Raport Punkty ▷ Ceny ubezpieczenia OC już od 169 zł!

Aktualizacja:
ceny-ubezpieczenia-oc-ranking

Raporty Punkty to kwartalne i miesięczne zestawienia informacji na temat cen ubezpieczenia OC na polskim rynku. Dzięki nim możesz na bieżąco śledzić zmiany i wybrać najtańsze OC, gdy przyjdzie czas na zakupu ubezpieczenia. Sprawdzamy, jak w czasach inflacji wyglądały stawki w III kwartale 2022 roku.

Nowy raport Punty pt. „Miasta, ludzie, pojazdy” o sytuacji na rynku ubezpieczeń w III kwartale 2022 roku jest już dostępny! Pomimo przewidywanych wzrostów, kierowcy zauważyć mogą spadki! Średnio ceny ubezpieczania OC spadły do 533 zł, co daje obniżkę aż o 12% rok do roku. Gdzie najtańsze OC mogą kupić polscy kierowcy? Tym razem w Zamościu – tutaj zapłacisz o 8% mniej niż w innych miejscowościach. Najtańsze OC za jedyne 169 zł jednak tym razem kupił właściciel 32-letniego Golfa II z Miłakowa.

Pobierz najnowszy raport!

Sytuacja na rynku

Inflacja to temat, który w ostatnim czasie nie schodzi z pierwszych stron gazet. Podstawowe ceny produktów spożywczych rosną w zastraszającym tempie, a Polacy muszą coraz głębiej sięgać do kieszeni. Jak donosi Główny Urząd Statystyczny we wrześniu Inflacja CPI osiągnęła zawrotne 17,2%. Tak wysokiego wyniku nie mieliśmy od 1997 roku. Jak wpłynęło to na ceny ubezpieczeń i najtańsze OC?

Co zaskakujące, właściciele samochodów, którym polisa ubezpieczeniowa kończy się w najbliższym czasie zapłacą mniej, niż osoby opłacające składkę na początku roku. Za polisę zapłacimy mniej o 0,5% niż w poprzednim kwartale i średnio o 50 zł mniej, porównując do roku ubiegłego!

Najtańsze OC

Eksperci przewidywali, że sytuacja na rynku gospodarczym wymusi podwyżki także wśród towarzystw ubezpieczeniowych. Pomimo uchwały dającej dostęp TU do informacji o mandatach i zmianach w samym w taryfikatorze, nie wpłynęły one na średnią, a jedynie na poszczególne polisy, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu. Zjawisko topnienia cen ubezpieczeń OC pomimo inflacji tłumaczy Michał Daniluk – prezes zarządu Punkta:

Mimo deklarowanych pod koniec ubiegłego roku odważnych zmian taryfowych, towarzystwa ubezpieczeniowe „odsuwają” konieczne podwyżki na rzecz utrzymania status quo, przede wszystkim w obszarze udziałów w rynku.

Jak zmieniły się ceny ubezpieczenia OC?

Od 4 lat notujemy spadki kosztów polis samochodowych. W I kwartale 2019 r. płaciliśmy średnio 676 zł, natomiast 3 lata później w 2022 r. w tym samym okresie już 542 zł. Z raportu przygotowanego przez ekspertów multiagencji Punkta wynika, że już tanie ubezpieczenie OC było wciąż obniżane do przeciętnie 538 zł w II kwartale 2022 r. i 533 zł w III części roku.

Nie są to duże zmiany w kontekście trwającego roku, jednak zauważyć można dalszą tendencję spadkową. Pomimo to wciąż pod znakiem zapytania stoi, jak długo będą one trwały. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega o wymaganych podwyżkach najtańszego OC dla zachowania rentowności towarzystw ubezpieczeniowych. Wiąże się to z odczuwalną w sektorze likwidacji szkód inflacją.

Galopująca inflacja, wzrosty cen części zamiennych, presja płacowa, rekomendacje i regulacje KNF, wprowadzone mechanizmy powiązania mandatów oraz punktów karnych z ceną ubezpieczenia prowadzą do oczywistego wniosku – konieczności urealnienia cen ubezpieczeń. Mimo coraz wyraźniejszych wskazań regulatora, rynek zachowawczo wprowadza bardziej kalibrujące niż faktyczne zmiany mechanizmów taryfowych. – komentuje Michał Daniluk.

Porównaj ceny ubezpieczeń OC/AC

Rekordziści rankingu OC

Jedynym z ważniejszych aspektów raportów Punkty jest zestawienie największych wychyleń w rankingu. Dzięki temu możemy wskazać kierowcom, jak ważne jest porównywanie ubezpieczeń OC. W okresie od lipca do końca września 2022 r. ceny wahały się od nieco ponad 150 zł do aż prawie 4,5 tys. zł! Ponownie najwięcej w rankingu OC musiał zapłacić posiadacz Mercedesa. Tym razem był to nie model Vito, a klasa C z 2003 r.

Ranking ubezpieczeń OC

Najtańsze OC nie dla miast wojewódzkich!

Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się ze spadających cen ubezpieczeń OC. Niestety, nadal mieszkańcy dużych miast muszą zapłacić więcej niż osoby z mniejszych miasteczek, choć to też ulega zmianie. Aż 10 z 16 miast wojewódzkich ma wyższą statystyczną stawkę polisy w III kw. 2022 r. w porównaniu do wcześniejszych trzech miesięcy. Najboleśniejszą różnicę odczuli mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, których opłaty za OC wzrosły przeciętnie o 7,3%.

Do tej pory najwyższe ceny ubezpieczenia OC mogli odczuć na własnej skórze mieszkańcy Gdańska, którzy w II kwartale płacili 709 zł, natomiast w III już średnio 10 zł mniej. Tym razem na prowadzenie w rankingu OC wyszedł Sopot i Gdynia, w których odpowiednio musimy zapłacić 783 zł i 703 zł! Pomorskie już kolejny kwartał utrzymuje miano najdroższego województwa.

Ceny ubezpieczenia OC 2022

Tuż za Gdańskiem plasuje się ponownie Wrocław (691 zł) i Szczecin (633 zł). Gdy najtańsze OC wynosi 490 zł w miastach wojewódzkich, mieszkańcy tych dwóch metropolii muszą zapłacić o aż 41% i 29,2% więcej. Warszawa ze swoim ubezpieczeniem OC jest na 4. miejscu ex aequo z Łodzią – tutaj statystycznie zapłacimy 631 zł. Na ceny z szóstką z przodu muszą przygotować się także mieszkańcy Poznania (600 zł), którzy w poprzednim kwartale płacili o 2,12% więcej.

Najtańsze OC w miastach wojewódzkich kupimy w Rzeszowie, gdzie przeciętna cena spadła z 516 zł (II kw. 2022 r.) do 497 zł. Zaraz za nim znajduje się Opole, w którym co ciekawe polisy zdrożały do 515 zł (było 501 zł).

Alert Punkty: ceny ubezpieczenia OC drożeją także w miastach do 100 tys. mieszkańców!

Już w poprzedniej edycji raportu za II kwartał 2022 r. zwracaliśmy uwagę na rosnące stawki w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców. Skok ceny ubezpieczenia OC mogli odnotować mieszkańcy Śremu, w którym na przełomie pierwszego półrocza wzrosły one o ponad 40%! W aż 64 miastach w Polsce wzrósł średni koszt w porównaniu do II kw. 2022 r. Jak sytuacja zmieniła się w ciągu ostatnich 3. miesięcy?

Tutaj widać pewną tendencję: czym drożej w miastach wojewódzkich, tym droższe ubezpieczenie OC w okolicznych miejscowościach. Tak, jak już wspominaliśmy – najdroższym miastem w Polsce do 100 tys. mieszkańców jest Sopot (783 zł). Kolejne pozycje w rankingu OC zajmują miejscowości z aglomeracji warszawskiej: Mińsk Mazowiecki (687 zł), Konstancin-Jeziorna (671 zł), Zielonka (661 zł), Józefów (657 zł), Wołomin (654 zł), Marki (635 zł). Warto zauważyć, że nie są to te same miejscowości, które wskazywaliśmy w poprzednim raporcie, jako najszybciej drożejące w okolicach Warszawy. Oznacza to, że ceny ubezpieczenia OC wzrastają systematycznie na określonych obszarach.

Ranking OC miejscowości do 100 tys. Zamość, Konstancin-jeziorna, Mińsk Mazowiecki, Jelenia Góra, Głogów,

Jeśli mieszkasz w okolicy Trójmiasta, Warszawy czy Wrocławia rozważ porównanie cen ubezpieczania OC wcześniej, zanim także Twoją miejscowość dotkną podwyżki.

Ubezpieczenie OC samochodu – od czego zależy jego cena?

Eksperci podkreślają: cena ubezpieczeń OC jest związana z wieloma czynnikami – nie tylko lokalizacją, jaką zamieszkujemy. To dobra wiadomość dla kierowców z najdroższych regionów. Oznacza, że droga do taniego OC nie jest zamknięta. Warto pamiętać, aby porównywać oferty, do czego wykorzystasz kalkulator ubezpieczeń Punkta. Po podaniu najważniejszych informacji, system automatycznie wybiera najkorzystniejsze oferty, a następnie zostają one Tobie zaprezentowane. Co wpływa na różnice w składach za polisę?

Wiek kierowcy – młodym trudniej o najtańsze OC

Od lat jest wiadomym, że starsi są traktowani przychylniejszym okiem przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Z reguły doświadczenie sprawia, że powodują oni mniej wypadków, a przez co nie narażają firm na dodatkowe opłaty. Ten system utrzymuje się nadal, co doskonale obrazuje poniższa grafika. Różnica pomiędzy statystyczną stawką kierowcy powyżej 55 roku życia, a osobą poniżej 26 lat jest diametralna – wynosi prawie 104%!

Wiek kierowcy a ceny ubezpieczenia OC

Jesteś młodym kierowcom i nie chcesz przepłacać za OC? Porównaj ceny ubezpieczeń i zerknij do naszego artykułu: Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Czy młodzi faktycznie doprowadzają do takiej ilości stłuczek? Otóż nie!

W przeciwieństwie do założeń TU, według danych deklaratywnych to nie najmłodsi kierowcy stanowią największe zagrożenie na drodze, a właśnie Ci najstarsi! Z informacji uzyskanych przez ekspertów Punkty, wynika, że najwięcej szkód dokonują osoby w wieku powyżej 55 lat! Niewątpliwe mniejsza liczba wypadków przyczyniła się do tego, że deklaratywnie maksymalnie 1 stłuczkę na koncie ma aż 93,8% polskich kierowców.

Szkody i szkodowość wśród polskich kierowców - ranking OC

Stan cywilny – w związku taniej!

Stan cywilny traktowany jest podobnie do wieku. Zakłada się, że stabilizacja w życiu prywatnym przekłada się na bezpieczną jazdę na drodze, dlatego żonaci kierowcy i zamężne kierowczynie zapłacą średnio o 22,1% mniej niż single. Rozwodnicy nie mają powodów do radości. Ich OC statystycznie jest droższe od osób w formalnych związkach i wdowców.

Ceny ubezpieczenia OC - stan cywilny

Marzysz o sportowym aucie? Zapomnij o najtańszym OC

Niestety, samochody znane ze swojej mocy i przyśpieszenia nie są równie mocno doceniane przez firmy ubezpieczeniowe. Marki takie jak BMW, Mercedes, Audi czy Mitsubishi nie ułatwią Ci znalezienia najtańszego OC. Jednak nie są one najdroższe. Najwięcej w naszym rankingu OC zapłacą posiadacze Alfa Romeo – średnio 620 zł w III kw. 2022 r. Jeśli myślisz o obowiązkowych opłatach, które jako kierowca będziesz zobligowany ponosić, zastanów się nad zmianą auta na Suzuki (474 zł).

Kierowcy BMW jeżdżą bezpieczniej niż kierowcy Daci!

Żartów na temat kierowców bawarskich aut sportowych powstało co niemiara, a szczególnie, gdy model takie jak E36 czy E90 zalały nasz rynek. Z pewnością można by zakładać, że to właśnie oni są przyczyną największej ilości szkód i dlatego właściciele płacą więcej za polisę. Otóż nie! Według naszych danych najbardziej szkodową marką w III kw. 2022 r. jest Dacia z wynikiem 0,5. Zaraz za nią plasuje się Jeep i Chevrolet. BMW, Audi i Mercedes nie znalazły się nawet w pierwszej 10. Najmniej wypadków powodują kierowcy Mini, Smartów, Roverów i francuskich Citroenów.

Sprawdź całą tabelę w raporcie Punkty: Miasta, Ludzie, Maszyny.

Pobierz najnowszy raport

Cechy Twojego auta, które przyczyniają się do ceny ubezpieczenia OC

Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw cech, które w największej mierze przyczyniają się do kwoty, jaką musisz zapłacić za obowiązkową polisę. W porównaniu do poprzedniego kwartału, nie zauważymy tutaj dużych zmian.

Rodzaj paliwa

Kolejne 3 miesiące nie zmieniły sytuacji w rankingu OC, jeśli chodzi o rodzaj paliwa a cenę ubezpieczeń OC. Odchodzimy coraz mocniej od trendu, gdzie promowane były auta hybrydowe. Pomimo zwiększonego zainteresowania kupujących, samochody te są najdroższe w oczach ubezpieczycieli. W II kw. 2022 r. średnio płaciliśmy za polisę hybrydy 681 zł, teraz suma ta zmalała i wynosi 568 zł, jednocześnie wciąż zajmując miejsce najdroższego napędu. Najmniej płacą zielone rejestracje, czyli posiadacze aut elektrycznych. Statystycznie koszt, jaki muszą pokryć to 435 zł.

Ranking OC a rodzaj napędu w samochodzie

Pojemność silnika

Na cenę polisy wpływa zarówno co wlewamy do baku, jak i częstotliwość, z jaką musimy go uzupełniać – czyli pojemność silnika. Fani muscle carów z zasady płacą więcej, niż właściciele Toyoty Aygo czy Fiata 500. Jeśli pojemność silnika nie przekracza 900 cm³, z większym prawdopodobieństwem kupisz najtańsze OC, płacąc średnio 401 zł. Jeśli jednak w Twoim modelu jest silnik między 3 a 4 litra, wtedy przygotuj się nawet na sumę powyżej 600 zł.

Pochodzenie samochodu

Lekko nie mają także kierowcy, którzy nie zdecydowali się na tzw. przekładkę, czyli przełożenie kierownicy na lewą stronę. Za tego typu modele trzeba w III kw. 2022 r. zapłacić średnio 725 zł, co jest spadkiem o 9,26% w stosunku do okresu kwiecień – czerwiec 2022 r. W najlepszej sytuacji są osoby, których auto zostało sprowadzone kilka lat wcześniej (statystycznie 529 zł) i kupujący modele z polskich salonów (530 zł).

Wiek auta

Kupujesz nowe auto z salonu lub używanego kilkulatka – kupujesz tanie OC. To kolejna z prawidłowości, które utrzymują się na rynku. Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo ogólnopolskiego spadku cen, w tym wypadku średnia wartość podniosła się! Za auto do pięciu lat w II kw. 2022 r. płaciliśmy 478 zł, natomiast teraz przeciętnie wydać trzeba 481 zł. Zwyżki odczuwać będziemy do czasu aż samochód osiągnie 20 lat. Za zabytkowe modele zapłacimy nieznacznie mniej (przeciętnie 531 zł) oraz możemy skorzystać z luki w obowiązku płacenia OC.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Samochód narzędziem pracy? Uważaj! Zapłacisz więcej!

Ranking OC przygotowany przez ekspertów Punkty ma na celu także znalezienie najważniejszych trendów na rynku ubezpieczeń. Mamy złą informację dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Średnia składka ubezpieczenia wzrosła aż o 390 zł! To czy samochód będzie wykorzystywany jedynie do celów prywatnych, czy także służbowych ma szalenie duże znaczenie przy wycenie polisy. Uśredniając pierwsza grupa kierowców płaci 530 zł, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą o 74,2% więcej! Daje to cenę na poziomie 923 zł, a było 668 zł (dane z II kw. 2022 r.). Najwięcej wciąż zapłacą taksówkarze – 1202 zł. Jednak ta grupa odnotowała spadek względem tego samego okresu o niecałe 12%.

Na co warto uważać, jeśli nie chcesz przepłacać za OC

Jak podkreśla prezes zarządu Punkty Michał Daniluk, ceny ubezpieczeń OC będą ulegać zmianie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami rynkowymi, które wymuszają dopasowanie się firm. Jednak jest kilka aspektów, które w najbliższym czasie mogą przesądzić o wysokości najtańszego OC dla Ciebie.

Największe zmiany wprowadziło udostępnienie informacji o karalności kierowców dla TU. W ten sposób zwyżki będą dotyczyły przede wszystkim kierowców, którzy nie stosują się do kodeksu drogowego, a tym samym stanowią największe zagrożenie na drodze. Dla osób jeżdżących zgodnie z przepisami to pozytywny news, ich przykładna postawa zostanie nagrodzona tańszą składką.

Deklarowane zmiany dotyczą eliminowania szczególnie szkodowych kierowców, a zarazem nagradzania kolejnymi obniżkami kierowców z dobrymi przebiegami szkodowymi. Dając w rezultacie obniżenie średniej składki zarówno w segmencie sprzedaży online (direct) jak i klasycznej dystrybucji. – tłumaczy Michał Daniluk.

Na najwyższe podwyżki muszą przygotować się osoby, którym zdarzyła się jazda na tzw. podwójnym gazie. Prowadzenie samochodu po alkoholu ma być jednym z tych zachowań, które najbardziej będzie represjonowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Każdy kierowca mający na koncie punkty karne musi przygotować się na wyższe ceny OC.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?
ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?
Jak oszczędzać na ubezpieczeniu OC?
Gdzie ubezpieczyć samochód?

Podsumowanie

  1. Tendencja do spadania cen ubezpieczeń utrzymuje się na rynku.
  2. Eksperci ostrzegają: ceny ubezpieczeń wkrótce muszą wzrosnąć, ze względu na coraz wyższe koszty.
  3. Za ubezpieczenie w III kwartale 2022 r. zapłacimy średnio 533 zł.
  4. Najtańsze ubezpieczenie w ostatnim kwartale kupił mieszkaniec miejscowości Miłakowo za jedyne 169 zł.
  5. W 10 z 16 miast wojewódzkich koszt polisy w ciągu ostatnich 3. miesięcy się zwiększył.
  6. Różnica średniej ceny ubezpieczenia pomiędzy najmłodszymi a najstarszymi kierowcami przekracza ponad 100%!
  7. Statystycznie najdroższym napędem kolejny kwartał z rzędu pozostaje nie Diesel czy benzyna a hybryda!
  8. Najdroższe OC w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców są w Trójmieście i okolicach Warszawy.
  9. O prawie 75% wzrosła w ciągu kwartału stawka polisy dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
  10. Osoby, które zostaną złapane na prowadzeniu pojazdów po alkoholu, muszą liczyć się z drastycznym wzrostem ceny ubezpieczenia OC.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments