Ubezpieczenie skutera i motoroweru: ile to kosztuje, co grozi za jego brak?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-skutera

Sezon na jednoślady trwa w najlepsze. Jeśli i Ty zamierzasz przesiąść się na skuter, motorower, musisz wiedzieć, że według polskiego prawa jest to pojazd mechaniczny podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. O czym warto pamiętać wybierając ubezpieczenie skutera? Ile kosztuje OC dla motoroweru i co grozi za jego brak? Wyjaśniamy!

 

Skutery to wygodny i ekonomiczny sposób przemieszczania się, szczególnie po zakorkowanym mieście.  Są stylowe, dość tanie, i ekonomiczne w eksploatacji. Zgodnie z danymi do których udało nam się dotrzeć, motorowerów i skuterów rejestruje się ostatnio, mniej, ale na polskich ulicach ciężko dostrzec tę różnicę. Jednoślady mają się całkiem dobrze! Ich kierowcy, czując wiatr we włosach, nie mogą jednak zapominać o spoczywającym na nich obowiązku ubezpieczenia OC. Konieczność wykupienia polisy OC dotyczy wszystkich rodzajów motorowerów, w tym skuterów, quadów, jednośladów typu cross i wielu innych.

Ubezpieczenie skutera: co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Motorower czy skuter także się do nich zaliczają! Oznacza to, że posiadając taki jednoślad, musisz wykupić dla niego ubezpieczenie OC. Polisa OC dla skutera czy motoroweru to stosunkowi niski koszt, w porównaniu z ceną ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla samochodu osobowego. Polisy te nie różnią się jednak zakresem. Dobrowolnym ubezpieczeniem jest natomiast autocasco. Czy warto w nie zainwestować? Nad tym zastanowimy się za chwilę.

Ubezpieczenie OC skutera: ile to kosztuje?

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC dla skutera i innych pojazdów zaliczanych do motorowerów – podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych – zależy od wielu czynników. Ubezpieczyciel ustalając wysokość składki bierze pod uwagę m.in. wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, czy model i markę pojazdu. Co jednak najważniejsze, największe znaczenie ma tutaj pojemność silnika. Najniższa składka za OC przypadnie właścicielom pojazdów o pojemności silnika nieprzekraczającej  50 ccm. Z kolei dla jednośladu nieco większego, np. o pojemności silnika 125 ccm, cena ta może być już dwukrotnie wyższa. Pamiętaj, że jeśli udało Ci się wypracować zniżki za bezszkodową jazdę jako kierowca samochodu osobowego, możesz wybrać ofertę towarzystwa, które przeniesie zniżki z ubezpieczenia auta na Twoją polisę dla jednośladu.

 

Oblicz koszt polisy OC dla Twojego SKUTERA! 

 

Ubezpieczenie OC skutera kalkulator

Przeprowadziliśmy przykładową kalkulację ubezpieczenia dla klasycznego motocykla w stylu retro – Kawasaki W650 z 2008 roku, z silnikiem o pojemności 250 ccm. Właścicielem pojazdu jest 29-letni kawaler z Warszawy, który prawo jazdy posiada od zaledwie 2 lat i na swoim koncie nie ma wypracowanych żadnych zniżek. W jego przypadku, przykładowa polisa OC to koszt w wysokości 926 zł. Jeśli nasz bohater chciałby jednak dokupić także ubezpieczenie AC, wówczas musiałby się przygotować na łączny koszt w wysokości 2816 zł.

Dla porównania sprawdziliśmy, jak na tle kierowcy 10-letniego motoru, wypada 46-letni właściciel motoroweru Romet Pony o pojemności 50 ccm, który był absolutnym bestsellerem w pierwszym kwartale 2017 roku. Nasz drugi bohater to zamężny przedsiębiorca, który prawo jazdy posiada od 22 lat. Z jakimi kosztami ubezpieczenia musi się liczyć? Cena przykładowej polisy OC+ AC na rok w jego przypadku to 604 zł, z czego samo OC to koszt 289 zł.

Dla porównania: ceny polis OC dla doświadczonych kierowców samochodów osobowych to zwykle koszt ok 400-800 zł rocznie.

 

Oblicz koszt polisy OC dla Twojego SKUTERA! 

 

Brak OC dla skutera: co za to grozi?

Doskonale wiemy, że brak polisy OC jest po prostu nieopłacalny. W przypadku ewentualnego zdarzenia na drodze, z własnej kieszeni będziemy musieli pokryć koszty wszelkich szkód. To jednak nie wszystko! Tak, jak w przypadku braku OC dla samochodu osobowego, tak i w przypadku właścicieli nieubezpieczonych skuterów czy motorowerów, grożą wysokie kary pieniężne.

Od stycznia 2018 roku, za brak OC dla skutera i pozostałych motorowerów zapłacimy:

– jeśli brak ważnej polisy wyniósł krócej niż 3 dni – 140 zł,

– jeśli brak ważnej polisy wyniósł od 4 do 14 dni – 350 zł,

– jeśli brak ważnej polisy wyniósł co najmniej 14 dni – 700 zł.

Co najistotniejsze, choć z jednośladów korzystamy sezonowo, ubezpieczenie OC musi być wykupione przez cały rok. Tylko ciągłość ubezpieczenia uchroni nas przed karami.

Ubezpieczenie AC skutera: czy warto?

Jak wiemy, ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jest to oczywiście dodatkowy koszt, jaki musimy ponieść, ale jego posiadanie może okazać się nieocenione w momencie powstania szkody, kradzieży czy innych zdarzeń losowych. W przypadku ubezpieczenie AC jednośladów, warto wziąć pod uwagę, że kierujący nimi są bardziej narażeni na powstanie różnego rodzaju szkód. Jeśli planujesz wykupienie autocasco, warto zastanowić się nad zakupem pakietu OC i AC – takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Dodatkowo, ubezpieczyciele często „dorzucają” w zestawie także ubezpieczenie NNW.

 

 

 

Podsumowanie

 

  • Motorower, jako pojazd mechaniczny, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Konieczność wykupienia polisy OC dotyczy wszystkich rodzajów motorowerów, np. skuterów, quadów, jednośladów typu cross.
  • Ubezpieczenie OC skutera czy motoroweru musi być wykupione przez cały rok. Tylko ciągłość ubezpieczenia uchroni nas przed karami
  • Kara za brak ważnego OC dla motoroweru może wynosić nawet 700 zł.
  • Decydujący wpływ na cenę polisy OC skutera i innych pojazdów zaliczanych do motorowerów ma pojemność silnika.
 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
4 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments