru, jeśli jesteś sprawcą, to sfinansuje naprawę pojazdu poszkodowanych, a także pokryje koszty ewentualnego odszkodowania, które w przypadku braku OC musiałbyś zapłacić z własnych środków. Brak ważnej polisy OC motocykla wiąże się z konsekwencjami prawnymi, w tym karą finansową, a nawet utratą prawa jazdy. Pamiętaj, że obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy również skuterów i quadów! Sprawdź również jak ubezpieczyć motocykl zabytkowy.

Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim przed odpowiedzialnością finansową za szkody osobowe lub materialne wyrządzone innym osobom lub ich mieniu w wyniku wypadku, którego jesteś sprawcą. Obejmuje koszty leczenia poszkodowanych, naprawy pojazdów, a także wypłatę odszkodowań za spowodowane szkody. Zakres podstawowej ochrony OC jest podobny. Pamiętaj jednak, że wielu ubezpieczycieli oferuje atrakcyjne rozszerzenia do podstawowej polisy, np. mini autocasco.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

O ile podstawowy zakres ochrony OC jest podobny, o tyle ceny polis mogą się różnić. Podobnie jak w przypadku właścicieli samochodów, ubezpieczyciele biorą pod uwagę kilka zmiennych, które wpływają na finalną wysokość składki, zarówno jeśli chodzi o sam jednoślad, jak i kierowcę. Ubezpieczenie AC motocykla nie jest obowiązkowe. Jednak pakiet assistance to wiele korzyści w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze i poza nią, dlatego sprawdzając składkę obowiązkowej polisy, warto sprawdzić, jaka jest wysokość AC w pakiecie z najtańszym OC.

Przy określaniu ceny ubezpieczenia jednośladu ważny jest rodzaj pojazdu, jego marka, model, pojemność silnika, rocznik, przebieg i przeznaczenie – inna składka będzie obowiązywała, jeśli wykorzystujesz pojazd wyłącznie rekreacyjnie, a inna, jeśli jesteś aktywnym pasjonatem sportów motorowych. Najniższe składki są przewidziane dla motocykli turystycznych i chopperów – mimo swoich dużych gabarytów statystycznie rzadziej uczestniczą one w wypadkach w porównaniu do tzw. ścigaczy.

Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę również Twój wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny i dotychczasową historię ubezpieczenia. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą i nie masz na koncie stłuczek czy kolizji, możesz liczyć na większe zniżki i atrakcyjniejsze wyliczenie. Ubezpieczyciele mogą też przenosić zniżki otrzymane za bezszkodową jazdę samochodem również na ubezpieczenie motoru. Zastanawiasz się, dlaczego musisz podać informacje o stanie cywilnym? Jako małżonek i rodzic potencjalnie będziesz prowadził spokojniej i rozważniej. Ważne również, aby pamiętać, że kierowcy w dużych miastach muszą zapłacić za OC więcej, ze względu na statystycznie większe ryzyko incydentu.

Dopiero na podstawie tych danych ubezpieczyciel jest w stanie określić tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, czyli prawdopodobieństwo, że będziesz sprawcą wypadku, bądź stłuczki. Jeśli chcesz szybko poznać kwotę OC za swój motor, skorzystaj z kalkulatora OC/AC motocykla Punkty i wybierz najlepszą ochronę w atrakcyjnej cenie. Ponieważ ceny ubezpieczeń systematycznie rosną, wyszukiwarka ofert jest odpowiedzią na Twoje pytanie, jak zaoszczędzić na OC.

Ubezpieczenie AC to już zdecydowanie bardziej kompleksowa ochrona. Ochrona obejmuje szkody powstałe w wyniku kolizji lub innego zdarzenia, niezależnie od tego, czy jesteś sprawcą. To również gwarancja wypłaty odszkodowania w przypadku straty motoru, np. w wyniku kradzieży czy szkody całkowitej. W zależności od zakresu ochrony autocasco obejmuje uszkodzenia wynikające z przyczyn losowych, takich jak pożar, zalanie, gradobicie, czy akty wandalizmu. Często ubezpieczenie AC oferuje również dodatkową pomoc drogową – holowanie pojazdu w razie awarii lub wypadku, a nawet naprawę. Jeśli często podróżujesz, warto rozszerzyć zakres ochrony również poza granice kraju. Składka AC motocykla będzie co prawda wyższa, ale weź pod uwagę wysokie koszty naprawy, której musisz dokonać w innym państwie, koszt holowania lub wynajęcia samochodu zastępczego.

Rodzaj motocykla a wysokość składki OC

Ze względu na różne parametry, przeznaczenie i użytkowników poszczególnych rodzajów motocykli, nie jest zaskakujące, że średni koszt ubezpieczenia dla każdego z nich jest inny. Analizując oferty najtańszego OC dla właścicieli jednośladów, można zauważyć, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko markę i model motocykla, ale również jego rodzaj.

Zastanawiasz się, jakich dokumentów potrzebujesz do ubezpieczenia?

Jeśli wybrałeś już najlepsze ubezpieczenie OC/AC motocykla, do zawarcia umowy, będą Ci potrzebne dokumenty Twoje i pojazdu, który chcesz objąć ochroną.

  • Dowód rejestracyjny jest podstawowym dokumentem niezbędnym do ubezpieczenia każdego pojazdu, niezależnie czy jest to jednoślad, samochód czy quad. To dokument, który zawiera wszelkie informacje dotyczące pojazdu, takie jak marka, model, rok produkcji, pojemność silnika czy moc.
  • Prawo jazdy, przy czym pamiętaj, że jeśli jesteś młodym kierowcą, składka prawdopodobnie będzie wyższa ze względu na większe ryzyko, które bierze na siebie ubezpieczyciel przez brak potwierdzonej historii bezszkodowej jazdy.
  • Obecna polisa lub zaświadczenie o dotychczasowym przebiegu polisy z pewnością przyspieszą proces zawarcia umowy. Nie są to jednak dokumenty obowiązkowe, ponieważ dane o poprzednim ubezpieczeniu znajdują się w ogólnodostępnym rejestrze.
  • Umowa kupna/sprzedaży pojazdu, jeśli niedawno zakupiłeś samochód i nie zdążyłeś jeszcze go zarejestrować. Przy kontynuacji ubezpieczenia nie będzie ona wymagana.

W przypadku współwłasności pojazdu ubezpieczyciel może wymagać podania informacji o pozostałych współwłaścicielach. Będą potrzebne wtedy ich numery PESEL, adresy i daty wydania prawa jazdy. Pamiętaj, że podczas zakupu używanego samochodu, oprócz dokumentu potwierdzającego przejęcie własności, czyli umowy kupna/sprzedaży, potrzebne będą również inne dokumenty umożliwiające rejestrację pojazdu, czyli dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenie OC oraz dokumenty dotyczące przeglądu samochodu.

Rodzaje jednośladów

Skuterynajmniejsze jednoślady o niewielkiej pojemności silnika mają zwykle niższą składkę niż znacznie mocniejsze ścigacze, chyba że zawyża ją młody wiek kierowcy lub brak historii ubezpieczeniowej czy utracone zniżki na skutek spowodowanych szkód.

Chopper/criuserznacznie większe jednoślady, które słyną bardziej z wygody niż z prędkości, więc ich właściciele również mogą liczyć na niższą wysokość składki OC. Do tej grupy można też zaliczyć motocykle turystyczne, które mimo większych gabarytów również statystycznie nie zwiększają ryzyka ubezpieczeniowego.

Motocykle sportowe – popularne ścigacze przystosowane do osiągania wysokich prędkości o dużej mocy silnika to również większe ryzyko ubezpieczeniowe, więc wysokość polisy OC będzie wyższa.

Warto też wspomnieć, że istnieją motocykle szosowe mieszanych typów z silnikami o pojemności do 250 cm3 lub większymi, więc składka zawsze ustalana jest indywidualnie dla danego pojazdu.

Wszystko o ubezpieczeniach motocykli

Czy bezszkodowi motocykliści mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie OC/AC?
W jakich sytuacjach można wykupić ubezpieczenie motocykla na 30 dni?
Jak obliczyć, ile będzie kosztowała polisa motocykla?
Jakie dane muszę podać w kalkulatorze OC/AC motocykla, aby uzyskać oferty towarzystw ubezpieczeniowych?
Czy można ubezpieczyć motocykl, nie posiadając prawa jazdy kat. A?
Dlaczego warto kupić dodatkowe ubezpieczenia jak AC, NNW i Assistance, posiadając motocykl?

Artykuły o ubezpieczeniach motocykli

O motocyklach

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?

Po polskich drogach jeździ ponad milion motocykli. Ich sprzedaż rośnie lawinowo. Mimo to, rynek ubezpieczeniowy wciąż nie obfituje w oferty skierowane do ich właścicieli. Za OC płacą niewiele, ale AC bywa nieadekwatnie drogie. Czy kierowcy motocykli są aż tak kosztowni dla towarzystw, czy ubezpieczyciele powinni jednak zmienić podejście?

Akademia

98% klientów poleca porównywarkę OC/AC Punkta

Ponad 290 tys. osób zaoszczędziły w sumie 159 568 209 zł!

Kupiłeś OC/AC motocykla przez Punkta? Wystaw opinię!

Nawet przez myśl mi nie przeszło, że za polisę OC mogę zapłacić mniej niż 300 zł! Mój dotychczasowy ubezpieczyciel wyliczył mi składkę o ponad 120 zł wyższą. Dzięki tej cenie zdecydowałem się na dodatkowy assistance i nadal całość wyniosła mnie mniej niż w poprzednim roku.

Ubezpieczenie nieruchomości? Z Punktą to nie problem. Przeszłam krok po kroku formularz, wpisałam wymagane dane i zaraz otrzymałam kilkanaście atrakcyjnych ofert dopasowanych do mnie.