Jak wybrać ubezpieczenie skutera i motoroweru?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-skutera

Sezon na jednoślady trwa w najlepsze. Jeśli i Ty zamierzasz przesiąść się na skuter, motorower, musisz wiedzieć, że według polskiego prawa jest to pojazd mechaniczny podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. O czym warto pamiętać wybierając ubezpieczenie skutera? Ile kosztuje OC dla motoroweru i co grozi za jego brak? Wyjaśniamy!

Motocykl, skuter czy motorower – co wybierasz?

Zanim przejdziemy do sedna tematu, mały test! Czy znasz różnice między poszczególnymi rodzajami jednośladów? Przypominamy, że ustawa prawo o ruchu drogowym definiuje je w następujący sposób:

 • motocykl – pojazd samochodowy dwukołowy kategorii L3e albo dwukołowy z bocznym wózkiem kategorii L4e, albo trójkołowy kategorii L5e o symetrycznym rozmieszczeniu kół;
 • motorower – dwukołowy lub trójkołowy pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm³ lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
 • chociaż ustawa nie definiuje wprost pojęcia skuter, powszechnie uważa się, że jest to lekki, obudowany motorower lub motocykl, który prowadzi się bez obejmowania go nogami. Skutery charakteryzują się obniżoną ramą ułatwiającą wsiadanie, stałymi osłonami nóg oraz podestami, które dają oparcie całym stopom. To chętnie wybierany przez rodziców pojazd dla nastolatka.

Niezależnie więc od tego, czy planujesz zakup motocykla, skutera czy motoroweru, pamiętaj, że każdy z tych pojazdów musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Wysokość składki może się jednak różnić w zależności od pojemności silnika.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC skutera i motoroweru

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w naszym kraju musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Dotyczy to również wspomnianych jednośladów. Ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania osobom poszkodowanym w wyniku kolizji lub wypadku, którego sprawcą był kierowca ubezpieczonego pojazdu. Pamiętaj, że brak ważnego OC może skutkować nałożeniem dotkliwych kar finansowych.

Co ważne, obowiązek posiadania ważnego OC dotyczy każdego jednośladu – zarówno nowego, jak i używanego. Jeśli kupujesz pojazd z drugiej ręki, musisz wykupić nowe ubezpieczenie, gdyż dotychczasowa polisa nie przedłuża się automatycznie.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia skutera i motoroweru?

Wysokość składki OC motocykla, skutera lub motoroweru uzależniona jest od tych samych czynników, co samochodu. Liczą się:

 • wiek i doświadczenie kierowcy,
 • historia ubezpieczenia,
 • rok produkcji,
 • marka i model jednośladu,
 • pojemność silnika.

Przykładowo, średnia cena OC dla skutera o pojemności 50 cm³ może wynosić od 50 do 300 zł rocznie, podczas gdy dla motocykla 125 cm³ będzie to raczej 300-600 zł. Oczywiście są to wartości orientacyjne, a faktyczna składka będzie uzależniona od indywidualnej wyceny dokonanej przez ubezpieczyciela. Aby dowiedzieć się więcej, skorzystaj z kalkulatora OC/AC.

Dodatkowe ubezpieczenia

Choć ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, warto rozważyć również zakup dodatkowych polis, które zapewnią Ci szerszą ochronę. Jeśli masz nowy pojazd, zabytkowy lub kolekcjonerski wybierz też ubezpieczenie autocasco (AC). Cena AC jest uzależniona od wartości pojazdu, ale może stanowić nawet 20% tej wartości. Pomocne może okazać się ubezpieczenie assistance oraz Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), które gwarantuje wypłatę odszkodowania sięgającą nawet 200 tys. zł, a polisę można wykupić zarówno indywidualnie, jak i w ramach pakietu.

Warto rozważyć zakup kompleksowego pakietu, który obejmie najtańsze OC, AC, assistance oraz NNW. Takie rozwiązanie zapewni pełną ochronę i pozwoli zaoszczędzić w porównaniu do zakupu osobnych polis.

Przeczytaj także, na czym polega ubezpieczenie motoryzacyjne dla wózków inwalidzkich.

Pytania i odpowiedzi

Czy ubezpieczenie OC skutera lub motoroweru jest obowiązkowe?
Na jaki okres można wykupić ubezpieczenie OC skutera lub motoroweru?
Gdzie można kupić ubezpieczenie skutera lub motoroweru?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia skutera lub motoroweru?
Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia skutera lub motoroweru?

Podsumowanie

 • Motocykl, skuter i motorower to różne pojazdy, ale wszystkie wymagają obowiązkowego ubezpieczenia OC.
 • Wysokość składki OC zależy od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, historia ubezpieczenia, marka i model pojazdu.
 • Oprócz OC warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenia, jak AC, assistance oraz NNW, które zapewnią Ci kompleksową ochronę.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej