Kierowcy z Wrocławia i Gdańska jeżdżą najgorzej? Co piąty z nich deklaruje, że spowodował stłuczkę

Aktualizacja:
ranking szkodowi kierowcy w polsce

Nawet drobna stłuczka podnosi cenę polisy OC. Bezszkodowa jazda, zwłaszcza przy podwyżkach składek, może obniżyć ją nawet o 70%. Dwie stłuczki to aż 157% więcej do zapłaty! Jak się przed tym ustrzec? Unikać kierowców, którzy jeżdżą brawurowo i samemu bardzo uważać. Oto ranking miast, w których jest najwięcej nieostrożnych kierowców, którzy płacą znacznie więcej za OC.

Rok 2016 nie był łaskawy dla naszych portfeli. Jak wynika z naszego raportu Najtańsze OC w 2017 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach, w ciągu 12 miesięcy średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosła o 55%, z 659 do 1024 złotych. Co więcej, ceny tych polis nie wyhamowały. Od stycznia do marca 2017 roku również odnotowaliśmy podwyżki, choć już mniejsze niż przed rokiem. Obecnie, za ubezpieczenie OC płacimy średnio 1054 złote. Oczywiście pod warunkiem, że nie mieliśmy wcześniej stłuczki. Sprawdź, ile kosztuje obecnie najtańsze ubezpieczenie samochodu.

Szkody spowodowane przez kierowcę to jeden z podstawowych czynników, który wpływa na cenę polisy OC. – Ubezpieczyciele nie biorą pod uwagę wielkości szkody. Nie ważne, czy spowodujesz parkingową stłuczkę lub groźny wypadek, bo raczej w takim samym stopniu wpłynie to na podwyżkę ceny Twojej polisy OC – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl.

Miałeś stłuczkę? Zapłacisz więcej za OC

Stłuczka zawsze wiąże się z wydatkami. Jako sprawca kolizji, o ile nie miałeś wykupionego AC, za naprawę swojego auta musisz zapłacić z własnej kieszeni. Ale to jeszcze nie koniec wydatków. Twój ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki OC, co będzie dla Ciebie oznaczało konieczność dopłaty. A za kolejną polisę zapłacisz już dużo więcej.

Sprawdziliśmy to na przykładzie 35-letniego kawalera z Krakowa, który jeździ 4-letnim Oplem Astrą z benzynowym silnikiem 1.6. Jeśli w ostatnich latach nie spowodował żadnej stłuczki, zapłaci za OC 534 złote. Jednak już jedna kolizja na koncie podniesie koszt ubezpieczenia do 779 złotych, czyli aż o 46%. Gdyby w ciągu dwóch ostatnich lat spowodował już dwie stłuczki, wówczas wartość składki OC wzrośnie do 1372 złotych. To aż o 157% więcej niż wynosiła podstawowa kwota!wzrost cen oc wypadki

A co, jeśli nasz przykładowy kierowca będzie miał wyjątkowego pecha i spowoduje dwa wypadki w krótkim czasie, np. dwa miesiące przed zakończeniem obecnej polisy OC? Będzie musiał bardzo głęboko sięgnąć do kieszeni. W takiej sytuacji zapłaci za ubezpieczenie już 1679 złotych, czyli o 214% więcej, niż gdyby nie miał szkód na koncie.

Skutki kolizji z własnej winy przy kupnie ubezpieczenia trudno szybko wymazać. – Sprawdzając historię szkód na koncie kierowcy, ubezpieczyciele biorą pod uwagę najczęściej 5 ostatnich lat. Są jednak towarzystwa, które naliczają zwyżki jedynie za stłuczki sprzed maksymalnie 3 lat, zaś inni ubezpieczyciele sprawdzają szkodowość kierującego nawet do 7 lat wstecz – wyjaśnia Ewa Olczak, doradca ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

Nawet, jeśli “zapomnisz” o stłuczkach, które spowodowałeś w przeszłości to możesz być pewien, że ubezpieczyciel Ci o tym przypomni. – Firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do rejestru szkód prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i w każdym momencie mogą zweryfikować podane przez nas informacje. Niektórzy ubezpieczyciele, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości, robią to już na etapie kalkulacji składki. Jeśli jednak ,,ukryte” szkody wyjdą na jaw z opóźnieniem, może nastąpić rekalkulacja składki co z pewnością nie będzie dla nas miłym zaskoczeniem – wyjaśnia Urszula Borowiecka.

Gdzie jeździ najwięcej szkodowych kierowców?

Jak wielu kierowców dotyczy ten problem? Jak wynika z 370 tysięcy kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC Punkta.pl, średnio 15% kierowców ma na koncie przynajmniej jedną szkodę. Spośród 18 miast wojewódzkich, najwięcej szkodowych kierowców pochodzi z Wrocławia i Gdańska. W obu tych przypadkach aż 19% wszystkich kierowców, którzy przeprowadzili kalkulację w naszym kalkulatorze, zadeklarowało przynajmniej jedną szkodę. Z kolei najmniej szkodowi kierowcy poruszają się po ulicach Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc i Lublina. W tych miastach tylko 14% kierowców przyznało, że byli sprawcami stłuczki.

szkodowość kierowców mapa

Pokrywa się to z wynikami naszego raportu na temat cen OC w poszczególnych miastach. W 2016 roku to właśnie we Wrocławiu i Gdańsku były one najwyższe i wynosiły odpowiednio 1230 i 1203 złote. To potwierdza też fakt, że wysokie stawki OC tam właśnie wynikają między innymi z dużej liczby szkodowych kierowców.

Podsumowanie

  1. Historia szkód na koncie to jeden z podstawowych czynników mających wpływ na wysokość ceny OC
  2. Bez względu na to, czy byłeś sprawcą groźnego wypadku czy drobnej stłuczki, stracisz wypracowane zniżki na OC w równym stopniu
  3. Dwie stłuczki mogą podnieść cenę OC nawet o 157%
  4. Z naszych kalkulacji wynika, że biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najwięcej szkodowych kierowców jest z Wrocławia i Gdańska, zaś najmniej szkodowi pochodzą z Kielc, Lublina i Gorzowa Wielkopolskiego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

podwyżki oc
2017.06.14
Przez podwyżki OC płacimy za stłuczki z własnej kieszeni?

W pierwszym kwartale 2017 roku było mniej wypadków w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Czy zatem jeździmy bezpieczniej? Niekoniecznie! Przyczyną mogą być podwyżki OC, bo w obawie przed wzrostem składek część kierowców może zatajać przed ubezpieczycielami drobne stłuczki.

Czytaj więcej
2017.04.05  •  Samochód
Jeździsz coupe lub kabrioletem? Zapłacisz więcej za OC

Sportowa linia nadwozia wzbudzająca zazdrosne spojrzenia innych kierowców i poczucie wolności plus wiatr we włosach - to pierwsze skojarzenia z autami typu coupe lub kabriolet. Niestety, są i inne, mniej atrakcyjne, jak wysoka cena polisy OC. Właściciele właśnie takich pojazdów płacą najwięcej za ubezpieczenie. Dlaczego? Kto płaci mniej?

Czytaj więcej
deklarowany roczny przebieg a ceny oc
2017.07.21
Deklarowany roczny przebieg a cena OC – zobacz, ile zapłacisz

Na ostateczną cenę składki OC ma wpływ wiele czynników. Dla ubezpieczycieli ważne jest nie tylko Twoje doświadczenie “za kółkiem” czy posiadane zniżki. Równie istotny wpływ na wysokość składki ma także to, jaki zadeklarujesz roczny przebieg. Sprawdziliśmy, w jakim stopniu decyduje on o ostatecznej cenie OC.

Czytaj więcej
Wrocław z najdroższym OC
2016.12.06
Wrocław z najdroższym OC w Polsce. Gdzie ubezpieczysz się najtaniej? Ranking miast

Z analizy porównywarki OC/AC mfind.pl wynika, że kierowcy we Wrocławiu płacą średnio najwięcej za ubezpieczenie OC - aż 1133 zł! Niewiele taniej jest w pozostałych dużych miastach - Gdańsku, Warszawie i Łodzi. Sprawdź, ile średnio kosztuje OC w poszczególnych miastach oraz gdzie kierowcy ubezpieczają się najtaniej.

Czytaj więcej
2017.07.20
Stłuczka autem „na minuty” – sprawdź, kiedy zapłacisz z własnej kieszeni

Nie chcesz korzystać z taksówki lub komunikacji miejskiej, a musisz szybko znaleźć się na drugim końcu miasta? Od niedawna możesz skorzystać z “samochodu na minuty”. Co jednak w sytuacji, gdy w pośpiechu spowodujesz takim autem stłuczkę? Czy ochroni Cię ubezpieczenie, a może będziesz musiał pokryć straty z własnych pieniędzy? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.12.27
Miałeś stłuczkę? Jak wzrośnie Twoja składka OC?

Mechanizm obliczania składki OC nie jest skomplikowany. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujesz około 10% upustu, ale jeśli spowodowałeś stłuczkę, to przy zakupie kolejnej polisy zapłacisz więcej. Sprawdzamy, jak zmienia się wysokość składki OC, gdy jesteś sprawcą kolizji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej