Średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku – jest DUŻO taniej!

Aktualizacja:
Ceny OC

Analizując średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku mamy dobrą wiadomość dla kierowców – koszt zakupu obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC jest niższy, niż przed rokiem. Jak wynika z analiz ekspertów porównywarki mfind.pl, w III kwartale ubiegłego roku ceny OC było średnio o 15% wyższe. Gdzie za OC zapłaciliśmy najwięcej, a w których miastach rynek był łaskawy dla kierowców? Sprawdzamy!

Z naszej analizy wynika, że dokładnie rok temu kierowcy w Polsce płacili za obowiązkowe ubezpieczenie OC średnio 1130 zł. W tym roku tendencja jest spadkowa, co z pewnością ucieszyło wielu zmotoryzowanych Polaków. Średnia cena OC po trzecim kwartale 2018 roku wynosi 173 zł mniej, czyli dokładnie 957 zł, a to dobry znak.

Temat cen obowiązkowych ubezpieczeń OC zawsze wzbudza wiele emocji wśród polskich kierowców. Nie powinno to być zaskoczeniem, gdyż wydatek ten stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu. Co więcej, zgodnie z przepisami każdy zarejestrowany w Polsce samochód (za wyjątkiem aut zabytkowych), musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. W jeszcze gorszej sytuacji są młodzi kierowcy. Według statystyk, to najczęściej oni są sprawcami kolizji lub wypadków, a co za tym idzie – zaliczani są do grupy podwyższonego ryzyka. W ich przypadku oznacza to wydatki na ubezpieczenie znacznie przewyższające średnią krajową.

Eksperci porównywarki Punkta.pl mają jednak dobre wiadomości. Sytuacja na rynku ubezpieczeniowym w Polsce się stabilizuje, a wydatki na OC maleją. Sprawdzamy, ile za to ubezpieczenie płacą kierowcy w poszczególnych miastach wojewódzkich.

Ceny OC po trzecim kwartale: kto płacił najwięcej?

Średnia cena OC w trzecim kwartale 2018 roku wynosi 957 zł, a to oznacza, że Polacy w tym roku płacą średnio 15% mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Najmniej powodów do radości mają właściciele aut w Gdańsku i Wrocławiu. W tych miastach, średnie ceny OC w III kwartale 2018 roku wyniosły odpowiednio 1110 i 1202 zł. Niewiele niższe rachunki otrzymali kierowcy z Warszawy (1091 zł), Szczecina (1066 zł), Poznania (1044 zł) i Łodzi (1034 zł). Co ciekawe, Wrocław kolejny już rok z rzędu jest najdroższym miastem w Polsce pod względem cen OC. Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu 12 miesięcy, ceny OC spadły tam aż o 237 złotych.

Średnie ceny OC III kwartał

Największe obniżki OC dla Gdańska i Kielc

Porównaliśmy także ceny w poszczególnych miastach wojewódzkich w III kwartale 2017 i 2018 roku. Z naszej analizy wynika, że kierowcy we wszystkich tych miastach płacili za OC od 6 do 20 % taniej. Na największe obniżki cen OC, w porównaniu do okresu sprzed roku, mogli liczyć mieszkańcy Gdańska i Kielc. W 2018 roku za obowiązkową polisę komunikacyjną zapłacili oni średnio 20% mniej, a to spora oszczędność. Na odczuwalny spadek cen OC mogli liczyć także kierowcy z Zielonej Góry, którzy w tym roku płacili średnio 835 zł, czyli 18% taniej niż w roku ubiegłym. Mieszkańcy Krakowa, płacąc 932 zł za polisę OC, zaoszczędzili w tym roku aż 223 zł.

Średnie spadki cen OC

Masz wyższe rachunki za OC? Nie przepłacaj!

Niestety nie wszyscy kierowcy są beneficjentami aktualnych obniżek –  zauważa Bartłomiej Roszkowski, CEO Punkta. – W Polsce pokutuje ciągle przywiązanie do jednego ubezpieczyciela i brak świadomości na temat polisy OC. Ciagle zdarza się, że agenci komunikują i sprzedają klientom „najlepsze OC” –  podczas gdy taka polisa ma wszędzie taki sam zakres i przepłacanie za nią jest po prostu wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

– Jeśli Twój ubezpieczyciel przy przedłużeniu polisy oferuje Ci stawkę wyższą niż rok temu, a Twoja historia ubezpieczeniowa nie pogorszyła się, albo pogorszyła nieznacznie, porównaj ceny! Wysiłek włożony w wypełnienie formularza porównywarki cen OC to inwestycja 10 minut naszego czasu. Oszczędności mogą wynieść nawet kilkaset złotych!  – radzi Bartłomiej Roszkowski.

Przyczyny obniżek cen OC

Niższe ceny OC z pewnością ucieszą wielu kierowców. Ale z czego wynikają? Które czynniki mają decydujący wpływ na taką sytuację?

Ceny OC ustabilizowały się po dużych wzrostach z lat ubiegłych, a ubezpieczyciele przestali ponosić straty na sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych. Konkurencja w segmencie najmniej szkodowych kierowców, na których zależy wszystkim Towarzystwom Ubezpieczeniowym jest duża, stąd presja na obniżanie ceny – twierdzi Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki Punkta.

Wzrost czy spadek cen OC: czego się spodziewać?

Dotychczasowe statystyki mogły uspokoić kierowców. Wygląda na to, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, mogli oni sporo zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Jeszcze na początku wakacji średni koszt zakupu polisy OC w Polsce wynosił 1001 zł. Miesiąc później spadł już do poziomu 935 złotych. Co nas czeka w kolejnych tygodniach?

W najbliższych miesiącach nie prognozujemy dużych zmian na rynku polis komunikacyjnych. Średnia cena polisy powinna utrzymywać się na poziomie zbliżonym do 1000 zł. Dalsze spadki cen są mało prawdopodobne, zwłaszcza że rosną sumy gwarancyjne w OC – ocenia Bartosz Salwiński.

 

Co zrobić, aby płacić mniej za OC?

Sposobów na tańsze OC jest kilka. Możemy jednak wymienić trzy naczelne zasady, dzięki którym zapłacimy mniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

  • Porównuj ceny – OC ma wszędzie ten sam zakres.
  • Nie daj się złapać na „lepsze OC”.
  • Zmieniaj ubezpieczyciela po szkodzie, sprawdzaj kontroferty zanim automatycznie przedłużysz OC.

 

Podsumowanie

  1. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC po III kwartale 2018 roku, w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku, spadły średnio o 15%.
  2. Średnia cena polisy OC wynosi aktualnie 957 zł.
  3. Największe zniżki względem III kwartału 2017 roku odnotowaliśmy w Gdańsku i Kielcach – o 20%.
  4. Najwięcej za OC zapłacili kierowcy we Wrocławiu – 1202 zł, a najmniej w Opolu – 783 zł.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments