Przez podwyżki OC płacimy za stłuczki z własnej kieszeni?

Aktualizacja:
podwyżki oc

W pierwszym kwartale 2017 roku było mniej wypadków w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Czy zatem jeździmy bezpieczniej? Niekoniecznie! Przyczyną mogą być podwyżki OC, bo w obawie przed wzrostem składek część kierowców może zatajać przed ubezpieczycielami drobne stłuczki.

Rok 2016 przyniósł ogromne podwyżki w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Jak wynika z naszego raportu Najtańsze OC w 2017 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach, w ciągu zaledwie 12 miesięcy średnia cena obowiązkowej polisy wzrosła aż o 55%, z 659 do aż 1024 złotych! Sprawdź aktualne ceny polis w naszym najnowszym raporcie o cenach OC.

Co sprawia, że OC jest tak drogie? Według Łukasza Zboralskiego, eksperta portalu BRD24.pl, ceny polis poszły w górę m.in. z winy samych ubezpieczycieli, którzy próbowali niejednokrotnie uchylić się od wypłaty odszkodowań. Dopiero po sądowych wyrokach musieli wypłacić należne kwoty.

Podwyżki OC – kto płaci najwięcej?

Podwyżki OC w 2016 roku najbardziej uderzyły po kieszeni tych kierowców, którzy w ostatnich latach spowodowali wypadki. Z naszego zestawienia dotyczącego szkodowych kierowców wynika, że już jedna kolizja na koncie podnosi cenę OC nawet o 46%, a dwie aż o 157%! Co ciekawe, wielu obserwatorów zauważyło, że od czasu podwyżek cen obowiązkowych polis OC jest wyraźny spadek liczby zdarzeń drogowych.

W pierwszym kwartale 2017 roku odnotowano ich o 12 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Stało się tak mimo dużego wzrostu liczby aut w naszym kraju. Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że liczba aktywnych polis OC wzrosła z 22,1 mln do 23,2 mln. – Nie każda stłuczka jest zgłaszana na policję, stąd spadek liczby zgłoszeń – podkreśla Łukasz Zboralski.

Przez podwyżki OC kierowcy sami płacą za szkody?

Jego opinię podziela Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Niższa częstość szkód może być, wobec informacji o rosnących cenach polis, efektem niezgłaszania drobnych szkód w obawie przed utratą zniżek w ubezpieczeniu OC. Jeżeli jednak powyższy trend spadku częstości szkód utrzyma się, będzie to dowód, że ceny komunikacyjnego OC nie zależą bezpośrednio od poprawy bezpieczeństwa na drogach, ale od coraz wyższych wypłat odszkodowań z tych polis – dodaje.

W przypadku drobnych szkód, kierowcom bardziej opłaca się naprawić auto poszkodowanego z własnej kieszeni, aniżeli zgłaszać kolizję ubezpieczycielowi. Skutki wypadku z własnej winy przy kupnie ubezpieczenia, czyli dużo wyższe składki OC, mogą być odczuwalne dla portfela przez długi czas. – Sprawdzając historię szkód na koncie kierowcy, ubezpieczyciele biorą pod uwagę najczęściej 5 ostatnich lat. Są jednak towarzystwa, które naliczają zwyżki jedynie za stłuczki sprzed maksymalnie 3 lat, zaś inni ubezpieczyciele sprawdzają szkodowość kierującego nawet do 7 lat wstecz – wyjaśnia Ewa Olczak, doradca ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

W tej sytuacji wybór wielu kierowców przy drobnych stratach wydaje się oczywisty. Czy Wy też tak robicie? Zapraszamy do dyskusji!

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. W 2016 roku ceny OC wzrosły średnio o 55%
  2. Największe podwyżki OC objęły szkodowych kierowców. Nawet 1 stłuczka może podnieść cenę polisy o prawie połowę!
  3. W 2017 roku odnotowano mniejszą liczbę zdarzeń drogowych, co rodzi podejrzenia, że część kierowców w obawie przed podwyżkami OC nie zwyczajnie nie zgłasza drobnych szkód ubezpieczycielom

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej