Członek Twojej rodziny został poważnie poszkodowany w wypadku drogowym? Będziesz mógł z dużym prawdopodobieństwem otrzymać zadośćuczynienie. Oczywiście to nie cofnie czasu, ale może pomóc uporać się z problemami. Takie wyroki już zapadały, ale orzecznictwo było bardzo niejednolite.
Po uchwale Sądu Najwyższego media szybko podchwyciły temat i zaczęły wieścić armagedon na rynku ubezpieczeniowym. „Bliscy ofiar wypadków mogą puścić ubezpieczycieli z torbami”, „Sądny dzień w ubezpieczeniach”, „Ten wyrok może ściągnąć na ubezpieczycieli kłopoty” – to tylko niektóre z tytułów, które pojawiły się w kilka godzin po wspomnianej uchwale na łamach internetowych portali informacyjnych. Czy faktycznie jest powód do paniki?
Uchwała Sądu Najwyższego – czy zmienia prawo w Polsce?
W kwietniu ubiegłego roku Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Najwyższego (SN) zapytanie o to czy bliscy osób ciężko poszkodowanych ( np. z trwałą niepełnosprawnością, paraliżem) w wypadkach komunikacyjnych mogą żądać od ubezpieczyciela sprawcy wypadku wypłaty zadośćuczynienia. Jeśli tak, to czy powinno ono być wypłacane z OC komunikacyjnego? Rzecznik Finansowy skierował tą sprawę do SN nie bez powodu – na rozstrzygnięcie czeka wiele podobnych spraw.
Jak było do tej pory?
Standardowo, bliscy osób, które zginęły w wypadku mogą żądać zadośćuczynienia za ból i cierpienie po stracie ukochanej osoby i często je dostają. Jeśli jednak bliski przeżył wypadek, ale doznał bardzo poważnych obrażeń, jest w stanie wegetatywnym, lub wymaga stałej, specjalistycznej opieki medycznej, takie zadośćuczynienie jest dyskusyjne. Dotychczasowe orzecznictwo sądów w takich sprawach było zupełnie niejednolite. Część wniosków sądy uznawały za zasadne, część odrzucały.
Co ta uchwała oznacza w praktyce? Nie jest prawdą, że zmienia prawo, ale jest ważną i z pewnością istotną wskazówką dla sądów orzekających w tych sprawach. Sądy niższych instancji powinny brać pod uwagę to, co powiedział Sąd Najwyższy. Prawnicy podkreślają, że samo powołanie się przez stronę sporu postępowania na uchwałę SN, daje cenne narzędzie w sporze.
Czy będą podwyżki za OC?
Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki ubezpieczeń Punkta zauważa, że uchwała Sądu Najwyższego z pewnością spowoduje wzrost ilości spraw dotyczących zadośćuczynień.
„Warto zauważyć, że okres przedawnienia w sprawach o zadośćuczynienie to aż 20 lat, oznacza to, że kancelarie odszkodowawcze i klienci mogą domagać się odszkodowania nie tylko w przypadku aktualnych, niedawnych zdarzeń, ale sięgać nawet kilka czy kilkanaście lat wstecz. Sąd będzie musiał rozpatrzyć taką sprawę, a w razie przychylenia się do wniosku, koszty odszkodowania obciążą ubezpieczyciela. Wzrost kosztów ubezpieczycieli może spowodować wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych, a proces ten może zacząć się właściwie natychmiast.
Konsekwencją uchwały może być też wzrost składek za OC. Niestety, dotychczasowe polisy nie brały pod uwagę ryzyka wypłaty odszkodowań bliskim ofiar, dlatego bardzo prawdopodobne, że ceny pójdą w górę.
Czy możemy spodziewać się powtórki z sytuacji, którą obserwowaliśmy na przełomie 2006/2017 kiedy stawki za OC rosły właściwie z dnia na dzień? Raczej nie.
Szacujemy, że stawki mogą rosnąć o około 2 -3% miesięcznie do około 20 % wzrostu pod koniec roku – mówi Bartosz Salwiński.
Oznacza to, że za polisę zapłacimy drożej – o 100-200 zł rocznie.
Uchwała Sądu Najwyższego – co sądzą eksperci?
Uchwała Sądu to jeszcze nie wszystko, istotne jest także uzasadnienie, a na to musimy jeszcze poczekać.
Ustawodawca powinien dokładnie określić, komu i w jakiej wysokości należy wypłacić zadośćuczynienie. W przeciwnym razie wiele spraw będzie miało finał w sądzie, ponieważ każda kwota zaproponowana przez zakład ubezpieczeniowy będzie mogła zostać uznana za zbyt niską — mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), zrzeszającej wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce w wypowiedzi dla Pulsu Biznesu.
A co Wy uważacie o tej uchwale? Czy zadośćuczynienia powinny być przyznawane? Dajcie znać w komentarzach!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.