Miałeś stłuczkę? Nie zwlekaj ze zgłaszaniem szkody!

Aktualizacja:
zgłaszanie szkody po stłuczce

Chwila nieuwagi, Twojej lub innego użytkownika drogi i rozlega się charakterystyczny odgłos łamanego plastiku. I oby tylko plastiku! Gdy nikomu nic się nie stało, a samochody nie wymagają odholowania, nie panikuj, to nic strasznego. Tylko jak najszybciej zgłoś szkodę! Dlaczego? Zgłaszanie szkody po stłuczce – wyjaśniamy!

Termin zgłoszenia szkody komunikacyjnej zależy od tego, z jakiego ubezpieczenia chcesz skorzystać przy likwidacji. Zanim zgłosisz szkodę, zaraz po zdarzeniu oceń czy auto nadaje się do dalszej jazdy i, jeśli to potrzebne, spisz oświadczenie z innymi uczestnikami zdarzenia.

Spisz oświadczenie

Jeżeli jesteś poszkodowanym w kolizji, koniecznie weź od sprawcy oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Gdy sprawca przyznaje się, że to on spowodował kolizję, nie ma powodu do wzywania policji. Dla ubezpieczyciela wystarczy oświadczenie. Ważne, żeby zawierało wszystkie niezbędne dane.
Oczywiście, warto zawczasu wydrukować formularz i wozić w samochodzie. Ale zazwyczaj, gdy go potrzebujesz, okazuje się, że jednak go nie masz. Wówczas spiszcie je na kartce.

Co musi zawierać oświadczenie

Dane osobowe uczestników kolizji, czyli:

 • imiona i nazwiska sprawcy
 • imiona i nazwiska poszkodowanego
 • adresy, numery telefonów
 • dane wynikające z prawa jazdy – numery dokumentów, daty wydania i ważności

Dane z polisy sprawcy

 • nazwa ubezpieczyciela
 • numer polisy OC
 • zwróć szczególną uwagę czy polisa jest aktualna!

Dane ewentualnych świadków kolizji

 • wystarczą imiona i nazwiska oraz numer telefonu

Dokładny opis zdarzenia,
w miarę możliwości zawierający:

 • szkic sytuacyjny z zaznaczonym układem drogi, samochodami biorącymi udział w kolizji lub wpływającymi na sytuację na drodze. Zwróć uwagę na stan nawierzchni, znaki i oznaczenia poziome.
 • samochody biorące udział w kolizji powinny mieć zaznaczone uszkodzenia.
 • datę i podpisy kierujących pojazdami.

Jeśli masz w telefonie aparat fotograficzny, zrób zdjęcia pojazdów, uszkodzeń i sytuacji na drodze i dołącz je z oświadczeniem do zgłoszenia zdarzenia.  

Zgłaszanie szkody po stłuczce – z OC. Kiedy?

Jeśli kontynuowałeś jazdę po kolizji, bo samochód nie wymagał odholowania, nie musisz szkody zgłaszać tego samego dnia. Oczywiście im szybciej, tym lepiej, ale nie ma przeszkód, żebyś szkodę z OC zgłosił np. po powrocie z urlopu.

O terminach zgłoszenia szkody z OC mówi art. 442 ze zn 1 kodeksu cywilnego, który  mówi o 3 letnim terminie zgłoszenia roszczenia.Trzeba zaznaczyć jednak, że termin ten liczymy od momentu, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.  Termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od momentu powstania szkody. Dodatkowo, jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie z tytułu OC można zgłosić najpóźniej 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa.

Ze zgłoszeniem szkody nie zwlekaj długo, bo szkody pokolizyjne po upływie dłuższego czasu mogą się zwiększyć i nie będą odpowiadać opisowi z oświadczenia. Mogą też z czasem stać się niebezpieczne i prowadzić do poważniejszej awarii, a nawet zagrozić bezpieczeństwu.

Sprawdź terminy w OWU

W polisach samochodowych innych niż obowiązkowe OC (chodzi tu o AC, NNW, assistance) ubezpieczyciele sami mogą określić termin zgłoszenia szkody.  Mówi o tym art. 818 par. 1 kodeksu cywilnego: umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) mogą przewidywać, że ubezpieczający ma obowiązek w określonym terminie powiadomić ubezpieczyciela o wypadku. To zazwyczaj czas od 12 godzin do siedmiu dni.

UWAGA: W razie kradzieży zawiadom ubezpieczyciela natychmiast, nie później niż nazajutrz. Podobnie, gdy szkoda powstała w wyniku popełnieniu przestępstwa.

Jak zgłaszać szkodę ubezpieczycielowi?

Szkodę możesz zgłosić ubezpieczycielowi:

 • telefonicznie
 • e-mailem
 • listem (najlepiej poleconym)
 • faksem
 • osobiście, w jednym z oddziałów ubezpieczyciela.

W przypadku szkody wymagającej odholowania pojazdu, powiadom ubezpieczyciela telefonicznie od razu, z miejsca zdarzenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma podpisane umowy z firmami świadczącymi usługi assistance na terenie całego kraju. Pomoc drogowa przyjeżdża zazwyczaj w ciągu godziny od zgłoszenia.

UWAGA: Sprawdź, czy Twój samochód zabiera laweta z firmy, która ma umowę z Twoim ubezpieczycielem.

Gdy nie potrzebujesz holowania, upewnij się, że szkody są niewielkie i możesz kontynuować podróż, a stan samochodu nie zagraża bezpieczeństwu Twojemu i innych użytkowników dróg. W takiej sytuacji szkodę z OC możesz zgłosić w terminie późniejszym, dogodnym dla Ciebie.

Jeśli szkodę spowodował obcokrajowiec, powinieneś skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Tam dowiesz się, z którym polskim zakładem ubezpieczeń kontaktować się w sprawie odszkodowania.

Kontakt z ubezpieczycielem sprawcy

Jeśli dysponujesz wspólnym oświadczeniem o kolizji drogowej lub, jeśli to konieczne, notatką sporządzoną przez policję, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia.

Możesz też skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody (BLS), czyli powierzyć naprawę auta ubezpieczycielowi, u którego masz polisę, a nie firmie, w której OC wykupił sprawca zdarzenia.

Radzimy, aby w wypadku zgłaszania szkody OC, odstęp od zdarzenia nie był dłuższy niż kilka-kilkanaście dni po kolizji. Zbierz dokumenty i spokojnie zgłoś szkodę w wybrany sposób, bez zbędnej zwłoki.

Podsumowanie

 1. Termin zgłoszenia szkody komunikacyjnej zależy od tego, z jakiego ubezpieczenia chcesz skorzystać przy likwidacji.
 2. Inne terminy obowiązują przy ubezpieczeniu obowiązkowym OC, a inne przy ubezpieczeniach dobrowolnych (AC, NNW, assitance).
 3. Jeśli zgłaszasz szkodę z obowiązkowego OC, co do zasady, masz na to trzy lata od dnia, w którym dowiesz się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia (ale nie później niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie).
 4. Jeżeli szkoda z OC powstała na skutek zbrodni lub występku,  na jej zgłoszenie masz 20 lat.
 5. Szkody z ubezpieczeń dobrowolnych musisz zgłaszać w terminach wyznaczonych przez ubezpieczyciela – sprawdź je w zawartej umowie lub w OWU.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments