Kierowcy z Wrocławia i Gdańska jeżdżą najgorzej? Co piąty z nich deklaruje, że spowodował stłuczkę

Aktualizacja:
ranking szkodowi kierowcy w polsce

Nawet drobna stłuczka podnosi cenę polisy OC. Bezszkodowa jazda, zwłaszcza przy podwyżkach składek, może obniżyć ją nawet o 70%. Dwie stłuczki to aż 157% więcej do zapłaty! Jak się przed tym ustrzec? Unikać kierowców, którzy jeżdżą brawurowo i samemu bardzo uważać. Oto ranking miast, w których jest najwięcej nieostrożnych kierowców, którzy płacą znacznie więcej za OC.

Rok 2016 nie był łaskawy dla naszych portfeli. Jak wynika z naszego raportu Najtańsze OC w 2017 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach, w ciągu 12 miesięcy średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosła o 55%, z 659 do 1024 złotych. Co więcej, ceny tych polis nie wyhamowały. Od stycznia do marca 2017 roku również odnotowaliśmy podwyżki, choć już mniejsze niż przed rokiem. Obecnie, za ubezpieczenie OC płacimy średnio 1054 złote. Oczywiście pod warunkiem, że nie mieliśmy wcześniej stłuczki. Sprawdź, ile kosztuje obecnie najtańsze ubezpieczenie samochodu.

Szkody spowodowane przez kierowcę to jeden z podstawowych czynników, który wpływa na cenę polisy OC. – Ubezpieczyciele nie biorą pod uwagę wielkości szkody. Nie ważne, czy spowodujesz parkingową stłuczkę lub groźny wypadek, bo raczej w takim samym stopniu wpłynie to na podwyżkę ceny Twojej polisy OC – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl.

Miałeś stłuczkę? Zapłacisz więcej za OC

Stłuczka zawsze wiąże się z wydatkami. Jako sprawca kolizji, o ile nie miałeś wykupionego AC, za naprawę swojego auta musisz zapłacić z własnej kieszeni. Ale to jeszcze nie koniec wydatków. Twój ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki OC, co będzie dla Ciebie oznaczało konieczność dopłaty. A za kolejną polisę zapłacisz już dużo więcej.

Sprawdziliśmy to na przykładzie 35-letniego kawalera z Krakowa, który jeździ 4-letnim Oplem Astrą z benzynowym silnikiem 1.6. Jeśli w ostatnich latach nie spowodował żadnej stłuczki, zapłaci za OC 534 złote. Jednak już jedna kolizja na koncie podniesie koszt ubezpieczenia do 779 złotych, czyli aż o 46%. Gdyby w ciągu dwóch ostatnich lat spowodował już dwie stłuczki, wówczas wartość składki OC wzrośnie do 1372 złotych. To aż o 157% więcej niż wynosiła podstawowa kwota!wzrost cen oc wypadki

A co, jeśli nasz przykładowy kierowca będzie miał wyjątkowego pecha i spowoduje dwa wypadki w krótkim czasie, np. dwa miesiące przed zakończeniem obecnej polisy OC? Będzie musiał bardzo głęboko sięgnąć do kieszeni. W takiej sytuacji zapłaci za ubezpieczenie już 1679 złotych, czyli o 214% więcej, niż gdyby nie miał szkód na koncie.

Skutki kolizji z własnej winy przy kupnie ubezpieczenia trudno szybko wymazać. – Sprawdzając historię szkód na koncie kierowcy, ubezpieczyciele biorą pod uwagę najczęściej 5 ostatnich lat. Są jednak towarzystwa, które naliczają zwyżki jedynie za stłuczki sprzed maksymalnie 3 lat, zaś inni ubezpieczyciele sprawdzają szkodowość kierującego nawet do 7 lat wstecz – wyjaśnia Ewa Olczak, doradca ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

Nawet, jeśli “zapomnisz” o stłuczkach, które spowodowałeś w przeszłości to możesz być pewien, że ubezpieczyciel Ci o tym przypomni. – Firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do rejestru szkód prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i w każdym momencie mogą zweryfikować podane przez nas informacje. Niektórzy ubezpieczyciele, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości, robią to już na etapie kalkulacji składki. Jeśli jednak ,,ukryte” szkody wyjdą na jaw z opóźnieniem, może nastąpić rekalkulacja składki co z pewnością nie będzie dla nas miłym zaskoczeniem – wyjaśnia Urszula Borowiecka.

Gdzie jeździ najwięcej szkodowych kierowców?

Jak wielu kierowców dotyczy ten problem? Jak wynika z 370 tysięcy kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC Punkta.pl, średnio 15% kierowców ma na koncie przynajmniej jedną szkodę. Spośród 18 miast wojewódzkich, najwięcej szkodowych kierowców pochodzi z Wrocławia i Gdańska. W obu tych przypadkach aż 19% wszystkich kierowców, którzy przeprowadzili kalkulację w naszym kalkulatorze, zadeklarowało przynajmniej jedną szkodę. Z kolei najmniej szkodowi kierowcy poruszają się po ulicach Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc i Lublina. W tych miastach tylko 14% kierowców przyznało, że byli sprawcami stłuczki.

szkodowość kierowców mapa

Pokrywa się to z wynikami naszego raportu na temat cen OC w poszczególnych miastach. W 2016 roku to właśnie we Wrocławiu i Gdańsku były one najwyższe i wynosiły odpowiednio 1230 i 1203 złote. To potwierdza też fakt, że wysokie stawki OC tam właśnie wynikają między innymi z dużej liczby szkodowych kierowców.

Podsumowanie

  1. Historia szkód na koncie to jeden z podstawowych czynników mających wpływ na wysokość ceny OC
  2. Bez względu na to, czy byłeś sprawcą groźnego wypadku czy drobnej stłuczki, stracisz wypracowane zniżki na OC w równym stopniu
  3. Dwie stłuczki mogą podnieść cenę OC nawet o 157%
  4. Z naszych kalkulacji wynika, że biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najwięcej szkodowych kierowców jest z Wrocławia i Gdańska, zaś najmniej szkodowi pochodzą z Kielc, Lublina i Gorzowa Wielkopolskiego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments