Ubezpieczenie skutera i motoroweru: ile to kosztuje, co grozi za jego brak?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-skutera

Sezon na jednoślady trwa w najlepsze. Jeśli i Ty zamierzasz przesiąść się na skuter, motorower, musisz wiedzieć, że według polskiego prawa jest to pojazd mechaniczny podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. O czym warto pamiętać wybierając ubezpieczenie skutera? Ile kosztuje OC dla motoroweru i co grozi za jego brak? Wyjaśniamy!

Skutery to wygodny i ekonomiczny sposób przemieszczania się, szczególnie po zakorkowanym mieście.  Są stylowe, dość tanie, i ekonomiczne w eksploatacji. Zgodnie z danymi do których udało nam się dotrzeć, motorowerów i skuterów rejestruje się ostatnio, mniej, ale na polskich ulicach ciężko dostrzec tę różnicę. Jednoślady mają się całkiem dobrze! Ich kierowcy, czując wiatr we włosach, nie mogą jednak zapominać o spoczywającym na nich obowiązku ubezpieczenia OC. Konieczność wykupienia polisy OC dotyczy wszystkich rodzajów motorowerów, w tym skuterów, quadów, jednośladów typu cross i wielu innych.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?

Ubezpieczenie skutera: co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Motorower czy skuter także się do nich zaliczają! Oznacza to, że posiadając taki jednoślad, musisz wykupić dla niego ubezpieczenie OC. Polisa OC dla skutera czy motoroweru to stosunkowi niski koszt, w porównaniu z ceną ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla samochodu osobowego. Polisy te nie różnią się jednak zakresem. Dobrowolnym ubezpieczeniem jest natomiast autocasco. Czy warto w nie zainwestować? Nad tym zastanowimy się za chwilę.

Ubezpieczenie OC skutera: ile to kosztuje?

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC dla skutera i innych pojazdów zaliczanych do motorowerów – podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych – zależy od wielu czynników. Ubezpieczyciel ustalając wysokość składki bierze pod uwagę m.in. wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, czy model i markę pojazdu. Co jednak najważniejsze, największe znaczenie ma tutaj pojemność silnika. Najniższa składka za OC przypadnie właścicielom pojazdów o pojemności silnika nieprzekraczającej  50 ccm. Z kolei dla jednośladu nieco większego, np. o pojemności silnika 125 ccm, cena ta może być już dwukrotnie wyższa. Pamiętaj, że jeśli udało Ci się wypracować zniżki za bezszkodową jazdę jako kierowca samochodu osobowego, możesz wybrać ofertę towarzystwa, które przeniesie zniżki z ubezpieczenia auta na Twoją polisę dla jednośladu.

Oblicz koszt polisy OC dla Twojego SKUTERA! 

Ubezpieczenie OC skutera kalkulator

Przeprowadziliśmy przykładową kalkulację ubezpieczenia dla klasycznego motocykla w stylu retro – Kawasaki W650 z 2008 roku, z silnikiem o pojemności 250 ccm. Właścicielem pojazdu jest 29-letni kawaler z Warszawy, który prawo jazdy posiada od zaledwie 2 lat i na swoim koncie nie ma wypracowanych żadnych zniżek. W jego przypadku, przykładowa polisa OC to koszt w wysokości 926 zł. Jeśli nasz bohater chciałby jednak dokupić także ubezpieczenie AC, wówczas musiałby się przygotować na łączny koszt w wysokości 2816 zł.

Czytaj także: 1,3 mln zł – rekordowy regres UFG za wypadek na motocyklu

Dla porównania sprawdziliśmy, jak na tle kierowcy 10-letniego motoru, wypada 46-letni właściciel motoroweru Romet Pony o pojemności 50 ccm, który był absolutnym bestsellerem w pierwszym kwartale 2017 roku. Nasz drugi bohater to zamężny przedsiębiorca, który prawo jazdy posiada od 22 lat. Z jakimi kosztami ubezpieczenia musi się liczyć? Cena przykładowej polisy OC+ AC na rok w jego przypadku to 604 zł, z czego samo OC to koszt 289 zł.

Dla porównania: ceny polis OC dla doświadczonych kierowców samochodów osobowych to zwykle koszt ok 400-800 zł rocznie.

Oblicz koszt polisy OC dla Twojego SKUTERA! 

Brak OC dla skutera: co za to grozi?

Doskonale wiemy, że brak polisy OC jest po prostu nieopłacalny. W przypadku ewentualnego zdarzenia na drodze, z własnej kieszeni będziemy musieli pokryć koszty wszelkich szkód. To jednak nie wszystko! Tak, jak w przypadku braku OC dla samochodu osobowego, tak i w przypadku właścicieli nieubezpieczonych skuterów czy motorowerów, grożą wysokie kary pieniężne.

Czytaj także: Skuś się na motocykl! Rośnie popyt na lekkie jednoślady

Od stycznia 2018 roku, za brak OC dla skutera i pozostałych motorowerów zapłacimy:

– jeśli brak ważnej polisy wyniósł krócej niż 3 dni – 140 zł,

– jeśli brak ważnej polisy wyniósł od 4 do 14 dni – 350 zł,

– jeśli brak ważnej polisy wyniósł co najmniej 14 dni – 700 zł.

Co najistotniejsze, choć z jednośladów korzystamy sezonowo, ubezpieczenie OC musi być wykupione przez cały rok. Tylko ciągłość ubezpieczenia uchroni nas przed karami.

Czytaj także: Pojazd dla nastolatka – quad, motocykl, motorower, skuter

Ubezpieczenie AC skutera: czy warto?

Jak wiemy, ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jest to oczywiście dodatkowy koszt, jaki musimy ponieść, ale jego posiadanie może okazać się nieocenione w momencie powstania szkody, kradzieży czy innych zdarzeń losowych. W przypadku ubezpieczenie AC jednośladów, warto wziąć pod uwagę, że kierujący nimi są bardziej narażeni na powstanie różnego rodzaju szkód. Jeśli planujesz wykupienie autocasco, warto zastanowić się nad zakupem pakietu OC i AC – takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Dodatkowo, ubezpieczyciele często „dorzucają” w zestawie także ubezpieczenie NNW.

Czytaj także: Masz prawo jazdy kategorii B od trzech lat? Przesiądź się na motocykl!

Podsumowanie

  • Motorower, jako pojazd mechaniczny, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Konieczność wykupienia polisy OC dotyczy wszystkich rodzajów motorowerów, np. skuterów, quadów, jednośladów typu cross.
  • Ubezpieczenie OC skutera czy motoroweru musi być wykupione przez cały rok. Tylko ciągłość ubezpieczenia uchroni nas przed karami
  • Kara za brak ważnego OC dla motoroweru może wynosić nawet 700 zł.
  • Decydujący wpływ na cenę polisy OC skutera i innych pojazdów zaliczanych do motorowerów ma pojemność silnika.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej