Raport roczny Punkty 2023 r. ▷ Ceny ubezpieczenia samochodu już od 140 zł!

Aktualizacja:
ceny-ubezpieczenia-oc-ranking

Raporty Punkty to miesięczne, kwartalne i roczne zestawienia informacji na temat cen ubezpieczenia samochodu na polskim rynku. Dzięki nim możesz na bieżąco śledzić zmiany i wybrać najtańsze OC, gdy przyjdzie czas na zakup ubezpieczenia. Sprawdzamy, jak w czasach inflacji wyglądały stawki w 2022 roku. Czego możemy spodziewać się w 2023 r.?

Nowy raport roczny Punty sytuacji na rynku ubezpieczeń w 2022 roku jest już dostępny! Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Pomimo przewidywanych wzrostów, większość kierowców mogła odczuć wręcz spadki w porównaniu do ubiegłych lat. Średnia cena ubezpieczania OC w 2022 r. z IV kwartałów wyniosła 538 zł, co daje obniżkę o niecałe 7% rok do roku. Gdzie najtańsze OC mogą kupić polscy kierowcy? Podobnie jak III kwartale, tak i przez cały 2022 rok – najtańsze ubezpieczenie OC kupowali mieszkańcy Zamościa – tutaj zapłacisz o 15,4% mniej niż w innych miejscowościach. 

Rekordowo niska cena OC padła jednak w Barcicach i wyniosła 140 zł. Polisę kupił 50-letni właściciel Fiata 126p z 1998 r.

Chcesz sprawdzić, ile kosztowało ubezpieczenie samochodu w poprzednich miesiącach? Sprawdź nasz poprzedni raport za III kwartał.

Pobierz raport

Sytuacja na rynku – ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? 

Inflacja to temat, który w ostatnim czasie nie schodzi z pierwszych stron gazet. Podstawowe ceny produktów spożywczych rosną w zastraszającym tempie, a Polacy muszą coraz głębiej sięgać do kieszeni. Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, w grudniu 2022 r. inflacja CPI wzrosła o 16,6% względem roku wcześniejszego. Jak wpłynęło to na ceny ubezpieczeń aut i najtańsze OC?

Ceny ubezpieczenia samochodu w 2022 roku były zaskakująco stabilne, zważając na dynamiczną sytuację gospodarczą. Właściciele polis kupionych w I kwartale zapłacili jedynie 3 zł więcej, niż kupując w IV kwartale. Największa różnica pojawiła się względem okresu styczeń-marzec a lipiec-sierpień i wyniosła zaledwie 9 zł.

Kwartalna cena ubezpieczenia samochodu w 2022

Eksperci przewidywali, że sytuacja na rynku gospodarczym wymusi podwyżki także wśród towarzystw ubezpieczeniowych. Pomimo uchwały dającej dostęp TU do informacji o mandatach i zmianach w samym w taryfikatorze, nie wpłynęły one na średnią, a jedynie na poszczególne polisy, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu. Zjawisko topnienia cen ubezpieczeń OC pomimo inflacji tłumaczy Michał Daniluk – prezes zarządu Punkta:

– Mimo deklarowanych pod koniec ubiegłego roku (2021 r. – dopisek redakcji)  odważnych zmian taryfowych, towarzystwa ubezpieczeniowe „odsuwają” konieczne podwyżki na rzecz utrzymania status quo, przede wszystkim w obszarze udziałów w rynku.

Jak zmieniły się ceny ubezpieczenia OC?

Od 4 lat notujemy spadki kosztów polis samochodowych. W I kwartale 2019 r. płaciliśmy średnio 676 zł, natomiast 3 lata później w 2022 r. w tym samym okresie już 542 zł. Z raportu przygotowanego przez ekspertów multiagencji Punkta wynika, że ceny ubezpieczenia OC było wciąż obniżane do przeciętnie 538 zł w II kwartale 2022 r. i 533 zł w III części roku. Do niewielkiego skoku doszło w ostatnich miesiącach. Czy to pierwsze zauważalne podwyżki zwiastujące zapowiadane większe zmiany w 2023 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Średnia cena OC w ostatnich miesiącach

Nie są to na razie duże zmiany w zestawieniu rocznym. Pomimo to wciąż pod znakiem zapytania stoi, jak rynek dostosuje się do wciąż rosnących cen. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega o wymaganych podwyżkach cen OC dla zachowania rentowności towarzystw ubezpieczeniowych. Wiąże się to z odczuwalną w sektorze likwidacji szkód inflacją.

Galopująca inflacja, wzrosty cen części zamiennych, presja płacowa, rekomendacje i regulacje KNF, wprowadzone mechanizmy powiązania mandatów oraz punktów karnych z ceną ubezpieczenia prowadzą do oczywistego wniosku – konieczności urealnienia cen ubezpieczeń. Mimo coraz wyraźniejszych wskazań regulatora rynek zachowawczo wprowadza bardziej kalibrujące niż faktyczne zmiany mechanizmów taryfowych. – komentuje Michał Daniluk.

Porównaj ceny ubezpieczeń OC/AC

Rekordziści rankingu OC

Jedynym z ważniejszych aspektów raportów Punkty jest zestawienie największych wychyleń w rankingu. Dzięki temu możemy wskazać kierowcom, jak ważne jest porównywanie ubezpieczeń OC. Wysokość składki zależna jest od wielu czynników, o których przeczytasz poniżej. Ile kosztuje najdroższe i najtańsze ubezpieczenie samochodu, które kupili nasi klienci?

W 2022 r. ceny OC wahały się od 140 zł do ponad 6,3 tys. zł! Tym razem najdroższą polisę kupiła 37-letnia mieszkanka Polic, posiadająca Volkswagena Passata GP 1.6 z 2005 roku. Najtańsze ubezpieczenie kupił 50-letni właściciel 24-letniego Fiata 126p, czyli popularnego na polskich drogach Malucha.

Najtańsze OC w punkcie w 2022 r.

Najtańsze OC nie dla miast wojewódzkich!

Zazwyczaj mieszkańcy dużych miast skarżyli się na wysokie ceny ubezpieczenia OC. W 2022 roku ten trend uległ znacznym zmianom. Jak pisaliśmy w rankingu ubezpieczeń OC, tzw. sypialnie, czyli miasta należące do aglomeracji miejskich zdecydowanie bardziej odczuły podwyżkę. Czy przełożyło się to na największe miejscowości?

12 z 16 miast wojewódzkich ma wyższą statystyczną stawkę polisy niż średnia krajowa. Najboleśniejszą różnicę odczuli mieszkańcy Gdańska, których opłaty za OC są wyższe przeciętnie o 27,9%. Kolejnym najdroższym miastem jest Wrocław (659 zł) i Warszawa (643 zł). W tej sprawie niewiele się zmieniło – podobnie sytuacja wyglądała rok wcześniej. Warto jednak zauważyć znaczącą różnicę pomiędzy stawką składki.

 

Ceny ubezpieczeń w najtańszych miastach 

Co z pozostałymi miastami? Nie każdy kierowca z dużego miasta skazany jest na zwyżki. Mieszkańcy Opola i Rzeszowa mogą kolejny rok cieszyć się niższymi stawkami, niż wynosi średnia. Są to dwa najtańsze miasta wojewódzkie. Warto podkreślić, że województwo podkarpackie jest tym najtańszym. Kolejne w rankingu są Kielce (532 zł) i Białystok (533 zł). 

Porównanie cen OC w najtańszych i najdroższych miastach wojewódzkich

Miasto2021 r.2022 r.
Gdańsk 744 zł 688 zł
Wrocław 716 zł 659 zł
Warszawa 715 zł 643 zł
Rzeszów 559 zł 510 zł
Opole545 zł 507 zł 
Na podstawie danych zgromadzonych przez agencję Punkta

Sprawdź cenę ubezpieczenia w województwach 

Pomorskie i mazowieckie kolejny rok utrzymują miano najdroższych. Gdy najtańsze OC w województwach wyniosło w 2022 r. 457 zł (podkarpackie), mieszkańcy tych dwóch musieli zapłacić o aż 34% i prawie 27% więcej. Mieszkańcy Trójmiasta i okolic jako jedyni musieli liczyć się ze średnimi cenami OC przekraczającymi 600 zł.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu - miasta wojewódzkie

Alert Punkty: ceny ubezpieczenia OC drożeją także w miastach do 100 tys. mieszkańców!

Już w poprzedniej edycji raportu za III kwartał 2022 r. zwracaliśmy uwagę na rosnące stawki w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców. Najdroższym miastem w Polsce do 100 tys. mieszkańców był wtedy Sopot (783 zł). Kolejne pozycje w rankingu OC zajmują miejscowości z aglomeracji warszawskiej: Mińsk Mazowiecki (687 zł), Konstancin-Jeziorna (671 zł), Zielonka (661 zł), Józefów (657 zł), Wołomin (654 zł), Marki (635 zł).

Warto zauważyć pewną tendencję: im drożej w miastach wojewódzkich, tym droższe ubezpieczenie OC w okolicznych miejscowościach. Nie są to jednak te same miejscowości, które wskazywaliśmy w raporcie za II kwartał, jako najszybciej drożejące w okolicach Warszawy. Oznacza to, że ceny ubezpieczenia OC wzrastają systematycznie na określonych obszarach.

Z szerszej perspektywy ostatniego roku miasta te nie ulegają szczególnej zmianie w rankingu. Najdroższy pozostaje Sopot ze średnią składką OC na poziomie 736 zł, kolejny jest o 8,8% tańszy Konstancin-Jeziorna, a następnie Józefów (665 zł) i Rumia (648 zł).

Jeśli mieszkasz w okolicy Trójmiasta, Warszawy czy Wrocławia rozważ porównanie cen ubezpieczania OC wcześniej, zanim także Twoją miejscowość dotkną podwyżki.

Porównywarka ubezpieczeń

Ubezpieczenie OC samochodu – od czego zależy jego cena?

Eksperci podkreślają: cena ubezpieczeń OC jest związana z wieloma czynnikami – nie tylko lokalizacją, jaką zamieszkujemy. To dobra wiadomość dla kierowców z najdroższych regionów. Oznacza, że droga do taniego OC nie jest zamknięta. Warto pamiętać, aby porównywać oferty, do czego wykorzystasz kalkulator ubezpieczeń Punkta. Po podaniu najważniejszych informacji, system automatycznie wybiera najkorzystniejsze oferty, a następnie zostają one Tobie zaprezentowane. Co wpływa na różnice w składach za polisę?

Chcesz znaleźć obowiązkowe ubezpieczenie OC razem w pakiecie z ubezpieczeniem Assistance? Skorzystaj z kalkukatora!

Sprawdź, ile zapłacisz za OC w 2023 r.

Wiek kierowcy – młodym trudniej o najtańsze OC

Od lat jest wiadome, że starsi są traktowani przychylniejszym okiem przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Z reguły doświadczenie sprawia, że powodują oni mniej wypadków, a przez co nie narażają firm na dodatkowe opłaty. Ten system utrzymuje się nadal, co doskonale obrazuje poniższa grafika. Różnica pomiędzy statystyczną stawką w 2022 r. dla kierowcy powyżej 55 roku życia a osobą poniżej 26 lat jest diametralna – wynosi prawie 212%!

Ceny ubezpieczenia OC a wiek kierowcy

Jesteś młodym kierowcom i nie chcesz przepłacać za OC? Porównaj ceny ubezpieczeń i zerknij do naszego artykułu: Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Czy młodzi faktycznie doprowadzają do takiej ilości stłuczek? Otóż nie!

W przeciwieństwie do założeń TU, według danych deklaratywnych to nie najmłodsi kierowcy stanowią największe zagrożenie na drodze, a właśnie Ci z teoretycznie najwyższymi zniżkami! Z informacji uzyskanych przez ekspertów Punkty, wynika, że najwięcej szkód dokonują osoby w przedziale wiekowym 46-55 lat! Niewątpliwe mniejsza liczba wypadków przyczyniła się do tego, że deklaratywnie maksymalnie 1 stłuczkę na koncie ma aż 93,8% polskich kierowców – tak wynika z raportu za III kwartał 2022 roku. 

Szkodowość a wiek kierowcy - cena oc

Stan cywilny – w związku taniej!

Stan cywilny traktowany jest podobnie do wieku. Zakłada się, że stabilizacja w życiu prywatnym przekłada się na bezpieczną jazdę na drodze, dlatego żonaci kierowcy i zamężne kierowczynie zapłacą średnio o 22,5% mniej niż single. Rozwodnicy nie mają powodów do radości. Ich OC statystycznie jest najdroższe i wyniosło średnio 548 zł. 

Stan cywilny a cena ubezpieczenia samochodu

Marzysz o sportowym aucie? Zapomnij o najtańszym OC

Niestety, samochody znane ze swojej mocy i przyśpieszenia nie są równie mocno doceniane przez firmy ubezpieczeniowe. Marki takie jak BMW, Mercedes, Audi czy Mitsubishi nie ułatwią Ci znalezienia najtańszego OC. Jednak nie są one najdroższe. Najwięcej w naszym rankingu OC zapłacą posiadacze Alfa Romeo – średnio 620 zł w III kw. 2022 r. Jeśli myślisz o obowiązkowych opłatach, które jako kierowca będziesz zobligowany ponosić, zastanów się nad zmianą auta na Suzuki (474 zł).

Kierowcy BMW jeżdżą bezpieczniej niż kierowcy Daci!

Żartów na temat kierowców bawarskich aut sportowych powstało co niemiara, a szczególnie, gdy model takie jak E36 czy E90 zalały nasz rynek. Z pewnością można by zakładać, że to właśnie oni są przyczyną największej ilości szkód i dlatego właściciele płacą więcej za polisę. Otóż nie! Według naszych danych najbardziej szkodową marką w 2022 r. jest Dacia z wynikiem 0,51. Zaraz za nią plasuje się Jeep i Chevrolet. BMW, Audi i Mercedes nie znalazły się nawet w pierwszej 10.

Szkodowość marek a cena oc

Sprawdź, jak wyglądało to w III kwartale 2022 rok w raporcie Punkty: Miasta, Ludzie, Maszyny.

Pobierz raport

Cechy Twojego auta, które przyczyniają się do ceny ubezpieczenia OC

Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw cech, które w największej mierze przyczyniają się do kwoty, jaką musisz zapłacić za obowiązkową polisę. W porównaniu do poprzednich okresów nie zauważyliśmy tutaj dużych zmian. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam. Aby zwiększyć atrakcyjność oferty, TU proponują np. dodatkowo Assistance, NNW – porównaj ceny i ich zakres z kalkulatorem Punkta.

Rodzaj paliwa

Kolejne miesiące nie zmieniły sytuacji w rankingu OC, jeśli chodzi o rodzaj paliwa a cenę ubezpieczeń OC. Odchodzimy coraz mocniej od trendu, gdzie promowane były auta hybrydowe. Pomimo zwiększonego zainteresowania kupujących, samochody te są najdroższe w oczach ubezpieczycieli. W II kw. 2022 r. średnio płaciliśmy za polisę hybrydy 681 zł, teraz suma ta zmalała do 568 zł w III kw. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu hybrydowego statystycznie? Z raportu rocznego Punkty wynika, że średnio właściciele musieli zapłacić 618 zł. Najmniej płacą zielone rejestracje, czyli posiadacze aut elektrycznych. Statystycznie koszt, jaki muszą pokryć to 422 zł. Zwiększa się także różnica pomiędzy silnikami diesla a benzynowymi – obecnie wynosi ona niecałe 5%.

Więcej na temat ubezpieczenia auta elektrycznego przeczytasz w artykule: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego w 2023 roku? Czy zielona energia się wciąż opłaca?

Pojemność silnika

Na cenę polisy wpływa zarówno to, co wlewamy do baku, jak i częstotliwość, z jaką musimy go uzupełniać – czyli pojemność silnika. Fani muscle carów z zasady płacą więcej, niż właściciele Toyoty Aygo czy Fiata 500. Jeśli pojemność silnika nie przekracza 900 cm³, z większym prawdopodobieństwem kupisz najtańsze OC, płacąc średnio 398 zł. Jeśli jednak w Twoim modelu jest silnik między 3 a 4 litra, wtedy przygotuj się nawet na sumę powyżej 600 zł.

Pojemność silnika a cena oc

Pochodzenie samochodu

Lekko nie mają także kierowcy, którzy nie zdecydowali się na tzw. przekładkę, czyli przełożenie kierownicy na lewą stronę. Za tego typu modele trzeba było w 2022 r. zapłacić średnio 780 zł. W najlepszej sytuacji są osoby, których auto zostało sprowadzone kilka lat wcześniej (statystycznie 535 zł) i kupujący modele z polskich salonów (537 zł).

Cena ubezpieczenia samochodu a oc

Wiek auta

Kupujesz nowe auto z salonu lub używanego kilkulatka – kupujesz tanie OC. To kolejna z prawidłowości, które utrzymują się na rynku. Ile kosztuje ubezpieczenie auta do pięciu lat? W 2022 roku kierowcy szukający polis dla tego typu samochodów płacili średnio o 69 zł mniej, niż właściciele samochodów 16-20 letnich. Za zabytkowe modele przyjdzie nam zapłacić niewiele mniej (przeciętnie 532 zł) oraz możemy skorzystać z luki w obowiązku płacenia OC.

Wiek auta cena oc

Samochód narzędziem pracy? Uważaj! Zapłacisz więcej!

Raport roczny przygotowany przez ekspertów Punkty ma na celu najważniejszych trendów na rynku ubezpieczeń. Mamy złą informację dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Cena OC dla firmy jednoosobowej w 2022 roku wzrosła pomiędzy II a III kw. statystycznie aż o 390 zł! To czy samochód będzie wykorzystywany jedynie do celów prywatnych, czy także służbowych ma szalenie duże znaczenie przy wycenie polisy. Uśredniając, pierwsza grupa kierowców płaciła w III kw. 530 zł, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą o 74,2% więcej! Daje to cenę na poziomie 923 zł, a było 668 zł (dane z II kw. 2022 r.). Najwięcej wciąż zapłacą taksówkarze – 1202 zł. Jednak ta grupa odnotowała spadek względem tego samego okresu o niecałe 12%.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Na co warto uważać, jeśli nie chcesz przepłacać za OC

Jak podkreśla prezes zarządu Punkty Michał Daniluk, ceny ubezpieczeń OC będą ulegać zmianie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami rynkowymi, które wymuszają dopasowanie się firm. Jednak jest kilka aspektów, które w najbliższym czasie mogą przesądzić o wysokości najtańszego OC dla Ciebie.

Największe zmiany wprowadziło udostępnienie informacji o karalności kierowców dla TU. W ten sposób zwyżki będą dotyczyły przede wszystkim kierowców, którzy nie stosują się do kodeksu drogowego, a tym samym stanowią największe zagrożenie na drodze. Dla osób jeżdżących zgodnie z przepisami to pozytywny news, ich przykładna postawa zostanie nagrodzona tańszą składką.

Deklarowane zmiany dotyczą eliminowania szczególnie szkodowych kierowców, a zarazem nagradzania kolejnymi obniżkami kierowców z dobrymi przebiegami szkodowymi. Dając w rezultacie obniżenie średniej składki zarówno w segmencie sprzedaży online (direct) jak i klasycznej dystrybucji. – tłumaczy Michał Daniluk.

Na najwyższe podwyżki muszą przygotować się osoby, którym zdarzyła się jazda na tzw. podwójnym gazie. Prowadzenie samochodu po alkoholu ma być jednym z tych zachowań, które najbardziej będzie represjonowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Każdy kierowca mający na koncie punkty karne musi przygotować się na wyższe ceny OC.

Dlaczego warto porównywać OC?

Raport roczny Punkty pokazuje jak duże rozbieżności pojawiają się w stawkach OC w zależności od poszczególnych czynników związanych z kierowcą i samochodem. Warto pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu można kupić w jednym towarzystwie za tą samą cenę, co w innym razem w pakiecie z Assistance, NNW czy ubezpieczeniem opon. Korzystając z porównywarki ubezpieczenia samochodu, możesz samodzielnie znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?
ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?
Jak oszczędzać na ubezpieczeniu OC?
Gdzie ubezpieczyć samochód?

Podsumowanie

  1. W 2022 roku ceny były najniższe na przestrzeni ostatnich 4 lat, pomimo niestabilnej sytuacji gospodarczej.
  2. Eksperci ostrzegają: ceny ubezpieczeń wkrótce muszą wzrosnąć, ze względu na coraz wyższe koszty.
  3. Za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w 2022 r. zapłacimy średnio 538 zł.
  4. Najtańsze ubezpieczenie kupił mieszkaniec miejscowości Barcice za jedyne 140 zł.
  5. W 12 z 16 miast wojewódzkich koszt polisy w ciągu ostatnich 3. miesięcy się zwiększył.
  6. Różnica średniej ceny ubezpieczenia pomiędzy najmłodszymi a najstarszymi kierowcami przekracza ponad 200%!
  7. Statystycznie najdroższym napędem kolejny kwartał z rzędu pozostaje nie Diesel czy benzyna a hybryda!
  8. Najdroższe OC w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców są w Trójmieście i okolicach Warszawy.
  9. O prawie 75% wzrosła w ciągu kwartału stawka polisy dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
  10. Osoby, które zostaną złapane na prowadzeniu pojazdów po alkoholu, muszą liczyć się z drastycznym wzrostem ceny ubezpieczenia OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej